Tuncay Turşucu Uzun Vade Hisseleri! (9 Şirket Hissesi)

Selamlar arkadaşlar. Güncel bir içerik ile karşınızdayım. Burada sizlere Temettü ve uzun vade yatırımcılığı denilince akla gelen ilk isimlerden bir tanesi olan Tuncay Turşucu hocamızın uzun vade hisselerine değineceğim. Tuncay Turşucu uzun vade hisselerinin güncel temel analiz verilerini ve bilançolarını kısa ve öz bir şekilde sizlere aktaracağım…

Gerek yazmış olduğu yazılar, gerekse üretmiş olduğu video içerikler ile çokça saygı duyulan isimlerin başında gelen Tuncay Turşucu, kendi kanalında uzun vade hisseleri ile ile ilgili olarak her ayın sonunda içerikler üretmekte. Bende burada Tuncay Turşucu Uzun Vade hisselerinin güncel verilerine değineceğim.

Temettü yatırımcılığının önemini en doğru şekilde aktaran isimlerin başında gelen Tuncay Turşucu, özelikle borsaya yeni başlamış olan kişilerin önemsediği en önemli kişilerin başında gelmektedir. Acemi olan yatırımcılara yol gösterici içeriklerine kendi kanalında devam ettiğini belirtmek istiyorum…

Tuncay Turşucu Uzun Vade Hisseleri

Tuncay Turşucu Uzun Vade Hisseleri! (9 Şirket Hissesi)

Genellikle borsaya yeni başlamış olan kişiler günlük al-satlar gerçekleştirerek güzel kazançlar elde edebileceklerini sanırlar. Oysa durum bunun tam tersidir. Uzun vadeli sabırlı yatırımın hayal dahi edilemeyecek kazançlar bıraktığını geçmişte birçok örnek ile gördük.

Uzun vadeli yatırımda bilançosu sağlam ve özellikle hikayesi olan şirketlere yatırım yapıldığında büyük veya küçük yatırımcı hiç fark etmez her daim güzel getiriler elde edilmiştir. Burada yer alan Tuncay Turşucu uzun vade hisselerinden beğendiklerinizi portföyünüze ekleyebilirsiniz. Beğendiklerinizi yorumlardan bizlerle de paylaşabilirsiniz.

Tuncay Turşucu hocamızın uzun vade şirket hisseleri ile ilgili detaylı analize geçmeden önce sizlere bu tarzda daha kaliteli içerikler sunabilmem için içeriğimi beğenip kanalıma abone olmayı unutmayınız. Desteklerinizi şuana dek fazlası ile hissettiğimi de ayrıca belirtmek istiyorum…

1-Vestel Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret A.Ş. (VESBE)

Son 1 senede %73’lük güzel bir yükselişin ardından %7.53’lük mükemmel bir temettü de açıklayan Vestel Beyaz Eşya hisse senedi Tuncay Turşucu’nun uzun vade hisselerinden en fazla önemsediğidir. Hissenin yabancı yatırımcı oranı da %11’dir.

Şirket son bilançosunda %130 artışla 311 Milyon TL net kar açıkladı. Şirket, satış gelirlerini de geçen seneye göre %86 oranında büyüterek 2,97 Milyar TL’ye yükseltmeyi başarmıştır. Döviz açık pozisyonu bulunan şirketin net borcunun da geçen seneye göre %153 oranında artarak 1.4 Milyar TL seviyesine yükseldiğini belirtelim.

190 Milyon TL ödenmiş sermayesi bulunan şirketin öz kaynakları 3.73 Miyar TL’dir. Özsermaye karlılığı %53, yıllık net kar marjı %14 olan şirketin sadece %13’ünün halka arz olduğunu belirtmek istiyorum. Temettü dağıtma hususunda şirketin 2014 yılından bu yana istikrarlı olduğunu da belirtmek istiyorum.

Mutlaka Oku: Uzun Vadede Neye Yatırım Yapmalı?

2-Logo Yazılım Sanayi ve Ticaret A.Ş. (LOGO)

Son açıklamış olduğu %300 bedelsiz sermaye artırım kararı ile öne çılan Logo Yazılım hissesi Tuncay Turşucu uzun vade hisseleri arasında önemli bir konumda yer almaktadır. Şirket 2021 yılında hem temettü dağıtmış hem de bedelsiz sermaye artırımına gitmiştir.

Şirket son çeyrekte %164 artışla 54 Milyon TL net kar elde ettiğini açıklamıştır. Satış gelirlerinde de %37 büyüme gerçekleşerek 139 Milyon TL olmuştur. Döviz açık pozisyonu ise 36 Milyon TL olan şirketin net borcu bulunmamakla beraber kasasında bulunan net nakdi 139 Milyon TL’dir.

Yabancı yatırımcı oranı %50 olan hissenin 25 milyon TL ödenmiş sermayesi ve 567 Milyon TL öz kaynağı bulunmaktadır. Özsermaye karlılığı %31, yıllık net kar marjı %164 olan hissenin F/K oranı 22’dir. Bu F/K oranının sektörünün en yüksek F/K oranı olduğunu da belirtmek istiyorum.

3-BIM Birleşik Mağazalar A.Ş. (BIMAS)

Büyük beklentilere sahip olan ancak bir türlü bekleneni veremeyen Bim hissesi son 1 senede uzun vadeli düşünen yatırımcısına %10’lük bir kayıp yaşatmıştır. İş yatırım gibi önemli aracı kurumların 90 TL hedef fiyat verdiği Bim hissesinin ne zaman yükselişe geçeceğini büyük ihtimalle tahtacısı belirleyecek.

Şirket son açıklamış olduğu bilançoda %59 artışla 684 Milyon TL net kar açıkladı. Satış gelirleri de geçen seneye göre %23 oranında büyüyerek 15.50 Milyar TL oldu. Döviz açık pozisyona sahip olan şirketin net borcunun geçen seneye göre %111 artarak 3.8 Milyar TL olduğunu belirtelim. 

Son 10 senedir aralıksız bir şekilde temettü dağıtan şirketlerden bir tanesi olan Bim, %60’lık bir yabancı yatırımcı oranına sahiptir. Özsermaye karlılığı %50, yıllık net kar marjı ise %4.90 olan şirketin F/K değeri 13.25, PD/DD değeri ise 5.67’dir.

4-Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. (EREGL)

Son 1 sene içerisinde %110’luk mükemmel bir yükseliş yaşayan Ereğli hissesi birçok uzun vadecinin portföyünde bulunduğu gibi Tuncay Turşucu uzun vade hisse portföyünde de yer almaktadır. Yabancı yatırımcı oranı %62 bandına kadar yükselen hissenin özellikle bulunmuş olduğu sektörden ötürü çok fazla potansiyele sahip olduğunu söyleyebilirim.

Şirket son bilançosunda %771 artışla 2.62 Milyar TL net kar ve %64 büyüme ile 10.46 Milyar TL satış geliri elde ettiğini açıklamıştır. Döviz açık pozisyona sahip olan şirketin kasasında bulunan net nakdi 203 Milyon TL’dir. Kasadaki bu paraya istinaden net borcunun da bulunmadığını söyleyelim.

Son 10 yıldır aralıksız bir şekilde temettü dağıtan şirketin temettü verimliliği 8.67’dir. Özsermaye karlılığı %15 ve yıllık net kar marjı %15 olan hissenin güncel F/K değeri 11’dir. Şirket son 5 senede ortalama olarak karının %95’ini yatırımcısı ile paylaşmıştır.

Mutlaka Oku: Şuan Altın Bozdurmak Mantıklı Mı?

5-Yukselen Çelik (YKSLN)

Son 1 senede uzun vadeci yatırımcısına %21’lik bir kazanç bırakan Yükselen çelik hissesi Tuncay Turşucu uzun vade şirketleri arasında önemli bir konumda yer almaktadır. Hissenin yabancı yatırımcı oranının sadece %0.27 olduğunu belirtelim.

Şirket son açıklamış olduğu bilançoda %586 artışla 13.66 Milyon TL net kar elde ettiğini açıkladı. Satış geliri de %107 oranında büyüyerek 88 Milyon TL oldu. Döviz fazla pozisyonu 2.29 Milyon TL olan şirketin net borcunun 28 Milyon TL olduğunu söyleyeyim.

Şirket 2021 yılı içerisinde %41 oranın, 2020 yılında ise %100 oranında bedelsiz sermaye artırımına giderek yatırımcısını sevindirmeyi başarmıştır. Şirket ortaklık payına göz gezdirdiğimde şirketin bir aile şirketi olarak konumlandırılması gerektiğini görüyoruz.

6-Aksa Enerji Üretim A.Ş. (AKSEN)

Tuncay Turşucu Uzun Vade hisseleri arasında yer alan Aksa Enerji hissesi son 1 senede %93’lük bir yükseliş yaşamıştır. 2021 yılı içerisinde ise %43’lük çok güzel bir kazanç bırakan hisse için bugüne dek herhangi bir temettü dağıtım kararı alınmadığını belirtmek istiyorum.

Şirketin son açıklamış olduğu bilanço raporunda %179 artışla 207 Milyon TL’lik net kar ve 2.14 Milyar TL’lik satış gelirinin elde edildiği açıklandı. Döviz fazla pozisyona sahip olan şirket net borcunu geçen seneye göre %16 azaltarak 2.7 Milyar TL seviyesine geriletmeyi başardığını belirtmek istiyorum.

Özsermaye karlılığı %14, yıllık net kar marjı %8 olan şirketin güncel F/K değeri 11.46, FD/FAVÖK oranı 5.83 ve PD/DD değeri 1.49’dur. Hissenin F/K değeri sektörün en yüksek FK değeridir. PD/DD değeri ise sektör ortalamasında bulunmaktadır.

7-Ard Grup Bilişim Teknolojileri (ARDYZ)

Son 1 senede %60’lık bir getiri sağlayan Ard Grup bilişim hissesi uzun vadecilerin en çok tercih ettiği şirketlerin başında gelmektedir. Her uzun vadeli portföyde en az 1 tane teknoloji hissesinin olması gerektiği ile ilgili uzman borsacıların önerilerinin bulunduğunu belirteyim.

Şirket son açıkladığı bilançoda %170 artışla 18 Milyon TL net kar açıkladı ve satış gelirlerini de %135 oranında büyüterek 32 Milyon TL’ye çıkardı. Döviz fazla pozisyonu bulunan şirketin herhangi bir net borcu bulunmamakla beraber kasasındaki net nakdi 18 Milyon TL’dir.

Yabancı yatırımcı oran %11 olan hissenin Özsermaye karlılığı %50, yıllık net kar marjı ise %53’dür.Hissenin F/K değeri olan 16.28 ve PD/DD 6.55 sektörün en yüksek cari değerleridir. Şirketin halka açıklık oranının %62’lere çıktığını da söyleyelim.

Mutlaka Oku: 1000 TL’yi nasıl katlarım?

8-Çimsa Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş. (CIMSA)

Son 1 sene içerisinde %102’lik güzel bir kazanç bırakan Çimsa Çimento hissesi Tuncay Turşucu uzun vade hisseleri arasında en fazla kazandıranlardan bir tanesi olmuştur. 2021 yılında endeks düşmesine rağmen hisse %16’lık bir getiri kazandırmıştır.

Son açıklanan bilançoda şirketin 160 Milyon TL net kar ve 639 Milyon TL satış geliri elde ettiği açıklandı. Döviz fazla pozisyonu 87 Milyon TL olan şirketin net borcunun da geçen seneye göre %28 azalarak 1.1 Milyar TL seviyesine kadar çıktığını belirtelim.

Yabancı yatırımcı oranı %12 bandında seyreden hissenin 2018 yılına dek düzenli bir şekilde temettü dağıttığını ancak daha sonrasında herhangi bir temettü dağıtım kararı almadığını söyleyelim. Son olarak şirketin ihracat oranının %57 olduğunu hatırlatmak istiyorum.

9-Teknosa İç ve Dış Ticaret A.Ş. (TKNSA)

Tuncay Turşucu uzun vade hisseleri arasında yer alan Teknosa hisse senedi çok fazla inişli çıkışlı bir performans sergilemiştir. Son 1 senede %31 getiri sağlayan hisse 2021 yılı içerisinde ise %24’lük bir değer kaybı yaşatarak yatırımcısını hayal kırıklığına uğratmıştır.

Son açıklanan bilançoda şirketin 2.36 Milyon TL net kar elde ettiği ve 1.46 Milyar TL satış geliri elde ettiği açıklandı. Döviz açık pozisyonu 40 Milyon TL olan şirketin borcu ise 577 Milyon TL’dir.  Şirket borcunu geçen seneye göre %8 azaltmıştır.

Yabancı yatırımcı oranı sadece %1.60 olan şirketin %50’si Sabancı holdinge aittir. Yıllık net kar marjı da %1.97 gibi oldukça düşük bir seviyede olan hissenin FK değeri 11’dir.  Şirket sektör ortalamasına göre FK değerine göre ucuz kalmıştır.

Tuncay Turşucu Uzun Vade Hisseleri İçin Yorumlarınızı Bekliyorum!

Böylelikle 9 adet Tuncay Turşucu uzun vade hisselerinin temel analiz değerlerini ve güncel bilançolarını sizlere aktarmaya çalıştım. Sizlerinde bu hisseler ile ilgili yorum ve görüşlerinizi bekliyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Mutlaka Oku: Yükselen Hisse Senetleri

Mutlaka Oku: En Çok Kazandıran Hisseler

Mutlaka Oku: Uzun Vade

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz