Afyon Çimento Hisse İçin 4 Bilinmesi Gereken!

Selamlar arkadaşlar. Yeni bilançolar açıklanmaya devam ediyor. Sizlere bu amaçla hisseler ile ilgili en güncel temel analiz verilerini sunmaya çalışıyorum. Bu içeriğimde Afyon Çimento Hisse senedi ile ilgili bilmeniz gereken en güncel detayları aktarmaya çalışacağım…

Afyon çimento hisse ile ilgili sizlerden çok fazla inceleme talebi geldiği için bilanço tazeliğini korurken hızlı bir şekilde inceleme ihtiyacı hissettim. Şuanda 4 lira bandında işlem görmeye başlayan hissenin son 10 yıl içerisinde çok fazla inişli çıkışlı bir grafik sergilediğini görüyorum.

Tam bir sene önce 2 lira 78 kuruş seviyelerinde işlem görürken bir ara 5 lira 76 kuruş seviyesine kadar çıkıp tekrardan stabil seyreden afyon çimento hisse senedinin son açıklanan bilançosu ile ilgili yorum ve görüşlerime geçmeden önce içeriğimi beğenip kanalıma abone olarak bana desteklerinizi iletebileceğinizi hatırlatmak istiyorum. Şimdiden sizlere çok teşekkür ediyorum. İşte detaylar…

Afyon Çimento Hisse İle İlgili Bilinmesi Gereken Detaylar!

1-Şirket Son Bilançosunda 33 Milyon TL Net Kar Açıkladı!

Bir önceki net karının tam 2 katını bu dönemde yapmayı başaran Afyon Çimento, bu yönü ile beklentileri karşılamayı başarmıştır. Şirketin satış gelirlerinin de %86 büyüyerek 81 Milyon TL’ye çıktığını belirtelim. Şirket hissesinin özellikle faizlerin düşürülmesinden sonra hareketleneceği tahmin edilmektedir.

2-Şirket Net Borcunu da %85 Azaltmayı Başarmıştır!

Şirket son açıkladığı bilançosunda net karını artırmasının yanında aynı zamanda net borcunu da %85 azaltmayı başarmıştır. Bu azalış ile birlikte Afyon Çimento şirketinin net borcu 67.1 Milyon TL seviyesine gerilediğini belirtelim. Şirketin döviz fazla pozisyonu ise 9.94 Milyon TL’dir.

3-Hissenin F/K Değeri Çok Fazla Yükselmiştir!

Afyon Çimento Hisse için söylenebilecek en olumsuz şeylerin başında F/K değerinin 25 olması gelmektedir. Şirket bu F/K değeri ile sektörün en yüksek f/k oranına sahiptir. Özsermaye karlılığı 18.38, yıllık net kar marjı %20 olan hissenin FD/FAVÖK değerinin de 32 gibi yüksek bir seviyede olduğunu belirtmek istiyorum.

4-Şirket Temettü Dağıtma Alışkanlığına Sahip Değil!

2015 ve 2020 yıllarında bedelli sermaye artırımına gitmesi ile yatırımcısını hayal kırıklığına uğratan Afyon Çimento Hisse için düzenli bir temettü dağıtımı görülmemektedir. 2011 yılına dek temettü düzenli temettü dağıtan şirket bu yıldan sonra istikrarını bozmuştur.

Yorum ve Görüşlerinizi Bekliyorum!

PD/DD değeri 3.07 olan hissenin yabancı yatırımcı oranı sadece %0.59’dur. Toplam aktiflerinde bir bozulma görülmeyen şirket ile ilgili söyleyebileceklerim bu kadar. Sizlerinde Afyon Çimento hissesi ile ilgili yorum ve görüşlerinizi merak ediyorum… İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir…

Mutlaka Oku: Son 1 Ayda En Çok Yükselen Hisseler

Mutlaka Oku: Uzun Vade Portföyüm Nisan Ayında Kan Kaybetti!

Mutlaka Oku: 2020’de Halka Arz Olmuş Şirketlerin Güncel Durumları!

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz