Borsa Uzmanlarına Göre 7 Adet Evladiyelik Hisseler

Borsa Uzmanlarına Göre 7 Adet Evladiyelik Hisseler

Arkadaşlar Selamlar. Borsamızdaki uzmanlara göre en güvenilen diğer bir ifade ile evladiyelik hisseler olarak adlandırılan şirket hisseleri ile ilgili kısa bilgilendirmelerde bulunacağım. Burada yer alan şirketler geçmiş dönemlerde yatırımcısını zengin etmiş ve halen aynı potansiyele sahip olduğu düşünülen hisselerdir…

Borsamızda uzun vadeli hisse yatırımı düşünen birçok yatırımcının en güvendiği bu evladiyelik hisseler üretim odaklı bir mekanizmaya sahiptir. Birazdan yer verecek olduğum hisseler arasında bankaların veya turizm şirketlerinin bulunmadığını da baştan belirtmek istiyorum.

Esas gelir kaynağı faiz veya diğer finansal araçlar olmayan bu şirketlerin bacalarının her daim tüttüğünü söyleyebilirim. Bu tür hisseler borsamızda büyük veya küçük yatırımcı demeden en güvenilen hisseler olarak ön plana çıkmaktadır…

Evladiyelik Hisseler

Bu tür hisseleri sizlere direkt olarak yatırım yapın diye söylemiyorum. Asıl amacım bu hisselere benzer hisseleri daha bebekken yani keşfedilmemişken bulabilmenizdir. Bu tür şirketleri daha öncesinden keşfederseniz ultra zenginlik kapılarını ardına kadar aralamış olursunuz.

Bu evladiyelik hisseleri temel analiz değerlerine göre değerlendirmek en sağlıklı yol olacaktır. Hisseler ile ilgili yatırım gerçekleştirirken şirketlerin sürekli olarak her 3 ayda 1 açıklamış oldukları bilançoları incelemeniz daha sağlam yatırımlar gerçekleştirebilmeniz için yeterli olacaktır.

Evladiyelik hisseler ile ilgili kapsamlı bilgilendirmeye geçmeden önce sizlere her zaman hatırlatmış olduğum gibi içeriğimi beğenip kanalıma abone olarak bana desteklerinizi iletebileceğinizi hatırlatmak istiyorum. Bugüne kadar desteklerinizi esirgemediğiniz içinde ayrıca teşekkür etmek istiyorum…

İşte Evladiyelik Hisseler…

1-Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (EREGL)

Evladiyelik hisseler listesinin başına Ereğli Demir Çelik hissesini alıyoruz. Borsamızda yıllardır yatırım yapan kişilerin uzun vadeli olarak düşündüğü ve geçmişte çok iyi getiriler elde edilmesine olanak tanıyan Ereğli Demir Çelik hissesinde hizmet verilen sektörden ötürü uzun yıllar ciddi bir potansiyel beklenmektedir.

Son 1 sene içerisinde yatırımcısına %148’lik bir getiri kazandıran hissenin temettü verimliliğinin 8.86 olması ve 10 yıldır aralıksız bir şekilde temettü dağıtması da cezbedici kılmaktadır. Hisse son dönemlerde ciddi bir yükseliş yaşamasına rağmen F/K değeri ve PD/DD değeri şişmemiştir.

Son açıklanan bilançoda şirketin %771 artışla 2.62 Milyar TL net kar elde ettiği açıklanmıştır. Satış gelirleri de %64 büyüme göstererek 10.46 Milyar TL olmuştur. Döviz açık pozisyonu 4 Milyar TL olan şirketin kasasında bulunan net nakdi ise 203 Milyon TL’dir.

Mutlaka Oku: Zengin Edecek Hisseler Nasıl Bulunur?

2-Hektaş Ticaret (HEKTS)

Geçmiş 10 yıllık dönemde uzun vadeli düşünen yatırımcısını ihya etmiş hisselerden bir tanesi olan Hektaş, borsa tecrübesi yüksek kişilerin evladiyelik hisseler denilince akla gelen ilk şirketlerden bir tanesi olmaktadır. Hisse son 1 senede yatırımcısına %95’lik bir getiri kazandırmıştır.

Hektaş için son açıklanan bilançoda şirketin %11 artışla 75 Milyon TL net kar elde edildiği açıklanmıştır. Satış gelirleri geçen seneye göre %62 büyüyen şirketin döviz açık pozisyonu 1.16 Milyon TL olmuştur. Hektaş’ın gerçekleştirmiş olduğu üretim yatırımlarından dolayı da borcunun %122 artışla 1.2 Milyar TL seviyesine yükseldiğini belirtelim.

Özsermaye karlılığı 29, yıllık net kar marjı 16 olan hissenin F/K değeri 34, PD/DD değeri ise 8.7 gibi çok yüksek bir seviyeye çıktığını hatırlatalım. Şirketin üretim yatırımlarından dolayı hikayesi olmasından ötürü mevcut yatırımcıları tarafından bu değerlerin normal olduğu belirtilmektedir.

3-SASA Polyester Sanayi (SASA)

Evladiyelik hisseler dendiği zaman akla ilk gelen hisselerin başında gelen Sasa, son 1 senede uzun vadeli yatırım gerçekleştiren yatırımcısına tam %300’lik bir getiri sağlamayı başarmıştır. 2021 yılında bedelsiz sermaye artırım kararı da alan şirketin bu yönü ile de yatırımcısına güzel kazançlar bıraktığını da söyleyebilirim.

Şirket temettü ve bedelsiz sermaye artırımları açısından son 10 yıldır istikrarlı olmayı başarmıştır. Hissenin güncel yabancı yatırımcı oranı %4.67’dir. Erdemoğlu Holding, şirketin %62’sine sahiptir. Erdemoğlu’nun Sasa’yı devraldıktan sonra şirketin daha önce göremediği net karları açıkladığını da hatırlatalım.

Son çeyrekte %57 artışla 109 Milyon TL net kar elde edildiği açıklanmıştır. Satış gelirleri de %152 oranında büyüyen şirketin döviz açık pozisyonu 5,77 Milyar TL’dir. Geçen seneye göre şirketin borcunun %18 artarak 5.6 Milyar TL seviyesine çıktığını da belirtelim.

Mutlaka Oku: Takip Edilmesi Gereken Borsa Youtube Kanalları

4-ENKA İnşaat ve Sanayi (ENKAI)

Son 1 senede %56’lık bir yükseliş yaşayan Enka İnşaat hissesi borsa yatırımcılarının favori gördüğü şirketlerinden bir tanesi konumundadır. Özellikle güçlü bilançosu ile öne çıkan şirket bu yönü ile uzun vadeli düşünen yatırımcıların ilk tercihi olmaya devam ediyor.

Son açıklanan bilançoda şirketin 1.14 Milyar TL net kar elde ettiği açıklanmıştır. Satış gelirleri geçene seneye göre %25 büyüme göstererek 3.58 Milyar TL olmuştur. Döviz fazla pozisyonu 4.47 Milyar TL olan şirketin kasasında bulunan net nakdi ise 26 Milyar TL’dir.

Temettü verimliliği 3.45 olan şirket 10 yıldır ara vermeden temettü dağıtmıştır. Özsermaye karlılığı 13 ve yıllık net kar marjı %51 olan hissenin F/K değeri 7.75, PD/DD değeri ise tam 1’dir. Şirketin güncel yabancı yatırımcı oranının %55 olduğunu son olarak ekleyelim…

5-Aksa Akrilik Kimya Sanayi (AKSA)

Son 10 yıldır ara vermeden temettü dağıtan şirketlerden bir tanesi olan Aksa Akrilik son 1 senede yatırımcısına %120 oranında bir kazanç sağlamıştır. İçinde bulunmuş olduğu sektörden ötürü de büyük bir potansiyel taşıyan hissenin fiyatının halen ucuz olduğu birçok borsa uzmanı tarafından belirtilmektedir.

Son açıklanan bilançoda şirketin %105 artışla 133 Milyon TL net kar elde ettiği açıklanmıştır. Şirketin satış gelirleri de geçen yıla göre %24 büyüme göstermiştir. Döviz fazla pozisyonu 264 Milyon TL olan şirketin net borcu geçen seneye göre %51 oranında azalarak 523 Milyon TL’ye düşmüştür.

Yabancı yatırımcı oranı %40 olan hissenin F/K değeri 9.7, FD/FAVÖK değeri 6.0 ve PD/DD değeri ise 2.4 gibi gayet istenilen seviyelerdedir. Son olarak şirketin özsermaye karlılığının %27 ve yıllık net kar marjının da %11 olduğunu belirtelim…

Mutlaka Oku: Genç Yaşta Zengin Olmak İsteyene 11 Tavsiye!

6-Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları (SISE)

Bulunmuş olduğu sektörün tartışmasız bir şekilde en iyisi olan Şişecam, evladiyelik hisseler arasında çok önemli bir konumda yer almaktadır. Uzun bir süre beklentileri karşılayamayan hisse son 1 senede %53’lük bir getiri sağlayarak yatırımcısının yüzünü güldürmüştür.

Şişecam için açıklanan son bilançoda şirketin 1.35 Milyar TL muazzam bir kar elde ettiği açıklanmıştır. Satış gelirleri de %23 büyüme gösteren şirketin geliri 5.69 Milyar TL olmuştur. Döviz fazla pozisyonu 7.47 olan şirketin borcu geçen seneye göre %29 azalarak 5.2 Milyar TL olmuştur.

Son 10 yıldır temettü dağıtan şirketler arasında yer alan Şişecam’ın temettü verimliliği 1.75 gibi çok kötü bir seviyededir. Özsermaye karlılığı 15.91, yıllık net kar marjı %13 olan hissenin FK oranı 7.98, PD/DD değeri ise 1’dir. Hissenin güncel yabancı yatırımcı oranı %31…

7-Ford Otomotiv Sanayi A.Ş. (FROTO)

Borsa uzmanları tarafından evladiyelik hisseler arasında çok sık bir şekilde gösterilen Ford hissesi son 1 senede %154’lük bir yükseliş yaşamıştır. Son 10 yıldır ara vermeden temettü dağıtma başarısı gösteren hissenin temettü verimliliği 3.59 seviyesinde düşük kalmıştır.

Şirket son açıkladığı bilançoda %189 Artışla 1.82 Milyar TL net kar elde ettiğini açıklamıştır. Satış gelirleri de %74 büyüyerek 16.26 Milyar TL olmuştur. Döviz açık pozisyonu 5.56 Milyar TL seviyesinde olan şirketin borcu geçen seneye göre %55 oranında azalarak 1.8 Milyar TL seviyesine gerilemiştir.

Özsermaye karlılığı %107, yıllık net kar marjı %9 olan şirketin FK oranı 11.0, PD/DD değeri ise 9.9’dur. Güncel yabancı yatırımcı oranı ise %71 gibi çok yüksek bir seviyededir. Şirketin son dönemde çip krizinden dolayı ciddi bir üretim düşüşü yaşadığını belirtelim. 

Evladiyelik hisseler İçin Yorum ve Görüşlerinizi Bekliyorum!

Böylelikle Evladiyelik hisseler ile ilgili olarak 7 şirket hissesi aktardım. Sizlerinde kendi evladiyelik hisseleriniz var ise yorumlarda belirtebilirsiniz. Açıklamış olduğum şirketlerden beğendiklerinizi de yorumlarda belirtebilirsiniz. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir…

Mutlaka Oku: Yükseliş Beklenen Hisseler

Mutlaka Oku: Norveç Varlık Fonu

Mutlaka Oku: Borsa Hesabı

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz