TTRAK Hisse Senedi İçin En Güncel 5 Detay!

1954 yılından bu yana Türkiye’nin üretim hususunda en başarılı şirketlerinden bir tanesi olan Türk Traktör şirketinin güncel bilançosu ile ilgili güzel bir paylaşımda bulunacağım. TTRAK Hisse senedi ile ilgili bir yatırım yapma düşüncesinde iseniz güncel bilançoyu mutlaka iyi bir şekilde analiz etmelisiniz…

Halka açıklık oranı %24 olan şirketin 130’dan fazla ülkeye yoğun bir şekilde ihracat gerçekleştirdiğini belirtmek istiyorum. Ülkemizdeki otomotiv sektörünün ilk üretici kuruluşu olan Türk Traktör, Koç Holding ortaklığında yer alan bir şirkettir. Koç grubunun şirketteki güncel payı %37.5’dur.

Kurumsallık anlamında ülkemizin en önemli şirketlerinden bir tanesi olan şirketin güncel bilançosunu elimden geldiğince yorumlamaya çalışacağım. TTRAK Hisse senedinin güncel bilançosu ile ilgili söylediklerimin bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımadığını belirtmek istiyorum. Ayrıca içeriğimi beğenerek bana destek olabileceğinizi hatırlatayım…

TTRAK Hisse Senedi İçin Güncel Bilanço Yorumu

1-Hisse Son 1 Senede %294 Getiri Sağlamıştır!

Kurumsallıktan hiçbir şekilde taviz vermemesi ve üretimine pandemi dönemine rağmen daha fazla ağırlık vermesi neticesinde TTRAK Hisse Senedinin son 1 yıldaki getirisi müthiş olmuştur. %294’lük mükemmel bir getiri sağlayan hissenin Güncel F/K ve FAVÖK değerlerinin yatırım yapılabilir seviyelerde olması hissenin cezbediciliğini artırmaktadır.

2-Şirketin Net Karı %315 Artmıştır!

Türk Traktör son açıklamış olduğu bilançosunda %315 artışla 348 Milyon TL net kar açıklamıştır. Satış geliri de %125 oranında büyüme gösteren şirketin 2.68 Milyar TL gibi çok önemli bir satış geliri elde ettiğini belirtmek istiyorum.

3-Şirketin Kasasında 286 Milyon TL Bulunmaktadır!

TTRAK Hisse için söylenebilecek en güzel şeylerin başında şirketin döviz pozisyonunun 360 Milyon TL olması ve net nakdinin 286 Milyon TL seviyesinde olmasıdır. Özsermaye karlılığı %122 olan şirketin net kar büyüme oranı %314 ve yıllık net kar marjı %13 bandındadır.

4-Şirketin Yabancı Yatırımcı Oranı %63!

TTRAK Hisse için güven veren bir başka önemli detayda şirketin yabancı yatırımcı oranının borsa ortalamamızın çok üzerinde olmasıdır. %63’lük yabancı yatırımcı oranı hissenin özellikle uzun vadede gerçek potansiyelini yansıtmasına önemli bir katkı sağlıyor.

5-Şirket Temettü Dağıtma Hususunda Oldukça İstikrarlı!

2005 yılından bu yana sadece 2019 yılında bir temettü ödemesi gerçekleştirmeyen şirket, temettü dağıtma hususunda önemli bir istikrar gösteriyor. Güncel temettü verimi 7.14 olan şirketin  2021 yılında dağıtmış olduğu temettü miktarı 13 lira 53 kuruştur. 

TTRAK Hisse için Yorum ve Görüşlerinizi Bekliyorum

PD/DD değeri 12 gibi çok yüksek bir seviyeye çıkan şirketin bu hususta sektöründeki diğer şirketlerden uzaklaştığını belirtmek istiyorum. İhracat oranı %23 olan TTRAK Hisse ile ilgili söyleyeceklerim bu kadar. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir.

Mutlaka Oku: Nakit Zengini Şirketler

Mutlaka Oku: Yüksek Temettü Veren Hisseler

Mutlaka Oku: Yükseliş Potansiyeli Yüksek Hisseler

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz