Okumadan Yapılabilecek işler 32 Öneri

Merhabalar bu içeriğimde okumadan yapılabilecek işler ile ilgili 32 önemli tavsiyede bulunacağım. Burada açıklamış olduğum okumadan yapılabilecek işler sayesinde hayatınızı okuyan bir insana nazaran çok daha iyi bir şekilde idame ettirebileceksiniz…

32 Müthiş Okumadan Yapılabilecek işler

Okumayıp iyi maaşlı yapılacak meslekler forum sitelerine göz atıp bulamıyorsanız burada açıklamış olduğum 10 tane Okumadan Yapılabilecek işler sizin için yararlı olacaktır. Lise diploması olmadan yapılacak olan işler ile hayata erken yaşta başlama fırsatı yakalayabileceksiniz. 

Burada açıklamış olduğum Okumadan Yapılabilecek işler arasında zengin olabilecek meslekler de yer almaktadır. Bu 32 tavsiyemi iyi bir şekilde araştırarak benzersiz fırsatların sahibi de olabilirsiniz. Çok fazla laf salatası yapmadan yapılması gereken meslekler ile ilgili bilgi vermeye başlıyorum…

1- Esnaflık

okumadan yapılabilecek işler

2019 yılı itibari ile üniversite gerektirmeyen meslekler arasındaki ilk tavsiyem esnaflıktır. Esnaflıkta sadece alaylı olmak gerekir. Yani çıraklıktan başlayıp uzun yıllar esnaf yanında çalışılması bu meslekte başarınızı önemli oranda artıracaktır.

Mutlaka Oku: Kafayı Kullanarak Para Kazanmak

2- Satış Elemanı

Okumadan yapılabilecek işler arasındaki ikinci önemli tavsiyem satış elemanlığıdır. Kurumsal firmaların bazıları üniversite diploması istese de ağzınız iyi laf yapma kabiliyetine sahip ise bu mesleği okumadan da çok başarılı bir şekilde yapabilirsiniz.

3- Güvenlik Elemanı

okumadan yapılabilecek işler

Güvenlik elemanlığı üniversite gerektirmeyen meslekler arasında yer almaktadır. Bunun için kimi zaman lise diploması bile aranmayabiliyor. 

4- Girişimcilik

okumadan yapılabilecek işler

Alternatif meslekler arasında önemli bir konumda yer alan girişimcilikte diplomadan ziyade adam yönetimi çok daha önemli olmaktadır. İnsan ilişkilerinde iyi olmanız halinde girişimcilik ile kısa bir zamanda büyük kazançlar elde edebilirsiniz.

Mutlaka Oku: 28 Müthiş Para Kazanma Fikri

5- Makale Yazarlığı

Lise okumadan ne olabilirim diye soran biri iseniz makale yazarlığını öneriyorum. Öyle bilimsel bir makale yazacağınızı düşünmeyin. Sadece internet sitelerine ufak bir araştırma sonucunda kendi görüşlerinizi katacak bir şekilde yazılar üretmeniz yeterli olacaktır. Bu alanda çok ciddi bir açığın olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Bionluk ve sadeceon siteleri aracılığı makale işine başlayabilirsiniz.

6- Köy Ürünleri Satışı

Okumadan yapılabilecek işler arasında yer alan köy ürünleri satış işinde çok büyük kazançlar bulunmaktadır. Zengin olabilecek meslekler arasında da gösterilen bu işte sadece köylüler ile anlaşıp şehirdeki insanlara köylülerin ürünlerini satmanız yeterli olacaktır. Alacak olduğunuz komisyonlar sizin için önemli bir gelir kaynağı olacaktır.

7- Yaşlı Bakıcılığı

Ülkemizde ömür sürelerinin uzaması nedeniyle yapılması gereken meslekler arasındaki yerini uzun zamandır alan yaşlı bakıcılığını lise okumadan ne olabilirim diyen herkes rahatlıkla yapabilmektedir. Sabırlı bir kişiliğe sahip olmanız bu meslek için en can alıcı noktadır.

Mutlaka Oku: 35 Yaşından Önce Nasıl Zengin Olursunuz?

8- Mobilyacılık

Mobilyacılık okumadan yapılabilecek işler arasındaki benim en favori önerimdir. Çünkü mobilya işinde çok önemli kar marjları vardır. Üniversite okuyan sayısının artması nedeniyle alttan yetişecek eleman sayısının az olması değerinizi iki katına çıkarmanızı sağlayacaktır.

9- Pastacılık

Pastacılık okumadan yapılabilecek işler arasındaki oldukça önemli 9.tavsiyemdir. Okumakta gözünüz yoksa hemen bir pastanenin imalathanesinden çalışmak istediğinizi belirtiniz. Sadece 2 sene içerisinde tüm püf noktaları öğrenerek okuyan bir insandan çok daha iyi maaşlar kazanabilirsiniz. Bu işte de alttan yetişen elaman sayısının azlığı değerinizi ciddi oranda artıracaktır.

10- SEO Uzmanı

Bu işte de alaylı olmanız gerekmektedir. Yani herhangi bir üniversite mezunu olmanızın gerekmediği SEO uzmanlığı işi zengin olabilecek meslekler grubunda yer almaktadır. Okumadan yapılabilecek işler arasında yer alan bu tavsiyeme hemen bir internet sitesi açarak başlayabilirsiniz. SEO alanında da önemli bilgiler veren sitelerde bulunmaktadır.

Mutlaka Oku: Sermayesiz İş Kurmak İsteyenlere 4 Önemli Tavsiye

11- Satış Ortaklığı

okumadan yapılabilecek işler

Üniversite gerektirmeyen meslekler arasında yer alan satış ortaklığı iş fikrinde ciddi bir hite sahip sitenizin olması yeterli olacaktır. Sizin koymuş olduğunuz satış linkleri üzerinden ürün satıldığında anında hesabınıza komisyon kazancınız aktarılacaktır.

12-Youtuberlık

Okumadan yapılabilecek işler arasına dahil etmesek olmayacak meslekler arasında youtuberlık gelmektedir. Youtuberlık ile henüz 18 yaşına dahi basmamış kişilerin zengin olabilmesi bu mesleğe olan talebi ciddi oranda artırmaktadır. Zengin olabilecek meslekler arıyorsanız youtuberlığı denemenizde yarar vardır.

13- Futbolculuk

Üniversite gerektirmeyen meslekler arasında yıllardır yerini başarılı bir şekilde koruyan futbolculukta herhangi bir diploma gerekmemektedir. Şuanda milyon dolarlar kazanan birçok futbolcunun ilk okul mezunu bile olmadığını söyleyebilirim. Burada kilit olan nokta küçüklükten itibaren futbol oynamaktır.

14- Sekreterlik

okumadan yapılabilecek işler

Diksiyonunuzun düzgün olduğuna inanıyorsanız sekreterlik mesleği sizin için okumadan yapılabilecek işler arasında oldukça önemli bir konumda yer alması gerekmektedir. Şuanda sanal asistanlık diye bir kavram çıktı. Evinizden çıkmadan iş adamlarının ajandasını kontrol etmek ve telefonlarına bakmak bu işi yapmanız için yeterli olacaktır.

Mutlaka Oku: Saatte 100 Dolar Kazandıran İşler

15- Müşteri Temsilcisi

Lise diploması olmadan yapılacak işler arasında müşteri temsilciliği gelmektedir. Şuanda sektörde çok ciddi bir açık bulunmakta. Telefonla satış yapma konusunda becerikli iseniz bu meslek grubunda ortalamanın çok üzerinde bir maaş alabilme imkanına kavuşabilirsiniz.

16- Garsonluk

garson

Okumadan yapılabilecek işler arasında yer alan garsonluğu küçümsemeyin. 2019 yılı itibari ile işini bilen bir garson iseniz ve İngilizce biliyorsanız aylık 7-8 bin lira maaş dahi alabilirsiniz. Bu maaşı okumuş bir insanın alması günümüzde neredeyse imkansızdır. Bu meslekte önemli olan kendini geliştirebilmektir.

17- Şarkıcılık

Ülkemizde kendisini şarkıcı olarak tanıtan birçok kişinin ilkokul diploması bile yoktur. Sesiniz iyiyse günümüzde çok rahat bir şekilde bu mesleğe adımınızı atabilirsiniz. Çünkü youtube gibi bir mecranın günümüzde popüler olması şarkıcılık mesleğine girişi kolaylaştırmaktadır.

Mutlaka Oku: 18 Yaşından Küçükler İçin Para Kazanma Yolları

18- Pazarlamacılık

Pazarlamacılık mesleğinde ağzınızın iyi laf yapması ve hareketli bir kişiliğe sahip olmanız yeterli olmaktadır. Okumadan yapılabilecek işler arasındaki en kazançlı meslek gruplarından bir tanesi olan pazarlama işinden zengin dahi olabilirsiniz.

19- Berberlik

Alternatif meslekler arasındaki yerini hiçbir zaman kaybetmeyen berberlik mesleği yıllardır insanların zorlanmadan hayatlarını idame ettirebilmelerine hatta zengin olabilmelerine olanak tanımaktadır. Lise okumadan ne olabilirim diyenlere berberlik mesleğini önemle tavsiye ediyorum..

20- Şoförlük

Şoförlük mesleği üniversite gerektirmeyen meslekler arasında yer almaktadır. Bu meslekte erkek iseniz çok sanşlısınızdır. Zaten hali hazırda araç sürmesini gayet iyi biliyorsunuzdur. Bu meslekte hat almayı başarır iseniz kısa zamanda zengin olabilirsiniz.

21-Çiftçilik

Yapılması gereken meslekler arasında çiftçilik yer almaktadır. Günümüzde bu mesleği icra eden kişi sayısının azalması sayesinde üretecek olduğunuz ürünleri daha kasasına katmadan satabilme olanağına erişebilirsiniz. İlerleyen yıllarda bu konuda hükumetin ciddi destekleri olacağını düşünüyorum.

22- Sosyal Medya Uzmanlığı

okumadan yapılabilecek işler

Okumadan yapılabilecek işler arasındaki en yeni meslek gruplarından bir tanesi de sosyal medya uzmanlığıdır. 2000 doğumlu veya sonrasında doğmuş iseniz zaten sosyal medya ile iç içesinizdir. Birçok kurumsal şirket zaman bulamadıklarından dolayı kendilerini başarılı bir şekilde sanal dünyada temsil edecek sosyal medya uzmanı aramaktadır. 

Mutlaka Oku: Zekayla Para Kazanmak İçin Ne Yapmak Lazım?

23- Kasiyerlik

okumadan yapılabilecek işler

Bim ve A101 gibi marketler sıklıkla eleman aramaktadırlar. Okumadan yapılabilecek işler arasında yer alan kasiyerlikte eskisi gibi uzun çalışma saatleri yoktur. Bu tür kurumsal firmaların sürekli denetlenmesi sayesinde ortalama olarak kasiyerlik yaparak sadece 8 saat çalışırsınız. 

24- Oyunculuk

Oyunculuk mesleğinde üniversite okumanın ekstra katkıları olacaktır ancak bu işi diploma olmadan da yapabilirsiniz. Özellikle İstanbul’da yaşıyorsanız ajanslara başvuru yaparak kısa zamanda bu işe başlayabilirsiniz. Kazancı da gayet iyidir.

25- Aşçılık

Aşçılık mesleği okumadan yapılabilecek işler arasında oldukça kazançlı bir meslek olarak öne çıkmaktadır. Kendinizi geliştirir ve bu işi severek yaparsanız ayda 10-15.000 TL’ye varan aylık maaşlara sahip olabilirsiniz. 

26- Oto Galericilik

Oto galericilik işi üniversite gerektirmeyen meslekler arasında sizi zengin edebilecek meslek grupları arasında yer almaktadır. Ülkemizde özellikle sıfır araç piyasasının yüksek olması oto galericilere olan talebi ciddi oranlarda artırmaktadır.

Mutlaka Oku: Arabanıza Reklam Alarak Para Kazanmak İster Misiniz?

27- Direksiyon Hocalığı

Lise okumadan ne olabilirim diye düşünüyorsan alternatif meslekler arasında sayabileceğim direksiyon hocalığını yapmanızı öneriyorum. Bu konuda hizmet almak isteyenleri armut.com sayesinde rahatlıkla bulabilir önemli kazançlara sahip olabilirsiniz.

28- Stok Fotoğrafçılığı

Okumadan yapılabilecek işler arasında yer alan stok fotoğrafçılığında kaliteli fotoğraflar çeken akıllı telefonunuzun ve birazda fotoğraf çekme kabiliyetinizin olması gerekmektedir. Çekmiş olduğunuz fotoğrafları stok fotoğraf satış sitelerine katarak çok önemli bir pasif kazancın sahibi olabilirsiniz.

29- Hayvan Bakıcılığı

Hayvan bakıcılığı okumadan yapılabilecek işler arasında 2019 yılı itibari ile en popüler meslek grupları arasında yer almaktadır. Bu işe komşularınızın veya akrabalarınızın hayvanlarına bakarak başlayabilirsiniz. Daha sonrasında armut.com gibi sitelerden bu tür hizmet almak isteyen kişilere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

30- Bloggerlık

Lise diploması olmadan yapılacak işler arasında yer alan bloggerlık mesleğini bizzat kendim icra etmekteyim. Kaliteli içerikler üretip birazda SEO işlerinden anlıyorsanız sitenize ciddi bir trafik çekebilir ve reklamlar aracılığı ile önemli kazançlar elde edebilirsiniz.

Mutlaka Oku: Blog Yazarak Para Kazanmak

31- Figüranlık

Zengin olabilecek meslekler arasında yer almasa da okumadan yapılabilecek işler arasında yer alan Figüranlık mesleği için herhangi bir okul okumanıza gerek yoktur. İstanbul, Ankara veya İzmir gibi büyükşehirlerde yaşıyorsanız bu meslek ile saatte 100 Dolara varan kazançlar elde edebilirsiniz.

32- Sokak Sanatçısı

okumadan yapılabilecek işler

Sokak sanatçılığı da okumadan yapılabilecek işler arasında kazançlı meslek grupları arasında yer almaktadır. Sesiniz güzel ise işlek bir caddede söyleyecek olduğunuz şarkılar ile çok güzel kazançlar elde edebilirsiniz. Büyük şehirde yaşayanlar bu meslek grubunda daha şanslı olmaktadır.

Mutlaka Oku: 7 Güvenilir Para Kazanma Sitesi

Mutlaka Oku: İnternetten para kazandıran kesin yollar

Mutlaka Oku: Lise öğrencisiyim nasıl para kazanabilirim

Yorum ve Görüşlerinizi Bekliyoruz

Böylelikle okumadan yapılabilecek işler ile ilgili tam 32 önemli tavsiyede bulundum. Sizlerinde okumadan yapılabilecek işler ile ilgili ve üniversite gerektirmeyen meslekler ile ilgili verecek olduğu önemli tavsiyelerini bekliyorum.

Lise okumadan ne olabilirim diyenler için önemli bir içeriğin daha sonuna geldik. Umarım burada sıralamış olduğum yapılması gereken meslekler ile güzel paralar kazanabilirsiniz…. okumadan yapılabilecek işler ile ilgili önerilerinizi hemen yorumlardan belirtiniz…

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. sanane dedi ki:

    eyw allah razı olsun hepinizen hiç okumaya gerek kalmadı inş birini olurum favoriler berbercilik esnafcılık bakkal yada her ne ise bilişşim dersinde yazımyom aq

  2. fer dedi ki:

    allah razolsun

  3. ENES ŞEYHANLIOĞLU dedi ki:

    Ne güzeli lannn ben bir iş adamı olmak isterken sizde bana böyle küçük şeyler getiriyor sunuz karşıma ✊

Yorum Yaz