Türkiye’de Temettü Emeklisi Olanlar Neyi Doğru Yaptı?

Selamlar arkadaşlar. Her içeriğimde bildiğiniz gibi temettü emeklisi olmak zorunda olduğumuzu çünkü ileride alacak olduğumuz 1500 TL emekli maaşının bizi çalışmak mecburiyetinde bırakacağını dillendirmekteyim. Burada özellikle Türkiye’de temettü emeklisi olanlar geçmişte neleri doğru yaptı açıklamaya çalışacağım…

Çoğu zaman temettü emekliliğini küçümseyip günlük al sat peşinde koşuyoruz. Bu durumda bizi içinden çıkılamaz bir durumun içerisine sürüklüyor. Günlük olarak takip edilen fiyat hareketleri birçok kişinin iş ve sosyal yaşantısının kalitesini düşürüyor.

Temettü emeklisi olmak amacı ile borsaya yatırım yaparsanız uzun vadeli düşünür ve fiyat hareketlerinden ziyade lot sayınızı artırmaya odaklanırsınız. Bu şekilde bir yatırım anlayışına sahip olursanız biraz önce belirtmiş olduğum iş ve sosyal yaşantıdaki kalite düşüklüğünün yerini çok daha verimli bir yaşam tarzı alır…

Türkiye’de Temettü Emeklisi Olanlar

Temettü emeklisi olmak amacı ile yola çıkıp daha ilk düşüşlerde pes eden birçok kişiyi biliyorum. Bu tür kişiler hangi yatırım araçlarına sermayelerini koyarlarsa koysunlar her zaman kaybetmeye mahkumlardır. Birazdan sayacak olduğum maddeleri sonuna kadar takip ederseniz bu tarz kişilerin yapmış oldukları hatalara hiçbir zaman düşmezsiniz. 

Türkiye’de Temettü Emeklisi Olanlar ile ilgili ciddi araştırmalar yapılıyor ancak bu kişilerin neleri doğru yaptıkları ile ilgili herhangi bir araştırma yapılmıyor. Bende bu amaçla elimden geldiğince bu kişilerin neleri doğru yaptıkları sizlere aktaracağım.

Türkiye’de temettü emeklisi olanların neleri doğru yaptığı ile ilgili detaylara geçmeden önce sizlerden ricam bu önemli içeriğime 300 beğeni yollamanızdır. Kemik kitlemin bu beğeni hedefini çok kolay bir şekilde yapacağını düşünüyorum. Destekleriniz için çok teşekkürler…

1-Yapamazsın Diyen Kişileri Hayatlarından Çıkardılar!

Türkiye’de temettü emeklisi olanlar ilk olarak çevrelerinde temettü emekliliğinin imkansız olduğunu, boşa zaman geçirdiklerini söyleyen insanlarla irtibatı kestiler. Bu kişilerin yerine temettü emekliliğine dair inancı olan ve hali hazırda bu amaçla borsaya yatırım gerçekleştiren kişiler ile çok daha yakın ilişkiler kurdular. Sizinde olumsuz düşüncelere sahip bir çevreniz varsa hemen onlardan uzaklaşmanızı tavsiye ediyorum. Çünkü burada asıl önemli olan sizin emekliliğiniz…

Mutlaka Oku: Zengin Olma Yolları

2-Altına Yatırım Yapar Gibi Sabırlı Oldular!

Temettü emekliliğinde başarıya ulaşan kişiler ülkemiz insanının Altına yatırım yaptığında olduğu gibi sabırlı bir şekilde beklemeyi bildiler. Bu durumda hedeflerine ulaşmada oldukça etkili oldu. Altına yatırım yapar gibi borsaya yatırım gerçekleştirirseniz çok büyük bir yol kat edersiniz.

3-Sürekli Fiyat Hareketlerine Bakmadılar!

Temettü emeklisi olanların en doğru şekilde yaptığı şey asla şirketlerinin fiyat hareketlerine bakmamaktır. Bu durumu henüz borsa ile yeni tanışmış yatırımcılarda görüyoruz. Uzun vadeci ve temettü emeklisi olmak amacı ile yola çıkmış birinin günlük fiyat hareketlerini takip etmek gibi saçma hareketlerde bulunması yapabileceği en kötü davranıştır…

4-Bileşik Getirinin Efsane Gücünü Çok İyi Bildiler!

Türkiye’de temettü emeklisi olanlar aslında en iyi bunu biliyordu. Warren Buffet’ın demiş olduğu gibi dünyanın sekizinci harikası bileşik getiridir. Bu insanlar şirketlerinin yatırmış oldukları kar paylarını yani temettüleri yine hisse alarak değerlendirdiler. Bu şekilde emeklilik sürelerini kısaltıp, mükemmel getiriler elde etmeyi başardılar. Kendinize ilk 10 sene temettüleriniz ile tekrardan hisse alma hedefi koyabilirsiniz.

5-Şirketlerden Elde Etmiş Oldukları Karları Eve veya Arabaya Gömmediler!

Temettü emeklisi olmak amacındaysanız ev veya araba alma gibi sürenizi çok fazla uzatacak aktivitelerde bulunmanızı tavsiye etmem. Temettü emekliliği için yola çıkmış birçok kişide şunu gördüm; hisse daha fazla yükselmez güzel bir getiri elde ettim hisselerimi satayım ve araba alayım. Araba aslında bir varlık değil giderdir.  Bu tür hareketlerde bulunmak emeklilik yolculuğunda kaza yapmanıza ve sürenizi ciddi bir şekilde uzatmanıza neden olur.

Mutlaka Oku: 8 Mükemmel Ek Para Kazanma Yolu!

6-Hiçbir Krizden Etkilenmediler!

Ülkemizde borsa yatırımcısı olmanın zorluğunu kabul ediyorum. Ancak uzun vadeli bir yatımcıysanız ani düşüşlerde moralinizi bozup hisse satma yoluna gitmemelisiniz. Bunun yerine nakitiniz varsa şirketlerinizin hisselerini ucuz fiyattan toplayabilir veya tüm veri akışlarını yani şirketlerinizin fiyat hareketlerini ve ekonomi haberlerini takip etmeyi bırakmanızı öneriyorum. Borsamızın son 20 yıllık geçmişine bakın, her kriz döneminden sonra ciddi yükselişlerin yaşandığını net olarak görebilirsiniz.

7-Borsanın Kumar Olduğunu Hiçbir Zaman Düşünmediler!

Türkiye’de temettü emeklisi olanlar şirketlerinin her çeyrek dilimde açıklamış oldukları bilançoları incelediler. Arka planda gerçekleşen spekülatif eylemlerle hiç uğraşmadılar. Bu tür yatırımcılar şirketlerinin üretimlerine ve satışlarına odaklandılar. Bir şirket sürekli olarak üretim yapıyor ve elde etmiş olduğu kardan bir pay veriyorsa bunun adı bence kumar olmaz. Bu bir ortaklıktır. Şirketlere ortak oluyor bilinci ile yatırım gerçekleştirin.

8-Her Temettü Veren Hisseyi Almadılar!

Temettü emekliliği için yapılan bir başka büyük hata bazı şirketlerin 1-2 sene yüksek temettü vermesine kanılıp yatırım gerçekleştirmektir. Türkiye’de temettü emeklisi olanlar hem büyüme potansiyeli olan hemde düzenli bir şekilde temettü dağıtan şirketlere ortak olmayı tercih ettiler. Şirket ismi telaffuz etmeyeceğim ancak bazı şirketler yüksek temettüler dağıtıyor ancak son 10 senelik fiyat grafiğine baktığımda altın ve dolar gibi yatırım araçlarının getirisinden daha düşük getiriler sağlamışlardır. 

9-Her Ay Belirlemiş Oldukları Günlerde Alımlar Gerçekleştirdiler!

Kademeli alım gerçekleştirmenin önemini bilen temettü emeklileri her ay belirlemiş oldukları bir günde fiyat hareketlerine bakmadan şirketlerinin lotlarından satın almayı tercih ettiler. Bu durum hissedeki maliyetlerinin düşmesine olanak tanıdı. Bazı aylardaki düşüşlerde yatırımcıların güzel karlar elde etmesine olanak tanıdı. Şirketleriniz üretime ve satış yapmaya devam ediyorsa hiçbir habere veya yoruma bakmadan alım gerçekleştirmek bu işin en can alıcı noktasıdır.

10-Şirketlerini Başkaları Önerdiği İçin Almadılar!

Türkiye’de temettü emeklisi olanlar Twitter, YouTube ve Telegram gibi sosyal mecralarda önerilen hisseleri asla almadılar. Kendi araştırmaları sonucu üretimini artıran, borcu olmayan ve döviz fazla pozisyona sahip şirketleri seçerek bu yolda emin adımlarla ilerlediler. Temettü emekliliği için seçtiğiniz bir şirketin her yıl üretimini ve satışını artırması çok önemli ayrıca borcunun olmaması da dikkat edilmesi gereken bir başka önemli noktadır.

Mutlaka Oku: Dolara Mı Altına Mı Yatırım Yapmalı?

11-İhracat Oranı Yüksek Şirketleri Seçtiler!

Bilindiği gibi ülkemizde kur oynaklığı çok fazla. Hisselerinizden doların getirisinden çok daha fazlasını getirmesini istiyorsanız ihracat oranı yüksek veya her sene bu oranı artıran şirketlere ortak olmayı tercih etmelisiniz. İhracat oranı yüksek olan şirketler döviz fazla pozisyona sahip olacakları için finansal altyapı olarak çok sağlam olurlar.

12-Özsermaye Karlılığı ve Yıllık Net Kar Marjı Yüksek Olan Şirketleri Seçtiler!

Bir şirketin finansallarını doğru bir şekilde yönetebildiğini gösteren en önemli şey özsermaye karlılığının yüksek olmasıdır. Talebi artan ve gerçekten kaliteli bir ürün üretiliyorsa şirketin yıllık net kar marjı da yüksek olacaktır. Türkiye’de temettü emeklisi olanlar finansallarda bu iki kritere dikkat ederek yatırımlar gerçekleştirdiler ve yatırımlarının meyvesini sonunda aldılar.

Türkiye’de Temettü Emeklisi olanlar İle İlgili Yorum ve Görüşlerinizi Bekliyorum!

Türkiye’de temettü emeklisi olanlar neyi doğru yaptı? sorusu ile alakalı benim sizlere aktarabileceklerim bu kadar. Sizlerinde yorum ve görüşlerinizi bekliyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımamakta…

Mutlaka Oku: Borsacı Dede Hisseleri

Mutlaka Oku: Hisse Senedi Biriktirerek Emekli Olmak

Mutlaka Oku: Alka Hisse

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz