Benim Gözümde Borsada Favori Hisseler 7 ADET! (YTD)

Merhabalar arkadaşlar sizlere burada kendi gözümden Borsada favori hisseler hangileri olduğuna değineceğim. Kendime almış olduğum yatırım notlarımda kendi kişisel yatırım tercihlerimden dolayı burada açıklamış olduğum 7 hisseyi seçtim…

Bu hisseleri seçerken şirketin özellikle üretim odaklı çalışıp çalışmamasına dikkat ettim. Seçtiğim birçok hissede yatırımcısına her yıl düzenli bir şekilde temettü ödemeleri gerçekleştirmektedir. Borsada favori hisseler olarak nitelendirdiğim bu hisselerin özellikle dolar, altın ve Euro gibi yatırım araçlarından çok daha iyi bir getiri sağlayacağını düşünüyorum.

Burada açıklamış olduğum şirketlerin özellikle yönetim kadrolarının güvenilir olduğunu düşünüyorum. Kriz zamanlarında dahi sarsılmayacak bir portföy olarak gördüğüm bu şirketlere her ay düzenli alımlar gerçekleştirmeyi planlıyorum…

Borsada Favori Hisseler

Bu şirketlere yatırım yapan büyük ve küçük yatırımcıların görüşlerini çok ciddi bir şekilde araştırdım ve hepsinin gerçekten sağlam ve uzun vadeli düşünen bir yatırımcı profiline sahip olduklarını gördüm. Küçük yatırımcı olarak nitelendirdiğimiz kitlenin dahi hisseleri elinde tutma süreleri özellikle bu hisselerde oldukça fazla…

Borsada favori hisseler olarak nitelendirdiğim bu hisselerin temettü dağıtması ve bedelsiz sermaye artırımlarına zaman zaman gitmesi beni cezbeden en önemli nokta olmuştur. Aynı zamanda bu şirketlerin sık sık bedelli sermaye artırım kararları almaması yatırım tercihlerimde etkili olmuştur. 

Burada belirtmiş olduğum yorum ve görüşlerimin bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımadığını bu tür bir hizmet talep etmek isteyen kişilerin SPK’nın onay vermiş olduğu kurumlardan destek talep edeceğini belirtmek istiyorum. Ayrıca içeriğimi beğenerek bana desteklerinizi iletebileceğinizi hatırlatmak istiyorum… İşte Borsada Favori Hisseler…

Mutlaka Oku: Kısa Yoldan Para Kazanma Yöntemleri

Borsada Favori Hisseler Tabi Benim Gözümde…

1-HEKTAŞ

Oyak iştiraki olmasından ötürü güvendiğim Hektaş, tarım ilaç pazarının üretim konusunda en favori şirketidir. Sosyal medya platformlarında son 10 yıldaki sağlamış olduğu muazzam getiriden ötürü çok fazla konuşulmasından dolayı birçok kişinin tanıdığı şirketin yönetim kadrosunun son dönemde almış olduğu kararlar Borsada Favori hisseler listeme eklememde öncü olmuştur.

Son 1 yılda yatırımcısına %209’luk bir getiri sağlayan hissenin özsermaye karlılığı da %31Dir. F/K değeri 36 olmasına rağmen uzun vadede ani yükseliş atakları ile hissenin büyüme potansiyeline sahip olabileceğini düşünüyorum. Şirketin 2019 yılına dek düzenli bir şekilde temettü dağıtımı yaptığını hatırlatayım.

Yakın zamanda şirket yönetiminden yapılan açıklamada ise büyümenin daha hızlı bir şekilde gerçekleşebilmesi için karların yatırımlara yöneltilerek hisse değerinin artırılmasının amaçlandığı belirtilmektedir. Şirketin yabancı yatırımcı oranı ise %4’tür…

2-SASA

Özellikle Sabancı Holdingin SASA’yı Erdemoğlu Holding’e devretmesinden sonra şirket çok hızlı bir büyüme evresi içerisine girdi. Bu önemli şirket hissesini borsada favori hisseler listeme eklememin en önemli sebebi şirketin çok iyi ihracat oranlarına sahip olmasıdır.

Polyester, elyaf, filament ve polimer gibi ihtiyacı her daim duyulabilecek ürünlerin üretilmesi bu şirkete uzun vadeli yatırım yapılmasında gerekçe gösterilebilmektedir. Halka açıklık oranı %18 olan şirketin son 1 senedeki değişimi ise %512’dir.

Yabancı oranı %6 olan şirketin net kar büyüme oranı ise %266’dır. Özsermaye karlılığı ise %11 seviyelerindedir. Son dönemlerdeki ani yükselişlerden dolayı da F/K değeri 124 gibi yüksek seviyelere çıkmıştır. Şirketin sık sık çok ciddi oranlarda bedelsiz sermaye artırımları alarak yatırımcısını güldürdüğünü de belirtmek istiyorum.

3-BİM

Halka açıklık oranı %60 olmasından dolayı çok ağır ama sağlam adımlarla ilerlemeye devam eden Bim, benim en favori hisselerim arasında yer alıyor. Son 1 senede %43’lük bir getiri sağlamayı başaran şirketin yatırımcı gözündeki profili hemen hemen hiç sarsılmamıştır.

Birçok aracı kurumun portföyünde göstermekten çekinmediği bim hissesinin yabancı yatırımcı oranı %62 gibi ciddi seviyelere ulaşmıştır. Düzenli ve aralıksız bir şekilde temettü ödeyen ender şirketlerden bir tanesi olan BİM, zaman zaman bedelsiz sermaye artırım kararları da alabilmektedir.

Özsermaye karlılığı %45 gibi müthiş seviyelerde olan şirketin net kar büyüme oranı ise %158’dir. F/K değeri ise %16 gibi yatırım yapılabilir seviyelerde olan hissenin önümüzdeki 6 aylık süreçte güzel hareketlerde bulunacağını düşünüyorum.

Mutlaka Oku: Borsa Kısa Vade Mi Uzun Vade Mi?

4-CCOLA

Özellikle ülkemizde üretmiş olduğu ürünün talebi çok fazla olduğundan dolayı seçmiş olduğum CCOLA hissesinden beklentilerim çok fazla. Düzenli bir şekilde temettü ödeyen bir şirkette olan Coco Cola, son 1 yılda %106’lık bir büyüme göstermiştir.

Halka açıklık oranı %25 olan hissenin özsermaye karlılığı ise %17’dir. Son 1 senelik sert yükselişe rağmen F/K değeri %14 gibi yatırım yapılabilir seviyelerde olması son 1 senede göstermiş olduğu performansın aynısını önümüzdeki 1 senelik süreçte de gösterebileceği ihtimalini güçlendirmektedir.

Yabancı oranı %81 olan hisse bu hususta borsamızın en favori hisseleri arasında yer almaktadır. Borsamızda işlem gördüğünden dolayı herhangi bir bedelli veya bedelsiz sermaye artırım kararının alınmadığını belirtmek istiyorum. Şirket yönetim kadrosunun Türkiye’deki pazarlama sürecini çok iyi yönettiğini düşünüyorum.

5-ERDEMİR

Son açıklamış olduğu yüksek temettü veriminden dolayı ne kadar doğru bir şirket olduğunu gösteren Ereğli Demir Çelik hisse senedi borsada favori hisseler listemin baştacıdır. Şirketin faaliyet göstermiş olduğu demir çelik sektöründeki talepten dolayı her uzun vadeli yatırımcının portföyünde mutlaka bulunması gerektiğini düşünüyorum.

Halka açıklık oranı %48 olan şirketin son 1 yıllık değişimi %131’dir. Bu denli yüksek artışla beraber %10.40 gibi yüksek bir temettü verimliliği açıklayan şirketin uzun vadeli düşünen yatırımcısını adeta ihya ettiğini düşünüyorum…

Tam 10 yıl önce bu önemli şirkete 10.000 TL yatırıp hisselerinizi bugüne kadar bozmasaydınız paranız tam tamına 125.000 TL olurdu. Bu hesaplamanın içerisinde temettülerinde dahil olduğunu belirteyim. Yabancı oranı %56 gibi gayet iyi seviyelerde olan hissenin net kar büyüme oranı %717’dir.

Mutlaka Oku: Bitcoin Yatırımı Mantıklı Mı?

6-FROTO

2004 yılından bu yana aralıksız bir şekilde temettü dağıtma başarısı gösteren Ford Otosan, faaliyet göstermiş olduğu sektörden ötürü büyümesini her yıl istikrarlı bir şekilde sürdürmektedir. Elektrikli araç üretimine de odaklanması beklenen şirketin sektörün öncü şirketi olması yatırım yapılabilirliğini artırmaktadır.

Yabancı yatırımcı oranı %72 gibi yüksek seviyelerde olan şirketin halka açıklık oranı ise %18’dir. Temettü verimi %2.99, Özsermaye karlılığı %71 ve net kar büyüme oranı %212 olan şirketin F/K oranı ise sadece 17’dir. Hissenin son 1 yıllık değişimi %293’dür.

Bu önemli hisseye 10 yıl önce 10.000 TL para yatırıp bugüne kadar bozmasaydınız paranız tam tamına 239.000 TL olurdu. Yüzde 2290’lık bir getiriye tekabül eden bir kazancın içerisinde temettülerde dahildir. Borsada favori hisseler arasında nitelendirdiğim Ford Otosan hissesinin önümüzdeki 10 yıllık süreçte çok daha iyi bir performans gösterebileceğini umuyorum…

7-VESBE

Talebin hemen hemen azalmayacağı sektörlerden bir tanesinde üretim gerçekleştirmesinden dolayı Vestel Beyaz Eşya hissesi Borsada Favori hisseler listemde yer almaktadır. Halka açıklık oranı %18 olan hissenin son 1 yılda yatırımcısına sağlamış olduğu getiri %307’dir.

Yabancı oranı giderek artan bir hisse olan VESBE, güncel olarak %13’lik bir yabancı payına sahiptir. Son 1 senede %307’lik bir yükseliş göstermesine rağmen bilançonun çok iyi gelmesinden ötürü hissenin F/K değeri sadece 8,93’dür…

Özsermaye karlılığı %51 olan şirketin net kar büyüme oranı ise %406’dır.Son 5 yılda ara vermeden temettü ödemesi gerçekleştiren şirketin bu yönü ile de cezbedici olduğunu belirtelim. Ülkemizdeki beyaz eşya sektöründe alıcı ilgisinin Türk markalarından yana olması VESBE’nin önümüzdeki yıllarda da hızlı bir büyüme gösterebileceği ihtimalini artırmaktadır.

Borsada Favori Hisseler İle İlgili Yorum ve Görüşlerinizi Bekliyorum

Böylelikle Borsada Favori hisseler listemi sizlere açıkladım. Sizlerinde borsada favori hisseler olarak nitelendirdiğiniz hisseleriniz var ise lütfen yorumlar aracılığı ile belirtiniz. İçeriğimi beğenip kanalıma abone olarak bana destek olabileceğinizi tekrardan hatırlatmak istiyorum…

Mutlaka Oku: Borsadan Zengin Olanlar Neyi Doğru Yapıyor?

Mutlaka Oku: 20 Bin TL İle Nasıl Yatırım Yapılır?

Mutlaka Oku: Genç Yaşta Zengin Olmak İsteyene 11 Tavsiye!

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz