Spor Hisseleri Ne Durumda? (Şaşırtıcı Detaylar)

Spor Hisseleri Ne Durumda? (Şaşırtıcı Detaylar)

Selamlar arkadaşlar. 2020 yılını mükemmel bir şekilde geçiren Spor Hisseleri ile ilgili sizlere güzel bir içerik hazırladım. Borsamızda faaliyet gösteren 4 büyük kulübümüz Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor’un güncel bilanço detaylarına ve temel analiz değerlerine değineceğim…

2020 yılını %92’lik yükseliş ile kapatan spor kulüplerinin 2021 performanslarına göz gezdirdiğimde Galatasaray hisse senedi haricinde tüm kulüplerin yıl içerisinde yükseliş gerçekleştirdiğini görüyorum. Beşiktaş’ın şampiyon olmasından ötürü de yıl içerisinde %46’ya varan bir yükseliş gerçekleştirdiğini belirteyim.

Spor hisseleri arasında bilindiği gibi en iyi piyasa değerine sahip kulüp Fenerbahçedir. 3.62 Milyar TL piyasa değerine sahip olan kulübü Galatasaray 1.99 Milyar TL, Beşiktaş 1.45 Milyar TL ve Trabzonspor ise 1.36 Milyar TL ile takip etmektedir.

Spor Hisseleri

Kulüplerin güncel halka açıklık oranlarına baktığımda Beşiktaş ve Trabzonspor %49’luk bir orana sahipken, Fenerbahçe %32, Galatasaray ise %40’lık bir halka açıklık oranına sahiptir.  Şirketlerin sermayeleri sırasıyla Galatasaray 540 Milyon TL, Trabzonspor 500 Milyon TL, Beşiktaş 240 Milyon TL ve Fenerbahçe 99 Milyon TL sermayeye sahip. Burada ilginç olan piyasa değeri en yüksek olan Fenerbahçe’nin sermayesinin diğer kulüplere nazaran düşük kalmasıdır.

Koronavirüs salgınına, buna bağlık olarak da mali yapıları ve borçları artmasına rağmen spor kulüplerinin hisse senedi fiyatları şaşırtıcı bir şekilde yükselmektedir. Spor hisseleri ile ilgili bir araştırma yapan kişilerin bilmesi gereken en önemli detay sportif başarılar ile doğru orantılı bir şekilde hisse senetleri fiyatlarının artmasıdır. Bunu en iyi şekilde 2 TL’den 13 TL’ye kadar yükseliş gösteren Beşiktaş hisse senedinde gördük…

Spor hisseleri ile ilgili daha fazla detaya geçmeden önce sizden ricam videoyu beğenip kanalıma abone olmanızdır. Desteklerinizden ötürü teşekkür ediyorum. Bu tür desteklerin daha sık ve daha kaliteli videolar üretebilmeme yardımcı olduğunu da belirteyim….

İşte Spor Hisseleri İçin Detaylar….

1-Fenerbahçe Futbol A.Ş. (FENER)

Spor hisseleri arasında en yüksek piyasa değerine sahip olan Fenerbahçe hissesinin son 1 senedeki %199’luk mükemmel yükselişi dikkat çekici. Özellikle futbolda çok iyi bir dönem geçirmeyen kulübün hissesinin bu denli bir yükseliş yaşaması şaşırtıcı.. 2021 yılı içerisinde borsamız %9’luk bir kayıp yaşarken Fenerbahçe hissesi tam %17’lik bir yükseliş gerçekleştirdi.

Fenerbahçe için son açıklanan bilançoda 54 Milyon TL’lik bir zarar söz konusu oldu. Şirket satış gelirlerini %5 oranında büyüterek 188 Milyon TL’ye çıkardı. Döviz açık pozisyonu bulunan şirketin borcunu geçen seneye göre %22 artırarak 2.4 Milyar TL’ye çıkardığını belirtelim..

Fenerbahçe en son 2012 yılında karının %47’sini dağıtma karar alarak yatırımcısına temettü dağıtmıştır. Bu tarihten sonra en dikkat çekici olan ise 2018 yılındaki bedelli sermaye artırım kararı alınmasıdır. Şirketin öz kaynaklarında %2.8’lik bir kaybın söz konusu olduğunu son olarak belirtmek istiyorum.

Mutlaka Oku: 10 Bin TL ile Nasıl Yatırım Yapılır?

2-Galatasaray Sportif Sınai ve Ticari Yatırımlar A.Ş. (GSRAY)

Son 1 senede %43’lük bir yükseliş performansı gerçekleştiren Galatasaray hisse senedi 2021 yılı içerisinde ise %6’lık bir kayıp yaşamıştır. Hissenin 2012,2017 ve 2018 yıllarında çok ciddi seviyelerde bedelli sermaye artırım kararı alması şaşırtıcı olmuş. Zira borsadaki hiçbir yatırımcı bu kadar sık bir şekilde şirkete cebinden para koymak istemez.

Şirket son açıkladığı bilançoda 111 Milyon TL zarar ettiğini açıkladı. Satış gelirleri %32 oranında azalarak 164 Milyon TL’ye düşmüştür. Döviz açık pozisyona sahip olan şirket borcunu geçen seneye göre %37 oranında artırarak 1.8 Milyar TL’ye çıkarmıştır.

Özkaynaklarını %15 oranında kaybeden Galatasaray kulübünün finansallarının tüm spor kulüplerinde olduğu gibi alarm verdiğini söylemeden geçemeyeceğim. Galatasaray kulübünün satış gelirlerine baktığımda 5 sene önce hangi seviyedeyse aynı seviyede satış gelirine sahip olduğunu görüyorum. Giderler artmasına rağmen gelirin sabit kalması iyi bir durum değil.

3-Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş. (BJKAS)

Spor hisseleri arasında yıl içerisinde en iyi performansı gösteren Beşiktaş hisse senedi %46’lık bir yükseliş yaşadı. Hisse son 1 senede ise %104’lük güzel bir yükseliş yaşadı. Hissenin bu denli hızlı bir yükseliş göstermesinin en önemli sebebi kulübün şampiyonlar ligine katılması ve buradan gelecek ciddi bir gelirdir.

Şirket diğer spor kulüplerinde olduğu gibi 49 Milyon TL zarar açıkladı. Satış gelirleri de %8 oranında azalarak 118 Milyon TL oldu. Döviz açık pozisyonu 548 Milyon TL olan şirketin borcunu geçen seneye göre %32 oranında artırdığını ve 2.1 Milyar TL seviyesine kadar çıkardığını belirtelim.

Kulübün tarihinde 2 kez temettü, 1 kez bedelli ve bedelsiz sermaye artırım kararı aldığını söyleyeyim. Yabancı yatırımcı oranı %5 olan şirketin diğer spor kulüplerinde olduğu gibi satış gelirlerinde yıllardır yükseliş yaşanmıyor. Giderleri artan kulüplerin buna farklı bir şekilde önlem alması gerekmekte…

4-Trabzonspor Sportif Yatırım ve Futbol İşletmeciliği Ticaret A.Ş. (TSPOR)

Son 1 senede %51’lik bir kayıp yaşatan Trabzonspor hissesi spor hisseleri arasında son 1 senede en fazla kaybettiren hisse olmuştur. Bunda tamamen sportif başarısızlığın söz konusu olduğunu hepimiz biliyoruz. Hisse yıl içerisinde ise %6’lık bir yükseliş yaşadı.

Son açıklanan bilançoda şirketin 38 Milyon TL zarar ettiği ve satış gelirlerinin %30 büyüme göstererek 117 Milyon TL’ye çıktığı belirtildi. Döviz açık pozisyonu bulunan şirketin net borcu geçen seneye göre %7 artarak 934 Milyon TL’ye yükseldi…

Mutlaka Oku: 20 Bin TL İle Nasıl Yatırım Yapılır?

Özkaynaklarını %1 oranında artıran şirket çok fazla bedelli sermaye artırım karar almıştır. 2015, 2019 ve 2020 yıllarında bedelli sermaye artırım karar alınarak yatırımcı hayal kırıklığına uğratılmıştır. Kulüp 2005, 2006, 2008 ve 2013 yıllarında da temettü dağıtmıştır. Kulübün yabancı yatırımcısı bulunmamaktadır…

Spor Hisseleri İle İlgili Benim Şahsi Görüşlerim!

Burada kimseyi yönlendirme amacında değilim ama spor hisseleri ile ilgili bir yatırım yapıyorsanız iddaa oynuyorsunuz gibi bir hissiyata kapılabilirsiniz. Çünkü kulüp hisselerinin yükselişinde sportif başarılar doğrudan etkili olmaktadır.

Spor hisseleri ile ilgili beni düşündüren bir başka önemli detayda kulüplerin çok fazla borca sahip olmasıdır. Bu kulüpler şirket gibi yönetilseydi bu tür borçlanmalar kesinlikle çıkmazdı. Geçtiğimiz senelerde devletin kulüplerin borçlarına yönelik olarak atmış oldukları adımlar hatırlarsanız çokça tartışıldı.

Bana göre de kulüplerin borçlarının silinmesi veya hafifletilmesi tamamen yanlış. Bu tür spor şirketlerinde başkanların tek amaçladığı şey kısa dönemde başarı elde edip egosunu tatmin etmek. Altyapıdan oyuncu çıkartmak gibi uzun vadeli doğru adımlar atmak yerine bir yıldız futbolcuya maç başı inanılmaz paralar dağıtılarak kulüpler iflas ettirilmektedir.

Spor Kulüpleri Özelleştirilmeli!

Bu durumda dolaylı olarak bizlerin cebinden para çıkartmaktadır. Bence devletin spor kulüplerini özelleştirmesi gerekmekte. Bir şirket yönetir gibi kulüpler yönetilirse bu tür borçların altına kesinlikle girilemeyecektir. İsrafların kısa zaman içerisinde sonlandırılması gerekmekte aksi takdirde kulüpler yakın zamanda Avrupa’da mücadele edemeyecek.

SPK’nın da spor hisseleri özelinde bir çalışma gerçekleştirmesi gerekmektedir. Çünkü bu denli büyük borçları olan ve geliri hiçbir zaman artış gösteremeyen şirketler ilk olarak yakın izleme pazarına alınıp daha sonrasında borsadan çıkarılıyordu.

Bu tür kulüplerin çok fazla hayranı var diyerekten borsada kulüplere dokunulmaması bence yapılan en büyük hataların başında gelmektedir. Spor hisseleri içerisinde dikkatimi çeken şey tüm kulüplerin borçlarını sürekli artırması ve döviz açık pozisyonlara sahip olmalarıdır. Hiçbir kulübün kasasında tek bir kuruş dahi bulunmamaktadır. Bu durum net olarak kulüplerin doğru yönetilmediğini göstermektedir.

Spor Hisseleri İle İlgili Yorum ve Görüşlerinizi Bekliyorum!

Spor hisseleri ile ilgili benim sizlere aktarabileceklerim bu kadar. Sizlerinde Spor hisseleri için yorum ve görüşlerinizi bekliyorum. İçeriğimi beğenmeyi ve kanalıma abone olmayı unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir…

Mutlaka Oku: Borsada Neden Kaybediyorsun?

Mutlaka Oku: Selçuk Ecza Deposu Hisse

Mutlaka Oku: Fakir Doğup Zengin Olanlar

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz