Takibime Giren Uzun Vade Alınacak Hisseler

Selamlar arkadaşlar. Sizlere burada son zamanlarda uzun vadeli olarak düşündüğüm ve takibe aldığım şirketler ile ilgili bilgilendirmede bulunacağım. Uzun vade alınacak hisseler olarak gördüğüm bu hisselerin en belirgin özelliği üretim odaklı çalışmaları ve her çeyrekte istikrarlı bir şekilde satışlarını artırmalarıdır…

Uzun vadeli yatırımda birçok şeye dikkat edilmesi gerekir. Şirketin borçsuz olması, satışlarını her dönem artırıyor olması ve dürüst bir yönetime sahip olması gibi etkenler şirket seçiminde çok önemlidir. Bende bu maddelerden yola çıkarak uzun vade alınacak hisseler yani takibe aldığım hisseler ile ilgili sizleri bilgilendirmek istedim.

Bildiğiniz gibi bende uzun vadeli olarak yatırım gerçekleştiriyorum. Bu nedenle de şirket araştırmaları yaparak beğendiğim şirketleri portföyüme ekliyorum. Kendi araştırmalarım sonucunda takibe aldığım 13 şirket ile ilgili sizlere önemli detaylar aktaracağım…

Uzun Vade Alınacak Hisseler

Takibe aldığım bu şirketler son çeyreklerde önemli net karlar açıklayarak yatırımcısının yüzünü güldürmüştür. Bazılarının sermayesi büyük, bazılarının ise küçüktür. Sermayenin küçük olması hisselerin daha hızlı yol kat edebilmesi için önemli olmaktadır.

Bildiğiniz gibi bende her ayın sonunda portföyümün durumunu paylaşıyorum. Paylaşım yaptıktan sonra en fazla gelen yorumların başında portföydeki şirketlerin ağır yani büyük sermayeli şirketler olduğu. Bende bundan yola çıkarak henüz keşfedilmemiş, sermayesi küçük ve büyüme hissesi olarak nitelendirilen hisseleri seçtim…

Uzun Vade Alınacak Hisseler ile ilgili detaylara geçmeden önce sizlerden ricam içeriğime en az 300 like atarak bana destek olmanızdır. Özellikle beni uzunca bir süredir takip eden kemik kitleden bu tür destekleri daha fazla bekliyorum. İlginiz ve desteğiniz için şimdiden teşekkürler…

Şuan uzun vadeli bir portföy yapsanız açıklamış olduğum bu 13 hisseden hangilerini portföyünüze eklerdiniz. Yorumlarınızı merakla bekliyorum. İşte 13 Adet Uzun Vade Alınacak Hisseler...

1-Alkim Kağıt (ALKA)

Son çeyrekte 11 Milyon TL net kar açıklayan Alkim Kağıt, satış gelirlerini ise %29 oranında büyüterek 143 Milyon TL’ye çıkarttı. 55 Milyon TL döviz fazla pozisyona sahip olan şirketin kasasında bulunan net nakdi 9 Milyon TL’dir. Özsermaye karlılığı %40 ve yıllık net kar marjı %16 olan Alka hisse senedi son 5 senede %897’lik bir yükseliş yaşamıştır.

2-Ard Grup Bilişim Teknolojileri (ARDYZ)

Takibe aldığım Uzun Vade Alınacak Hisseler arasında yer alan Ard Bilişim son çeyrekte %240 artışla 40 Milyon TL net kar açıkladı. Satış geliri de %128 oranında büyüyerek 70 Milyon TL oldu. 666 Milyon TL döviz fazla pozisyona sahip olan şirketin kasasında 43 Milyon TL nakdi bulunmakta. Yabancı yatırımcı oranı %17 olan şirketin özsermaye karlılığı %58, yıllık net kar marjı ise %57’dir. Hisse uzun vadeli düşünen yatırımcısına son 5 senede %573 getiri kazandırmıştır. 

Mutlaka Oku: Getiri Potansiyeli Yüksek Hisseler

3-Bantaş Bandırma Ambalaj (BNTAS)

Henüz keşfedilmediğini düşündüğüm Bantaş Ambalaj şirketi son açıkladığı bilançosunda %198 artışla 13 Milyon TL net kar ve %45 büyüme ile 51 Milyon TL satış geliri elde etmiştir. 61 Milyon TL döviz fazla pozisyona sahip olan şirketin kasasında 73 Milyon TL nakdi bulunmakta. Özsermaye karlılığı %21, yıllık net kar marjı ise %22’dir.  Yabancı yatırımcı oranı %2’lerde olan hisse son 5 senede %314’lük bir getiri kazandırmıştır.

4-Brisa Sabancı Lastik Sanayi (BRISA)

Uzun vadeli yatırımda en fazla güvenilen hisseler arasında yer alan Brisa, son açıkladığı bilançoda %953 artışla 217 milyon TL net kar elde etti. Satış geliri %105 oranında büyüyerek 1.50 Milyar TL oldu. 37 Milyon TL döviz fazla pozisyona sahip olan şirket net borcunu %29 oranında azaltarak 1.8 Milyar TL seviyesine düşürmüştür. Hisse son 5 senede uzun vadeli düşünen yatırımcısına %238 oranında bir getiri sağlamıştır.

5-Gediz Ambalaj (GEDZA)

Uzun Vade Alınacak Hisseler arasında yer verdiğim Gedza  %94 artışla 8.37 Milyon TL net kar açıkladı. Satış gelirini de %77 büyüterek 30 Milyon TL’ye çıkardı. 65 Milyon TL döviz fazla pozisyona sahip olan şirketin kasasında 53 Milyon TL nakdi bulunmakta. Güncel yabancı yatırımcı oranı %8 olan şirketin ihracat oranı ise %35’dir.Şirketin Özsermaye karlılığı %39, yıllık net kar marjı ise %31’dir. Hisse son 5 senede %495 getiri sağlamıştır.

6-Gen İlaç ve Sağlık Ürünleri (GENIL)

Uzun vadeli düşündüğüm şirketler arasında yer alan Gen İlaç son çeyrekte %17 artışla 51 Milyon TL net kar ve %156 büyüme ile 754 Milyon TL satış geliri açıkladı. 31 Milyon TL döviz açık pozisyona sahip olan şirketin net borcu 160 Milyon TL. Özsermaye karlılığı %46, yıllık net kar marjı ise %9 olan şirketin yabancı yatırımcı oranı %8’dir. Şirket halka arz olduğundan bu yana %28’lik bir getiri sağladı.

Mutlaka Oku: 15 Bin TL İle Yatırım Yapmak!

7-Goodyear Lastikleri (GOODY)

Takibe aldığım Uzun Vade Alınacak Hisseler arasında yer alan Good Year şirketinin son açıkladığı bilançosunda 107 Milyon TL net kar ve %135 büyüme ile 1 Milyar TL satış geliri elde ettiğini açıkladı. 198 Milyon TL döviz açık pozisyona sahip şirket borcunu bu dönemde %15 düşürerek 137 Milyon TL’ye geriletmiştir. Özsermaye karlılığı %32, yıllık net kar marjı %8 olan şirket yabancı yatırım oranı %51’dir. Şirketin güncel ihracat oranı %39. Hisse son 5 senede uzun vadeli düşünen yatırımcısını %46 oranında zarara uğratmıştır. 

8-Jantsa Jant Sanayi (JANTS)

Uzun vade düşündüğüm hisseler arasında yer alan Jantsa, %152 artışla 79 Milyon TL net kar ve %91 büyüme ile 319 Milyon TL satış geliri elde etmiştir. 128 Milyon TL döviz fazla pozisyona sahip olan şirketin kasasında 34 Milyon TL nakdi bulunmakta. Özsermaye karlılığı %62, yıllık net kar marjı %24 olan şirketin yabancı oranı %3.5. Şirketin %73 olan ihracat oranı mükemmel. Jantsa hisse son 5 senede %271 getiri sağlamıştır. 

9-Kalekim Kimyevi Maddeler (KLKIM)

Kalekim son açıkladığı bilançoda %76 artışla 27 Milyon TL net kar ve %67 büyüme ile 194 Milyon TL satış geliri elde etmiştir. 56 Milyon TL döviz fazla pozisyona sahip olan şirket kasasında 272 Milyon TL nakit bulundurmakta. Özsermaye karlılığı %24, yıllık net kar marjı ise %17 olan şirketin yabancı oranı %2. %30 ihracat oranına sahip olan şirket halka arz olduğundan bu yana %17’lik bir kayıp yaşatmıştır.

10-Orge Enerji Elektrik (ORGE)

Uzun Vade Alınacak Hisseler arasında olan Orge Enerji, %67 artışla 17 Milyon TL net kar elde etti. Satış gelirini de %79 büyüterek 76 Milyon TL’ye çıkardı. 24 Milyon TL döviz fazla pozisyona sahip şirketin kasasında 19 Milyon TL nakdi bulunmakta. Özsermaye karlılığı %26, yıllık net kar marjı %31 olan şirketin yabancı oranı %7’dir. Hisse son 5 senede yatırımcısına %190 oranında getiri kazandırmıştır.

11-Otokar Otomotiv (OTKAR)

Uzun vade hisseleri arasında yer alan Otokar, son açıklanan bilançosunda %93 artışla 289 Milyon TL net kar ve %45 büyüme ile 982 Milyon TL satış geliri elde etti. 1.81 Milyon TL döviz fazla pozisyona sahip şirket net borcunu %35 artırarak 1.6 Milyar TL’ye yükseltti. Özsermaye karlılığı %108, yıllık net kar marjı ise %23’dir. Yabancı oranı %13 olan şirketin ihracat oranı ise %64. Şirket son 5 senede uzun vadeli düşünen yatırımcısına %205 oranında getiri sağlamıştır.

Mutlaka Oku: Para Kazandıran İş Fikirleri

12-Turk İlaç ve Serum (TRILC)

Uzun Vade Alınacak Hisseler listesinde yer verdiğim Türk ilaç Serum şirketi %277 artışla 46 Milyon TL net kar ve %450 büyüme ile 253 Milyon TL satış geliri elde etti. 17 Milyon TL döviz açık pozisyona sahip şirketin net borcu 58 Milyon TL’dir. Özsermaye karlılığı %26, yıllık net kar marjı ise %18’dir. Yabancı oranı %2.32 olan şirket halka arzından bu yana %192’lik müthiş bir getiri sağlamıştır.

13-Türk Traktör (TTRAK)

Uzun Vade Alınacak Hisseler listesinin sonunda yer alan Türk Traktör, son çeyrekte %240 artışla 260 Milyon TL net kar ve %193 büyüme ile 2.89 Milyar TL satış geliri elde etti. 471 Milyon TL döviz fazla pozisyona sahip şirketin kasasında 320 Milyon TL bulunmakta. Özsermaye karlılığı %120, yıllık net kar marjı ise %12’dir. Hissedeki yabancı yatırımcı oranı %60, ihracat oranı ise %26’dır. Hisse son 5 senede %112’lik bir getiri kazandırmıştır.

Uzun Vade Alınacak Hisseler İçin Yorum ve Görüşlerinizi Bekliyorum!

Böylelikle takibe aldığım Uzun Vade Alınacak Hisseler ile ilgili detaylar aktardım. Sizlerinde bu şirketler ile ilgili yorumlarınızı bekliyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir. Bu tür danışmanlık hizmetleri almak istiyorsanız SPK’nın onay vermiş olduğu kurumlardan destek talep edebilirsiniz…

Mutlaka Oku: Bantaş Hisse Senedi

Mutlaka Oku: Uzun Vade Borsa Yatırım Portföyüm

Mutlaka Oku: İsmen Hisse Senedi

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz