Kredi Kartı Asgari Ödeme Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kredi kartı kullanımı ile ilgili olarak önemli bilgiler vermeye devam ediyoruz. Kredi Kartı Asgari Ödeme Hesaplama Nasıl Yapılır? başlıklı bu yazımızda asgari tutar ile ilgili olarak tüm bilinmeyenleri burada açıklamaya çalışacağız. Yazımızı detaylı bir şekilde okuyarak kredi kartı asgari ödeme hesaplama konusunda sizde yetkin bir bilgiye sahip olabilirsiniz…

Kredi Kartı Asgari Ödeme Hesaplama Nasıl Yapılır?

kredi kartı asgari ödeme hesaplama

Kredi kartı asgari ödeme tutarı ilk defa kredi kartı kullanacaklara %40 oranındadır. Yani 1000 TL borcunuz var ise bunun %40’ı yani 400 TL’si sizin ödemeniz gereken asgari tutardır. Kredi kartı asgari ödeme hesaplama ile ödemeniz gereken borç tutarını rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Hesaplama Tablosu şu şekildedir;

Kredi Kartı LimitiYüzde
0 TL – 15.000 TL30
15.001 TL – 20.000 TL35
20.001 TL ve üzeri40
Yeni Alınan Kartlarda İlk Yıl40

Sizde yukarıda saymış olduğumuz oranlar üzerinden asgari borcunuzu rahatlıkla hesaplayabilirsiniz. Kredi kartı asgari ödeme hesaplama konusunda halen sıkıntı yaşıyorsanız İnternette bulunan birçok asgari ödeme tutarı hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Faizi Ne Kadardır?

kredi kartı asgari ödeme hesaplama

kredi kartı asgari ödeme hesaplama

Kredi kartı asgari ödeme faizi %1,84’tür. Yani kalan dönem borcunuz üzerine %1,84 oranında faiz uygulanmaktadır. Buna örnek vermek gerekirse 1000 TL kredi kartı borcunuz var asgari ödeme tutarı olan 400 TL’yi ödediniz kalan borç 600 TL olacak. Bu 600 TL üzerinden faiz işlemeye devam eder. 600*0,0184 = 11,04 TL faiz işler ay sonuna kadar bir harcama yapmadığınız takdirde.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Kaç Defa Yapılırsa Sıkıntı Olmaya Başlar?

kredi kartı asgari ödeme hesaplama

Kredi kartı asgarisini yılda sadece 1 kere ödememek çok büyük bir sıkıntı yaratmayacaktır. Fakat kedi kartı asgari ödeme yılda 3 kez yapılması halinde kartınız kullanıma kapatılacaktır. Kredi notunuzda ciddi bir şekilde düşüş yaşayacaktır. Bu durumda ileride kredi çekmek istediğinizde önünüzde set gibi duracaktır. Bu tür durumlar ile karşı karşıya kalmamak için mutlaka asgari tutardan bir miktar fazlasını ödeyiniz.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Yapılmazsa Ne Olur?

kredi kartı asgari ödeme hesaplama

Kredi kartı asgari ödeme yapılmazsa ne olur? Kredi kartınız kullanıma kapatılır. Bankanın gecikme listesine düşersiniz. KKB’ye ödeme yapmadığınıza dair durum bildirilir ve bunun sonucunda kredi notunuz ciddi oranlarda düşüş yaşar. 90 gün halen asgari tutarı dahi ödemedi iseniz hakkınızda yasal takip başlatılır.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Yüzde Kaç ?

kredi kartı asgari ödeme hesaplama

Kredi kartı asgari ödeme yüzde kaç diye soranlara ilk defa kredi kartı kullananlar %40 diğer yıllardaki asgari ödeme oranları için yukarıdaki tabloyu incelemelisiniz.

Kredi Kartının Asgarisini Ödemenin Zararları

kredi kartı asgari ödeme hesaplama

kredi kartı asgari ödeme hesaplama

Kredi kartının asgarisini ödemenin zararları arasında kredi notunuzun düşmesi ilk sırada gelmektedir. Kredi kartı asgarisini sadece yılda 1 defa ödemedi iseniz bu size çok büyük bir sıkıntı yaratmayacaktır fakat bunu alışkanlık haline getirip yılda 3 defaya kadar ödemeyecek olmanız kredi kartınızın kullanıma kapatılmasına ve kredi notunuzun ciddi oranda olumsuz etkilenmesine sebep olacaktır. Diğer bankalardan kredi çekmek isteseniz dahi ciddi bir olumsuz yanıtlar ile karşı karşıya kalırsınız.

Kredi Kartının Asgarisini Ödemek Sakıncalı Mı? Tıklayınız

Kredi Kartı 3 Ay Asgari Ödeme Yapılırsa Ne Olur? Tıklayınız

Kredi Kartı Asgari Ödeme Hesaplama İçin Tıklayınız

Kredi Kartı Asgari Ödeme Yapılırsa Faiz İşler Mi? Tıklayınız

Kredi Kartının Asgarisini Ödemenin Zararları İçin Tıklayınız

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz