Ak Yatırım Model Portföy (Güçlü Al Veren Hisseler)

Selamlar arkadaşlar. Daha öncesinde Oyak Yatırım ve Yapı Kredi yatırım model portföylerini sizlere açıklamıştım. Bu içeriğimde de ülkemizin önemli aracı kurumlarından bir tanesi olan Ak Yatırımın güçlü al veren hisseler portföyünü sizlere aktaracağım…

Ak Yatırım model portföyünde yer alan şirket hisselerinin güncel bilanço detaylarını ve temel analiz verilerini sizleri sıkmadan aktarmaya çalışacağım. Aralarından beğendiğiniz şirketleri kendi araştırmalarınızı da yaparak portföyünüze ekleyebilirsiniz.

Aracı kurumların model portföylerini incelemeyi seviyorum. Bu nedenle de birçok aracı kurumun model portföyünü sizleri sıkmadan aktarmaya çalışıyorum.  Ak yatırımının güçlü al veren hisseler portföyü sektör çeşitlendirmesi ile ön plana çıkmaktadır.

Güçlü Al Veren Hisseler

Sizde kendi model portföyünüzü oluştururken sektör çeşitlendirmesini ön planda tutmanızda yarar var. Özellikle gelecek 10 yılda ön plana çıkacağını düşündüğünüz sektörlerden hisse seçimi yapmanız yüksek getiriler elde edebilmenize önemli bir katkı sağlayacaktır.

Ak yatırım tarafından açıklanan bu model portföydeki şirketler arasından seçim yaparken kendi risk düzeyinizi, sermayenizi ve ne kadarlık bir süre zarfı içerisinde yatırım yapmayı düşündüğünüzü doğru bir şekilde planlayarak hisse seçimi yapmalısınız. Aksi takdirde beklentinize uygun sonuçlar ile karşılaşma ihtimaliniz düşer…

Güçlü al veren hisseler ile bilanço detaylarına ve temel analiz değerlerine değinmeden önce sizlere her zaman hatırlatmış olduğum gibi içeriğimi beğenip kanalıma abone olarak bana desteklerinizi iletebileceğinizi hatırlatmak istiyorum. Şimdiden teşekkürler…

İşte Ak Yatırım Güçlü Al Veren Hisseler portföyü….

Ak Yatırım Model Portföy (Güçlü Al Veren Hisseler)

1-Kervan Gıda Sanayi Ve Ticaret (KRVGD)

2020 yılında halka arz olmuş şirketlerin başında gelen Kervan gıdanın hisse senedi son 1 senede %66’lık bir yükseliş gerçekleştirmiştir. 2021 yılı içerisinde borsamızda %10’lara varan kayıplar yaşanırken bu önemli hisse yıl içerisinde %23’lik bir yükseliş kaydetmiştir.

Güçlü al veren hisseler arasında başı çeken Kervan gıda hissesi için açıklanan son bilançoda %184 artışla 54 Milyon TL net kar açıklandı. Döviz fazla pozisyonu 106 Milyon TL olan şirketin net borcu ise 110 Milyon TL oldu. Şirketin 1 çeyrekte elde etmiş olduğu 54 Milyon TL net kar hesaba katıldığında şirketin borcunun büyütülecek bir rakam olmadığı söylenebilir.

F/K değeri 19 ve PD/DD değeri 3.5 olan şirketin yabancı yatırımcı oranı %9’dur. Özsermaye karlılığı %17 ve yıllık kar marjı %14 bandında seyreden şirketin karının %20’sini dağıtma kararı aldığını da belirtmek istiyorum. Gelecek bilanço döneminde şirketin PD/DD değeri ve F/K değerinin düşmesinin beklenmesi gerektiğini söyleyebilirim.

Mutlaka Oku: Borsadan Zengin Olanlar Neyi Doğru Yapıyor?

2-Aselsan Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (ASELS)

Son 1 senede yatırımcısını %12’lik bir zarara uğratan Aselsan hisse senedi yıl içerisinde %21’lik bir düşüş yaşamasından ötürü güçlü al veren hisseler arasında gösterilmektedir. Son 10 yıldır aralıksız bir şekilde temettü dağıtan şirketlerden bir tanesi olan Aselsan %1.21’lik düşük bir temettü verimliliğine sahiptir.

Şirket son çeyrekte %34 artışla 1.23 Milyar TL net kar açıkladı. Satış gelirleri de geçen seneye göre %22 oranında büyüyerek 3.17 Milyar TL’ye ulaştı. Döviz fazla pozisyonu bulunan şirketin net borcunun ise 1.07 Milyar TL olduğunu belirtelim.

F/K değeri 6.9, FD/FAVÖK oranı 8.4 ve PD/DD değeri 1.7 olan şirketin cari değerlerinin düşük kaldığını belirtelim. Özsermaye karlılığı ve yıllık net kar marjının %28 olduğu Aselsan hisse senedinin artık yol kat etmesi gerektiğini düşünenlerdenim…

3-Ard Grup Bilişim Teknolojileri AS (ARDYZ)

Uzun vadeli düşünen yatırımcısına %69’luk güzel bir getiri kazandıran Ard Grup Bilişim hisse senedi yıl içerisinde de endeks düşmesine rağmen %8’lik bir yükseliş yaşamıştır. Şirket karının sadece %6’sını dağıtarak sembolik bir temettü dağıttığını belirtmek istiyorum.

Son çeyrekte şirket %170 artışla 18 Milyon TL net kar açıkladı. Satış gelirleri de %135 oranında büyüyen şirketin döviz fazla pozisyonu 12 Milyon TL’dir. Şirket kasasında 18 Milyon TL nakit bulundurmaktadır. Kasadaki bu nakit hesaba katıldığında şirketin herhangi bir net borca sahip olmadığını da söyleyebilirim.

F/K değeri 16 ve PD/DD değeri 6.5 gibi yüksek bir seviyede olan şirketin özsermaye karlılığı %50 ve yıllık net kar marjı ise %53’dür. Şirketin öz kaynaklarını her sene düzenli bir şekilde artırabilmeyi başardığını da belirtmek istiyorum.

3-Coca-Cola İçecek A.Ş. (CCOLA)

Güçlü al veren hisseler arasında yer alan Coca Cola hisse senedi son 1 sene de %76’lık iyi bir yükseliş yakalamıştır. Yıl içerisinde de %20’lik güzel bir performans sergileyen şirketin önümüzdeki bilançolarına yakın markaj uygulayarak yatırım kararı verebilirsiniz.

Şirket son açıkladığı bilançoda %322 artışla 403 Milyon TL net kar açıkladı. Döviz açık pozisyonu 202 Milyon TL olan şirketin net borcu %38 azalarak 1.7 Milyar TL seviyesine kadar düşmüştür. Şirketin çeyrek dilimdeki net karını göz önüne aldığımızda net borcunun biraz yüksek olduğunu söyleyebilirim.

Özsermaye karlılığı %20 ve yıllık net kar marjı %9 olan şirketin F/K değeri 13.2 FD/FAVÖK oranı 7.2 ve PD/DD değeri 2.4’dür. Şirketin önümüzdeki bilanço döneminde bu değerlerini biraz daha düşürmesi halinde hissenin yatırım yapılabilir seviyelere gelebileceğini düşünüyorum.

Mutlaka Oku: Para Kazandıran İşler

4-Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. (EREGL)

Son 1 sene içerisinde %102’lik harika bir performans sergileyen Ereğli Demir Çelik hissesi borsamızdaki en güvenilen hisseler arasında yer almaktadır. Yıl içeresinde borsa ortalama olarak %10 düşüş yaşamasına rağmen Ereğli hissesi %23’lük güzel bir yükseliş yaşamıştır.

Şirket son açıklamış olduğu bilançoda %771 artışla 2.62 Milyar TL net kar açıkladı. Satış geliri de geçen seneye göre %64 oranında büyüyen şirket döviz açık pozisyona sahiptir. Şirketin herhangi bir net borcu bulunmamakla beraber kasasında 203 Milyon TL nakdinin bulunduğunu söyleyelim.

Son 10 yıldır aralıksız bir şekilde temettü dağıtan şirketin yabancı yatırımcı oranı %61 gibi çok iyi seviyelerdedir. F/K değeri 11.3 ve PP/DD değeri 1.6 olan şirketin son 1 senedeki ani yükselişine rağmen cari değerlerine bakarak halen ucuz olduğunu belirtmek istiyorum.

5-Ford Otomotiv Sanayi A.Ş. (FROTO)

Güçlü al veren hisseler arasında yer alan Ford hisse senedi son 1 senede uzun vadeli düşünen yatırımcısına %123’lük güzel bir yükseliş yaşatmıştır. Yıl içerisinde de %39 yükseliş yaşayan hisse yatırımcısına fazlası ile güven vermektedir.

Şirket son açıkladığı bilançoda %189 artışla 1.82 Milyar TL net kar açıkladı. Satış geliri de geçen sene aynı döneme göre %74 oranında büyüyen şirket, döviz açık pozisyona sahiptir ve borcunu geçen seneye göre %55 oranında azaltarak 1.8 Milyar TL’ye düşürmüştür. Şirketin borcunun 1 çeyrek dönemde el edilen net kara eşit olduğu göz önüne alındığında borcun hisse fiyatı üzerinde negatif bir etkisinin olabileceğini düşünmüyorum.

Yabancı yatırımcı oranı %71 gibi çok yüksek bir seviyede olan şirketin güncel F/K değeri 11.4, FD/FAVÖK oranı 10.2 ve PD/DD değeri de 10’dur. Ford hisse senedinin önümüzdeki dönemde açıklayacak olduğu bilanço ile mutlaka PD/DD değerini düşürmesi gerekmekte… Son olarak şirketin elektrikli araç üretimi hususunda güzel bir hikayeye sahip olduğunu da söyleyeyim.

Mutlaka Oku: Yabancı Oranı Yüksek Düzenli Temettü Veren Hisseler

6-Türkiye Garanti Bankası (GARAN)

Ak Yatırım portföy çeşitlendirmesini çok iyi bir şekilde yapmış. Güçlü al veren hisseler portföyüne banka hissesi de ekleyen uzman yatırımcılar yıl içerisinde %18’lik bir değer kaybı yaşayan Garanti bankasının yakın zaman içerisinde bir yükseliş potansiyeline sahip olduğunu belirtmektedir.

Banka net dönem karını geçen seneye göre %55 oranında artırarak 2.53 Milyar TL seviyesine kadar yükseltmiştir. Net faiz geliri de %12 oranında büyüme gösteren bankanın öz kaynak büyümesi de %16 olmuştur. Şirketin açıklamış olduğu bu net karın son 5 senenin en iyi net karı olduğunu da belirtmek istiyorum.

Güncel F/K değeri 4.9 ve PD/DD değeri 0.6 gibi inanılmaz düşük seviyelere gelen bu önemli banka hissesinin yabancı yatırımcı oranı %58’dir. Borsamızın en fazla hacim oluşturan hisselerinden bir tanesi olan Garanti Bankasının hisse senedinin özsermaye karlılığı 4.26 ve yıllık net kar marjı %23’dür.

7-MLP Sağlık Hizmetleri A.Ş. (MPARK)

Güçlü al veren hisseler arasında konumlandırılan Medical Park hisse senedi son 1 senede sadece %13’lük bir getiri kazandırmıştır. Uzun vadede çok fazla bir getiri sağlayamayan bu önemli hissenin bilanço dönemindeki satışları ve net karları yakın takibe alınmalıdır.

Medical park hisse senedi için son açıklanan bilançoda %30 artışla 65 Milyon TL net karın elde edildiği belirtildi. Satış geliri de %24 oranında büyüme gösteren sağlık işletmesinin döviz fazla pozisyonu 60 Milyon TL’dir. Şirket borcunu geçen seneye göre %4 oranında azaltmayı başararak 2.1 Milyar TL seviyesine geriletmiştir.

İş yatırımın da 29 Lira hedef fiyat belirttiği hissenin güncel PD/DD değeri 13.8 gibi yüksek bir seviyeye çıkmıştır. Yabancı yatırımcı oranı ise %65’lere çıkan hissenin özsermaye karlılığı %25 ve yıllık net kar marjı %1.89 gibi çok düşük bir seviyededir.

8-Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş. (PGSUS)

Pandemi dönemini en ağır şekilde geçiren şirketlerin başında gelen Pegasus hissesinin son 1 senedeki yükselişi %39 olmuştur. Yıl içerisinde de oldukça stabil bir görüntü çizen hissenin yasakların ortadan kalkmasının ardından önümüzdeki bilanço döneminde iyi bir net kar açıklaması beklenmekte…

Son açıklanan bilançoda şirketin 933 Milyon TL zarar açıkladığını söyleyelim. Şirketin net satış geliri de geçen sene aynı döneme göre %42 azalmıştır. Döviz açık pozisyona sahip olan şirketin net borcunu da geçen seneye göre %102 oranında artırarak 18 Milyar TL seviyesine çıkarttığını belirtelim.

Özsermaye karlılığı -%50 ve yıllık net kar marjı -%62 olan havayolu şirketinin bu bozuk bilançosunu düzeltmesi beklenmekte… Şirket tarihi boyunca herhangi bir temettü kararı, bedelli veya bedelsiz sermaye artırım kararı almadığını da belirtmek istiyorum.

9-Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş. (SISE)

Son 10 yılda aralıksız bir şekilde temettü veren şirketler arasında yer alan Şişecam hissesi Ak Yatırım portföyündeki en güvenilir güçlü al veren hisseler arasında yer almaktadır. Hisse son 1 sene içerisinde %22 değer kazanırken, yıl içerisinde ise %3’lük bir yükseliş yaşadı. 

Son açıklanan bilançoda şirketin %205 artışla 1.35 Milyar TL net kar, %23 büyüme ile de 5.69 Milyar TL satış geliri elde ettiğini söyleyelim. Döviz fazla pozisyona sahip olan şirketin net borcunu da geçen seneye göre %29 oranında azaltarak 5.2 Milyar TL seviyesine düşürdüğünü belirtelim.

Son 10 yıldır aralıksız bir şekilde temettü dağıtan şirketin yabancı yatırımcı oranı %30’dur. Güncel F/K değeri 7.7 ve PD/DD değeri tam 1’dir. Son 10 yıldır aralıksız bir şekilde temettü dağıtan şirketin yabancı yatırımcı oranı %30’dur. Güncel F/K değeri 7.7 ve PD/DD değeri tam 1 olan Şişecam hissesinin özsermaye karlılığı %15 ve yıllık net kar marjı %13’dür.

Mutlaka Oku: Tuncay Turşucu Uzun Vade Hisseleri

10-Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş. (TUPRS)

Güçlü al veren hisseler arasında gösterilen Tüpraş hissesi son 1 senede sadece %9’luk bir yükseliş yaşadı. Pandemi sürecini hava yolu şirketleri gibi çok zor geçiren şirketin 2021 yılı içerisinde de %13’lük bir kayıp yaşattığını söylemeden geçemeyeceğim.

Tüpraş hisse için açıklanan son bilançoda 420 Milyon TL zarar edildiği belirtildi. Satış gelirleri de geçen seneye oranla %27 azalan şirketin döviz fazla pozisyonu ise 165 Milyon TL’dir. Şirket borcunu geçen seneye göre %103 oranında artırarak 17 Milyar TL’ye yükseltmiştir.

İş yatırımın da %52 getiri potansiyeli ile 144 TL hedef fiyat verdiği hissenin güncel PD/DD değeri 2.3’dür. Yabancı yatırımcı oranı %38 bandında ilerleyen şirketin yasakların tamamen kalkması ile satışlarını, bunla doğru orantılı olarakta net karlılığını artırması beklenmekte…

11-Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. (YKBNK)

Uzun vadeli düşünen yatırımcısına yıl içerisinde %24’lük bir kayıp yaşatan Yapı Kredi hisse senedi Ak Yatırım tarafından güçlü al veren hisseler arasında gösterilmektedir. Tarihinin en dip seviyelerinde işlem gören bankacılık endeksinin artık yükselişe geçebileceği beklendiğinde dolayı portföyde 2 banka hissesine yer verilmiştir.

Banka son açıkladığı bilançoda %28 artışla 1.45 Milyar TL net dönem karı elde ettiğini belirtti. Faiz gelirleri de geçen seneye göre %7 oranında azalan bankanın aktif büyümesi %22 oranında gerçekleşti. Banka 2021 yılı içerisindeki kredi büyümesini ise %23 oranında yükseltti.

Güncel F/K değeri 3.6 ve PD/DD değeri 0.4 gibi inanılmaz düşük seviyelerde olan Yapı Kredi hisse senedinin yabancı yatırımcı oranı da %58’dir. Özsermaye karlılığı sadece %3 ve yıllık net kar marjı %24 olan bu önemli banka hissesinin özellikle Faizlerin düşürülmesinin ardından güzel bir yükseliş yaşayabileceği tahmin edilmektedir.

Güçlü Al Veren Hisseler İçin Yorum ve Görüşlerinizi Bekliyorum!

Böylelikle Ak Yatırım tarafından belirtilen 11 adet güçlü al veren hisseler için güncel temel analiz değerlerine ve bilanço detaylarına değinmeye çalıştım. Sizlerinde güçlü al veren hisseler ile ilgili yorum ve görüşlerinizi bekliyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir…

Mutlaka Oku: Spor Hisseleri

Mutlaka Oku: Borsada Neden Kaybediyorsun?

Mutlaka Oku: Selçuk Ecza Deposu Hisse

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz