Borsada Uzun Vadede 10 Bin TL ile Para Kazanmak İçin Ne Yapardım?

Selamlar Arkadaşlar. Bu içeriğimde borsada 10 bin TL ile para kazanmak için nasıl bir strateji uygulayacağımı ve bu paramla hangi hisselere ne kadarlık tutarlar yatıracağımı sizlere açıklayacağım. Uzun vadeli yatırımlar gerçekleştirmek isteyenlerin mutlaka sonuna kadar takip etmesi gereken bir içerik olduğunu düşünüyorum…

Günümüzde artık 10 Bin TL’nin çokta büyütülecek bir rakam olmadığını ve herkesin banka hesabında en az bu meblağda bir tutarın olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Benim cebimde de bu meblağda bir para bulunuyor ve bu para ile ne yapabileceğimi burada konuşacağım.

Borsada 10 Bin TL ile para kazanmak için yatırmış olduğum bu parayı adeta yokmuş gibi farz edeceğim. Amacım 10 sene boyunca düzenli bir şekilde temettü dağıtan şirketlere ortak olmak ve gelen temettüleri yine hisselere yatırmak amacındayım. Bu sayede bileşik getirinin gücünü hissedebileceğimi düşünüyorum.

10 Bin TL ile Para Kazanmak

Borsada Uzun Vadede 10 Bin TL ile Para Kazanmak İçin Ne Yapardım?

10.000 TL’yi de tek bir hisseye tabi ki gömmeyeceğim. Riski oldukça fazla bir şekilde düşürmek ve fırsatları kaçırmamak için 7 hisse belirleyeceğim. Belirlemiş olduğum bu 7 hisseye eşit miktarda yani ortalama olarak 1430 TL’lik alımlar gerçekleştireceğim…

Uzun vadede 10 Bin TL ile Para Kazanmak içinde sürekli olarak ekran takip etmeyeceğim ve amacım sadece şirketlerin her 3 ayda 1 açıklamış oldukları bilanço döneminde hisseleri takip etmek. Bu sayede psikolojik olarak uzun vadede daha fazla kazanmayı sağlamış olacağım…

Borsada uzun vadede 10 Bin TL ile Para Kazanmak ile ilgili detaylara geçmeden önce içeriğimi beğenip kanalıma abone olarak bana destek olmanızı rica ediyorum. Desteklerinizi şuana kadar çok fazla hissettiğimi ve bu desteklerinizden ötürü her geçen gün daha kaliteli içerikler üretmeye çalıştığımı belirtmek istiyorum…

İşte uzun vadede borsada 10 Bin TL ile Para Kazanmak için yatırım yapmayı düşündüğüm şirketler…

1-Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (EREGL)

Borsada 10 Bin TL ile Para Kazanmak için tercih edeceğim ilk şirket Ereğli olurdu. Çünkü bulunmuş olduğu sektör olan Demir çelik sektörü sadece ülkemiz için değil aynı zamanda dünya için çok önemli. Ülkemizde de bu işi hakkıyla yapabilen en iyi şirket Ereğli Demir Çeliktir.

Son 10 yıldır aralıksız bir şekilde temettü dağıtan şirketlerden bir tanesi olan Ereğli Demir Çelik, 2021 yılında karının %196’sını yatırımcısına dağıtma kararı almıştır. İhracat oranı %12 bandında seyreden şirketin ilerleyen zamanlarda Çin’deki demir çelik firmalarına azalan talepten dolayı çok daha fazla iş yapabileceğini düşünüyorum.

Elimdeki 10.000 TL’nin 1500 TL’si ile 83 adet Ereğli hissesi alırdım ve gelen temettüleri her sene yine bu hisseye gömerdim. Tam 10 sene önce 1500 TL’ye Ereğli hissesi alsaydınız paranız tam tamına %1535 artışla 24.535 TL olurdu. Toplam hisse adediniz ise 1369’a ulaşmış olurdu. Bu rakamın gerçekten müthiş olduğunu düşünüyorum…

Mutlaka Oku: Borsa Uzmanlarına Göre 7 Evladiyelik Hisseler

2-Hektaş Ticaret (HEKTS)

Yine bulunmuş olduğu sektörün enlerinden bir tanesi olan Hektaş şirketi uzun vadeli yatırım yolculuğumda favori şirketler arasında yer almaktadır. Tamamen üretime yönelik yatırımlar gerçekleştirmesi ve gıda alanında yapmış olduğu çalışmaların gelecekte çok daha fazla talebi artıracağını düşündüğümden dolayı favorim Hektaş hisse senedi…

Son 10 senede uzun vadeli düşünen yatırımcısına inanılmaz kazançlar bırakan Hektaş hissesinin önümüzdeki yıllarda da aynı potansiyele sahip olabileceğini düşünüyorum. Düzenli bir şekilde temettü dağıtan şirkette bedelsiz sermaye artırım kararları alınarak lot sayınızı zamanla artırabilmenizde mümkün…

10.000 TL paramın yine 1500 TL’si ile 196 Adet Hektaş hissesi alırdım ve adeta bu yatırdığım parayı unuturdum. Bundan tam 10 yıl önce 1500 TL’ye Hektaş hissesi alsaydınız paranız tam tamına %7812 artışla 118.682 TL olurdu. Bu hesaplamanın içerisinde temettüler ve bedelsiz sermaye artırımlarının da bulunduğunu söyleyeyim…

3-Ford Otomotiv Sanayi (FROTO)

Günümüzde borsada uzun vadede 10 bin tl ile para kazanmak için tercihim elektrikli araç üretimine daha fazla odaklanacağını belirten Ford olacak. Ford’un bir Koç şirketi olması ve %40’lık payla FORD COMPANY şirketinin de ortak olması şirkete olan sempatimi artırmaktadır.

Son 10 yıldır aralıksız bir şekilde temettü dağıtan şirketlerden bir tanesi olan Ford’un %75’lik mükemmel bir ihracat oranına sahip olması ve son 5 yılda karının %72’sini yatırımcıları ile paylaşması tercih nedenimdir. İlerleyen zamanlarda şirketin istikrarlı bir şekilde büyümesine devam edeceğini düşünüyorum..

10.000 TL paramın 1530 TL’si ile 9 adet Ford hissesi alırdım ve düzenli dağıtılan temettüler ile lot sayımı artırmaya devam ederdim. 10 sene önce Ford hissesine 1530 TL’lik bir yatırım gerçekleştirip bugüne kadar hisselerinizi satmasaydınız paranız tam tamına %2102 artışla 33.691 TL olurdu.

4-SASA Polyester Sanayi. (SASA)

Uzun vadeli yatırım denilince akla gelen ilk şirketlerden bir tanesi olan SASA, gerek yapmış olduğu kapasite artırıcı yatırımlar ile gerekse bulunmuş olduğu güçlü sektörden ötürü birçok borsa yatırımcısının ilk tercihlerinden bir tanesi olmaya devam ediyor.

Patronunun doğru adımlar atması ve şirketin yatırımcılarını gerçekleşen her olaydan anında bilgilendirmesi SASA’yı uzun vadeli yatırım için cazip kılmaktadır. Bu önemli şirketin düzenli bir şekilde temettü dağıtmak yerine elde etmiş olduğu karı üretimi artırıcı yatırıma yani yeni fabrika açmaya yönlendirdiğini de belirtmek istiyorum.

10 bin tl ile para kazanmak için 1500 TL ile 50 TL’lik SASA hisse yatırımı gerçekleştiririm ve yatırdığım bu parayı unutmayı tercih ederim. Tam 10 sene önce 1500 TL’lik Sasa hissesi alsaydınız paranız bedelsiz sermaye artırımları ve temettüler dahil olmak üzere tam tamına inanamayacaksınız ama %4.073.728 artışla 61 Milyon 107 Bin TL olurdu.

5-Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları (SISE)

Borsada uzun vadede 10 bin TL ile para kazanmak için tercihlerim arasında Şişecam hisse senedi bulunmaktadır. Çünkü bulunmuş olduğu sektörde inanılmaz bir büyüklüğe sahip olan ve kaliteli bilançoya ve üretime sahip bir şirkettir.

Son 10 yıldır aralıksız bir şekilde temettü dağıtan şirketin ihracat oranı da %40’a çıkmış durumda. Şirketin son 1 sene içerisinde özkaynaklarını da %37.5 oranında artırmayı başarması da bana göre iyi yönetildiğini gösteren en iyi ölçüttür.

10.000 TL paramın yine 1500 TL’si ile 201 adet Şişecam hisse senedi alırdım yine diğer hisselerde olduğu gibi yatırdığım parayı unuturdum. Bunu tam 10 sene önce 1500 TL ile yapmış olsaydınız paranız şuanda tam tamına %539 artışla 9585 TL olurdu. Bu rakam diğer şirketlerdeki getirileri göz önüne aldığımızda sizi tatmin etmeyecektir ancak gelecek dönemde şirketin bu getiriden daha fazlasını sağlayabileceğini düşünüyorum.

Mutlaka Oku: 12 Maddede Borsada Başarılı Olmanın Yolları!

6-Vestel Beyaz Eşya (VESBE)

Çok iyi bir yıl geçiren Vestel Beyaz Eşya, önümüzdeki dönemde satışlarını istikrarlı bir şekilde artırabileceğini düşündüğümden dolayı uzun vadeli yatırım yolculuğumda ilk tercihlerim arasında yer almaktadır. Bulunduğu sektörde fiyat performans ürünlerini sunabilmesi Vestel Beyaz eşyayı ön plana çıkartmaktadır.

Yüksek temettü verimliliğine de sahip olan şirketin son 5 yılda karının %65’ini yatırımcısına dağıttığını belirteyim. Şirketin %77 gibi çok iyi bir ihracat oranına sahip olması beni cezbetmektedir. Son 1 senedeki özkaynak değişiminin de %18 oranında artış göstermesi şirkette işlerin iyi gittiğini göstermektedir.

10 bin tl ile para kazanmak için tercih edeceğim Vesbe hisse senedine 1000 TL’lik bir yatırım ile 21 adetlik hisse senedi alırım. Bunu tam 10 sene önce yapmaya karar verseydim ve bu zamana kadar hisselerimi satmamayı başarsaydım. Param tam tamına %2304 artışla 24.047 TL olurdu. Getirinin 10 sene için gayet tatmin edici olduğunu söyleyebilirim.

7-Aksa Akrilik Kimya (AKSA)

Borsada uzun vadede 10 bin TL ile para kazanmak için tercih edeceğim son firma Aksa Akrilik olmaktadır. 10 yıldır aralıksız bir şekilde temettü dağıtan şirketin çok iyi bir şekilde yönetildiğini açıklamış olduğu bilançolardan net bir şekilde görebiliyoruz.

Bulunduğu sektördeki oyuncu sayısının az olması Aksa Akrilik şirketini uzun vadeli yatırım yolculuğunda cezbedici kılmaktadır. Şirket son 5 yılda karının %90’ını yatırımcısına dağıtmıştır. İhracat oranı da %32’lere çıkan şirketin son 1 senedeki öz kaynak değişimi %11 oranında olmuştur.

Uzun vadeli yatırım için 1470 TL’lik Aksa Akrilik hissesinden 93 adet alırdım ve yoluma devam ederdim. Bundan tam 10 sene önce bu tür bir yatırım deneseydiniz paranız tam tamına %1440 artışla 22.646 TL’ye ulaşmış olurdunuz. 10 yıllık süreç için bu paranın gayet tatmin edici olduğunu söyleyebilirim.

Uzun Vadedeki Getiriler Gayet Tatmin Edici!

Uzun vadede şirketlerin sağlamış oldukları getirilerin gayet tatmin edici olduğun rahatlıkla söyleyebilirim. Sadece Sasa hisse senedi dahi şuanda zengin olmanıza yetecek kadar bir getiri sağlamıştı. Umarım bundan sonraki yatırım yolculuğumuzda bu getirilerden daha fazlasını kazanmayı başarmış oluruz.

Yatırmış olduğunuz bu paraları satmamayı başarmak içinde sağlam bir iradeye sahip olmanız gerektiğini ve sürekli olarak yatırımlarınızı takip etmemeniz gerektiğini belirteyim. Aksi takdirde 10 sene gibi uzun bir süreçte paranızı yatırımda tutabilmeniz imkansız olacaktır.

Borsada 10 bin tl ile para kazanmak ve zengin olmak hayal değil. Küçümsediğiniz bu 10.000 TL sizi ileride zengin etmeye yetebilecek bir potansiyele sahiptir. Yatırım yapmış olduğunuz şirketlere inanırsanız borsadaki uzun vadeli yatırım yolculuğunuzda başarılı olmamanız imkansızdır.

10 Bin TL ile Para Kazanmak İle İlgili Yorum ve Görüşlerinizi Bekliyorum!

Böylelikle borsada uzun vadede 10 bin tl ile para kazanmak ile ilgili görüşlerimi aktardım. Sizlerinde uzun vadeli yatırım yolculuğunuzda 10 bin tl ile para kazanmak hatta zengin olma hedefiniz varsa kendi uzun vadeli şirket hisselerinizi aktarmanızı rica ediyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerin kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir…

Mutlaka Oku: Uzun Vadeli Yatırım

Mutlaka Oku: Borsada Hisse Biriktirmek

Mutlaka Oku: Güçlü Al Veren Hisseler

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz