Uzun Vadeli Yatırım İçin Bu 9 Hisse Alım Kriterini Uygulayın!

Son zamanlarda yatırım yapmak amacıyla en çok kullanılan enstrümanların başında hisse senedi gelmektedir. Bende bundan yola çıkarak uzun vadeli yatırım yapmak isteyenler için hisse alım kriterleri belirledim ve sizlerle paylaşmak istedim…

Hisse senedi, bilinenin aksine uzun vadede elde tutulduğu takdirde para kazandıran bir yatırım aracıdır. Kısa vade ve uzun vade yatırımı ile ilgili sayısız araştırmalar yapıldı ve çıkan sonuçta her daim uzun vadeli yatırımın daha fazla kazanç bıraktığı görüldü.

Özellikle ülkemizde çalışanların mesai saatlerinin çok fazla olması hisse senetlerinin mutlaka uzun vade elde tutulmasını zorunlu kılmaktadır. Çünkü hisse senedi yatırımı araştırma gerektiren bir yatırım şeklidir. Şirketin ciddi bir çalışma ile analizinin yapılması gerekir. Hafta sonu dahi çalışan bir insanın detaylı analizler yapması imkansızdır.

Uzun Vadeli Yatırım

Uzun Vadeli Yatırım İçin Bu 9 Hisse Alım Kriterini Uygulayın!

Özellikle borsaya son 2 sene içerisinde yatırım yapmaya başlamış olan kişilerin aklında kısa vadeli yatırım mı yoksa uzun vadeli yatırım mı daha fazla kazandırır? sorusu hep dolaşmakta. Bu hususta şüpheyle yaklaşanların sonu her zaman uzun vadeli yatırım olmuştur. 

Temettü emekliliği yani finansal özgürlük planları yapıyorsanız ve her ay benim gibi seçmiş olduğunuz şirketlere ufak alımlar yapıyorsanız burada yer alan hisse alım kriterlerine şirketlerinizin uyup uymadığını kontrol ediniz. 10 sene içerisinde şuan bulunmuş olduğunuz finansal durumdan daha iyi bir konumda olmak istiyorsanız her bir maddeyi imkanınız varsa not almanızı tavsiye ediyorum…

Uzun vadeli yatırım için hisse alım kriterlerine değinmeden önce içeriğimi beğenip kanalıma abone olarak bana desteklerinizi iletebileceğinizi hatırlatmak istiyorum. Sizlerinde uzun vadeli yatırım ile ilgili görüş ve düşüncelerinizi merakla bekliyorum.

İşte uzun vadeli yatırım için hisse alım kriterleri…

1-Uzun Vadeli Yatırımda Şirket Yönetiminin Kurumsal Bir Yapıdan Oluşmasına Dikkat Ederim!

Seçmiş olduğunuz şirketten gelecek 10 sene içerisinde enflasyonun üzerinde hatta doların getirisinden çok daha iyi bir getiri elde etmek istiyorsanız ilk bakmanız gereken şey şirketin yönetim kadrosudur. Ben uzun vadeli yatırım da şirket yönetiminin güvenilir kişilerden oluşmasına büyük özen gösteririm.

En önemlisi de mümkün olduğunca aile şirketi izlenimi veren şirketlerden uzak dururum. Şuanda hisse ismi vermek istemiyorum ancak son zamanlarda bir şirket hissesi hızla değer kaybediyor ve bunun en önemli sebebi şirketin aile şirketi olmasından ötürü miras kavgası yaşanması…

Aile şirketlerinde hisse yatırımcısına değer verilmez. Patronun tek düşündüğü şey kendi kazancıdır. Bu durumda hisse fiyatı arttığında hissenin patron tarafından kar amacıyla satılmasına ve fiyatının hızla düşmesine neden olur. Şirketlerin hisse dağılımlarından ve kap açıklamalarından aile şirketi olup olmadığını kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Mutlaka Oku: Borsada Neden Kaybediyorsun?

2-Uzun Vadeli Yatırım Yolculuğumda Şirketin Yüksek Yabancı Yatırımcı Oranına Sahip Olmasına Dikkat Ederim!

Yatırım serüvenimde dikkat ettiğim bir başka önemli detayda şirketin yüksek yabancı yatırımcı oranına sahip olmasıdır. Çünkü yüksek yabancı yatırımcı oranına sahip olan şirketler atacağı her adımda yabancıları kaçırmamak için daha dikkatli davranırlar.

Düzenli temettü dağıtmaya dikkat edilir, yapılan her yatırımdan anından yatırımcılar bilgilendirmeye çalışılır ve şirketin çok fazla borca girmesi yabancı ortaklardan ötürü istenmez. Özellikle koç grubu şirketleri bu kriterlere çok iyi bir şekilde uyuyor.

Koç Holding’in bünyesinde bulunan şirketlere bakın birçoğu önemli bir yabancı ortakla aynı oranda hisseye sahiptir. Bu durumda kurumsallığı tetikler ve getirinin çok yüksek olmasını sağlar. Son 10 yılda bu şirketlerin gelmiş oldukları noktaları araştırırsanız büyük bir ihtimalle şaşıracaksınız.

3-Uzun Vadeli Yatırım da Her Sene İstikrarlı Bir Şekilde Kar Eden Şirketlere Ortak Olmayı Tercih Ediyorum!

Bir şirket sürekli olarak borç batağındaysa ve şirket ile ilgili haberlerde sürekli olarak bu borçtan kurtulacağına dair söylentiler çıkıyorsa uzak durun. Bu tür tuzaklara düşen birçok küçük yatırımcı bulunuyor ve uzun vadede herhangi bir getiri elde edemedikleri gibi ciddi bir zaman kaybı ile karşı karşıya kalıyorlar.

Şuanda borç batağında olup da sürekli olarak bu borçtan kurtulacağına dair bir şirket ile ilgili haberler çıkıyor. Yönlendirme olmaması amacı ile şirketin ismini vermeyeceğim ama dikkatli olun. Bu tür şirketler borçlarında ötürü belli bir zaman sonra bedelli sermaye artırımına giderek yatırımcısının cebinden ciddi bir para da almaktadır.

Hisse senedi yatırımında riskinizi azaltmak için uzun vadede kar eden ve bu karını her sene artırmayı başaran şirketlere ortak olmanız uzun vadede çok iyi getiriler elde etmenize olanak sağlayacaktır. Ekonomik temelleri güçlü bir şirkete ortak olmak stressiz bir şekilde finansal özgürlüğe ulaşmanıza imkan tanıyacaktır.

4-Uzun Vadeli Yatırım da F/K Değeri Çok Fazla Yükselmiş Şirketlerden Uzak Dururum!

Hikayesi olan ve her çeyrek dilimde açıklamış olduğu kardan ötürü F/K değeri düşmeye başlayan şirketleri bu sınıflandırmanın dışında tutuyorum. Son 1 senede inanılmaz yükselişler yaşamış ve herhangi bir hikayesi olmayan, F/K değeri 80-90’lara çıkan bir şirkete yatırım yapmak kumar oynamaktan farksızdır.

Özellikle küçük yatırımcılar son 1 senede inanılmaz yükselişler yaşayan ve inanılmaz bir F/K değerine sahip olan şirketlere yatırım yapmaktan geri durmazlar. Sonrasında da büyük kayıplar yaşadıklarında borsanın kumar olduğunu iddia ederler.

Borsamızda yükselme potansiyeline sahip olan şirketlerin ideal F/K değeri en fazla 14 olmalıdır. Bana göre 10 F/K değeri dahi fazladır. Bir şirket 30 F/K değerine sahipse hisseye yatırmış olduğunuz paranın 30 sene içerisinde kendisini amorti edebileceği ihtimalinin de olduğunu unutmayınız.

Mutlaka Oku: 10.000 TL ile Nasıl Yatırım Yapılır?

5-Uzun Vadeli Yatırım Yolculuğumda Şirket İzahnamesinde Temettü Dağıtma İlkesinin Bulunmasına Dikkat Ederim!

Borsamızda son 10 yıldır aralıksız bir şekilde temettü dağıtan şirketlerin birçoğunda temettü dağıtmaya dair izahname yer almaktadır. Bu tarz şirketlere yatırım yapmaya çalışmanız temettü emekliliği sayesinde finansal özgürlüğünüzü ilan etmenize imkan tanıyacaktır.

Benim yatırımcı görüşüme göre bir şirket yatırımcısını düşünüyorsa her sene elde etmiş olduğu kardan bir kısmını yatırımcısına dağıtmalıdır. Tabi bu dağıtım oranı sembolikte olmamalıdır. Aksi takdirde temettü dağıtan şirketlere ortak olmak yarardan çok zarar sağlayacaktır.

Borsamızda %5 üzerinde temettü verimliliğine sahip olan şirketlere uzun vadeli yatırım da ortak olmanız en sağlıklısı olacaktır. Söyle düşünün bir şirkette 100.000 TL değerinde hisseleriniz var ve şirket %5 temettü verimliliğine sahipse hisselerinizi bozmadan şirket size kar payı olarak her sene 5000 TL dağıtacaktır. Dağıtılan bu temettüleri yine hisseye yatırdığınızda bileşik getirinin inanılmaz gücünü iliklerinize kadar hissetmiş olursunuz.

6-Uzun Vadeli Yatırım da Şirketin Özsermaye Karlılığı ve Yıllık Kar Marjının Yüksek Olmasına Dikkat Ederim!

Çok fazla atlanılan veya söylenmeyen maddelerden bir tanesi de şirketin özsermaye karlılığı ve yıllık kar marjının uzun vadeli yatırımda çok önemli olduğudur. Borsamızda maalesef bazı şirketler %5 özsermaye karlılığı ve %1’in altında yıllık kar marjı ile faaliyetlerine devam etmektedir.

Benim uzun vadeli yatırım anlayışımda bir şirket %50 özsermaye karlılığına ve %20’nin üzerinde bir kar marjına sahip değilse o şirketten uzak dururum. Gelecek 10 sene içerisinde finansal özgürlüğünüzü ilan etmek istiyorsanız mutlaka bu detaya dikkat edin.

Bir şirketin son 3 yıllık finansal tablosunu çıkartın ve ortalama olarak belirtmiş olduğum değerleri veriyorsa yatırım yapın aksi takdirde düşük çarpanlara sahip şirketlere yatırım yapmanız yıllarca boşa kürek çekmenize neden olacaktır. Buna dikkat edin…

7-Uzun Vadeli Yatırım da Şirketin Yüksek İhracat Oranına Sahip Olmasına Dikkat Ederim!

Finansal özgürlük yolculuğumda dikkat ettiğim en önemli kriterlerden bir tanesi de yüksek ihracat oranıdır. Şirketin elde etmiş olduğu karın yüzde kaçının ihracattan geldiği benim için çok önemli. Bu hususta %40’ın üzerinde ihracat oranına sahip şirketleri tercih ederim.

Bu tür şirketler yüksek kur oynaklığı yaşanan ülkemizde dolar veya EURO gibi yatırım araçlarının artmasından dahi kar elde edebilecek şirketlerdir. Herhangi bir ihracatı bulunmayan ve satışları çok iyi gitmesine rağmen kur oynaklığından dolayı zarar açıklayan birçok şirketin bulunduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Herhangi bir sarsıntı, stres yaşamadan finansal özgür olmak istiyorum diyorsanız toplam satışları içerisinde ihracat oranı yüksek olan şirketlere yatırım gerçekleştirmeniz uzun vadede dolar bazlı yüksek getiriler elde etmenize de imkan tanıyacaktır.

Mutlaka Oku: Kısa Yoldan Para Kazanma Yöntemleri

8-Uzun Vadede Yatırım Yapacağım Şirketin Sektörünün Lideri veya İkinci Oyuncusu Olmasına Dikkat Ederim!

Temettü emekliliğini amaç edinen bir kişi sektöründe rekabet gücü yüksek olan şirketlere yatırım gerçekleştirmelidir. Faaliyet göstermiş olduğu sektörün en iyisi veya ikincisi olan şirketlere yatırım gerçekleştirmek uzun vadede istikrarlı getiriler elde etmenize olanak sağlayacaktır.

Özellikle bu dönemde dünya farklı bir yöne doğru evriliyor. Büyük balık artık küçük balığı çok kolay bir şekilde yiyebiliyor. Birçok sektör büyük oyunculardan ötürü küçük sermayeli şirketlerin tutunabilmesinin önüne geçiyor. Sektöründe belli bir büyüklüğe ulaşmış şirketlerin bu durumdan ötürü de karlılıkları da artıyor.

Sektörünün öncü şirketlerine ortak olmak güvenle yatırım yapmanızın önünü açıyor. İlerleyen zamanlarda tekelleşmenin daha fazla artacağını düşündüğümden dolayı uzun vadeli yatırımımda bu maddeye çok fazla dikkat ediyorum.

9-Uzun Vadeli Yatırım da Şirketin Faaliyet Gösterdiği Sektörün Gelecek Beklentisinin Olmasına Dikkat Ederim!

Şirketin faaliyet göstermiş olduğu işe gelecek 10 sene içerisinde talebin azalacağını düşünüyorsam o şirkete asla yatırım gerçekleştirmem. Benim favori sektörlerim teknoloji, demir çelik ve otomotiv sektörleridir. Benim görüşüme göre bu sektörlere gelecekte talep kesinlikle azalmayacaktır.

Bir şirkete uzun vadeli yatırım gerçekleştirirken gelecek 10 sene içerisinde faaliyet gösterilen sektörün halen yüksek karlılıklar ile devam edebileceğini düşünüyorsanız korkmadan yatırım gerçekleştirin. Aksi durumda zamanınızı ve paranızı boşa heba etmiş olursunuz.

Faaliyet gösterilen sektörün yatırımcıları cezbedecek bir hikayesinin olmasına özen gösterin. Mesela otomotiv sektöründeki en büyük hikaye şirketlerin 10 sene içerisinde tamamen elektrikli araç üreteceğidir. Buna benzer hikayelere sahip şirketlere yatırım gerçekleştirmeniz doğru yolda ilerlemenize olanak tanıyacaktır.

Uzun Vadeli Yatırım İçin Yorum ve Görüşlerinizi Bekliyorum!

Böylelikle uzun vadeli yatırım ile ilgili 9 önemli kriterimi sizlere aktardım. Sizlerinde uzun vadeli yatırım yapmayı düşünenlere aktarmak istedikleriniz varsa lütfen yorumlar aracılığı ile paylaşınız. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir.

Mutlaka Oku: Borsada Hisse Biriktirmek

Mutlaka Oku: Güçlü Al Veren Hisseler

Mutlaka Oku: Spor Hisseleri

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz