13 Adet Nakit Zengini Şirketler 2021 Güncel Liste

Selamlar arkadaşlar. Sizlere burada Nakit Zengini Şirketler 2021 yılı güncel listesini aktaracağım. Bu şirketleri araştırmamızın en önemli sebebi kriz zamanlarında şirketlerin ne kadar dayanıklı olabileceklerini göstermek içindir…

Özellikle ülkemizde her 5 senede bir finansal krizlerin yaşandığı göz önüne alındığında nakit zengini şirketlere yatırım yapmanın fazlası ile mantıklı bir tercih olabileceğini söyleyebilirim. Burada yer vermiş olduğum şirketlerin çok uçuk bir borç yapılarının da bulunmadığını söyleyebilirim.

 

Yani hem borcu az olsun hem de nakiti fazla olsun diyorsanız Nakit zengini şirketler 2021 listesinden seçimler yapabilirsiniz. Tabi bu şirketlerin sadece nakit varlıklarına odaklanmak yanlış olur. Diğer temel analiz verilerine de odaklanmanız en sağlıklı tercih olacaktır.

Nakit Zengini Şirketler 2021

Burada yer alan şirketler kriz zamanlarında rakiplerinden kolaylıkla ayrışarak pazarın büyük bir bölümünü eline geçirebilmeyi başarabilmektedir. Bu nedenle borsamızda şirket seçerken şirketin borcunun az olmasına, öz sermayesinin kesinlikle eksi olmamasına ve kasasında nakit bulundurmasına dikkat ediniz.

Kasasındaki nakiti yıllar geçtikçe artırmayı başaran şirketlerin yöneticilerinin de fazlası ile dürüst olduklarını düşünüyorum. Ne yazık ki borsamızda bazı şirket patronları bu hususta türlü oyunlar gerçekleştirerek şirketin kasasını boşaltmakta ve bedelli sermaye artırımına da giderek yatırımcısını ciddi bir şekilde mağdur etmektedir.

 

Nakit Zengini Şirketler 2021 Güncel listesine geçmeden önce içeriğimi beğenerek bana desteklerinizi iletebileceğinizi hatırlatmak istiyorum. Şuana kadar içeriklerime göstermiş olduğunuz destekten ötürü sizlere çok teşekkür ediyorum. Bu bana daha kaliteli içerikler üretme hususunda önemli bir motivasyon sağlıyor.

Son olarak Burada sıralama yaparken sadece şirketin kasasındaki paraya değil aynı zamanda döviz fazla pozisyonuna, borç durumuna, satış gelirine de odaklandığımı belirteyim. Kasasında fazla nakiti bulunmasına rağmen çok fazla borcu ve döviz açığı bulunan şirketleri listeye almadım.

 

1-ENKA İnşaat ve Sanayi A.Ş. (ENKAI)

Son 10 yıldır aralıksız bir şekilde temettü dağıtan Enka İnşaat Nakit zengini şirketler 2021 listesinde yer alan şirketler arasında en güçlü bilançoya sahip şirket olarak ön plana çıkmaktadır. Son Çeyrekte %88 artışla 1.99 Milyar TL net kar açıklayan şirketin satış gelirleri de %25 büyüme göstermiştir. Şirketin döviz fazla pozisyonu 2.92 Milyar TL’dir. Şirketin net nakdi 19 Milyar TL’ye yükselmiş durumda.

2-İpek Doğal Enerji Kaynakları Araştırma ve Üretim A.Ş. (IPEKE)

2021 yılı için Nakit Zengini Şirketler listesinin ikinci sırasında yer alan İpek Doğal Enerji bulunmaktadır. Son 1 yılda sadece %12’lik bir getiri sağlayan şirketin hiçbir zaman temettü dağıtmadığı görülmektedir. Bu durum kasadaki nakitin artmasında en büyük etken olmuştur. bilançcosunda 62 Milyon TL kar açıklayan şirketin döviz fazla pozisyonu 503 Milyon TL, kasasındaki net nakdi ise 6.19 Milyar TL’dir.

Mutlaka Oku: Borsa Kısa Vade Mi Uzun Vade Mi?

3-Koza Anadolu Metal Madencilik İşletmeleri A.Ş. (KOZAA)

 

Borsada işlem gördüğünden bu yana herhangi bir temettü ödemesi yapmayan Koza Anadolu hissesinin son 1 yıldaki getirisi %15 olmuştur. Şirket son çeyrekte 124 Milyon TL net kar açıkladı. Döviz fazla pozisyonu 503 Milyon TL olan şirketin kasasındaki nakiti 6.17 Milyar TL’dir.

4-Koza Altın İşletmeleri A.Ş. (KOZAL)

2015 yılından bu yana herhangi bir temettü dağıtımı ve bedelsiz sermaye artırım kararı almayan Koza Altın hissesinin son 1 yıldaki getirisi %52 olmuştur. Şirket 363 Milyon TL net kar açıkladı. Döviz fazla pozisyonu 834 Milyon TL olan şirketin Net Nakdi 5.91 Milyar TL’dir.

5-Alarko Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (ALGYO)

Nakit zengini şirketler 2021 listesinde yer alan Alarko hissesinin son 1 yıllık getirisi %68 olmuştur. Şirket 111 Milyon TL net kar açıklamıştır. Satış geliri %52 artan şirketin döviz fazla pozisyonu 757 Milyon TL, kasasındaki parası ise 633 Milyon TL’dir. Şirketin her yıl düzenli bir şekilde temettü dağıtımına gittiğini belirteyim.

6-Borusan Yatırım ve Pazarlama A.Ş. (BRYAT)

 

Düzenli bir şekilde temettü dağıtan şirketler arasında yer alan Borusan Yatırım, Nakit zengini şirketler 2021 güncel listesinde yer alan son 1 yıllık getirisi %473’lere çıkmış bir şirkettir. Son çeyrekte 66 Milyon TL net kar elde ettiğini açıklayan şirketin satış gelirleri %353 oranında büyüme göstermiştir. Şirketin kasasında bulunan net nakdi ise 504 Milyon TL’ye çıkmış durumda…

Mutlaka Oku: Borsa Üzerine Filmler 13 Tavsiye

7-Verusa Holding A.Ş. (VERUS)

Son çeyrekte geçen yıla nazaran %287 artışla 97 Milyon TL net kar açıklayan şirketin satış geliri %3 büyümüştür. Şirketin kasasında bulunan net nakdi 479 Milyon TL seviyesindedir. Son 1 yılda uzun vadeli düşünen yatırımcısına %193’lük bir getiri sağlamayı başarmış olan şirketin özsermaye karlılığı %34 ve yıllık net kar marjı %256 seviyesindedir.

8-Kartonsan Karton Sanayi ve Ticaret A.Ş. (KARTN)

Düzenli bir şekilde temettü dağıtan şirketlerden olan Kartonsan’ın son 1 yıldaki getirisi %237’dir. Son çeyrekte 40 Milyon TL net kar açıklayan şirketin döviz fazla pozisyonu 115 Milyon TL, kasasındaki net nakdi ise 179 Milyon TL’dir.

 

9-Alkim Alkali Kimya A.Ş. (ALKIM)

Son 1 yılda %99 oranında bir getiri sağlayan Alkim Kimya, 10 yıldır aralıksız bir şekilde temettü dağıtan şirketler arasında yer almaktadır. Şirket son çeyrekte 63 Milyon TL net kar elde ettiğini açıklamıştır. Satış gelirleri de geçtiğimiz yıl nazaran %26 oranında büyüyen şirketin döviz fazla pozisyonu 171 Milyon TL’dir. Şirketin kasasında bulunan para ise 145 Milyon TL’dir.

10-Alkim Kağıt San. ve Tic. A.Ş. (ALKA)

Son çeyrekte 9 Milyon TL net kar elde ettiğini açıklayan Alkin Kağıt şirketinin döviz fazla pozisyonu 146 Milyon TL seviyesindedir. Şirketin kasasındaki nakdi ise 110 Milyon TL seviyesine yükselmiştir. Halka açıklık oranı %19 olan şirketin son 1 yıldaki getirisi ise %173 olmuştur. Özsermaye karlılığı %45 olan şirketin yıllık net kar marjı ise %21 seviyesindedir.

Mutlaka Oku: Ayda 20 Bin TL Para Kazanmak İsteyenlere 6 Tavsiye

11-Inveo Yatırım Holding AS (INVEO)

 

Son 1 yılda %501 gibi müthiş bir getiri sağlayan İnveo Yatırım Holding son çeyrekte 436 Milyon TL net kar elde ettiğini açıklamıştır. Şirketin kasasında 102 Milyon TL nakdi bulunmaktadır. Özsermaye karlılığı %66 olan şirketin yıllık net kar marjı ise %318’dir.

12-Papilon Savunma Güvenlik Sistemleri (PAPIL)

Son 1 yılda %46’lık bir getiri sağlayan Papilon Savunma, Nakit zengini şirketler 2021 yılı listesinde on ikinci sırada yer almaktadır. Şirket son çeyrekte 31 Bin TL zarar açıkladı. Döviz fazla pozisyonu 47 Milyon TL olan şirketin kasasındaki net nakdi ise 71 Milyon TL seviyesindedir. Şirketin sadece 2020 yılında temettü dağıtımına gittiğini de belirtelim.

Mutlaka Oku: 1000 TL’yi Nasıl Katlarım?

13-Garanti Yatırım Ortaklığı A.Ş. (GRNYO)

 

Son çeyrekte %29 artışla 921 Milyon TL net kar açıklayan şirketin döviz fazla pozisyonu 8.87 Milyon TL seviyesindedir. Şirketin kasasında yer alan para ise 36 Milyon TL’dir. Halka açıklık oranı %96’lara çıkan şirketin son 1 yıldaki getirisi %84 olmuştur. Özsermaye karlılığı 2.95 ve yıllık net kar marjı 2.75 olan şirketin fk ve favök değerlerinin çok fazla yükseldiğini hatırlatalım.

Nakit zengini şirketler 2021 Güncel Listesi İle İlgili Yorum ve Görüşlerinizi Bekliyorum!

Bana göre şirketlerin kasasında yer alan nakitler bir şirketin düzgün yönetilip yönetilmediğini gösteren en önemli detaydır. Bir şirketi incelerken borcuna, satış gelirlerine ve kasasındaki nakit miktarını artırıp artırmadığına mutlaka göz gezdiriniz. 

Aynı zamanda şirketlerin düzenli bir şekilde temettü dağıtmalarına özen gösterin. Bu tür şirketler yatırımcısına değer verdiği için her dönem tercih edilebilecek şirketlerdir. Sık Sık Bedelli sermaye artırım kararı alan şirketlerden her zaman durun. Bir şirket yatırımcısına değer veriyorsa ya temettü dağıtır ya da bedelsiz sermaye artırım yoluna gider.

 

Söyleyeceklerim bu kadar sizlerinde Nakit zengini şirketler 2021 yılı listesinde yer alan şirketler ile ilgili yorum ve görüşlerinizi bekliyorum. Bu şirketlerden beğendikleriniz varsa lütfen yorumlarda belirtiniz. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir…

Mutlaka Oku: En Yüksek Temettü Veren Hisseler 2021

Mutlaka Oku: Yükseliş Potansiyeli Yüksek Hisseler

Mutlaka Oku: Borsa Neden Düşüyor?

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz