BANTAŞ Hisse Senedi İle İlgili Bilinmesi Gerekenler!

31 yıllık tecrübeye sahip, Balıkesir Merkezli bir firma olan Bantaş Ambalaj, teneke kutu üreten bir firmadır. Teneke kutu üretiminde önemli bir satış rakamına sahip olan şirket ile ilgili borsa yatırımcıları birçok detayı merak etmekte. Bende bundan yola çıkarak Bantaş Hisse ile ilgili araştırma gerçekleştirerek sizlere aktaracağım…

Bantaş Ambalaj, şirketlerin 250 gram ile 20 Kg arasındaki teneke kutu ambalaj ihtiyaçlarına cevap vermektedir. Gıda güvenliği koşullarına uygun bir şekilde üretilen ürünlerine ciddi bir talebin olduğunu şirketin son çeyrekte açıklamış olduğu net satış gelirinden de görebiliyoruz.

Yağ, peynir, zeytin, turşu ve madeni yağ tenekeleri üretimi gerçekleştiren firma kendisine ait araç filosu ile üretmiş olduğu bu ürünleri müşterilerine ulaştırmaktadır. Boya sektöründeki firmalar içinde teneke ambalaj üretimi gerçekleştiren firma sadece ülkemize değil yurtdışına da teneke ambalaj üretimi gerçekleştirerek müşteri portföyünü genişletmeyi başarmaktadır.

BANTAŞ Hisse Senedi

15.000 metrekare kapalı alanda üretimlerini sürdüren şirket 5000 metrekare olan başka bir tesiste ofset baskı üretimleri gerçekleştirmeyi başararak kapasitesini artırmaktadır. Borsamızda 2015 Mayıs ayında işlem görmeye başlayan Bantaş Hisse senedinin o günden bu güne epey yol kat ettiğini söyleyebiliriz.

Web sitesini aktif bir şekilde kullanan Bantaş Ambalaj, yatırımcı ilişkileri bölümünde her çeyrekte faaliyet raporunu paylaşarak yatırımcılarını bilgilendirmektedir. Sizde şirket ile ilgili daha kapsamlı bilgilere sahip olmak istiyorsanız bu faaliyet raporlarını mutlaka okumalısınız.

Bantaş Ambalaj şirketi ile ilgili ön detayları aktardıktan sonra gelelim Bantaş Hisse senedi ile ilgili detaylara. Bu detaylara geçmeden önce içeriğe 300 like atarak bana destek olmanızı rica edeceğim. Destekleriniz için şimdiden teşekkürler…

İşte Bantaş Hisse senedi için bilinmesi gerekenler…

BANTAŞ Hisse Senedi İle İlgili Bilinmesi Gerekenler!

1-Şirket Son Çeyrekte %198 Artışla Net Kar Açıkladı!

Bantaş hisse için son açıklanan bilançoda %198 artışla 13 Milyon TL net kar elde edildiği açıklandı. Geçen sene aynı dönemde net kar sadece 4.5 Milyon TL’ydi. 2017 yılından bu yana net karlılığa baktığımda şirketin bu hususta istikrarlı bir grafik çizemediğini görmekteyim. Son 4 çeyrektir çok iyi dönem geçiren şirkete uzun vadeli bir yatırım yapmayı planlıyorsanız önümüzdeki 4 bilanço dönemini yakın markaja almalısınız.

2-Bantaş Ambalaj Son 5 Senenin En İyi Satış Gelirini Elde Etti!

Pandeminin yaradığı şirketlerden bir tanesi olan Bantaş Ambalaj, net satış gelirlerini %45 büyütmeyi başararak 51 Milyon TL’ye çıkarmıştır. Favök ise yıllık bazda %262 artış kaydederek 9.96 Milyon TL oldu. 2017 yılından bu yana şirketin net satışlarına göz gezdirdiğimde her çeyrekte istikrarlı bir şekilde satış gelirlerini artırabildiğini görmekteyim.

Mutlaka Oku: Para Biriktirme Yolları

3-Şirket Döviz Fazla Pozisyona Sahip!

Herhangi bir finansman geliri bulunmayan şirketin döviz fazla pozisyonu 61 Milyon TL’dir. Bu döviz fazla pozisyonu şirketin sağlam bir bilançoya sahip olduğunu ve iyi bir şekilde yönetildiğini göstermektedir. Döviz fazla pozisyonu olan şirketler ülkemizdeki ani kur artışlarından kaynaklı sıkıntıları bertaraf etmeyi başarmaktadır.

4-Şirketin Net Borcu Bulunmamaktadır!

Net borcu bulunmayan ve döviz fazla pozisyona sahip olan Bantaş ambalaj, kasasında 73 Milyon TL bulundurmaktadır. Faaliyet giderlerinde %18 artış, finansal giderlerde %14.33’lük düşük gerçekleştiren şirketin finansal durumunu başarılı bir şekilde yönettiğini söyleyebilirim. Şirket 2019 yılının ilk çeyreğinden bu yana kasasında nakit bulundurmayı başarmıştır.

5-Şirketin Cari Değerleri Sektör Ortalamasının Altında!

Bantaş hisse senedinin güncel cari değerlerine baktığımda sektördeki rakiplerinden bir hayli ucuz kaldığını görmekteyim. F/K oranı 10 ve PD/DD değeri 1.8 olan şirketin FD/FAVÖK oranı ise tam 12’dir. Sektördeki diğer rakipleri 20’den 62’lere çıkan F/K değerine ve 5’den 8’e çıkan PD/DD değerine sahipken Bantaş hissesinin bu cari değerlere sahip olması yatırımcılar açısından olumlu gözükebilir.

6-Bantaş Ambalaj Yıllık Kar Marjı İstenilen Seviyelerde!

Şirketin %22 olan yıllık kar marjı gayet tatmin edici. Ancak özsermaye karlılığı için bunu söyleyemeyeceğim. %21 olan özsermaye karlılığına çok kötü demeyeceğim ancak hissenin hızlı bir yol kat edebilmesi için bunun %40’lara çıkması gerekmekte…

Mutlaka Oku: Borsadaki Market Hisseleri

7-Şirket Özkaynaklarını ve Toplam Aktiflerini İstikrarlı Bir Şekilde Artırıyor!

Bantaş hisse için son 5 senelik finansalları incelediğimde özkaynaklarda ve toplam aktiflerde istikrarlı bir artışın yaşandığını görmekteyim. Güncel özkaynağı 246 Milyon TL, Toplam aktifleri ise 280 Milyon TL olan şirketin 5 sene önce özkaynağı 62 Milyon TL, Toplam aktifi ise 87 Milyon TL’ydi. Bantaş Ambalaj son 3 çeyrekte özkaynaklarını %19.8 oranında artırmayı başardı.

8-Bantaş Hisse Yabancı Oranı Düşük!

Hissenin yabancı yatırımcı oranına baktığımda sadece %2.75’lik bir orana sahip olduğunu görmekteyim. Hissenin uzun vadede iyi bir görüntü çizebilmesi için yabancı yatırımcıları kendisine çekmesi gerekmekte. Aksi takdirde istenilen getiriler maalesef elde edilemeyecektir.

9-Hissenin %59.92’si Halka Açık!

Yüksek bir halka açıklık oranına sahip olan Bantaş hisse senedinin %12.83’üne Adnan Erdan, %13.95’ine Fikret Çetin, %6.65’ine Emine Sevgi Birav, %6,65’ine Mutlu Haseki sahiptir. Yüksek olan halka açıklık oranının düşmesi gerektiğini düşünüyorum.

10-Şirket Tarihi Boyunca 1 Kez Temettü Dağıttı!

Bantaş hisse senedi, temettü almak amacıyla yatırım gerçekleştirilecek bir hisse değildir. Büyüme hissesi olarak portföye eklenebilecek olan hisse 2016 yılında temettü ödemesi yapmış daha sonraki yıllarda ise 2 kez bedelli, 2 kez de bedelsiz sermaye artırımına gitmiştir. Şirket son 5 yılda karının %8’ini yatırımcısı ile paylaşmıştır.

Mutlaka Oku: Para Kazandıran İşler

11-Bantaş Ambalaj İhracat Oranı Ortalama Seviyelerde!

Şirketin toplam satışları içerisindeki ihracat oranı %13’dir. Şirket hissesinin daha hızlı yol kat edebilmesi için mutlaka bu ihracat oranının %50’lere çıkması gerekmekte. Şirketin döviz fazla pozisyona sahip olması içinde istikrarlı bir şekilde yurtdışına satış gerçekleştirmesi gerekiyor.

12- Bantaş Hisse Senedine Halka Arz Olduğu 2015 Yılında 10.000 TL Yatırsaydınız!

Bantaş hisse senedine 2015 Mayıs Ayında 10.000 TL yatırıp bugüne kadar hisselerinizi bozmamayı başarsaydınız tam 53.233 TL sermayenin sahibi olabilirdiniz. Tam %432 getiri gayet tatmin edici. 100.000 TL yatırsaydınız 532.00 TL’lik güzel bir sermayenin sahibi olabilirdiniz.

Bantaş Hisse İle İlgili Görüşlerim!

Şirketin henüz keşfedilmemiş olduğunu düşünüyorum. Oldukça ucuz fiyatta olduğunu düşündüğüm Bantaş hisse senedinde herşeyin yolunda olduğu açıklanan bilançodan net bir şekilde görülüyor. Son çeyrekte %198 artışla net kar açıklanması ve %45 büyüme ile satış gelirlerinin artırılması bunun en önemli göstergesidir.

Bu denli küçük sermayeye sahip şirketin döviz fazla pozisyona sahip olması ve kasasında 73 milyon TL nakit bulundurması beni gerçekten şaşırttı. Bantaş hisse senedinin F/K ve PD/DD değerlerinin de gayet makul seviyelerde olduğunu düşünüyorum.

Bana göre hissenin tek handikabı yüksek halka açıklık oranıdır. Bu oranın mutlaka düşürülmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu denli yüksek halka açıklık oranı hissenin hızlı bir yükseliş yaşamasının önüne geçiyor. Yıllık net kar marjını beğendim ancak %21 olan özsermaye karlılığının artırılması gerektiğini düşünüyorum.

Bantaş Hisse Senedi İçin Yorum ve Görüşlerinizi Bekliyorum!

Böylelikle Bantaş hisse senedi için 12 önemli detay aktardım. Sizlerinde bu önemli hisse ile ilgili yorum ve görüşlerinizi bekliyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir. Bu tür danışmanlık hizmeti almak istiyorsanız SPK’nın onay vermiş olduğu kurumlardan destek talep edebilirsiniz…

Mutlaka Oku: Uzun Vade Borsa Yatırım Portföyüm

Mutlaka Oku: İsmen Hisse Senedi

Mutlaka Oku: Ford Hisse Senedi

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz