Son 1 Yılda En Çok Düşen Hisseler

Merhabalar arkadaşlar sizlere burada borsamızda son 1 yılda en çok düşen hisseler ile ilgili bilgilendirmelerde bulunacağım. Son bir yılın dibindeki hisseler de yatırım tercihlerinizde size yol gösterici olabilir. En azından hangi sektörlere bu dönemde yatırım yapıp yapmayacağınız hususunda öngörülerde bulunabilirsiniz…

Bir önceki içeriğimde bist 100 içerisinde son 1 senede en fazla yükselen hisseler ile ilgili olarak önemli bilgilendirmelerde bulunmuştum. Burada son 1 yılda en çok düşen hisseler ile ilgili olarak açıklamalarda bulunacağım…

Son bir yılın dibindeki hisseler ile ilgili olarak detaylara geçmeden önce her zaman hatırlatmış olduğum gibi içeriğimi beğenerek bana destek olabilirsiniz. 

Son 1 Yılda En Çok Düşen Hisseler Beklenmedik Hisseler!

1- Metro Yatırım Ortaklığı Hisse Senedi (%47 Düşüş)

Son 1 yılda en çok düşen hisseler listemin başında Metro yatırım ortaklığı hisse senedi gelmektedir. Özellikle bu sene ciddi bir değer kaybı yaşayan Metro yatırım ortaklığı hisse senetlerinde kayıp %47’lerde… F/K oranı 10,69 olan bu önemli hisse senedinde uzun vadeli düşünen yatırımcıların yükseliş beklentisi halen sürmektedir.

2-TAV Havalimanı Hisse Senedi (%27 Düşüş)

Son bir yılın dibindeki hisseler listemde ikinci sırayı Tav hisse senetleri almaktadır. Son 1 aylık yükselişi olmasa idi %50’lere varan değer kaybı yaşayan bu önemli hisse senedinde yükseliş trendinin başladığı görülüyor. Son 1 yılda %27’lik bir değer kaybı yaşamasına rağmen özellikle yabancı yatırımcı oranı oldukça iyi olan bu önemli hisse senedinin pandemi sürecinden sonra eski değerinden çok daha yukarılara çıkabileceği konuşulmaktadır.

3-İhlas Ev Aletleri Hisse Senedi (%20 Düşüş)

Pandemi başlamadan önce oldukça parlak bir görüntü çizen İhlas ev aletleri hisse senedi bir anda ciddi düşüşler yaşayarak 4 TL’lerden 1,70 TL’lere kadar ciddi düşüşler yaşamıştır. Son bir yılın dibindeki hisseler listesinde daha da yukarılarda olması gereken bu önemli hisse  son 1 aylık çıkışı ile bu listede üçüncü sıralara kadar düşmeyi başarmıştır. %20’lik düşüş olmasına rağmen özellikle bu hissede uzun vadeli yatırımcıların beklentisinin çok fazla olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

4- Akbank Hisse Senedi (%20 Düşüş)

En ucuz hisseler dendiği zaman ilk sıralarda her daim banka hisselerinin olduğunu rahatlıkla görürüz. Son 1 yılda en çok düşen hisseler listesinde de bir banka hissesi görmeseydik şaşırırdık. Akbank hisse senedinin %20’lik düşüşü bu listede yer almasına neden olmuştur. Özellikle faiz artırımından sonra toparlanma yaşayan Akbank hissesinin uzun vadeli yatırımcısına daha büyük kayıplar yaşattığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Hissenin uzun bir süre yatay bir seyirde izleyeceği de öngörülenler arasındadır.

5-Tüpraş Hisse Senedi (%12 Düşüş)

Son bir yılın dibindeki hisseler listesinde beşinci sırada Tüpraş bulunmaktadır. Ülkemizin tartışmasız bir şekilde en iyi ve en büyük şirketlerinden bir tanesi olan Tüpraş’ın bu denli düşüşünün en temel sebebi pandemi sürecidir. Yıl içerisinde 129 TL’leri görmesine rağmen pandemi nedeni ile 65 TL’lere kadar düşüş yaşayan Tüpraş hisse senetlerinde normalleşme sürecinin yaşanması halinde eski seviyelerine gelebileceği konuşulmaktadır. Tüpraş hisse senedi en ucuz hisseler listesinde de her daim ilk sıralarda yer almıştır.

Son Bir Yılın Dibindeki Hisseler 

Son bir yılın dibindeki hisseler ile ilgili olarak bilgilendirmelerde bulundum. Görüldüğü üzere Borsa sanılanın aksine çok büyük kayıpların yaşanabileceği bir yatırım aracı değildir. Özellikle uzun vadeli düşünme kabiliyetine sahipseniz bu listede yer alan şirketlerdeki düşüşleri hissetmeniz söz konusu dahi olmayacaktır. Son olarak içeriğimi beğenip kanalıma abone olmayı unutmamanızı rica ederim….

Mutlaka Oku: Son 1 Yılda En Çok Kazandıran Hisseler

Mutlaka Oku: Turkcell Hisse Senedi İle İlgili Bilinmesi Gerekenler!

Mutlaka Oku: Kartonsan Hisse Senedi İçin 7 Bilinmesi Gereken Nokta!

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz