ALKA Hisse Hakkında 12 Güncel Detay!

Merhabalar arkadaşlar. Sizlere borsamızın en fazla merak edilen hisselerinden bir tanesi olan Alka Hisse senedi ile ilgili önemli detaylar aktaracağım. Şirket ile ilgili ön detayları aktardıktan sonra son çeyrekte açıklanan bilançoyu enine boyuna inceleyeceğim…

 

1999 yılında %99.9’u Alkim Kimya’ya ait olarak 79441 m2’lik alan üzerinde 17.216 m2 kapalı alanda kurulan Alkim Kağıt, İzmir’in Kemalpaşa ilçesinde kurulan bir şirkettir. Alkim, piyasadaki artan kağıt açığını öngörerek şirketi kurmuş ve 22 yıllık süreçte şirketi çok önemli bir noktaya getirmiştir.

Ofset yazı tabı, kuşe ve ofis kağıtları üreten Alkim Kağıt, sektörünün en gelişmiş üretim teknolojilerini kullanan firma olarak ön plana çıkmaktadır. 32 ülkeye ihracat yapma başarısını gösteren şirket üretiminin %85’ini yurtiçine, %15’ini ise yurtdışı pazarda satmaktadır.

ALKA Hisse

 

Ülkemizin birçok yerinde bayilikleri bulunan Alkim Kağıt, Kora Ailesine aittir. Kora ailesi şirketlerini başarılı bir şekilde yönetip, herhangi bir spekülatif hareketlere konu olmadan çalışmalarını sürdürmektedir. Bu durumda Alkim kimya ve Alkim Kağıt gibi hisselerin uzun vadeli olarak porföylerde tutulmasına imkan tanımaktadır.

2010 yılında sadece 1.52 kuruş seviyelerinden işlem gören hissenin bugüne kadar geldiği nokta çok iyi. Şirket yönetimi yatırımcı dostu bir profil çizerek ara vermeden temettü dağıtma ve bedelsiz sermaye artırım kararları alma başarısı göstermiştir.

Alka hisse senedi ile ilgili daha kapsamlı detaylara geçmeden önce sizlerden rica bu önemli içeriğime 300 beğeni yollarak bana destek olmanızdır. Bu tür destekleriniz daha kaliteli ve daha sık bir şekilde sizlere içerik üretmeme katkı sağlıyor. Şimdiden Teşekkür Ederim…

 

İşte Alka Hisse Senedi ile ilgili bilinmesi gerekenler…

ALKA Hisse Hakkında 12 Güncel Detay!

1-Şirket Son Çeyrekte %54 Azalışla 11.90 Milyon TL Net Kar Açıkladı!

Şirket geçen sene aynı döneme göre %54 azalışla 11.90 Milyon TL net kar açıkladı. Geçen sene aynı dönemde net kar 25 Milyon TL’ydi. Bir önceki çeyrekte ise 23 Milyon TL net kar açıklanmıştı. Tüm bu göstergeler şirketin beklentilerin çok dışında net kar açıkladığını göstermektedir. Bu durumda son dönemde hissede bir durgunluğun yaşanmasına neden oldu.

2-Alka Hisse İçin Açıklanan Bilançoda Şirketin Satış Gelirlerini %29 Oranında Büyüttüğü Görülmekte!

Net karda ciddi bir düşüş yaşanmasına rağmen şirketin bilançosunda açıklanan satış geliri son 5 senenin en iyi satış geliri olma özelliğini gösteriyor. %29 büyüme ile 143 Milyon TL satış geliri elde edilmesi beklentilerin çok üzerinde olmuştur. Geçen sene aynı dönemde net satış geliri 111 Milyon TL’ydi. Bir önceki çeyrekte ise 107 Milyon TL olarak gerçekleşmişti. FAVÖK ise yıllık bazda %43 azalarak 15.98 Milyon TL’ye geriledi…

Mutlaka Oku: Borsada Günde 100 TL KAZANMAK

3-Şirket Önemli Bir Döviz Fazla Pozisyona Sahip!

 

Alka hisse senedinin bilanço detaylarını incelediğimde 55 Milyon TL’lik önemli bir döviz fazla pozisyona sahip olunduğunu görmekteyim. Bu durum şirketin ani kur yükselişlerinden etkilenmemesini ve bu tür durumlarda kar yazabilmesini sağlamakta.

4-Şirket Net Borca Sahip Değil!

Döviz fazla pozisyonu ile finansal anlamda güçlü olduğunu gösteren Alkim Kağıt, kasasına 8.94 Milyon TL nakit bulundurarak doğru yönetildiğini fazlası ile göstermektedir. Kasadaki bu nakit miktarını göz önüne alarak şirketin net bir borca sahip olmadığını söyleyebilirim.

5-Şirketin FK Değeri Düşükken, PD/DD Değerinin Çok Fazla Yükseldiğini Söyleyebilirim!

Cari değerleri sektör ortalamasında giden Alka Hisse, FK değeri 10.42, PD/DD değeri 3.89, FD/FAVÖK oranı ise 11.10’dur. Tüm bu değerlere bakarak şirket sektöründeki diğer şirketler ile aynı orantıda fiyatlandığını söyleyebilirin. Sektördeki en yüksek PD/DD değeri 6.03 ile Karton’a ait.

 

6-Alkim Kağıt Özsermaye Karlılığı ve Yıllık Net Kar Marjı İstenilen Seviyelerde!

Borsada uzun vadeli bir portföy oluşturulurken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi de şirketin özsermaye karlılığı ve yıllık net kar marjıdır. Alkim Kağıdın %40 olan Özsermaye karlılığı çok iyi seviyedeyken %16 olan yıllık net kar marjının biraz daha yükseltilmesi hisse üzerinde pozitif bir etkiye sahip olacaktır. Özsermaye karlılığında 2020 mart ayından itibaren istikrarlı artışların yaşandığını söyleyebilirim.

7-Toplam Aktiflerde ve Özkaynaklarda İstikrarlı Bir Yükseliş Söz Konusu!

Şirketin doğru bir şekilde yönetildiğini gösteren en önemli göstergelerden bir tanesi de toplam aktiflerin ve özkaynakların her çeyrekte istikrarlı bir şekilde artış göstermesidir. Alka hisse için çeyreklik bilançolarda bunu net -bir şekilde görebiliyoruz.

Mutlaka Oku: Uzun Vadeli Yatırım için Kriterler

8-Hissedeki Yabancı Yatırımcı Oranı Çok Düşük!

 

Alka hisse senedinin yabancı yatırımcı oranına göz attığımda sadece %0.27’lik bir değerin olduğunu görüyorum. Hissenin yukarı doğru bir ivme kazanabilmesi için düşük olan bu yabancı yatırımcı sayısının artış göstermesi gerekmekte…

9-Şirketin %79’una Alkim Kimya Sahip!

Halka açıklık oranı %20 olan Alka hisse senedinin %79.93’lük kısmına Alkim Kimya sahiptir. Kora ailesinin kurmuş olduğu şirket olan Alkim Kimya, kağıt sektöründe açığı iyi görerek bir yatırım gerçekleştirerek şirketin çoğunluk hisselerini elinde bulundurmaktadır.

10-Şirket Son 5 Yılda Karının %62’sini Yatırımcısı İle Paylaşmıştır!

 

Yatırımcı dostu bir şirket olarak ön plana çıkan Alkim Kağıt, düzenli bir şekilde temettü ödeyen ve zaman zamanda bedelsiz sermaye artırım kararları alan bir şirket olarak ön plana çıkıyor. Şirketin tarihi boyunca herhangi bir bedelli sermaye artırım kararı almadığını belirtelim. Son 5 yılda elde edilen karın %62’si de yatırımcıya dağıtılmıştır.

11-Alkim Kimya İhracat Oranı Düşük Seviyelerde!

Özellikle ülkemizde kur dalgalanmalarından ötürü ihracat oranı yüksek şirketlere yönelmek en sağlıklısı olacaktır. Alkim Kağıt şirketinin %6 olan ihracat oranının düşük olduğunu, bu oranın mutlaka uzun vadede artırılması gerektiğini düşünüyorum. Aksi takdirde şirket döviz fazla pozisyona sahip olamaz ve nakit akışında ciddi problemlerle karşı karşıya kalınabilir.

Mutlaka Oku: Küçük Miktar Para Nasıl Değerlendirilir?

12-Tam 10 Sene Önce Alka Hisse İçin 100.000 TL Yatırım Gerçekleştirseydiniz!

 

Bundan tam 10 sene önce yani 2011 Eylül ayında Alka hisse senedi için 100.000 TL’lik bir yatırım gerçekleştirip bugüne kadar bozmamayı başarsaydınız temettüler ve bedelsiz sermaye artırımları dahil edilerek %2024 getiri ile 2.12 Milyon TL sermayenin sahibi olabilirdiniz.

ALKA Hisse İçin Görüşlerim!

Piyasa değeri 763 Milyon gibi düşük bir seviyede olan Alkim kağıt hisse senedinin son 10 yılda geldiği nokta inanılmaz. Şirketin ihracat oranı biraz daha yüksek olsa çok daha fazla arzulanan seviyelere gelinebilir. Bu durumun farkında olan yönetim ihracatı artırmaya yönelik çalışmalar gerçekleştireceklerdir.

Özsermaye karlılığı ve yıllık net kar marjı ise bir uzun vadeli yatırımcı için tam istenilen seviyelerdedir. Bilindiği gibi özsermaye karlılığının yüksek olması şirketin doğru bir şekilde yönetildiğini, yıllık net kar marjı ise şirketin özgün ve her zaman talebi olan bir ürün üretebildiğini göstermektedir.

 

Kağıt sektöründe önümüzdeki yıllarda da talebin azalmayacağını düşündüğümden dolayı bugün uzun vadeli yatırım yolculuğuna çıksaydım %90 oranında Alka hisse senedini portföyüme eklerdim. Belki de ilerleyen zamanlarda bu önemli şirketi portföyüme ekleyebilirim.

Alka Hisse Senedi İçin Yorum ve Görüşlerinizi Bekliyorum!

Böylelikle Alka Hisse senedi için önemli detaylar aktarmaya çalıştım. Sizlerinde bu önemli şirket hissesi ile ilgili yorum ve görüşlerinizi bekliyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır…

Mutlaka Oku: ARDYZ HİSSE

Mutlaka Oku: Yüksek Temettü Verecek Hisseler

Mutlaka Oku: Temettü Yatırımı

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz