Son 5 Yılda Dolar Bazlı En Çok Kazandıran Hisseler (9 Şirket)

Selamlar arkadaşlar. Bilindiği gibi paramız maalesef her geçen gün değer kaybetmeye devam ediyor. Bu amaçla da getirilerimizi dolar bazlı bir şekilde hesaplamak en mantıklı seçenek olacaktır. Bende bu amaçla son 5 yılda dolar bazlı olarak en çok kazandıran hisseler ile ilgili kaliteli bir içerik hazırladım…

Hisse senetlerinden sağlamış olduğunuz getirileri TL bazlı bir şekilde hesaplıyorsanız büyük bir yanılgı içerisinde olabilirsiniz. Size tavsiyem uzun vadeli portföyünüzdeki getirileri dolar bazlı bir şekilde hesaplamanız en sağlıklı tercih olacaktır.

Son 5 yılda dolar bazlı bir şekilde en iyi getiriyi sağlayan bu şirketler %100’ün üzerinde mükemmel getiriler kazandırmışlardır. Ben burada %100’ün üzerinde güzel bir getiri sağlayan bu şirketlerin temel analiz verilerine kısa ve öz bir şekilde değinmeye çalışacağım…

Dolar Bazlı En Çok Kazandıran Hisseler

Dolar bazlı olarak mükemmel kazançlar bırakan bu şirketlerin gelecekte de aynı performansı gösterip göstermeyeceğini  somut bir şekilde gösterebilecek en iyi şey temel analizdir. Şirketlerin güncel bilanço değerlerine bakarak öngörülerde bulunabilirsiniz. 

Dolar bazlı en çok kazandıran hisseler arasında çok büyük ihtimalle portföyünüzde yer alan şirketler vardır. Bu şirketleri neden seçtiğinize dair bir yorum bırakmanızı rica ediyorum. Bu sayede her şirketin öne çıkan özelliklerini özellikle bizleri takip eden küçük yatırımcılara aktarmış oluruz. 

En çok kazandıran hisseler ile ilgili olarak kapsamlı bilgilendirmeye geçmeden önce sizlere her zaman hatırlatmış olduğum gibi içeriğimi beğenerek bana destek olabileceğinizi hatırlatmak istiyorum. Desteklerinizi gerçek manada hissetmek için bu içeriğe en az 300 beğeni bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

İşte Son 5 Yılda En Çok Kazandıran Hisseler…

Son 5 Yılda Dolar Bazlı En Çok Kazandıran Hisseler (9 Şirket)

1-İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş. (ISMEN)

Son 5 senede dolar bazlı olarak en çok kazandıran hisselerin başında İsmen hissesi gelmektedir. TL bazında son 5 senede %1342’lik mükemmel bir getiri sağlayan hisse dolar bazlı hisse yatırımcısına tam %709’luk mükemmel bir getiri sağlamıştır.

Son 10 senede ara vermeden temettü dağıtma başarısı da gösteren şirketin güncel temettü verimliliği 5.12 gibi tatmin edici bir seviyededir. Son 1 senede de güzel bir performans gösteren hissenin güncel F/K değeri 4.2, FD/FAVÖK oranı 2.7 ve PD/DD değeri 2.6’dır.

Son 5 senede en çok kazandıran hisseler arasında yer alan İsmen hisse için açıklanan son bilançoda şirketin %236 artışla 380 Milyon TL net kar elde ettiği açıklanmıştır. Satış geliri 32 Milyar TL seviyesinde olan şirketin net borcu bulunmamakla beraber kasasında bulunan net nakdi 645 Milyon TL’dir.

Mutlaka Oku: 11 Adet Warren Buffet Borsa Zenginlik Sırları!

2-Alkim Alkali Kimya A.Ş. (ALKIM)

TL bazlı olarak son 5 sene içerisinde %566’lık bir getiri sağlayan Alkim Kimya Hissesi dolar bazlı olarak ise %211’lik bir getiri kazandırmıştır. Güncel F/K değeri 10.8, FD/FAVÖK oranı 9.1 ve PD/DD değeri 4.9 bandında olan hissenin  son 10 yıldır ara vermeden temettü dağıttığını hatırlatalım.

En çok kazandıran hisseler arasında yer alan Alkim kimya için açıklanan son bilançoda %43 artışla 48 Milyon TL net kar açıklandı. Ayrıca %15 artışla 195 Milyon TL satış geliri elde edilmiştir. Döviz fazla pozisyonu 114 Milyon TL olan şirketin net borcu bulunmamaktadır ve kasasında 132 Milyon TL bulunmaktadır.

Yabancı yatırımcı oranı %14 bandında olan şirketin son 5 yılda ortalama olarak karının %53’ünü dağıttığını söyleyelim. Özsermaye karlılığı %47 ve yıllık net kar marjı %27 olan hissenin bu değerlerine bakarak olumlu sinyaller verdiğini söyleyebilirim.

3-Vestel Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret A.Ş. (VESBE)

Dolar bazlı olarak uzun vadeli düşünen yatırımcısına %175’lik mükemmel bir getiri sağlayan Vestel Beyaz eşya hissesi TL bazlı olarak ise %394’lük bir getiriye sahiptir. Yabancı oranı %11 bandında seyreden şirketin özellikle son 2 senedir yurt içindeki pazar payı ciddi oranda artmıştır.

En çok kazandıran hisseler arasına yer alan VESBE hissesi için açıklanan bilançoda %130 artışla 311 Milyon TL net kar elde edildiği açıklanmıştır. Satış gelirleri de %86 oranında büyüyerek 2.97 Milyar TL oldu. Şirketin net borcunun geçen seneye nazaran %153 oranında artış gösterdiğini de belirtelim.

Güncel FK değeri 5.8, FD/FAVÖK oranı 4.9 ve PD/DD değeri 2.3 bandında seyreden şirketin temettü verimliliği 7.79 gibi çok iyi bir seviyededir. Son olarak şirketin özsermaye karlılığının %53 ve yıllık net kar marjının da %13 olduğunu hatırlatalım.

4-İskenderun Demir ve Çelik A.Ş. (ISDMR)

Son 5 senede Dolar bazlı olarak %158’lik bir kazanç sağlayan İskenderun Demir Çelik hissesi TL bazlı olarak ise %294’lük bir getiri sağlamıştır. Son 5 senedir ara vermeden temettü dağıtma başarısı gösteren şirketin güncel temettü verimliliği %9.03’dür. Şirket son 5 yılda ortalama olarak karının %100’ünü dağıtmaktadır.

Şirket için son açıklanan bilançoda %401 artışla 1.06 Milyar TL net kar elde edildiği açıklandı. Satış gelirleri de geçen seneye göre %50 oranında büyüyen şirketin döviz fazla pozisyonu 2.47 Milyar TL’dir. Şirketin net borcunu geçen seneye nazaran %50 oranında düşürmeyi başardığını belirtelim.

F/K değeri 10, FD/FAVÖK oranı 6.7 ve PD/DD değeri 1.5 olan hisse için bu değerlerin güzel seviyelerde olduğunu söyleyebilirim. Yabancı yatırımcı oranı %15 olan hissenin önümüzdeki dönemlerde dolar bazlı olarak aynı potansiyeli yansıtabilmesi bu bilançoya göre çokta zor gözükmüyor. 

Mutlaka Oku: Borsa Uzmanlarına Göre 7 Evladiyelik Hisseler

5-Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (EREGL)

Son 5 senede dolar bazlı olarak en çok kazandıran hisseler arasında yer alan Ereğli hisse senedi %143’lik bir getiri sağlamıştır. Yabancı yatırımcı oranı %61 bandında olan hissenin güncel FK değeri 11.2, FD/FAVÖK oranı 6.6 ve PD/DD değeri 1.5’dir.

Son açıklanan bilançoda şirketin %771 artışla 2.62 Milyar TL net kar elde ettiği açıklanmıştır. Satış gelirleri de %64 büyüme göstererek 10.46 Milyar TL oldu. Döviz açık pozisyonu bulunan şirketin kasasında bulunan net nakdi ise 203 Milyon TL’dir.

Temettü verimliliği 8.74 olan şirketin özsermaye karlılığı %15, yıllık net kar marjı da %15’dir. Son 1 sene içerisinde %150’lik bir getiriye sahip olan hissenin buna rağmen cari değerlerinin şişmediğini söyleyebilirim. Döviz açık pozisyonu haricinde bilançoda herhangi bir sorunun olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim.

6-Ford Otomotiv Sanayi A.Ş. (FROTO)

TL bazında son 5 senede %426’lık bir getiri kazandıran Ford hissesinin bu süre zarfında dolar bazlı getirisi ise %138 olmuştur. Yabancı yatırımcı oranı %70 olan hissenin güncel FK değeri 11.3, FD/FAVÖK oranı 10.1 ve PD/DD değeri ise 10’dur. Özellikle PD/DD değerine bakarak hissenin pahalandığını söyleyebilirim.

En çok kazandıran hisseler arasında yer alan FORD hisse senedi için açıklanan son bilançoda %189 artışla 1.82 Milyar TL net kar elde edildiği açıklandı. Satış gelirleri de geçen seneye göre %74 oranında büyüyerek 16.25 Milyar TL olmuştur. Döviz açık pozisyona sahip olan şirketin borcunu geçen seneye göre %55 oranında azaltmayı başardığını söyleyebilirim.

Son 10 yıldır aralıksız bir şekilde temettü dağıtan şirketlerden bir tanesi olan Ford hissesinin temettü verimliliği 3.53’dür. Özsermaye karlılığı %107 ve yıllık kar marjı %9 olan şirketin bilançosunda işlerin iyi gittiği net olarak gözükmektedir. 

7-Ege Endüstri ve Ticaret A.Ş. (EGEEN)

Son 5 senede TL bazlı olarak %416’lık bir getiri sağlayan Ege Endüstri hissesinin dolar bazlı getirisi %133 olmuştur. Yabancı yatırımcı oranı sadece %10 olan hissenin güncel F/K değeri 12.9, FD/FAVÖK değeri 18 ve PD/DD değeri ise 6.4’dür. 

Dolar bazlı en çok kazandıran hisseler arasında yer alan şirketin son açıkladığı bilançoya göre %60 artışla 100 Milyon TL net kar elde ettiği açıklanmıştır. Satış gelirleri de %38 oranında büyüme göstererek 168 Milyon TL olmuştur. Döviz fazla pozisyonu 351 Milyon TL olan şirketin kasasında bulunan net nakdi 198 Milyon TL’dir.

Temettü verimliliği 4.14 olan hissenin özsermaye karlılığı %44, yıllık net kar marjı ise %54’dür. Şirketin kasasındaki parayı göz önüne aldığımızda herhangi bir net borca sahip olmadığını söyleyebiliriz. Bilançonun herhangi bir kısmında olumsuz bir durum görmediğimi söyleyebilirim. Hissenin tek sorunu PD/DD değerinin 6.4 olmasıdır.

Mutlaka Oku: Yükseliş Beklenen Hisseler

8-Nuh Çimento Sanayi A.Ş. (NUHCM)

En çok kazandıran hisseler den bir tanesi olan Nuh Çimento hissesinin son 5 senedeki dolar bazlı getirisi %122 olmuştur. TL bazlı ise %342’lik bir getiriye sahip olduğunu söyleyebilirim. Hissenin güncel F/K değeri 10.7, FD/FAVÖK oranı 13 ve PD/DD değeri tam 4’dür.

Şirket son açıkladığı bilançoda %18 artışla 82 Milyon TL net kar elde ettiğini açıklamıştır. Satış geliri de geçen seneye göre %10 oranında büyeyerek 429 Milyon TL olmuştur. Döviz fazla pozisyonu 161 Milyon TL olan şirketin herhangi bir borcu bulunmadığı gibi kasasında bulunan net nakdi 179 Milyon TL olarak gerçekleşmiştir.

Temettü verimliliği 3.08 olan hissenin özsermaye karlılığı %41, yıllık net kar marjı ise %33’dür. Yabancı yatırımcı oranı %18 bandında seyreden şirketin bilanço değerlerinin tatmin edici bir seviyede olduğunu söyleyebilirim. Özellikle şirketin net bir borca sahip olmaması dikkat çekmekte…

9-AK Sigorta A.Ş. (AKGRT)

Son 5 sene de dolar bazlı olarak en çok kazandıran hisseler arasında yer alan Aksigorta %104’lük bir getiriye sahip olmuştur. TL bazlı olarak ise son 5 yılda %305’lik bir kazanç söz konusu. Son 1 senedir istenen yükselişi yakalayamayan hissenin getirisi sadece %10’dur.

Aktif büyümesi %27 oranında artış gösteren şirketin Özsermaye büyümesi de %17 artış gösterdi. Dönem net karı 75 Milyon TL olan şirketin güncel F/K değeri 5.8 ve PD/DD değeri 2.9’dur. Şirketin yabancı yatırımcı oranı ise %35 bandında seyretmektedir.

Temettü dağıtma hususunda istikrarlı olan şirketin güncel temettü verimliliği %9.19’dur. Şirket son 5 senede karının ortalama olarak %50’sini yatırımcısına dağıtmıştır. Özsermaye karlılığı %53 olan şirketin yıllık net kar marjı ise %61 gibi gayet iyi bir seviyededir.

Mutlaka Oku: Zengin Edecek Hisseler

En Çok KAZANDIRAN Hisseler İçin Yorumlarınızı Bekliyorum

Böylelikle Dolar bazlı olarak en çok kazandıran hisseler ile ilgili temel analiz değerlerine değinmeye çalıştım. Sizlerinde en çok kazandıran hisseler ile ilgili yorum ve görüşlerinizi bekliyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir.

Mutlaka Oku: Uzun Vade Portföyüm!

Mutlaka Oku: VESTEL HİSSE

Mutlaka Oku: BİTCOİN YATIRIMI

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz