Norveç Varlık Fonu Portföyünde Yer Alan 5 Şirketimiz!

Selamlar arkadaşlar. Sizlere burada dünyanın en büyük varlık fonu olan Norveç Varlık Fonunun ülkemizde yapmış olduğu en yüksek 5 hisse yatırımı ile ilgili kısa bilgilendirmelerde bulunacağım. Norveç Varlık Fonu tarafından en fazla yatırım yapılan bu şirketlerin kısa bir şekilde temel analiz değerlerini sizlere aktaracağım. Detaylara geçmeden önce içeriğimi beğenmeyi unutmamanızı rica ederim…

Norveç Varlık Fonu

Norveç Varlık Fonu Portföyünde Yer Alan 5 Şirketimiz!

1-Akbank (73 Milyon Dolar)

Norveç Varlık Fonu tarafından en yüksek yatırım Akbank hisse senedine yapılmaktadır. Yabancı yatırımcı oranı %55 olan hissenin güncel F/K değeri 4.1, PD/DD değeri ise sadece 0.5’dir. Düzenli bir şekilde temettü dağıtma alışkanlığına da sahip olan Akbank, net karını %54 oranında büyütmeyi başardı. Özsermaye karlılığı %3.47 ve yıllık net kar marjı %31 olan hissenin son 1 senede yatırımcısını %2 oranında zarara uğrattığını söyleyebiliriz.

2-Ereğli Demir Çelik (66 Milyon Dolar)

Norveç Varlık Fonu porföyünde yer alan Ereğli Demir Çelik hissesi son 1 senede %166’lık bir getiri kazandırmıştır. Son 10 yıldır aralıksız bir şekilde temettü dağıtan şirketin özsermaye karlılığı %15, net kar büyüme oranı %771 ve yıllık net kar marjı ise %15’dir. Hissenin güncel F/K değeri 11.86, FD/FAVÖK oranı ise 7’dir. Şuan itibari ile güncel yabancı yatırımcı oranı %66…

3-BİM (62 Milyon Dolar)

Son 1 senede sadece %5’lik bir getiri sağlayan Bim, son 10 yıldır ara vermeden temettü dağıtan şirketler arasında ve temettü verimliliği 5.30’dur. Özsermaye karlılığı %50, net kar büyüme oranı %59 olan şirketin yıllık net kar marjı %4,90’dır. Son çeyrekte 685 Milyon TL devasa bir kar açıklayan şirketin satış gelirleri de %23 oranında büyüme gösterdi. Güncel Yabancı Yatırımcı oranı %59’dur.

4-Şişecam (56 Milyon Dolar)

Norveç varlık fonu tarafından ciddi bir şekilde yatırım gerçekleştirilen Şişecam hissesi son 1 senede %23’lük bir kayıp yaşatmıştır. 10 yıldır ara vermeden temettü dağıtan şirketin temettü verimliliği sadece 1.71. Özsermaye karlılığı %15, net kar büyüme oranı %205 ve yıllık net kar marjı ise %13’dür.Yabancı oranı %30 olan hissenin F/K değeri 8.2, FD/FAVÖK oranı 6.0, PD/DD değeri ise tam 1’dir.

5-Garanti Bankası (43 Milyon Dolar)

Yabancı yatırımcı oranı %55’lere çıkan Garanti Bankası hisse senedinin güncel FK değeri 4.9, PD/DD değeri ise 0.6’dır. Düzenli bir şekilde temettü dağıtan bankalardan bir tanesi olan Garanti Bankasının temettü verimliliği 1.50’dir. Özsermaye karlılığı %4.26, net kar büyüme oranı %55 ve yıllık net kar marjı %23’dür. Garanti hissesinin borsamızda en fazla hacim oluşturan ilk 3 hisse arasında daima yer aldığını hatırlatalım.

Norveç Varlık Fonu İle İlgili Görüşlerinizi Bekliyorum!

Böylelikle Norveç varlık fonunun borsamızda yatırım gerçekleştirmiş olduğu 5 hisse ile ilgili kısa ve öz detaylara değinmeye çalıştım. Sizlerinde bu hisseler ile ilgili yorumlarını bekliyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir.

Mutlaka Oku: 7 Adet Metin Akpınar Borsa Tavsiyeleri

Mutlaka Oku: Borsacı Dedenin Önerdiği Mazhar Holding Hisse İncelemesi

Mutlaka Oku: Zengin Edecek Hisseler Nasıl Bulunur?

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz