Temettüden Zengin Olmak İçin Bu 15 DETAYA Dikkat!

Arkadaşlar Selamlar. Borsadaki temel amacımızın temettüden zengin olmak veya temettüden emekli olmak olduğu için kendi tecrübelerimden yola çıkarak tavsiyelerde bulunacağım. Bu maddeleri dikkate alırsanız başarılı olmama gibi bir ihtimalinizin olmayacağını düşünüyorum…

 

Düzenli birikimler ile yavaş ama eninde sonunda zenginliğe ulaşabileceğiniz bir yol olan borsada özellikle temettüden zengin olmak yani lot sayılarınızı artırmak amacı ile yatırım gerçekleştirirseniz başarınız kaçınılmaz olacaktır.

Devlet katkısı olan BES sistemine kötü demek istemiyorum ancak BES’e aylık olarak yapacağınız düzenli alımlar yerine her yıl düzenli bir şekilde temettü ödeyen şirketlere yatırım gerçekleştirmeniz ilerleyen yaşlarınızda daha büyük bir sermayenin sahibi olmanıza olanak sağlayacaktır. 

Temettüden Zengin Olmak

 

Hatta bir arkadaşımız bunun hesabını yapmış; 26 yıl boyunca BES sistemine her ay düzenli olarak 300 TL birikim yapılması halinde, yıllık %15 getiri sağlayacağı öngörüsü ile toplam birikimin 1 Milyon 127 Bin TL olacağını hesaplamış…

Bir diğer tabloda ise 26 yıl boyunca her ay temettü ödemesi yapan şirket hisselerinden 300 TL’lik alımlar gerçekleştirilmesi halinde yüzde 6 temettü verimliliği ve BES yatırımında olduğu gibi %15 yıllık getiri hesaba katıldığında sermayenin 4 Milyon 656 Bin TL olduğu görülmektedir. Yıllık temettü geliri ise 263.556 TL olacak bu da aylık 20 Bin TL temettü gelirine tekabül etmekte. Gerçekten muazzam bir getiri…

Temettüden zengin olmak için yapılması gerekenler ile ilgili detaylara geçmeden önce kemik kitlemden bu içeriğe 500 beğeni atarak destek olmasını rica edeceğim. Son zamanlarda beğenilerde ciddi düşüşler oldu. Umarım bu içerikte hedeflediğimiz 500 beğeniyi yakalayabiliriz. Destekleriniz için şimdiden çok teşekkürler…

 

İşte Temettüden Zengin Olmak İçin 15 Kural…

Temettüden Zengin Olmak İçin Bu 15 DETAYA Dikkat!

1-Son 5 Yıldır Düzenli Temettü Ödeyen Şirketlere Yatırım Yap!

Geçmiş geleceğin aynasıdır. Bu nedenle temettüden zengin olmak amacı ile seçecek olduğun şirketin geçmiş 5 yıllık süreçte düzenli bir şekilde temettü ödemesi yapmasına dikkat et. Bu detaya dikkat etmeniz gelecek yıllarda aksamadan temettü geliri elde etmenize olanak tanıyacak.

2-Şeffaf Bilgi Paylaşımı Yapan Şirketi Seçmelisin!

Temettüden zengin olmak için ikinci kural şeffaf bir şekilde bilgi paylaşımı yapabilen şirketlere ortak olunmasıdır. Bu detay şirketin gelecekteki durumunu iyi bir şekilde analiz edip geleceğe daha güvenle bakmanıza imkan tanıyacaktır. Dürüst bir patron ve yönetime sahip şirketler öncelikli tercihiniz olmalı.

 

3-Kurumsal Şirketler Önceliğin Olsun!

Borsada özellikle küçük yatırımcılar ne çektiyse hepsini aile şirketlerinden çektiler. Şirket seçiminde bu detaya önem vermeniz gelecekteki temettü gelirinizi garanti altına almanıza olanak tanıyacaktır. Aile şirketlerinde çıkabilecek olası miras kavgalarında maalesef sermayenizi çok kısa bir süre içerisinde eritebilirsiniz. Borsamızda kurumsallığı olabildiğince başarılı bir şekilde yansıtan şirketler genelde Koç Holding şirketleri oluyor…

4-Verilerini Makyajladığını Düşündüğün Şirketten Uzak Dur!

Maalesef günümüzde bazı şirketler verilerini olduğundan farklı göstererek piyasayı manipüle etmektedir. Geçmişte bir kaç şirketin finansal verilerine bakıldığında herhangi bir sıkıntı görülmediği halde iflasını açıklamasının en önemli nedeni budur. Finansal verileri okumayı bilmiyorsanız özellikle aracı kurumların portföyünüzdeki şirketler ile ilgili bilanço değerlendirmelerini okumanız en sağlıklı yollardan bir tanesi olacaktır.

Mutlaka Oku: 2012 Yılında En Ünlü Borsacılar Neleri Önermişti?

5-Özsermaye Karlılığı ve Yıllık Net Kar Marjı Enflasyonun Üzerinde Olan Şirketleri Seç!

 

Temettüden zengin olmak olmak için en önemli kurallardan bir tanesi de budur. Özsermaye karlılığı ve yıllık net kar marjı enflasyonun üzerinde olan şirketleri seçmeniz uzun vadede ciddi getiriler elde etmenize olanak sağlayacaktır. Özsermaye karlılığının yüksek olması; şirketin finansallarını doğru bir şekilde yönettiğini gösterir. Yıllık net kar marjının yüksek olması ise şirketin piyasada talebin fazla olup arzın az olduğu bir ürünü üretebildiğini göstermektedir.

6-Özkaynaklarını ve Toplam Aktiflerini Her Yıl Artıran Şirketlere Ortak Ol!

Özkaynakların ve toplam aktiflerin her yıl istikrarlı bir şekilde artış göstermesi şirketin doğru bir şekilde yönetildiğini net olarak göstermektedir. Özkaynak ve toplam aktiflerdeki artış genellikle kurumsal olarak yönetilen şirketlerde daha fazla görülmektedir. 

7-Temettü Verimliliği Yüksek Şirketleri Seçmelisin!

Enflasyon kadar bir getiri arzularız ancak bunun özellikle borsamızda imkansız olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Borsamız için en ideal oran %5’in üzerinde bir temettü verimliliğidir. Portföy temettü verimliliği %7 ise gayet tatmin edici bir portföy olarak nitelendirebiliriz. Yani her 100.000 TL’de yıllık  7000 TL temettü geliri elde edilmesi benim için gayet yeterli. Bazı şirketlerde temettü politikası oluşturarak bu hususta yatırımcılarının önünü görmesini kolaylaştırmaktadır.

 

8-PD/DD Değeri ve F/K Oranı Sektör Ortalamasının Altında Olsun!

Her yıl karını ve satışlarını düzenli bir şekilde büyütmeyi başaran şirketlerin PD/DD değeri ve F/K oranları sektör ortalamasının altında olur. Bu cari değeri aşırı şişmiş olan şirketleri en az 3 kez araştırdıktan sonra yatırım gerçekleştirin. Bazı şirketlerin gelecek için önemli hikayeleri olduğundan ötürü bu değerleri çok yüksek görülebilir. Bu tür hikayesi olan şirketlerin güzel hikayeleri varsa kaçırmamalısınız. Ancak satışlarında ve karlılığında düşüş gözüktüğünden dolayı sektörünün gerisinde kalmış şirketlere yatırım yapmamanız uzun vadedeki kazanç için çok önemli olacaktır.

9-Son 5 Yılda En Az 3 Kez Yıllık Bazda Getiri Sağlamamışsa Seçme!

Temettüden zengin olmak olmak için bir başka önemli detayda son 5 yıllık sürecin en az 3 yılında herhangi bir getiri sağlanamamış olmasıdır. Bir şirket yıllardır ucuz görünüyor ve finansallarında bir anormallik olmadığı halde 3 yıl herhangi bir getiri sağlayamamışsa uzak durmanız en mantıklı tercih olacaktır. Borsamızda bu duruma örnek verilecek birçok şirket var maalesef…

Mutlaka Oku: İnternetten Sermayesiz Para Kazanmak

10-Önümüzde 5 Yıllık Süreçte Önemli Projeleri Olan Şirketleri Seçmelisin!

 

Gelecek vizyonu olan şirketleri seçmeniz uzun vadede temettü emekliliği ve zenginliği için kritik bir öneme sahiptir. Şirket faaliyet raporlarında önümüzdeki yıllarda şirketlerin hangi projelere daha yakından ilgi göstereceği özellikle şeffaflık ilkesini benimseyen şirketlerde net olarak görülmektedir. Mesela elektrikli araç üretimine odaklanacağını belirten Ford, üretim kapasitelerini her yıl artıracağını belirten Sasa ve Hektaş bunlara en güzel örnektir. Şirketin projeleri ile ilgili bilgi alamıyorsanız dahi gelecekte hangi sektöre daha fazla talebin artacağını öngörmeye çalışmanız büyük fırsatları yakalamanıza olanak tanıyacaktır.

11-Şirketlerin Gerçek Hayattaki İzlerini Her Zaman Takip Et!

Reel dünyada bir şirket ile ilgili yakalayacağınız en ufak detay belki de uzun vadede şirket hissesini elinizde tutmaya yetecektir. Ben özellikle portföyümde yer alan şirketlerin fabrikalarını ve dağıtım yaptıkları kanalları incelemeye çalışıyorum. Üretmiş oldukları ürünleri deneme imkanım varsa deneyerek şirketin uzun vadede gerçekten talebi olabilecek bir ürünü üretip üretmediğini kendi bakış açımla analiz etmeye çalışıyorum.

12-Analistlerin ve Aracı Kurumların Şirket Raporlarını Fırsat Buldukça Oku!

Temettüden zengin olmak amacında olan biri olarak analistlerin ve aracı kurumların şirket raporlarını okumaya çalışıyorum. Bu sayede portföyümde yer alan şirketler ile ilgili öngörüde bulunmam biraz daha kolaylaşıyor. Bu sayede finansal terimleri daha kolay anlamlandırabiliyorum.

13-Hisse Adetlerini Sürekli Artırmaya Odaklan!

 

Şirketinizin sektöründe bulunmuş olduğu konuma güveniyorsanız portföyünüzdeki net kara odaklanmak yerine hisse adetini artırmaya odaklanmanız Temettüden zengin olmak hedefi ile yola çıktıysanız size ekstra bir motivasyon sağlayacaktır. Bu şekilde bir bakış açısına sahip olan kişi 3 yıl içerisinde bu bakış açısının meyvesini elde etmiş olduğu temettü geliri ile alacaktır.

14-Kısa Vadedeki Mütevazi Getiriler İle Tatmin Olmalısın!

Temettüden zengin olmak hedefi ile yola çıkıp birçok kişinin kısa bir süre içerisinde pes etmesinin en önemli sebebi kısa vadedeki küçük getiriler ile tatmin olunamamasıdır. Bu yola odaklanarak her ay düzenli bir şekilde hisse alımı yapıyorsanız meyvesini biraz önce bahsetmiş olduğum gibi 3 yıldan sonra alırsınız. Bu bakış açısına sahip değil ve kısa bir süre içerisinde yüksek getiriler elde etme hayali kuruyorsanız hiç başlamamanız zaman kaybı yaşamamanız için en mantıklı davranış olacaktır.

Mutlaka Oku: Uzun Vade Alınacak Hisseler

15-Her Gün Fiyat Hareketlerini Takip Etme!

Temettüden zengin olmak gibi bir hedefiniz varsa yatırımlarınızı gün içerisinde çok fazla aklınıza getirmemeniz gerekir. Sürekli ekran başında fiyat hareketlerini takip eden biri iseniz uzun vadede bu hedefe ulaşmanız imkansız olacaktır. Çünkü psikolojik olarak bir şirkete uzun vadede yatırım yapmanızı zihniniz engelleyecektir. Her 3 ayda 1 açıklanan bilanço dönemlerinde şirketinizin durumunu gözden geçirip fiyat takibi yapmanız uzun vadede başarıyı yakalayabilmeniz için önemli olacaktır. 

 

Temettüden Zengin Olmak İle İlgili Görüşlerim!

Bileşik getirinin gücüne inanıyorsanız temettü yolu ile zenginliği yakalamanız ve emekli olmanız kaçınılmaz olacaktır. Temettüye dair şüpheleriniz var ise bu yolda uzun bir yol kat etmeniz gerçekten zor olacaktır. Ben her ay düzenli alımlar gerçekleştiren ve bunu 10 sene boyunca uygulamayı başaran kişilerin bu yolla finansal özgürlüğe ulaşacağını düşünüyorum.

Borsada şirketler sürekli büyümeye çalışırlar. Bu durumda hisse fiyatları üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Altın ve Dolar gibi yatırım araçlarına sermayenizi yatırıp enflasyon kadar getiri elde etmeye çalışmak yerine borsada uzun vadede yatırım gerçekleştirmeniz daha risksiz bir yöntem olacaktır.

Temettüden Zengin olmak amacı ile oluşturacağınız portföyde 11’den fazla şirketin bulunmamasına dikkat edin. Bazı yatırımcılar bunu abartarak portföylerinde 30’a yakın şirket tutmaya çalışıyorlar. Aylık 1000-2000 TL bir yatırım gerçekleştirme gücüne sahip olan bir kişi 11 sınırını aşmaması uzun vadede bileşik getirinin gücünü hissetmesine olanak sağlayacaktır.

Temettüden Zengin Olmak İle İlgili Yorumlarınızı Bekliyorum!

Böylelikle temettüden zengin olmak amacında olan kişiler için 15 önemli kural aktardım. Sizlerinde temettü yoluyla finansal özgürlüğünü ilan etmek isteyen kişiler için yorum ve görüşlerinizi bekliyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımamakta…

Mutlaka Oku: Dolar Artışından Olumlu Etkilenecek Hisseler

Mutlaka Oku: 52 Haftanın En Düşüğü Hisseler

Mutlaka Oku: Zenginler Bunları Bilmeni İstemiyor

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz