Miras Kavgası Yaşanan Selçuk Ecza Deposu Hisse İncelemesi!

1958 yılında Konya’da kurulmuş daha sonrasında merkezini İstanbul’a taşımış olan Selçuk Ecza Deposunun hissesi ile ilgili kaliteli bir içerik hazırladım. Selçuk Ecza Deposu hisse senedi için özellikle 2021 yılında yatırım gerçekleştiren kişilerin şuan itibari ile moralsiz olduklarını, çünkü yıl içerisinde hissenin %38 değer kaybettiğini belirtmek istiyorum…

Yıl içerisinde %38 değer kaybeden bu önemli hissenin bilanço detaylarına da değineceğim. Düşüşün bilanço kaynaklı olup olmadığını özellikle bu içeriğimden sonra çok iyi bir şekilde anlayabileceğinizi düşünüyorum. Hisse hareketlerine göz gezdirdiğimde yukarı yönlü bir gidişatın halen gözükmediğini çünkü halen borsamızdan yabancı çıkışlarının sürdüğünü söyleyebilirim.

Miras Kavgası Yaşanan Selçuk Ecza Deposu Hisse İncelemesi!

İlaç dağıtım pazarının lideri olan Selçuk Ecza Deposu hisse senedinin son 1 senede 19.97 kuruşlara kadar çıkmasının en önemli nedeni haberlerde -80 derecede saklanması gereken covid aşısının saklanmasına ve sevk edilmesine en uygun altyapıya sahip şirketin Selçuk Ecza Deposu olmasıdır. Mevcut aşıların hangi şirket tarafından saklandığını tam bilmesem de beklentinin gerçekleşmediği fiyattan da belli olmaktadır.

Selçuk Ecza Deposu Hisse

Selçuk Ecza Deposu hisse senedinin hızlı yükselişinden sonra hızlı düşüş yaşamasının bir diğer önemli sebebi de şirket sahibi olan Ahmet Keleşoğlu’nun ölümünden sonra mirasçıların şirketi paylaşamaması ve bazı mirasçıların şirketin devlete verilmesine yani kayyum atanmasına yönelik açmış oldukları davalardır. Mirasçıların açmış olduğu dava kabul edilirse şirket tamamen devlete geçecek…

Yaşanan bu üzücü durum hissenin ciddi değer kayıpları yaşamasına neden oldu. Önümüzdeki günlerde miras kavgasının nasıl çözümleneceği yakından takip edilmelidir. Açıklanacak olan sonuçlar hissenin düşüşü veya yükselişi ile doğrudan ilgili olacak…

Selçuk Ecza Deposu hisse senedinin güncel bilanço detaylarına ve temel analiz değerlerine değinmeden önce bu içeriğime en az 500 beğeni ile destek vermenizi rica ediyorum. Bu tür içeriklerin daha fazla gelmesini istiyorsanız desteklerinizi esirgemeyiniz. Şimdiden teşekkürler…

İşte Selçuk Ecza Deposu Hisse Senedi ile ilgili bilinmesi gerekenler…

1-Son 5 Senede Şirket %178 Değer Kazandı!

Neredeyse 2019 yılına dek uzun vadeli düşünen yatırımcısına çok fazla bir getiri sağlayamamış bir hisse olan Selçuk Ecza Deposu hisse senedi son 5 senede %178’lik bir yükseliş yaşamıştır. Yükseliş potansiyeline sahip olduğu düşünülen şirketin önündeki dava sürecinin sonuçlandırılmasının ardından yönünün ne tarafa gideceği belli olacaktır. Şirket son yapmış olduğu kap bildiriminde miras kavgasının şirketin tüzel kişiliği ile alakası olmadığı da net bir biçimde belirtilmiştir.

2-Şirket Son Çeyrekte %15 Artışla Net Kar Açıkladı!

Şirket geçen sene aynı döneme göre %15 artışla 283 Milyon TL net kar elde ettiğini açıklamıştır. Şirket bir önceki çeyrekte sadece 103 Milyon TL net kar açıklamıştı. Geçen sene aynı dönemde ise 246 Milyon TL net kar elde edilmişti. Açıklanan 283 Milyon TL’lik net kar şirketin son 5 senedeki en iyi net karıdır…

Mutlaka Oku: Sürekli Yükselen Hisse Senetleri

3-Şirket Satış Gelirlerinde de Son 5 Senenin En İyi Rakamlarını Yakaladı!

Açıklanan net karda olduğu gibi şirketin %5 artışla 5.79 Milyar TL’lik satış geliri son 5 senenin en iyi satış geliri olmuştur. Hissenin FAVÖK marjı da %14 artış kaydederek 335 Milyon TL oldu. Satış gelirinin ve net karın son 5 senenin en iyi rakamları olmasına rağmen hissenin bu denli bir düşüş yaşaması uzun vadeli bir yatırım düşünen kişiler için bir fırsat dahi olabilir.

4-Şirketin Herhangi Bir Net Borcu Bulunmamaktadır!

Döviz açık pozisyona ve finansman gelirine sahip olmayan şirketin kasasında bulunan 794 Milyon TL göz önüne alındığında herhangi bir net borcunun bulunmadığını net olarak söyleyebilirim. Şirketin kasasında bir önceki dönemde 1.19 Milyar TL nakdi bulunmaktaydı.  Şirketin son 5 yıllık bilançosuna göz gezdirdiğimde borçlanmaktan hep uzak durulduğu görülmektedir.

5-Selçuk Ecza Deposu Hisse Cari Değerleri Sektör Ortalamasının Aşağısında Bulunuyor!

Hissenin F/K ve PD/DD değerlerini sektördeki diğer şirketler ile kıyasladığımda her iki değerde de şirketin sektörünün en düşük ikinci kalemlerine sahip oldukları görülmektedir. PD/DD değeri 1.35 olan şirket Eczacıbaşı hisse senedinin ardından en düşük PD/DD değerine sahip şirkettir. F/K değeri ise Deva hisse senedinin ardından en düşük ikinci seviyededir. Bu rakamlar şirket bilançosunun fiyatlanmadığını gösteren en önemli detaylardır.

6-İş Yatırım, Hisse İçin Hedef Fiyat Belirledi!

Şirketin bilançosuna güvenen aracı kurumlardan bir tanesi olan İş Yatırım, Selçuk Ecza Deposu hisse senedi için 3 Haziran 2021 tarihinde %39 getiri potansiyeli ile 11.45 kuruşluk bir hedef fiyat belirlemiştir. İş Yatırım şirketin operasyonel karlılığının çok iyi yönetildiğine dair bir açıklamada bulunuyor.

7-Şirketin Yabancı Yatırımcı Oranı %24!

Selçuk Ecza Deposu hisse senedi için söylenebilecek en olumlu şeylerin başında şirketin yabancı yatırımcı oranının %24 bandında olmasıdır. Son dönemlerde borsamızda çok fazla yabancı yatırımcı çıkışı gerçekleşmesine rağmen Selçuk Ecza hissesi bu durumdan en az etkilenen hisselerden bir tanesi oldu. Bir hissede yabancı yatırımcı oranı ne kadar yüksek olursa hissenin gerçek potansiyelini yansıtabilmesi o kadar kolay olur.

Mutlaka Oku: 2000 TL ile Nasıl Yatırım Yapılır?

8-Şirketin Yıllık Net Kar Marjı Çok Düşük!

Sektörünün lider firması olmasına rağmen elde edilen %2.93’lük yıllık net kar marjı oldukça düşük bir seviyededir. Bu durum şirketin gelecekte piyasa değerinin çok fazla yükselmesinin önüne geçecektir. Şirket mutlaka düşük olan bu net kar marjını yükseltmesi gerekmekte…

9-Şirketin Özsermaye Karlılığı %17 Bandında!

Halka açıklık oranı %15 bandında seyreden Selçuk Ecza Deposu hisse senedinin özsermaye karlılığı %17’dir. Bana göre şirketin özsermaye karlılığı da çok düşüktür. Bu oranın en az %50 bandında seyretmesi gerekmekte ki hissenin gelecekte çok daha iyi bir performans gösterebilsin…

10-Şirket Son 10 Yıldır Aralıksız Bir Şekilde Temettü Dağıtıyor!

Son 5 yılda karının %17’sini dağıtan şirket istikrarlı bir şekilde temettü dağıtan şirketlerin başında geliyor. Şirket aralıksız bir şekilde temettü dağıtıyor ancak %2’lere gelecek bir temettü verimliliği ile kar payını dağıtıyor. Bu durumda doğal olarak yatırımcısını çokta memnun etmiyor. Son olarak şirketin tarihi boyunca hiçbir zaman bedelli sermaye artırım kararı almadığını da belirtelim.

11-Şirketin İhracat Oranı Yok Denecek Kadar Az!

Yurt içerisinde çok iyi bir ağa sahip olan Selçuk Ecza Deposu yurtdışında aynı başarıyı maalesef gösterememekte. Sadece %0.4’lük bir ihracat oranına sahip olan şirketin mevcut iş işleyişinden ve bulunmuş olduğu sektörden ötürü de bu ihracat oranını çok fazla artırabileceğini düşünmüyorum. İhracat oranının yükselmesi için şirketin dağıtımdan ziyade üretime de odaklanması gerekmekte..

Mutlaka Oku: Yükselecek Hisse Nasıl Anlaşılır?

12-Şirket Özkaynaklarını %9 Oranında Artırmayı Başardı!

Bir şirketin zaman içerisinde öz kaynaklarını artırabilmesi güçlü bir altyapı için çok önemlidir. Selçuk Ecza Deposu son 3 çeyrekte öz kaynaklarını %9 oranında artırarak iyi bir performans sergilemiştir. Özkaynak artışı şirketin iyi yönetildiğine iyi bir göstergedir.

Selçuk Ecza Deposu Hisse İçin Yorumlarınızı Bekliyorum!

Bilançoya göz attığımda şirketin net karını ve satışlarını her sene istikrarlı bir şekilde artırdığını söyleyebilirim. Aynı şekilde özkaynaklarda ve toplam aktiflerde de artış söz konusu. Bana göre şirketin bilanço detaylarında herhangi bir bozukluk söz konusu değildir. Şirket ile ilgili tek olumsuz gelişme miras olaylarının basında çok fazla yer bulmasıdır.

Böylelikle Selçuk Ecza Deposu hisse senedi ile ile ilgili 12 önemli detay aktardım. Sizlerinde bu önemli hisse ile ilgili olarak yorum ve görüşlerinizi bekliyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle ve kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir…

Mutlaka Oku: Fakir Doğup Zengin Olanlar

Mutlaka Oku: Yüksek Temettü Veren Hisseler

Mutlaka Oku: Tuncay Turşucu Uzun Vade Hisseleri

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz