2020’de Halka Arz Olmuş 8 Şirketin Güncel Durumu!

Selamlar arkadaşlar. Sizlere burada 2020 yılında halka arz olmuş 8 şirketin güncel durumları ile ilgili bilgilendirmede bulunacağım. Gelecek günlerde halka arz olacak şirketlere ortak olup olmama hususunda bu içeriğimin size önemli bir fayda sağlayacağını düşünüyorum…

2020’nin ardından 2021 yılında da müthiş bir şekilde halka arzlar devam etmekte. Bu durumun avantajlarının olduğu gibi dezavantajlarının da olduğunu düşünüyorum. Zaten çok fazla yatırımcı sayısı bulunmayan borsamızda birçok kişi yeni halk arz olmaya başlayan şirketlere ilgi gösterdiği için birçok hissede güzel bilançolar gelmesine rağmen istenilen yükselişler maalesef yaşanmamakta…

Bu durumun bir başka dezavantajı da spekülasyonların çok fazla yapılmasıdır. Yani borç altında olan birçok şirket biranda ciddi değerlemelere ulaşmakta ve bu durumdan patronların ciddi bir şekilde nemalanmasına imkan tanınmakta…

2020’de Halka Arz Olmuş Şirketlerin Güncel Durumu

Halka arzlara özellikle küçük yatırımcıların çok fazla ilgi göstermesi balinaların iştahını kabartmış ve ciddi mağduriyetlerin yaşanmasına sebep olmuşlardır. Son günlerde halka arzlarda yapılan aşırı oynaklık bunun en temel göstergesi olarak görülmektedir.

İşte yeni halka arz olacak şirket hisselerindeki bu oyunlara düşmemek için küçük yatırımcıların özellikle temel analizi, birazda teknik analizden anlaması gerekmektedir. Şirket bilançolarını iyi anlayan bir yatırımcının kolay kolay borsada zarar edebileceğini düşünmüyorum.

2020 yılında Halka Arz olmuş şirketlerin güncel durumları ile ilgili bilgilendirmeye geçmeden önce içeriğimi beğenerek bana destek olabileceğinizi hatırlatmak istiyorum. Ayrıca burada yer vermiş olduğum yorum ve görüşlerimin bir yatırım tavsiyesi niteliğini taşımadığını belirtmek istiyorum..

1-Ard Grup Bilişim Teknolojileri AŞ. (ARDYZ)

2020 yılında halka arzı gerçekleşmiş şirketlerin başında ARD Bilişim gelmektedir. 5.30 kuruş seviyesinden arzı gerçekleştirilen şirketin bugün geldiği nokta olan 56 lira 85 kuruşluk hisse fiyatı gerçekten inanılmaz. Bu önemli hissenin kısa zamandaki yükselişinin altında yatan en önemli faktör kesinlikle teknoloji hissesi olmasından kaynaklı…

Son 1 senelik süreçte uzun vadeli düşünen yatırımcısına tam %83’lük bir getiri sağlamayı başarmış olan şirketin temettü veriminin şuan ki fiyatı baz alındığında sadece %0.11 oluğunu belirteyim. 1 eylül 2020’de karının %6’sını dağıtan şirket yatırımcısına 0.05 kuruşluk bir ödeme yaptığını söyleyebilirim.

Son açıkladığı bilançoda 36 Milyon TL net kar açıklayan şirketin satış geliri de geçen yıla nazaran %69 büyüme göstermiştir. Döviz fazla pozisyonu 16 Milyon TL olan şirketin kasasında bulunan net nakit miktarı da 18 Milyon TL’ye çıkmış durumda…

Mutlaka Oku: 1000 TL’yi Nasıl Katlarım Diyenlere 7 Tavsiye

2-Bayrak Ebt Taban Sanayi (BAYRK)

2020 yılında halka arz olmuş şirketlerin başında gelen Bayrak Taban Sanayi, %49’luk bir halka açıklık oranına sahiptir. Halka arz fiyatı 3.28 kuruş bandında olan şirketin bugün geldiği nokta olan 13.05 kuruşluk hisse fiyatı oldukça tatmin edici olmuştur.

Yabancı yatırımcı oranı %1 bandında stabil bir şekilde seyreden hissenin F/K ve FAVÖK değerlerinin çok fazla yükseldiğini belirtmeden geçemeyeceğim. F/K’sı 73, FAVÖK değeri ise 39’lara yükselmiş olan bu önemli şirket ile ilgili yatırım gerçekleştirirken şirketin bilançosunu ve yapacak olduğu yatırımları yakın merceğinize almanızı tavsiye ediyorum.

Son açıklanan bilançosunda 1.83 Milyon TL’lik bir net kar açıklayan şirketin satış geliri %5 büyümüştür. Döviz fazla pozisyonu 808 Bin TL olan şirketin kasasında 12.6 Milyon TL nakitin bulunduğunu belirteyim. Net borcu bulunmayan şirketin temel analiz değerlerinin yatırım yapılabilir seviyelere düşmesi hissenin hızlı bir yol kat etmesi için faydalı olacaktır.

3-Fade Gıda Yatırım Sanayi Ticaret A.Ş (FADE)

Sadece 2 lira 40 kuruş fiyatla borsaya giriş yapan Fade Gıda Hissesinin 18 Lira 17 kuruşluk şuanki fiyatı uzun vadeli bir yatırımcı profiline sahip yatırımcılar için oldukça umut verici olmuştur. Bulunmuş olduğu sektör itibari ile gelecek vaat eden hisseler arasında gösterilen Fade Gıda hissesinin uzun vadede ciddi getiriler sağlayabileceği düşünülmekte…

Halka açıklık oranı %36 olan şirketin F/K ve FAVÖK değerlerinin çok fazla şiştiğini de belirtmek istiyorum. Tabi bu oranların halka arzdan sonra hızlı bir yükseliş yaşanmasından kaynaklandığı da unutulmamalıdır. Hissenin gerçek potansiyelini yansıtabilmesi için güzel bilançolar ile bu oranların yerine oturması beklenmekte.

Son çeyrekte 13.82 Milyon TL net kar açıklayan şirketin geçtiğimiz yıla nazaran %20 artışla 17 Milyon TL’lik satış geliri elde ettiğini belirtmek istiyorum. Döviz fazla pozisyonu 9 Milyon TL olan şirketin net borcunu %53 oranında azaltarak 19.5 Milyon TL seviyesini çektiğini belirteyim.

Mutlaka Oku: Borsa Kısa Vade Mi Uzun Vade Mi?

4-Dinamik Isı Makine Yalıtım Malzemeleri Sanayi ve Ticaret AS (DNISI)

3 lira 52 kuruş bandında borsada işlem görmeye başlayan Dinamik Isı hissesinin yabancı yatırımcı oranı %1’dir. Halka arz olduğu günden bu yana güzel bir getiri sağlayan şirketin halka açıklık oranı %40’dır. Yeni halka arzı gerçekleşmiş şirketlere nazaran hisse fiyatı uçup kaçmamış olan şirketin F/K ve FAVÖK değerleri de diğer şirketlere nazaran düşük ufak kalmıştır. Ancak F/K’sı 26, FAVÖK değeri 24 olan şirketin temel analiz değerleri doğrultusunda yatırım yapılabilir seviyenin bir tık üstünde olduğunu belirteyim.

Temettü verimliliği sadece 0.66 olan şirketin son açıklamış olduğu bilançoda geçen yıla nazaran %71 azalışla sadece 933 Bin TL net kar açıkladığı görülmektedir. Satış geliri ise geçen yıla göre %4 azalan şirketin net satış geliri 18 Milyon TL olmuştur.

Satış geliri ise geçen yıla göre %4 azalan şirketin net satış geliri 18 Milyon TL olmuştur. Kasasında tam 33.41 Milyon TL bulunduran şirketin net borcu bulunmamaktadır. Son olarak bilançoda şirketin yıllık net kar marjının %17 olduğu açıklamıştır.

5-Esenboga Elektrik Üretim AS (ESEN)

Gelecek vaat eden sektörlerden bir tanesi olan enerji sektörü hisselerinden bir tanesi olan Esenboğa elektrik 2020 halk arzları arasından dikkat çeken bir hisse olarak ön plana çıkmıştır. 8 lira 50 kuruş fiyat bandıyla satışa çıkan hissenin 29.38 kuruşluk fiyat seviyesi özellikle uzun vadeli düşünen yatırımcıları için tatmin edici olmuştur.

Temettü verimliliği 0.02 gibi hiçte tatmin etmeyecek bir seviyede olan şirket karının sadece %1’ini dağıtma kararı almıştır. F/K değeri 23, FAVÖK ise 27 olan şirketin önümüzdeki bilanço döneminde beklenen net karlarını açıklaması halinde bu değerlerini yatırım yapılabilir seviyelere çekebileceğini düşünüyorum.

Geçen yıla nazaran net karı %14 azalan şirketin 61 Milyon TL net kar elde ettiği açıklanmıştır. Ayrıca Satış geliri de %42 büyüme göstermiştir. Döviz açık pozisyonu 309 Milyon TL olan şirketin borcu geçen yıla göre %27 artarak 201 Milyon TL olmuştur.

6-Kontrolmatik Teknoloji Enerji ve Mühendislik A.Ş. (KONTR)

Oransal dağılım ile halka arz olmuş şirketlerden bir tanesi olan Kontrolmatik hissesi 6 lira 90 kuruştan arz edilmiştir. Yabancı yatırımcı oranı %0.27 gibi yok denecek kadar az olan şirketin 6 liralardan 65 liralara çıkması uzun vadeli hisse tutma stratejisine sahip yatırımcılara güzel paralar kazandırmıştır.

Halka açıklık oranı %24 olan hissenin arzından sonraki müthiş yükselişinden dolayı F/K, FAVÖK ve PD/DD değerinin yatırım yapılabilir seviyelerin çok üzerine çıktığını belirtmek istiyorum. F/K 103, FD/FAVÖK 92 ve PD/DD 19 olan hisseye yatırım yaparken daha detaylı araştırmalar yapmanızı öneriyorum.

Şirketin geçen yıla nazaran %50 azalışla 10.56 Milyon TL net kar açıkladığını ve net satış gelirlerinin %11 oranında düşüş yaşadığını belirtelim. Döviz fazla pozisyona sahip olan şirketin kasasındaki net nakdi ise 908 Bin TL’dir. Bu oranlar doğrultusunda şirketin net borcunun bulunmadığını söyleyebiliriz.

Mutlaka Oku: Hisse Senedinden Para Kazanmak

7-Kervan Gıda Sanayi Ve Ticaret As (KRVGD)

Yeni halka arz olmuş bir şirket için yabancı yatırımcı oranı %8 gibi istenilen seviyelerde olan şirketin arzı 9 TL’den gerçekleşmiştir. Hissenin halka açıklık oranı %28’dir. F/K değeri 24, FD/FAVÖK oranı ise 14.60 olan hissenin bu oranlarının açıklanacak bilanço ile istenilen seviyelere düşebileceği tahmin edilmektedir. 

Yıllık net kar marjı %12, Özsermaye karlılığı ise %22 olan şirketin net kar büyüme oranı %117 olmuştur. Son açıklanan bilançoda 51 Milyon TL net kar açıklayan şirketin Döviz fazla pozisyonu 29 Milyon TL’dir. Şirket iyi bir bilanço açıklamasından dolayı borcunu da %71 azaltarak 78 Milyon TL seviyesine çekmiştir.

Çeyreklik satışları baz aldığımızda şirketin net satışlarını her dönem artırdığı görülmektedir. Bu önemli hisseye yatırım yaparken özellikle şirketin üretime yönelik olarak yatırımlarını araştırmanız hisse ile ilgili kaliteli öngörülerde bulunmanıza imkan tanıyacaktır.

8-Arzum Elektrikli Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret AS (ARZUM)

17 TL halka arz fiyatı ile borsaya giriş yapan Arzum, 2020 yılında halka arz edilmiş şirketler arasında en az getiriyi sağlayan hisse olarak ön plana çıkmıştır. %47’lik bir halka açıklık oranına sahip olan şirketin F/K ve FAVÖK değerlerinin uçuk rakamlara çıkmadığını belirteyim.

Temettü verimliliği 1.63 olan şirketin karının %32’sini dağıtacağını belirtelim. Bu orana göre hisse başı yatırımcılar net olarak 31 kuruş temettü geliri elde edebileceklerdir. Bu oranın yeni halka arz olmuş bir şirket için oldukça sevindirici olduğunu belirteyim.

Son açıklanan bilançoda 8 Milyon TL zarar açıklayan şirketin satış geliri geçen yıla göre %31 büyüme göstermiştir. Şirketin döviz fazla pozisyonu ise 70 Milyon TL’dir. Arzum şirketi için söylenebilecek en olumsuz şeylerin başında şirketin net borcunu %47 oranında artırarak 87.5 Milyon TL seviyesine çekmesidir.

Halka Arz Olmuş Şirketler İle ilgili Yorumlarınızı Bekliyorum

Böylelikle 2020 yılında Halka Arz olmuş 8 şirketin güncel temel analiz değerleri ile ilgili bilgilendirmede bulundum. Sizlerinde halka arz olmuş bu şirketler ile ilgili yorum ve görüşlerinizi bekliyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir…

Mutlaka Oku: TTRAK Hisse Senedi İçin Güncel Detaylar!

Mutlaka Oku: 13 Adet Nakit Zengini Şirketler

Mutlaka Oku: Yüksek Temettü Veren Şirketler 2021 

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz