Şuan Temettü Yatırımı Yapsaydım Hangi Hisseleri Alırdım?

Selamlar arkadaşlar. Sizlerle yine sevdiğiniz tarzda bir içerik ile karşınızdayım. Başlıktanda görmüş olduğunuz üzere bugün temettü yatırımı yapma kararı alsaydım hangi hisseleri portföyüme eklerdim bunun cevabını vereceğim….

Beni takip eden kitlem temettü yatırımcılığına ne kadar fazla önem verdiğimi çok iyi bilir. Bana göre borsaya yatırım yapmak için tek amaç finansal özgürlük ilan etmek veya rahat bir emeklilik geçirmek olmalıdır. Günlük al-satlar ile kendinizi kandıracağınızı unutmamalısınız. 

Yaklaşık 5-6 senedir borsada yatırım yapan biri olarak temettü yatırımı amacı ile şirketlere ortak olmayı beceremedim ama artık akıllandım 🙂 Yaklaşık 1 senedir sizlerle de her ayın sonunda düzenli olarak paylaştığım uzun vadeli bir portföyüm bulunuyor…

Temettü Yatırımı

Ülkemiz insanının artık arabaya yatırım, eve yatırım veya altına yatırım gibi klasik yatırım araçlarına parasını aktarmasını istemiyorum. Üretime odaklanan, her yıl satışlarını artıran, borçsuz şirketlere yatırım gerçekleştirip finansal özgürlüğünüzü ilan etmek çok daha kolay…

Altın, ev veya araba yatırımı sadece elinizdeki paranın enflasyon karşısında erimemesini sağlar. Sizi asla bu yatırım araçları zengin etmez. Oysa borsaya temettü yatırımı yapmak amacı ile sermayenizi aktarırsanız, sabırlı olmanız şartı ile zengin olamama gibi bir ihtimaliniz oldukça düşük olacaktır. 

Temettü yatırımı gerçekleştirmek istediğim şirketler ile ilgili detaylara geçmeden önce kemik kitlemden desteklerini her zaman olduğu gibi esirgememesini rica edeceğim. Bu önemli içeriğe 300 beğeni atarak bana desteklerinizi iletebilirsiniz. Sizlere şimdiden çok teşekkür ediyorum…

Benim aktarmış olduğum portföyün dışında sizlerinde temettü yatırımı amacı ile portföy oluşturmasını istiyorum. Seçmiş olduğunuz şirketleri fazlası ile merak ediyorum. İşte benim temettü yatırımı amacı ile oluşturduğum portföy…

Şuan Temettü Yatırımı Yapsaydım Hangi Hisseleri Alırdım?

1-İskenderun Demir ve Çelik A.Ş. (ISDMR)

Ereğli demir çelik hissesi ile arasında çok gidip geldiğim İskenderun Demir Çelik Hissesi bugün temettü yatırımına başlasaydım ilk tercih ettiğim şirketler yer alırdı. Hissenin beni cezbettiği en önemli nokta %5 gibi oldukça düşük bir halka açıklık oranına sahip olması. Çünkü bu denli düşük bir halka açıklık oranı doğru şirket için büyük bir avantajdır.

Temettü verimliliği 8.60 gibi muazzam bir seviyede olan İskenderun demir çelik hisse senedinim özsermaye karlılığı %21 ve yıllık net kar marjı %20. Bu değerler de uzun vadeli yatırım için gayet cezbedici. 7.5 F/K değeri ve 1.5 olan PD/DD değeri de hisse fiyatının şişmediğini gösteriyor.

%15 olan yabancı yatırımcı oranı gayet iyi. Şirketin %95’ine Ereğli Demir Çelik şirketinin ortak olması bir başka güzel nokta. Son çeyrekte şirketin %345 artışla 2.06 Milyar TL net kar ve %153 büyüme ile 8.94 Milyar TL satış geliri elde ettiğini söyleyeyim. 3.36 Milyar TL döviz fazla pozisyonu ve 470 Milyon TL olan nakit miktarı yatırımcıya güven vermekte…

Mutlaka Oku: Çocuğunuza Borsa Hesabı Açın!

2-Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. (TOASO)

Son zamanların en fazla konuşulan hisselerinden bir tanesi olan Tofaş %5,77 temettü verimliliğine sahip. Son 10 yıldır ara vermeden temettü dağıtma başarısını göstermesi temettü yatırımı için tercih etmemde etkili oldu. Hissenin %24 olan halka açıklık oranı da güzel yükselişler yaşaması için gayet yeterli.

Özsermaye karlılığının %67 gibi mükemmel bir seviyede olması ve F/K değerine göre ucuz olduğunu düşünmem temettü listeme eklemem için yeterli oldu. Yabancı yatırımcı oranı %58 olan hissenin %37’sine Koç Holding’in sahip olması da beni etkiledi. Çünkü Koç şirketleri borsamızda kurumsallık adına en doğru işleri yapan şirketlerdir.

%51 ihracat oranına sahip olan şirketin son 3 çeyrekte özkaynakları %3.3 oranında artış gösterdi. Şirket %201 artışla 867 Milyon TL net kar açıkladı ve satış gelirini %148 oranında artırarak 7,56 Milyar TL seviyesine yükseltti. 3.14 Milyar TL döviz açık pozisyona sahip şirketin borcu %38 artarak 5 Milyar TL seviyesine yükseldi. 

3-Vestel Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret A.Ş. (VESBE)

Temettü yatırımı için tercih ettiğim üçüncü hisse olan Vestel Beyaz Eşya Hisse senedi 7.49 gibi yüksek bir temettü verimliliğine sahip. Şirketi seçmemim en önemli sebebi şirketin hem yurtiçi pazarda hem de yurtdışı pazarında istikrarlı bir şekilde satışlarını artırmasıdır.

%13 gibi düşük bir halka açıklık oranına sahip olan şirketin özsermaye karlılığı %61 ve yıllık net kar marjı ise %13’dür. Hissenin 5.5 olan F/K değeri ve 2.1 olan PD/DD değeri listeme eklememde etkili oldu. Şirketin yabancı yatırımcı oranı da %9 bandına çıkmış durumda. Son 3 çeyrekte Özkaynak artışı ise %15.

Vestel Beyaz Eşya son çeyrekte %140 artışla 516 Milyon TL net kar ve %128 büyüme ile 4.38 Milyar TL satış geliri elde etti. 1.54 Milyar TL döviz açık pozisyona sahip şirketin borcu geçtiğimiz yıla göre %85 artarak 1.3 Milyar TL oldu…

Mutlaka Oku: Milyon Dolar Kazandıran İşler

4-Aksa Akrilik Kimya Sanayi A.Ş. (AKSA)

SASA’nın gölgesinde çok fazla ezilen ama bana göre SASA’dan çok daha büyük potansiyele sahip olduğunu düşündüğüm Aksa Akrilik şirketi temettü yatırımı amacı ile tercih ettiğim şirketlerin başında geliyor. Üretmiş olduğu ürün gamında rakipsiz olması nedeni ile bu önemli şirketi seçtim.

%37 halka açıklık oranına sahip olan Aksa Hisse senedinin temettü verimliliği %3.79. Özsermaye karlılığı %47 ve yıllık net kar marjı %14’dür. Şirket son 10 yıldır yatırımcısına ara vermeden temettü dağıtma başarısı göstermiştir. Şirketin %39’una Akkök holding sahip.

Yabancı yatırımcı oranı %43 olan şirket 290 Milyon TL net kar ve %224 büyüme ile 1.75 Milyar TL satış geliri elde etti. 151 Milyon TL döviz fazla pozisyona sahip şirketin net borcu %22 azalarak 1.2 Milyar TL seviyesine geriledi. İhracat oranı %32 olan şirketin önümüzdeki dönemlerde yatırımcısını üzeceğini düşünmüyorum.

5-Alkim Kağıt San. ve Tic. A.Ş. (ALKA)

Finansal yapısını çok beğendiğim şirketlerden bir tanesi olan Alkim Kağıt, %19 halka açıklık oranına sahip. %40 özsermaye karlılığına ve %16 yıllık net kar marjına sahip bir şirket olması temettü yatırımı için tercih etmemde etkili oldu.

Temettü verimi 5.14 olan hissenin F/K değeri 10.4, PD/DD değeri ise 3.9. Şirketin yabancı yatırımcı oranı sadece %0.43. Şirketin %79’una Alkim Kimya sahiptir.  Son 5 yılda karının %62’sini yatırımcısı ile paylaşan şirketin ihracat oranı %6’dır.

Son çeyrekte 11.90 Milyon TL net kar ve %29 büyüme ile 143 Milyon TL satış geliri elde ettiğini açıklayan şirketin 55 Milyon TL döviz fazla pozisyonu ve kasasında 8.94 Milyon TL nakdi bulunmakta. Şirketin özkaynaklarını ve toplam aktiflerini istikrarlı bir şekilde artırmayı başardığını da belirtmek istiyorum…

Mutlaka Oku: Uzun Vade Borsa Yatırım Portföyüm

Temettü Yatırımı Portföyüm İle İlgili Görüşlerim!

Risk almayı sevmeyen yatırımcılar için tamamen üretime odaklanmış ve istikrarlı bir şekilde temettü dağıtma başarısı olan 5 şirketi seçtim. Dikkat ettiğim bir başka önemli detayda şirket yönetimlerinin güvenilir kişilerden oluşmasıdır. Şirket yönetiminde dürüst kişiler olmaz ise uzun vadeli yatırım ciddi kazalar ile karşı karşıya kalabilir.

Temettü yatırımı için seçtiğim Alkim Kağıtta muhtemelen birçok kişinin şaşırdığını tahmin ediyorum. Bu şirketin önümüzdeki 10 yıllık süreçte talebin önemli ölçüde artacağını düşündüğüm kağıt sektöründe yer alması bu portföye eklememde etkili oldu.

Temettü yatırımı için portföy oluştururken dikkat ettiğim bir başka önemli noktada hisse fiyatlarının çok fazla şişmemesidir. Mesela Otkar ve TTRAK gibi şirketlerin finansalları çok iyi ancak çok daha öncesinde yüksek fiyatlara çıktıklarını düşündüğüm için tercih etmedim.

Temettü Yatırımı İçin Yorum ve Görüşlerinizi Bekliyorum!

Böylelikle temettü yatırımı için seçtiğim 5 şirketi sizlere aktardım. Sizlerinde bu şirketler ile ilgili yorum ve görüşlerinizi bekliyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır…

Mutlaka Oku: Borsa Demir Çelik Hisseleri

Mutlaka Oku: Uzun Vade Alınacak Hisseler

Mutlaka Oku: BANTAŞ Hisse

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz