Kredi Kartının Asgarisini Ödemenin Zararları

Icerikyazar.com ekibi olarak siz değerli ziyaretçilerimize kredi kartının asgarisini ödemenin zararları neler olduğunu aktaracağız. Böylelikle kredi kartınızı bilinçli bir şekilde kullanmayı öğrenebileceksiniz…

Kredi Kartının Asgarisini Ödemenin Zararları

Kredi Kartının Asgarisinin Ödemenin Zararları oldukça fazladır. Bir kişi sürekli kredi kartının asgarisinin ödemeye çalışıyor ise kartının ana borcunu kolay kolay bitiremeyecektir.

Kredi kartının asgarisini ödemenin zararları arasında kredi notunda düşüşler meydana gelmesi gelmektedir. Sürekli kredi kartının asgari tutarını ödeyen kişi çok doğru bir davranış sergilediğini zanneder fakat durum hiçte öyle olmaz. Sürekli kalan borcun üzerine faiz işler ve bu durum bir zamandan sonra çıkılmaz bir hal alabilir.

Kredi Kartının asgarisini ödemenin zararları arasında kredi kartının kullanıma kapatılması da gelmektedir. Kredi kartı sahibi 1 yıl içerisinde art arda 3 kez asgari tutarı öder ise kredi kartı banka tarafından tüm borç ödenene kadar kapatılır.

Kredi Kartının Asgarisini Ödemenin Zararları gibi birçok olumsuz durum ile karşılaşmamak için en azından asgari tutar üzerinde bir ödeme gerçekleştirmenizi öneriyoruz.  Mesela Asgari Tutar 500 TL ise 550 TL ödemeniz kredi notunuzda ufak düşüşler olmasını sağlayacaktır.

Asgari Ödeme Tutarı

Asgari ödeme tutarı eskiden %25 civarlarındaydı. Yapılan en son güncelleme ile asgari ödeme tutarı %40 oranına çıkarılmıştır. Yani 1000 TL’lik bir borcunuz var ise bunun 400 TL’si sizin ödemeniz gereken asgari tutardır. Kalan 600 TL üzerinden gelecek hesap kesim tarihine kadar günlük faiz işlemektedir.

Günlük faiz oranı da bakanlar kurulu kararı ile maksimum %2,50 olabilmektedir. Bu hesaba göre kalan 600 TL borcunuz ay sonunda 600*2,50=15 TL yapar. Buda hiçbir harcama yapmasanız dahi 615 TL ödemeniz gerektiğini göstermektedir.

Gördüğünüz gibi asgari ödeme tutarı sürekli ödenmesi finansal durumunuz açısından çokta sağlıklı değildir. Kredi kartının asgarisini ödemenin zararları uzun vadede yıkıcı etkilere sebebiyet verebilmektedir.

Kredi Kartının Asgarisini Ödeyince Ne Olur ?

Kredi kartının asgarisini ödeyince ne olur sorusunun cevabını yukarıda vermiştik. Kredi kartının asgarisinin öderseniz kalan borcunuza günlük faiz işler. Yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi asgari tutarı ödedikten sonra kalan borcunuz 600 TL ise bunun üzerine bakanlar kurulunun belirlemiş olduğu %2,50 tutarında faiz biner buda 600*2,50 = 15 TL yapar. Ay sonunda tek kuruş harcama yapmasanız dahi 615 TL ödemeniz gerektiğini göstermektedir.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Yapılırsa Faiz İşler Mi ?

Kredi kartı asgari ödeme yapılırsa faiz işler mi sorusunu soran okurlarımıza günlük olarak kalan borcunuza faiz işler cevabını verebiliriz. Günlük faize maruz kalmamak için mutlaka kredi kartınızın asgari tutarını değil tüm borcunuzu ödemenizi tavsiye ediyoruz.

Kısaca kredi kartı asgari ödeme yapılırsa faiz işler mi sorusuna evet yanıtını verebiliriz

Kredi Kartı 3 Ay Asgari Ödeme Yapılırsa Ne Olur ?

Yazımızın  bir kısmında belirttiğimiz gibi kredi kartı 3 ay asgari ödeme yapılırsa ne olur sorusunun cevabı kredi kartınız banka tarafından kullanıma kapanır. Ta ki kredi kartınızın tüm borcunu sıfırlayana kadar kredi kartınız kullanıma açılmaz. Kredi kartı asgari ödeme tutarı 3 ay ödenmezse banka tarafından size bir ihtarname çekilir, daha sonrasında ise icra takibi başlatılır.

Böylelikle kredi kartının asgarisinin ödemenin zararları, kredi kartının asgarisini ödeyince ne olur, kredi kartı asgari ödeme yapılırsa faiz işler mi ve kredi kartı 3 ay asgari ödeme yapılırsa ne olur gibi kredi kartı ile ilgili en önemli detayları sizlere aktarmaya çalıştık….

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz