Elektrikli Araç Hikayesi Olan Ford Hisse Senedi İçin Benzersiz Detaylar

Selamlar arkadaşlar. Özellikle elektrikli araç hikayesi nedeni ile uzun vadeli yatırım yolculuğunda en fazla tercih edilen hisselerden bir tanesi olan Ford Hisse Senedi ile ilgili önemli detaylar aktaracağım. Bu önemli şirket hissesine yatırım yapıyor veya yapmayı planlıyorsanız bu içeriği sonuna kadar takip etmelisiniz…

1928 yılında Vehbi Koç’un Ford Ankara Bayisi olması ile başlayan hikaye, 1959 yılında Otosan A.Ş’nin kurulması ve Ford Otosan fabrikasının temellerinin atılması ile başlamıştır. 1966 yılında Anadol aracın üretimine başlanmış ve 18 yıl boyunca 84.000 adet anadol üretimi başarı ile gerçekleşmiştir.

1997 yılında KOÇ Holding ve Ford hisseleri eşitlenerek Ford Otosan kurulmuştur. Kocaeli Gölcük, Yeniköy, Eskişehir İnönü fabrikaları, İstanbul Kartal Yedek Parça merkezi ve Sancaktepe ARGE merkezi ile çalışmalarını sürdüren şirket her sene ülkemizin en fazla ihracat yapan ilk 3 şirketi arasında yer almayı başarmaktadır.

Ford Hisse Senedi

Son 10 yıldır otomotiv sektörü ihracat şampiyonu olan Ford Otosan, 1413 AR-Ge çalışanı ile Türk Otomotiv sektörünün en büyük AR-GE yatırımına sahiptir.  Türkiye’nin en büyük otomotiv yatırımı olan Kocaeli Fabrikasında elektrikli araç projesini hayata geçirecek olan şirket buraya 20.5 Milyar TL’lik bir yatırım gerçekleştireceğini duyurmuştur.

4.9 Milyar Dolar ile Türkiye ihracat şampiyonu, 12.517 çalışan ile Türkiye otomotiv sektörünün en yüksek istihdamı, Türkiye Ticari araç üretimindeki payı %74 olan ve sıfırdan motor ve araç geliştirip üretebilen tek Türk otomotiv şirketi olan Ford Otosan, bu özellikleri sayesinde borsamızda en fazla tercih edilen şirketler arasında yer almaktadır.

Şirket ile ilgili bilgiler verdikten sonra gelelim Ford Hisse Senedi ile ilgili detaylara. Bu detaylara geçmeden önce içeriğimi beğenip kanalıma abone olarak bana desteklerinizi iletmenizi rica ederim. Bu tür destekleriniz çok daha kaliteli içerikler üretebilmeme yardımcı oluyor. Şimdiden teşekkürler…

İşte Ford Hisse Senedi İçin Detaylar…

Elektrikli Araç Hikayesi Olan Ford Hisse Senedi İçin Benzersiz Detaylar

1-Şirket Son Çeyrekte Net Karında %257 Artış Sağlamıştır!

Çip krizi yaşanmasına rağmen Ford Hisse Senedi için açıklanan son bilançoda %257 artışla 999 Milyon TL’lik net kar açıklanmıştır. Geçen sene aynı çeyrekte şirket sadece 280 Milyon TL gelir elde etmişti. Şirket bu dönemde çip krizine maruz kalmasaydı çok daha iyi bir net kar açıklardı. Çünkü bir önceki çeyrekte şirketin elde ettiği net kar 1.81 Milyar TL’ydi.

2-Ford Otosan, Satış Gelirlerini %84 Oranında Büyüttü!

Satış geliri %84 büyüyerek 10.53 Milyar TL’ye ulaşan Ford Otosan, geçen sene aynı dönemde 5.72 Milyar TL’lik satış geliri elde etmişti. Bir önceki çeyrekte ise 16.25 Milyar TL’lik satış geliri elde edilmişti. Net karda olduğu gibi satış gelirlerinde de bir önceki çeyreğe göz attığımızda önemli bir düşüşün olduğunu görmekteyiz. Bu da tamamen çip krizi ile alakalı. Bu durum düzelirse şirket hisselerinde belirgin bir yükselişin yaşanabileceğini tahmin ediyorum.

Mutlaka Oku: Bunları Yapın Zengin Olun!

3-Şirket 5.20 Milyar TL Döviz Açık Pozisyona Sahip!

Bir şirkette en sevmediğim şeylerden bir tanesi döviz açık pozisyona sahip olmasıdır. Ford Hisse senedi için açıklanan bilançoda 5.20 Milyar TL’lik döviz açık pozisyona sahip olduğu belirtilmiştir. Şirket bu çeyrekte 508 Milyon TL finansman geliri elde etmiştir.

4-Şirketin Borcu Sabit Kalmıştır!

Durgun bir dönem geçiren şirket net borcunu bu dönemde ne artırmış ne de azaltmıştır. 4 Milyar TL borca sahip olan şirketin 1 çeyrekte elde etmiş olduğu net karı göz önüne aldığımda büyütülecek bir borca sahip olmadığını söyleyebilirim…

5-Ford Hisse Senedi Cari Değerleri Sektör Ortalamasının Üzerinde!

Şuanda 168 TL fiyat ile işlem gören Ford hisse senedi cari değerlerine göz attığımda FK ve PD/DD değerlerinin çok fazla yükseldiğini görmekteyim.  Güncel F/K değeri 9.70 ve PD/DD değeri 8.49’dur. FORD hisse senedi için bu değerlerin elektrikli araç üretimi ile ilgili hikayesi olduğundan dolayı şişmediğini söyleyebilirim…

6-Şirketin Özsermaye Karlılığı Mükemmel Bir Seviyede!

Borsamızda bir şirketin %50’in üzerinde özsermaye karlılığına sahip olması her daim istenmektedir. Ford Hisse senedi için açıklanan bilançoda yer alan %109’luk özsermaye karlılığının mükemmel bir seviyede olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Geçen sene özsermaye karlılığı sadece %48’di. Şirketin yıllık kar marjı ise sadece %10’dur. Bu net kar marjının ilerleyen zamanlarda hissede daha hızlı artışların yaşanması için artırılması gerektiğini düşünüyorum.

7-Ford Otosan Özkaynaklarını ve Toplam Aktiflerini İstikrarlı Bir Şekilde Artırıyor!

Şirketin 2017 yılından bu yana bilançosunu detaylı bir şekilde incelediğimde özkaynaklarda ve toplam aktiflerde her dönem istikrarlı bir yükselişin yaşandığını net olarak görmekteyim. Bir şirketin bu değerlerinin devamlı olarak artış göstermesi şirketin doğru bir şekilde yönetildiğini gösteren en önemli emaredir.

Mutlaka Oku: Ayda 1000 TL Ek Gelir!

8-Ford Otosan 2004 Yılından Bu Yana Ara Vermeden Temettü Dağıtıyor!

Kurumsal yapısı ile dikkat çeken Ford Hisse senedi tam 17 senedir aksatmadan yatırımcısına temettü dağıtmıştır. Temettü verimliliği %3.80 olsa da hisse fiyatının hızlı bir yükseliş yaşaması daha aşağı fiyatlardan maliyetlenenler için gayet tatmin edicidir. Şirket tarihi boyunca hiçbir zaman bedelli sermaye artırımına gitmemiştir. Son 5 senede karın %72’si yatırımcı ile paylaşılmıştır.

9-Hissedeki Yabancı Oranı %67!

Ford hisse senedi için söylenebilecek en güzel şeylerin başında yabancı yatırımcı oranının yüksek olmasıdır. %67 yabancı yatırımcı oranına sahip olan hisse bu yönü ile borsa genelinde ciddi bir düşüş yaşansa bile sarsılmamayı başarmakta. Hissedeki yabancı yatırımcı oranının son 1 senede %9 düştüğünü de belirtmek istiyorum. 

10-Hissenin Halka Açıklık Oranı %20.31!

Hisselerdeki küçük halka arzları çok seviyorum. Çünkü bu tarz hisselerde hareketler daha kolay olur ve fiyatın yükselmesi daha basittir. Ford hisse senedi halka açıklık oranının %20 bandında seyretmesi bana göre iyi bir durum. Şirketin geriye kalan kısmının %38.65’ine Koç Holding, %41.04’lük kısma ise Ford Company şirketi sahiptir. Hissede yüksek bir oranda kurumsal yabancı yatırımcının olması da güven vermektedir.

11-Ford Otosan İhracat Oranı %72!

Borsada en fazla sevilen hisseler genellikle ihracat oranı yüksek olan hisselerdir. Ford Otosan’ın %72 olan ihracat oranı hisseye olan ilgiyi artırmaktadır. Döviz girdisi sağlamayı kolaylaştıran ihracat ne kadar yüksek olursa şirketlerin açıklamış oldukları bilanço o denli sağlam gelir.

12-Ford Hisse Senedi İçin 10 Sene Önce 10.000 TL Yatırsaydınız!

2011 yılının Ağustos ayında Ford Hisse Senedi için 10.000 TL yatırıp bugüne kadar satmamayı başarsaydınız %2285 getiri ile 238.590 TL sermayenin sahibi olabilirdiniz. 10 senelik süreç için bu getirinin muazzam olduğunu söyleyebilirim. 10.000 TL yerine çok daha büyük meblağlar yatırsaydınız şuanda finansal özgürlüğünüzü ilan edecek konuma gelebilirdiniz. Bu tür fırsatları yakalamak çok önemli…

Mutlaka Oku: Hızlı Para Kazandıran İşler

13-Çip Krizinin 2023 Yılında Düzeleceği Öngörülüyor!

Çip krizi otomotiv, beyaz eşya ve telefon üreticilerini çok ciddi şekilde rahatsız ediyor. Dış kaynaklarda 2022 yılında iyileşmenin kademeli bir şekilde gerçekleşeceği ancak durumun tam anlamıyla 2023 yılı başında düzeleceği tahmin edilmektedir. Özellikle bu sektörlerdeki şirketlere yatırım yapmayı planlıyorsanız mutlaka çip üretim haberlerini yakından takip edin. Doğru bir noktada hisselere para yatırırsanız kısa zaman içerisinde güzel kazançların sahibi olabilirsiniz.

14-İş Yatırım Ford Hisse Senedi İçin %43 Getiri Potansiyeli Beklemektedir!

Ülkemizin en önemli aracı kurumlarından bir tanesi olan İş Yatırım, Ford Hisse senedi için 240 TL hedef fiyat belirtmiştir. %43 getiriye tekabül eden bu getirinin özellikle çip krizi çözüldüğünde gerçekleşme ihtimalinin çok yüksek olduğunu düşünüyorum…

Ford Hisse Senedi İçin Görüşlerim!

Bu önemli hisse için beklentilerim çok yüksek. Özellikle yüksek ihracat oranına sahip olunması bana güven veriyor. Ancak şirketin döviz açık pozisyona sahip olması hiç istediğim bir durum değil. Artan ihracat rakamları ile bu durumun düzelebileceğini tahmin ediyorum.

Gelecekte elektrikli araç üretimi gerçekleştirecek ender şirketlerden bir tanesi olacak olan Ford Otosan, özellikle Avrupa için üretim merkezi olacaktır. Yüksek AR-GE yatırımları gerçekleştirilmesi de şirketin bu alanda rakipsiz olmasını sağlamaktadır.

Ben Ford Hisse Senedi için karşıt yatırım uyguluyorum. Yani bu seviyelerde almaya devam ediyorum çünkü hissenin kolaylıkla 200 TL’leri görebileceğini düşünüyorum. Çip krizi sona ermesi ile şirketin mükemmel net kar ve satış geliri elde edeceğini tahmin ediyorum…

Ford Hisse Senedi Yorum ve Görüşlerinizi Bekliyorum!

Böylelikle Ford Hisse Senedi İçin 14 önemli detay aktardım. Sizlerinde bu önemli şirket ile ilgili yorum ve görüşlerinizi bekliyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Bu tür hizmetler almak istiyorsanız SPK’nın onay vermiş olduğu kurumlardan destek talep edebilirsiniz…

Mutlaka Oku: Eregli Hisse

Mutlaka Oku: Aygaz Hisse Senedi

Mutlaka Oku: Aksa Akrilik Hisse

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz