Uzun Vade Hisseleri Portföyüm Temmuzda Güzel Performans Gösterdi!

Selamlar arkadaşlar. 2021 Şubat Ayından bu yana her ayın sonunda sizlere uzun vade hisse portföyüm ile ilgili içerik üretmeye devam ediyorum. Amacım hisselerde uzun vadede kalmanın daha mantıklı olup olmadığını ölçmektir. Uzun vade hisseleri portföyümün 10 sene içerisinde dolar bazlı olarak güzel bir kazanç bırakacağından da emin olduğumu belirteyim…

Borsaya başlangıçta bende günlük al-satlarla başlamıştım ancak belli bir süre sonra bunun hem zaman kaybına neden olduğunu hem de uzun vadede inanılmaz fırsatları kaçırdığımı gördüm. Kaçırdığım ve unutamadığım en önemli fırsat Hektaş hissesiydi…

2019 Ocak ayında elime 7 Bin TL civarında bir para geçmişti ve bunla al-sat yaparak güzel bir kazanç elde edeceğimi sanıyordum. Gözüme kestirdiğim Hektaş hissesi o zamanlarda 4 TL bandında seyrediyordu. O günkü amacım hisseye bir anda 7 bin TL’yi yatırıp günlük kazançlar elde etmekti.

Uzun Vade Hisseleri

Ancak durum hiç istediğim gibi olmadı. Bazı günlerde terste kaldığım için uzun bir süre zararına satış yapmamak için bekledim ve uzunca bir süre fırsatları kaçırdım. O gün Hektaş hissesine 7 Bin TL yatırıp bugüne kadar bozmamayı başarsaydım param tam tamına 63.000 TL olurdu. O 7 Bin TL’m ise şuanda sadece 15.000 TL maalesef…

Uzun vade hisseleri portföyü oluşturarak sizlere gerçekten uzun vadeli yatırımın daha fazla kazanç bırakacağını ispat etmeye çalışıyorum. Her ay kademeli alımlar gerçekleştiriyorum ve düşüşleri bir fırsat olarak görüyorum. Portföyümü en az 10 sene tutarak temettü emekliliğini amaçlıyorum.

Uzun Vade Hisseleri portföyüm ile ilgili detaylı bilgilendirmeye geçmeden önce sizlerden ricam içeriğimi beğenip kanalıma abone olmanızdır. Uzunca bir süredir sizlerden bu hususta çok güzel destekler alıyorum. Herkese tek tek teşekkür ediyorum…

İşte Uzun Vade Hisseleri Portföyüm ile alakalı detaylar…

Uzun Vade Hisselerim Temmuzda %3.8 Artış Gösterdi!

7 aydır uzun vadeli bir şekilde elimde tutmaya amaç edindiğim hisselerimden hemen hemen her ay zararlar ettim. Ama kademeli alımlarımı hiçbir zaman azaltmadım. Daha ilk ayımda %7’lik bir kayıpla başladım. Daha sonraki aylarda da portföy düşmeye devam etti.

Bu süreçte temettüler alarak zararlarımı bir nebzede olsa azaltmayı başardım. Temmuz ayını bitirdiğimiz şu günlerde portföyüm 1 aydaki en iyi performansını göstererek %3.8’lik güzel bir yükseliş gerçekleştirdi. Aslında yatay bir seyirde gitmesi veya düşüşlerin yaşanması uzun vadeli yatırımda istenen bir durumdur. Çünkü ucuzken almak her zaman uzun vadede büyük fırsatları doğurur.

Ben bugünlerin uzun vade hisseleri portföyü oluşturmak isteyenler için son fırsatlar olduğunu düşünüyorum. Borsamız çok ucuz bu nedenle de bu seviyelerde daha fazla kalabileceğine inanmıyorum. Sizde uzun vadeli bir yatırım düşünüyorsanız yatırım tavsiyesi olarak algılanmasın ancak vakit kaybetmemeniz gerektiğini düşünüyorum…

Mutlaka Oku: Borsada 10 Bin TL İle Para Kazanmak

Temmuza Ayında En İyi Performansı Aygaz Hissesi Gerçekleştirdi!

Temmuz ayında şaşırtıcı bir şekilde en iyi getiriyi Aygaz Hisse senedinden elde ettim. %9.42’lik güzel bir yükseliş gerçekleştiren Aygaz hissesinde bu yükselişe rağmen halen %10’ları geçen bir kaybımın olduğunu da hatırlatmak istiyorum. Yani hisse 1 ay daha bu şekilde bir performans göstermeli.

Aygaz hisse senedinin ardından yine şaşırdığım Aselsan en iyi ikinci getiriyi %8.89’luk getirisi ile elde etti. Aselsan’ı portföyümün göz bebeği Ereğli Demir Çelik hissesi %8.42’lik getirisi ile takip etti. Bu süreçte Ereğli’deki hisse sayımı artırdığımı da belirteyim.

Temmuz ayındaki en kötü performans ise İsmen’den geldi. Tam %7.86’lık bir kayıp yaşatan hisse 2021 yılındaki düşüşünü halen devam ettiriyor ve ne zaman yükselişe geçeceğini merak ediyorum. İsmen’i takip eden Alkim ise sadece %1.30’luk bir düşüş yaşamıştır..

Uzun Vade Hisseleri Portföyümde Vedalaştıklarım Oldu!

Uzun vade hisseleri portföyümde çok fazla hisse olduğunu düşünerek azalışa geçtim. 16 olan hisse sayımı şuan 11’e düşürdüm. Çünkü 16 adet şirketin ortalama getirisi endeksin getirisini hiçbir zaman geçemiyordu. Bu durum uzun vadede çok düşük getiriler elde etmeme neden olacaktı.

Vedalaştığım hisselerin çok ağır kağıtlar olduğunu ve temettü verimlerinin düşük olmasından ötürü de vedalaştığımı söyleyeyim. Mesela Sabancı ve Koç Holding hisselerinde çok fazla yataylık söz konusu ve bu kağıtların yükselişe geçmesi oldukça zor görünüyordu.

Coca cola hissesini portföyden çıkarma sebebimde temettü verimliliğinin düşük olmasıydı. Tofaş hissesini ise çıkartmak istemiyordum ancak Ford hissesi elimde bulunduğundan dolayı portföyde aynı anda iki otomotiv şirketinin olmasını istemedim. Anadolu hayat emeklilik temettü verimliliği yüksekti ancak son 5 yıllık süreçte hissenin çok fazla yatay performans sergilemesi uzun vade hisseleri portföyümden çıkarmama neden oldu…

Portföyümün 5 Yıldızı Var!

Uzun vade hisse portföyümün 5 yıldızı var bunları asla portföyden çıkarmamayı düşünüyorum. Ereğli, Ford, Enka, Aksa Akrilik ve Şişecam şirketlerinin çok güçlü finansallara sahip olmasından ötürü önümdeki 10 yıllık süreçte satmamayı amaçlıyorum. Bu 5’linin içerisine Alkim’i ekleyebiliriz.

Portföyden çıkarma ihtimalimin en yüksek olduğu hisseler ise Sırasıyla Aygaz, Selçuk Ecza Deposu, İsmen, Aselsan ve Bim gibi şirketleri portföyden şuan için çıkarmayı düşünüyorum. Özellikle Aygaz’ın çok fazla borcunun olmasını maalesef gözden kaçırmışım.

Selçuk Ecza Deposunda halen miras sorunlarının yaşanması can sıkıcı. İsmen’in ise uzunca bir süre düşüş göstereceğini tahmin ediyorum. Aselsan’ın ise bir devlet kurumu olmasından ötürü çıkartacağım. Son olarak Bim’de de büyümenin tamamlandığını düşünüyorum…

Mutlaka Oku: Zengin Olmak İstiyorum Diyorsanız Bu 10 Hareketi Yapın!

Hektaş ve SASA’yı Eklemeyi Planlıyorum!

Uzun Vade hisse portföyüme Hektaş ve Sasa gibi hikayesi olan şirketleri eklemek istiyorum. Ancak burada da şöyle bir gerçek var bu şirketlerin F/K ve PD/DD değerleri çok fazla yüksek. Bu durum bende soru işaretleri bıraktığı için portföye eklemekte çekiniyorum.

Ayrıca şirketlerin borçlarının son dönemlerde artması da kafada soru işareti bıraktı. Burada şöyle bir gerçeğinde olduğunu biliyorum. Özellikle bu iki şirket borçlarının neredeyse tamamını üretim kapasitelerini artırmak amacıyla artırdı. Uzun vadede cironun artması kaçınılmaz olacak gibi duruyor.

Enerjisa ve Vesbe gibi şirketler de radarıma girdi. Ayrıca Fade hissesini portföye ekleyebilme ihtimalimde var. Bu şirketlerin uzun vadede portföyüme ekleyip eklememeyi uzun bir sürecin sonunda karar vereceğim. Aklımdaki bir diğer soru da portföyü 5’e düşürmenin mantıklı olup olmayacağıdır…

Çok Fazla Değişiklik Yapmanın Doğru Olmayacağını da Biliyorum!

Başlangıçta 10 yıldır ara vermeden temettü veren ve yabancı yatırımcı ağırlıklı şirketlerin portföyde olmasının daha mantıklı olduğunu düşünerek şirketlerin finansallarına bakmadan portföye ekledim ve çok büyük bir yanlış yaptım. Bu bana ciddi bir zaman kaybına yol açtı.

Portföyde sürekli olarak değişiklikler yapmanın mantıklı olacağını da düşünmüyorum. Bu nedenle de portföyün kemik hisselerini oluşturup bu şekilde devam edeceğim. Belirtmiş olduğum 5 yıldız hissemi asla portföyden çıkarmamayı amaçlıyorum.

Karar veremediğim en önemli nokta ideal hisse sayısının ne kadar olması gerektiğidir. Portföyü 5’e düşürüp odaklı bir yatırım yapmak bazen mantıklı geliyor ancak riski de bu şekilde artıracağımı düşünüyorum. Sayıyı 11’e sabitlemek kademeli alımlar gerçekleştirmede daha etkili de olabilir. Bu hususta sizlerden destekler bekliyorum. Çok kararsızım…

Mutlaka Oku: Zengin ve Fakir insanlar Arasındaki 18 Fark!

Hedefim Portföyü 100.000 TL Yapıp Temettüler İle Büyümesini Sağlamak!

Uzun vade hisseleri portföyümde amaçladığım en önemli şey portföyü 100.000 TL yapıp gelen temettüleri yine hisselere yatırarak bileşik getirinin mükemmel gücünden yararlanmak. Bunu da ortalama olarak 3 sene içerisinde başarabileceğimi düşünüyorum.

Tek handikabım portföydeki hisselerin temettü verimliliğinin düşük olmasıdır. Düzenli bir şekilde temettü dağıtan şirketler ancak çok cüzi oranlarda kar payları dağıtmaktadırlar. Hem temettü verimliliği yüksek hem de yükseliş potansiyeline sahip şirketleri bulmak gerçekten çok zor bir olasılık.

Uzun vade hisseleri portföyümde yer alan şirketlerden hangilerini çıkartmam gerektiği ile ilgili sizlerden yardım bekliyorum. Portföyüm ile ilgili görüş ve düşüncelerinizi lütfen yorumlar aracılığı ile belirtiniz. Görüşlerinizi fazlası ile önemsiyorum.

Uzun Vade Hisseleri İle İlgili Yorum ve Görüşlerinizi Bekliyorum!

Böylelikle uzun vade hisseleri portföyüm ile ilgili görüş ve düşüncelerimi aktardım. Sizlerinde uzun vade hisse portföyünüzü merak ediyorum. Yorumlarda belirtiniz. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle ir yatırım tavsiyesi değildir….

Mutlaka Oku: Son 5 Yılda Kaybettirmeyen Hisseler

Mutlaka Oku: Sigaraya Verilen Parayla Neler Yapılabilir?

Mutlaka Oku: Borsa Tecrübeleri

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz