ARDYZ Hisse İçin 12 Güncel Bilgi!

Selamlar arkadaşlar. Son dönemlerin en fazla merak edilen hisselerinden bir tanesi olan ARDYZ hisse senedi ile ilgili önemli detaylar aktarmak istiyorum. Son 1 yılda %80 oranında yükseliş yaşayan ve %612 oranında bedelsiz sermaye artırım kararı alan Ard Bilişim ile ilgili birçok detayı sizlere aktaracağım…

Ard Bilişim, Ard Grup Holding bünyesinde faaliyet göstermektedir. Holding’in faaliyet göstermiş olduğu diğer alanlar savunma, sağlık, enerji, inşaat ve danışmanlık. Faaliyet göstermiş olduğu bu alanlarda da büyümesini sürdüren şirket diğer sektörlerde de halka arzlar yapacaktır.

Ard Grup Holding 2006 yılında kurulmuş, 2011 yılında ise Ard Bilişim faaliyet göstermeye başlamıştır. Kurumsal web sitesinde kendilerini son 5 yılın en hızlı büyüyen teknoloji firması olarak nitelendirmektedirler. 350 kamu kurumu, 150 özel sektör firması ve 150.000 bireysel müşteriye hizmet veren Ard Bilişim, sadece yurtiçinde değil yurtdışında da müşteri portföyünü büyütmeye devam etmektedir.

ARDYZ Hisse

2011 yılından bu yana Hacettepe Üniversitesi Teknokentte teknoloji alanında araştırma ve geliştirme faaliyetlerini sürdüren Ard Grup Bilişim, hangi sektörde faaliyet gösterirse göstersin her şirkete özel farklı çözümler üretebilmeyi başarmaktadır…

E dönüşüm hizmetleri, kurumsal yazılımlar, ulusal hukuk yazılımları, sağlık yazılımları, bulut çözümler ve siber güvenlik çözümleri alanlarında ürün ve hizmetler üretmektedir. Birçok ödüle layık görülen Ard Bilişim, yapmış olduğu KAP açıklamasında Yılın Lider Yazılım Teknolojileri Markası ödülünü almaya hak kazandığını belirtmiştir.

Ard Grup Bilişim ile ilgili detayları aktardıktan sonra gelelim ARDYZ Hisse senedi ile ilgili bilinmesi gerekenlere. Bu detaylara geçmeden önce sizlerden içeriğimi beğenip kanalıma abone olmanızı rica edeceğim. Şirket veya hisse senedi ile ilgili aktarmak istedikleriniz var ise yorumlarda belirtebilirsiniz…

İşte ARDYZ Hisse Senedi İle İlgili Bilinmesi Gerekenler…

1-Şirket Son Çeyrekte %240 Artışla Net Kar Açıkladı!

Başarılı bir dönem geçiren Ard Bilişim son çeyrekte %240 artışla 40 Milyon TL net kar elde ettiğini açıkladı. Bu net kar son 5 senenin en iyi net karı olarak öne çıkıyor. Şirket bir önceki çeyrekte 18 Milyon TL, geçen sene aynı dönemde 11 Milyon TL net kar elde etmişti.

2-Son 5 Senenin En İyi Satış Geliri Açıklandı!

Net karda son 5 yılın en iyi sonucunu elde eden Ard Bilişim, net satışlarda da aynı performansı göstermeyi başardı. %128 artışla 70 Milyon TL satış geliri elde edildiği belirtildi. Şirket bir önceki çeyrekte 32 Milyon TL, geçen sene aynı dönemde ise 31 Milyon TL satış gelirine sahipti. FAVÖK ise yıllık bazda %266 artarak 43 Milyon TL’ye ulaştı.

Mutlaka Oku: Takibime Giren Uzun Vadeli Alınacak Hisseler

3-ARD Bilişim Döviz Fazla Pozisyona Sahip!

ARDYZ hisse için son açıklanan bilançoda şirketin 666 Bin TL döviz fazla pozisyona sahip olduğu ve 322 Bin TL finansman geliri elde edildiği açıklandı. Ülkemizdeki ani kur dalgalanmaları döviz açık pozisyona sahip şirketleri büyük zararlara uğrattığı için şirket seçimlerinde döviz fazla pozisyona sahip şirketleri seçmeniz en mantıklı seçenek olacaktır.

4-Şirketin Herhangi Bir Net Borcu Bulunmamakta!

Özellikle bilişim sektöründe firmalarda borçlanma çok fazla olmasına rağmen Ard Bilişim için bunu söylemeyeceğim. Şirketin kasasında bulunan 43 Milyon TL’yi göz önüne aldığımızda net borca sahip olmadığını net olarak söyleyebilirim. Ard Bilişim 2020 Mart Ayından bu yana kasasında nakit bulundurmaya özen gösteriyor.

5-Faaliyet Giderlerinde %1117 Artış Söz Konusu!

ARDYZ Hisse için açıklanan bilançoda göze çarpan en önemli detay son çeyrekte faaliyet giderlerinde %1117’ye varan artış, finansal giderler ise 348 Bin TL olarak gerçekleşti.

6-ARD Bilişim Sektörünün En Yüksek PD/DD Değerine Sahip!

ARDYZ hisse için cari değerlere baktığımda 5,36 ile sektörünün en yüksek PD/DD değerine sahip olduğunu görmekteyim. F/K değerinde ise sektör ortalamasında gittiğini söyleyebilirim. Şirketin FAVÖK marjı ise 10.60 olarak gerçekleşti…

7-Hissedeki Yabancı Oranı %18

2020 yılında halka arz olmuş bir şirket için %18 yabancı yatırımcı oranının oldukça iyi olduğunu söyleyebilirim. Bilindiği gibi bir hissede yabancı yatırımcı oranı ne kadar fazla olursa hissenin primlenmesi daha kolay olur ve hissede anormal fiyat hareketleri görülmez.

8-ARDYZ HİSSE Halka Açıklık Oranı Çok Yüksek!

Bu önemli hisse ile ilgili en büyük handikaplardan bir tanesi hissenin %75’lere çıkan halka açıklık oranıdır. Birçok uzman borsacı hissedeki maksimum halka açıklık oranının %50’yi geçmemesini ister. Ardyz hisse senedindeki %75’lik halka açıklık oranı düşük halka açıklık oranını seven yatırımcılar için tedirginlik yaratmaktadır. Şirketin %38’ine Ard Grup Holding sahip.

Mutlaka Oku: Temettü Emekliliği İçin En Uygun Hisseler

9-Şirketin Özsermaye Karlılığı ve Yıllık Net Kar Marjı Çok İyi Seviyelerde!

Bir uzun vadeli yatırımcı şirketlerin özsermaye karlılığına ve yıllık net kar marjına bakmadan kesinlikle yatırım gerçekleştirmemelidir. ARD Bilişim şirketinin özsermaye karlılığı %56 yıllık net kar marjı ise %57’dir. Bu oranlar hissenin önümüzdeki yıllarda da primlenmemesi için hiçbir nedenin olmadığını net olarak göstermektedir. Özsermaye karlılığının yüksek olması şirketin finansallarını başarılı bir şekilde yönetebildiğini, yıllık net kar marjının yüksek olması ise şirketin değer yaratan, özgün ürünler üretebildiğini göstermektedir.

10-ARDYZ HİSSE Temettü Hissesi Değil, Büyüme Hissesidir!

Bu önemli hisseyi temettü almak amacıyla portföyünüze eklememelisiniz. Ardyz hisse senedinin büyüme potansiyeli çok daha fazla. Şirket yönetiminin temettü dağıtma politikasına sahip olmadığını geçen sene karın sadece %1’inin dağıtılması ile net olarak gördük. 2021 yılında da şirket herhangi bir temettü dağıtma kararı almadı. Ancak ilerleyen zamanlarda bedelsiz sermaye artırımına gidilecek…

11-Şirket Özkaynaklarını İstikrarlı Bir Şekilde Artırmaya Devam Ediyor!

Bir şirketin doğru bir şekilde yönetildiğini gösteren en önemli detayların başında özkaynakların düzenli bir şekilde artmasıdır. Ard Bilişim şirketinin son dönemdeki bilançolarına göz gezdirdiğimde şirketin her çeyrekte toplam aktifini ve özkaynaklarını artırmayı başardığını görmekteyim. Son 3 çeyrekte özkaynak artışı %7.6 olarak gerçekleşti.

12-Şirket Halka Arz Olduğunda 100.000 TL Yatırsaydınız!

ARDYZ hisse senedi halka arz fiyatı 5.30’du. Bu önemli şirket hissesine 7 Şubat 2020 tarihinde 100.000 TL yatırıp bugüne kadar bozmamayı başarsaydınız 994.294 TL sermayenin sahibi olabilirdiniz. 1.5 sene içerisindeki bu denli yüksek getirinin herkesi rahatlıkla tatmin edebileceğini rahatlıkla söyleyebilirim…

Mutlaka Oku: Maaşım Yetmiyor Ek Gelir Yaratmam Lazım Diyenlere!

ARDYZ Hisse Senedi İçin Görüşlerim!

Şirketin yazılım alanındaki ürün çeşitliliği sektörde sözü geçen bir firma olmasını sağlamıştır. Şirketin özsermaye karlılığı ve yıllık net kar marjı bu nedenden dolayı çok yüksek. ARD Grup Holding’in 2006 yılından bu yana yüksek bir yönetim tecrübesine sahip olması hissedeki en önemli artılardan bir tanesidir.

Benim aklımda soru işareti kalan en önemli nokta neden hissedeki halka açıklık oranı %75? Bana göre uzun vadeli bir  yolculukta bir hisseye yatırım yapılıyorsa düşük bir halka açıklık oranına sahip olması istenir. Bu denli yüksek halka açıklık oranı hissenin ağırlaşmasına neden olabileceği unutulmamalıdır.

Son dönemlerde aracı kurumlar ve uzman borsacılar tarafından yazılım sektörünün en iyi şirketi olarak lansa edilen ARDYZ hisse ile ilgili yine de tedbirli olmakta yarar olduğunu görüyorum. Şirket hissesini beğeniyorsanız tüm sermayenizle girmek yerine kademeli ufak alımlar gerçekleştirmeniz en sağlıklısı olacaktır.

ARDYZ Hisse İçin Yorum ve Görüşlerinizi Bekliyorum!

Böylelikle ARDYZ hisse senedi ile ilgili 12 önemli detay aktardım. Sizlerinde bu önemli hisse için yorum ve görüşlerinizi bekliyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır…

Mutlaka Oku: Temettü Verecek Hisseler

Mutlaka Oku: Temettü Yatırımı

Mutlaka Oku: Borsa Demir Çelik Hisseleri

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz