10 Adet Gelecekte Yüksek Temettü Veren Hisseler

Selamlar arkadaşlar. Temettü emeklisi olmak amacı ile borsaya yatırım yapan kişiler için gelecekte yüksek temettü veren hisseler ile ilgili bir içerik hazırladım. Bu şirketlerin güncel temel analiz değerlerine ve güncel bilanço detaylarına kısa ve öz bir şekilde değinmeye çalışacağım…

Gelecekte yüksek temettü vermesi muhtemel olan bu hisseleri F/K değerlerine ve son 3 yıllık kar dağıtım ortalamalarına göre sıraladım. 10 adet şirketin önemli detaylarına değineceğim içeriğimde temel analizde dikkat edilmesi gereken noktaları yakalamaya çalışmalısınız.

Düzenli bir şekilde yüksek temettü dağıtan bir şirketin hangi finansal değerlere sahip olması gerektiğini bu içeriğimden sonra rahatlıkla anlayabileceksiniz. Teknik analize göre temel analizin özellikle uzun vadeli yatırımda ne kadar önemli olduğunu net şekilde göreceğiz.

Yüksek Temettü Veren Hisseler

10 Adet Gelecekte Yüksek Temettü Veren Hisseler

Düzenli bir şekilde temettü ödeyen şirketlerin en temel özelliği yabancı yatırımcı oranlarının yüksek olmasıdır. Yatırımcısına düzenli bir şekilde kar payı dağıtmayı ilke edinmiş bu şirketlerin yönetim kadrolarında da güvenilir isimler bulunmaktadır.

Hem düzenli hem de yüksek temettü veren şirketleri bulmak özellikle borsamızda zor olsa da imkansız değildir. İyi bir araştırma sonucunda birazdan açıklayacak olduğum yüksek temettü veren hisseler gibi kaliteli hisseleri gelecek yıllarda da bulabilirsiniz…

Gelecek dönemde yüksek temettü veren hisseler ile ilgili detaylara geçmeden önce içeriğimi beğenip kanalıma abone olarak bana desteklerinizi iletebileceğinizi hatırlatmak istiyorum. Burada sıralamış olduğum 10 hisseden portföyünüzde bulunanlar varsa yorumlarda belirtmenizi rica ediyorum…

İşte Gelecekte Yüksek Temettü Veren Hisseler…

1-Doğuş Otomotiv

Son 1 sene içerisinde %86’lık bir yükseliş yaşayan Doğuş Otomotiv, gelecekte %11.2 temettü verimliliği ile kar payı dağıtması beklenmekte. Yüksek temettü veren hisseler arasında başı çeken bu önemli şirket düzenli bir şekilde temettü dağıtan şirketler arasında gösterilebilir.

Şirket son açıkladığı bilançoda %228 artışla 406 Milyon TL net kar ve %95 büyüme ile 6.20 Milyar TL satış geliri açıkladı. Döviz fazla pozisyona sahip olan şirketin net borcu ise 2.1 Milyar TL’dir. Şirketin açıklamış olduğu net kar son 5 senenin en iyi 2 ikinci net karıdır.

Son 5 senede ortalama olarak karının %56’sını dağıtan şirket, öz kaynaklarını ise son dönemde %10.5 oranında artırmayı başardı. Özsermaye karlılığı %76, yıllık net kar marjı ise %6 olan şirket hissesinin F/K değeri ise 4.39’dur. Hissedeki yabancı yatırımcı oranı ise %20…

Mutlaka Oku: Son 5 Yılda En İyi Kar Payını Dağıtan Şirketler!

2-AK Sigorta

Gelecekte %10.9’luk güzel bir temettü dağıtması beklenen Ak sigorta son çeyrekte 75.82 Milyon TL net kar açıkladı. Toplam aktifleri 5.72 Milyar TL olan şirketin özsermaye karlılığı %53, yıllık net kar marjı ise %61’dir. Düzenli bir şekilde temettü dağıtan şirketlerden bir tanesi olan Aksigorta, son 1 senede sadece %12’lik bir yükseliş performansı yakalayabilmiştir.

3-Verusaturk Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı

Son 1 senede %286’lık mükemmel bir yükseliş yaşayan Verusatürk girişim hissesinin gelecekte %9.5 temettü verimliliği ile yatırımcısına kar payı dağıtması beklenmektedir. Şirket hissesi borsa 2021 yılında düşüş yaşamasına rağmen %84’lük bir yükseliş performansı yakalamıştır.

Şirket son açıklanan bilançoda %57.283 artışla 332 Milyon TL net kar açıkladı. Döviz fazla pozisyona sahip olan şirketin kasasında bulunan net nakdi ise 715 Milyon TL oldu. Şirketin açıkladı bu müthiş ne kar tarihinin en iyi net karı olarak kayıtlara geçti.

Yabancı yatırımcı oranı sadece %2.50 olan hissenin özsermaye karlılığı %117’dir. F/K değeri 2.38 olan hissenin PD/DD değeri ise 1.73’dür. Şirket son çeyrekte özkaynaklarını %41 oranında artırmayı başardı. Şirketin halka açıklık oranının %29 olduğunu belirtelim.

4-İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş. 

Gelecekte 9.2’lik güzel bir temettü verimliliği açıklayan İsmen hissesi son 1 senede uzun vadeli düşünen yatırımcısına %123’lük çok güzel bir kazanç bırakmıştır. Şirket son çeyrekte %236 artışla 380 Milyon TL net kar açıkladı. Satış geliri 32 Milyar TL olan şirketin kasasında bulunan net nakdi ise 645 Milyon TL’dir. Yabancı yatırımcı oranı %21 olan şirketin Özsermaye karlılığı %80, yıllık net kar marjı ise sadece %1.16’dır.

Mutlaka Oku: En Yüksek Temettü Veren Şirketler!

5-Vestel Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Son 1 yılda uzun vadeli düşünen yatırımcısına %90 gibi güzel bir kazanç bırakan Vestel Beyaz Eşya hissesinin 2021 yılında olduğu gibi gelecek yıllarda da yüksek temettü vermesi beklenmekte. Şirketin yabancı yatırımcı oranının %11 bandına kadar çıktığını söyleyelim.

Düzenli bir şekilde temettü dağıtan şirketlerden bir tanesi olan Vestel Beyaz Eşya, son bilançosunda %130 artışla 311 Milyon TL net kar elde ettiğini açıkladı. Satış geliri de geçen seneye göre %86 büyüme gösteren şirket 2.97 Milyar TL’lik gelir elde etti.

Döviz fazla pozisyonu 1.19 Milyar TL olan şirket net borcunu geçen seneye göre %153 oranında büyüterek 1.4 Milyar TL’ye yükseltmiştir. Son 5 sene içerisindeki karının %65’ini dağıtan şirketin ihracat oranı %77 seviyesine çıktı. Yüksek temettü veren hisseler arasında yer alan Şirket öz kaynaklarını da %17 oranında artırmayı başardı.

6-Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. 

Gelecekte yüksek temettü veren hisseler arasında yer alan Tofaş hissesinin son 1 senelik değişimi %31’dir. Şirket son çeyrekte %78 artışla 616 Milyon TL net kar açıkladı. Satış gelirleri de %45 oranında büyüyerek 6.45 Milyar TL oldu. Döviz açık pozisyona sahip olan şirketin borcu geçen seneye göre %67 artarak 4.8 Milyar TL oldu. Son 10 yıldır aralıksız bir şekilde temettü dağıtan şirketin yabancı yatırımcı oranı %502dir. Özsermaye karlılığı %60 ve yıllık net kar marjı %8 olan şirketin FK değeri 7.66’dır.

7-Anadolu Hayat Emeklilik A.Ş.

Son 1 senede %21 yükselen Anadolu Hayat hissesi gelecekte yüksek temettü veren hisseler arasında yer almakta. Son 10 yıldır aralıksız bir şekilde temettü dağıtan şirketlerden bir tanesi olan Anadolu Hayat’ın %63’üne İş bankası sahiptir.

Aktif büyümesi geçen seneye göre %29.5 olan şirket 822 Milyon TL teknik gelir elde etti. Dönem net karı 125 Milyon TL olarak gerçekleşmiştir. Güncel olarak temettü verimliliği 7.85 olan hissenin gelecekte de aynı oranda temettü dağıtması beklenmekte…

Yabancı yatırımcı oranı %55’lerde olan hissenin güncel F/K değeri 7.2 ve PD/DD değeri tam 3’dür. Hissenin FK ve PD/DD değeri oranlarının sektör ortalamasında seyrettiğini belirteyim. Şirketin öz kaynaklarında geçen seneye göre herhangi bir değişim olmadı.

Mutlaka Oku: En Ucuz Temettü Hisseleri

8-Anadolu Efes Biracılık 

Son 1 sene içerisinde %19’luk bir yükseliş yaşayan Anadolu Efes hissesi gelecekte 7.8 temettü verimliliği ile kar payı dağıtması beklenmekte. Şirket son açıkladı bilançoda 295 Milyon TL net kar açıkladı ve satış gelirlerini de %36 büyüterek 6.16 Milyar TL seviyesine kadar yükseltti. Döviz fazla pozisyona sahip olan şirketin borcu geçen seneye göre %4 oranında azalarak 5.6 Milyar TL seviyesine kadar yükseldi.

9-Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları

Son 10 yıldır aralıksız bir şekilde temettü dağıtan şirketlerden bir tanesi olan Ereğli Demir Çelik, yüksek temettü veren hisseler arasında en güvenilen şirket konumundadır. Son 1 senede %142 oranında büyüme gösteren şirketin gelecekte %7.4 temettü verimliliği ile yatırımcısına kar payı dağıtması beklenmekte.

Şirket son açıkladığı bilançoda %771 artışla 2.62 Milyar TL net kar ve %64 büyüme ile 10.46 Milyar TL satış geliri elde etti. Döviz açık pozisyonu bulunan şirketin herhangi bir net borcu bulunmamakla beraber kasasında bulunan net nakdi 203 Milyon TL’dir.

Güncel F/K değeri 11.2, FD/FAVÖK oranı 6.6 ve PD/DD değeri 1.5 olan hissenin Yabancı yatırımcı oranı ise %61’dir. Yüksek temettü veren hisseler arasında yer alan Ereğli son 5 senede karının %95’ini yatırımcısına dağıtmıştır. Şirketin güzel bir yükseliş gerçekleştirebilmesi için %11 olan ihracat oranını mutlaka artırması gerekmekte…

10-İskenderun Demir ve Çelik

Son 1 senede %69 yükseliş yaşayan İskenderun Demir Çelik hissesi gelecek yıllarda %7.4 temettü verimliliği ile kar payı dağıtması beklenmekte. Son açıklanan bilançoda %401 artışla 1.06 Milyar TL net kar ve %50 büyüme ile 5.56 Milyar TL satış geliri elde edildi. İstikrarlı bir şekilde temettü dağıtan şirketin yabancı yatırımcı oranı %15’dir. Şirketin özsermaye karlılığı %16 ve yıllık net kar marjı %17’dir.

Yüksek Temettü Veren Hisseler İle İlgili Yorum ve Görüşlerinizi Bekliyorum!

Böylelikle yüksek temettü veren hisseler ile ilgili kısa ve öz detaylara değinmeye çalıştım. Sizlerinde gelecekte yüksek temettü vermesi beklenen bu hisseler ile ilgili yorum ve görüşlerinizi bekliyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir…

Mutlaka Oku: Tuncay Turşucu Uzun Vade Hisseleri!

Mutlaka Oku: Sürekli Yükselen Hisse Senetleri

Mutlaka Oku: En Çok Kazandıran Hisseler

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz