BES Mantığında Borsada Hisse Biriktirmek İsteyenlere 11 Hisse!

Selamlar arkadaşlar. 20’li 30’lu yaşlardaysanız uzun vadeli yatırım gerçekleştirmek sizin için çok daha önemli. Bu amaçla sizlere bes mantığında borsada hisse biriktirmek ile ilgili iyi bir içerik hazırladım. Birçok uzman borsacının yorumlarına başvurarak hazırladığım bu içeriği umarım beğenirsiniz…

Bildiğiniz gibi Bireysel Emeklilik sisteminde her 100 TL’nize devlet 25 TL ek destek vermektedir. Ancak bu %25’lik desteği tam olarak alabilmeniz için sistemde 30 sene kalmanız istenmekte. Bundan öncesinde sistemden çıkarsanız devletin vermiş olduğu desteğin sadece bir kısmını alabiliyorsunuz.

İşte bu tür olumsuz durumlar yatırımcıları BES sisteminden uzaklaştırmaktadır. Benden bundan yola çıkarak sizlere Bes mantığında hisse biriktirmek ile ilgili 11 önemli hissenin güncel bilanço detaylarına ve temel analiz değerlerine değineceğim. Bu tür hisseleri içeriğimin başında da belirtmiş olduğum gibi uzman borsacıların görüşleri doğrultusunda sizlere sunuyorum.

Borsada Hisse Biriktirmek

BES Mantığında Borsada Hisse Biriktirmek İsteyenlere 11 Hisse!

Borsada hisse biriktirmek amacı ile yer vermiş olduğum bu hisselere direkt olarak yatırım yapın diye sizlere sunmuyorum. Kendi araştırmalarınızı ve öngörülerinizi de işin içine katarak portföyde eklemeler veya çıkartmalar yapabilirsiniz.

Uzun vadeli bir şekilde bu hisseleri biriktirerek temettü emeklisi olunabileceğini düşünüyorum. Günlük al-sat peşinde koşarsanız hiçbir zaman yol kat edemezsiniz. Bu nedenle de borsada hisse biriktirmek tek amacınız olsun. Aylık düzenli alımlar ile hedefinize her geçen gün yaklaşmanın hazzını yaşayabilirsiniz. Burada beğendiğiniz hisseleri yorumlara yazmanızı veya sizlerin uzun vadeli hisselerinizi belirtmenizi rica ediyorum.

Bes Mantığında borsada hisse biriktirmek ile ilgili detaylara geçmeden önce içeriğimi beğenip kanalıma abone olarak bana destek olabilirsiniz. Şuana kadar ki desteklerinizden ötürü de sizlere ayrıca teşekkür etmek istiyorum. İlginiz daha kaliteli içerikler üretebilmem hususunda bana güç veriyor…

İşte Borsada hisse biriktirmek için 11 önemli hisse…

1-Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. (TOASO)

Bes mantığında borsada hisse biriktirmek isteyenlerin ilk tercihlerinden bir tanesi Tofaş hisse senedi olmaktadır. Bunun en önemli sebebi de hissenin sektördeki diğer şirketlere nazaran ucuz kalması ve düzenli bir şekilde yüksek temettü dağıtmasıdır.

Tofaş için açıklanan son bilançoda şirketin %78 artışla 616 Milyon TL net kar ve %45 artışla 6.45 Milyar TL satış geliri elde edildiği belirtildi. Döviz açık pozisyonu 3.23 Milyar TL olan şirketin net borcu geçtiğimiz yıla göre %67 oranında artış göstererek 4.8 Milyar TL olmuştur.

8.83’lük yüksek bir temettü verimliliğine sahip Tofaş’ın özsermaye karlılığı %60, yıllık net kar marjı %8’dir. Hissenin güncel F/K değeri 7.5, FD/FAVÖK değeri 6.1 ve PD/DD değeri 4.5’dir. Yabancı yatırımcı oranı 49 olan şirketin 10 yıldır ara vermeden temettü dağıtması en büyük artılarından bir tanesidir.

Mutlaka Oku: Tuncay Turşucu Uzun Vade Hisseleri

2-Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. (EREGL)

Temettü emekliliği amacı ile borsada hisse biriktirmek amacında olanların ilk tercih ettiği şirketlerin başında gelen Ereğli Demir Çelik Hisse Senedi son 1 senedeki %135’lik yükselişi ve yüksek temettü verimliliği ile dikkat çekmektedir…

Ereğli demir çelik hisse için açıklanan son bilançoda %771 artışla 2.62 Milyar TL net kar elde edildiği ve satış gelirlerinde de %64 büyüme sağlanarak 10.46 Milyar TL’ye yükseltildiği belirtilmiştir. Döviz açık pozisyonu 4.08 Milyar TL olan şirketin herhangi bir net borcu bulunmamakla beraber kasasında bulunan net nakdi 203 Milyon TL’dir.

Özsermaye karlılığı %15, yıllık net kar marjı da %15 olan hissenin güncel F/K değeri 11.3, FD/FAVÖK oranı 6.6 ve PD/DD değeri 1.5’dir. Yabancı yatırımcı oranı %61 olan şirketin ihracat oranı ise %11’dir. Şirket son çeyrekte özkaynaklarını %8.5 oranında artırmayı da başarmıştır.

3-Hektaş Ticaret T.A.Ş. (HEKTS)

Son dönemlerin en popüler uzun vade hisseleri arasında yer alan Hektaş hisse senedi 10 sene de yatırımcısına temettü ve bedelsiz sermaye artırımları hariç %1672 oranında bir getiri kazandırmıştır. Yapmış olduğu katma değerli işten ötürü sektörünün rakipsiz firması olan Hektaş’ın önümüzdeki dönemlerde de iyi bir performans gösterebileceği tahmin edilmektedir.

Hektaş için açıklanan son bilançoda %11 artışla 75 Milyon TL net kar elde edildiği belirtildi. Satış gelirleri de aynı dönemde %62 oranında büyüyerek 436 Milyon TL oldu. Döviz açık pozisyonu 1.16 Milyon TL olan şirketin borcunu geçen seneye göre %122 oranında artırarak 1.2 Milyar TL seviyesine kadar çıkardığını belirtmek istiyorum.

Özsermaye karlılığı %29, yıllık net kar marjı %16 olan hissenin güncel F/K değeri 33.50, FD/FAVÖK değeri 25.7 ve PD/DD değeri 8.5 gibi çok yüksek seviyelerde olan hissenin yatırımcısının en güvendiği şey şirketin bir hikayesinin olmasıdır…

4-SASA Polyester Sanayi A.Ş. (SASA)

Hikayesi olan bir başka hisse olan Sasa, borsamızda yatırımcısına en fazla güveni aşılayan şirketler arasında yer almaktadır. Zor zamanlarda patronun hisse geri alımları gerçekleştirmesi ve şirketin sürekli olarak üretimi artırmaya yönelik olarak yatırımlar gerçekleştirmesi hissenin borsada hisse biriktirmek isteyenlerin ilk tercihi olmasını sağlamıştır. 

Şirket için açıklanan son bilançoda %57 artışla 109 Milyon TL net kar ve %152 büyüme ile 2.53 Milyar TL satış geliri elde edildiği belirtildi. Döviz açık pozisyonu 5.77 Milyar TL olan şirketin net borcunu geçen seneye göre %18 oranında artırarak 5.6 Milyar TL seviyesine çıkarttığını belirtmek istiyorum.

Özsermaye karlılığı %12, yıllık net kar marjı %5 olan şirket hissenin PD/DD değeri 11.3’dür. Yabancı yatırımcı oranı %9 olan şirketin toplam satışları içerisindeki ihracat oranı %21 seviyesine çıkmıştır. Sasa hissenin 2010 yılından bu yana yatırımcısına %15.857 oranında bir getiri sağladığını da son olarak belirtmek istiyorum.

5-Enerjisa Enerji A.Ş. (ENJSA)

2018 yılında halka arz olmuş şirketlerin başında yer alan Enerjisa çok fazla popüler olmasa da uzun vadede temettü emekliliği amacı ile borsada hisse biriktirmek isteyen yatırımcıların ilk tercihlerinden bir tanesi olmaya devam ediyor.

Şirket son açıkladığı bilançoda %56 artışla 531 Milyon TL net kar ve %2 büyüme ile 5.89 Milyar TL satış geliri elde etti. Döviz fazla pozisyonu 1.79 Milyar TL olan şirketin net borcunu geçen seneye göre %7 azaltarak 8.9 Milyar TL’ye gerilettiğini belirteyim.

Özsermaye karlılığı %19, yıllık net kar marjı %5 olan hissenin güncel F/K değeri 9.2, FD/FAVÖK oranı 5.7 ve PD/DD değeri 1.8’dir. Yabancı yatırımcı oranı %65 olan şirketin %40’ına Sabancı Holding’in %40’ine ise yabancı ortağının sahip olduğunu belirtelim.

6-Vestel Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret A.Ş. (VESBE)

Özellikle bu sene dağıtmış olduğu yüksek temettü ile dikkat çeken Vestel Beyaz Eşya hissesi borsada hisse biriktirmek isteyenlerin portföylerine yeni yeni ekleme yaptığı şirketlerin başında gelmektedir. Şirketin çok güçlü bir üretim mekanizmasına sahip olması hissenin potansiyelini artırmaktadır.

Şirket son çeyrekte %130 artışla 311 Milyon TL net kar ve %86 büyüme ile 2.97 Milyar TL satış geliri elde etti. Döviz açık pozisyonu 1.19 Milyar TL olan şirketin borcu geçen seneye göre %153 oranında artış göstererek 1.4 Milyar TL seviyesine kadar çıkmıştır.

Özsermaye karlılığı %53, yıllık net kar marjı %13 olan hissenin güncel F/K değeri 5.8, FD/FAVÖK değeri 4.9 ve PD/DD değeri ise 2.3’dür. Yabancı yatırımcı oranı %11’lere çıkan şirketin son 5 senede karının %65’ini temettü olarak dağıttığını ve %77 gibi mükemmel bir ihracat rakamına sahip olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim…

Mutlaka Oku: Sürekli Yükselen Hisse Senetleri

7-Aksa Akrilik Kimya Sanayi A.Ş. (AKSA)

Bulunmuş olduğu sektörden ötürü SASA ile beraber borsada hisse biriktirmek isteyenlerin ilk tercihlerinden bir tanesi olan Aksa Akrilik hisse senedi 2010 yılından bu yana yatırımcısına %1132 oranında getiri kazandırarak uzun vadeli yatırımcısını bir hayli sevindirmiştir.

Şirket son açıkladığı bilançoda %105 artışla 133 Milyon TL net kar ve %24 büyüme ile 1.32 Milyar TL satış geliri elde etti. Döviz fazla pozisyona sahip olan şirketin net borcu geçen seneye göre %51 oranında azalarak 523 Milyon TL seviyesine kadar gerilemiştir.

Özsermaye karlılığı %27, yıllık net kar marjı %11 olan hissenin güncel F/K değeri 10, FD/FAVÖK değeri 6.2 ve PD/DD değeri ise 2.5’dir. Son 10 yıldır aralıksız bir şekilde temettü dağıtan şirketlerden bir tanesi olan Aksa hissesinin yabancı yatırımcı oranı %41’dir.

8-ENKA İnşaat ve Sanayi A.Ş. (ENKAI)

Son 1 senede %47’lik bir yükseliş gerçekleştiren Enka İnşaat, sektörünün en köklü ve güçlü firmaları arasında yer almaktadır. 10 yıldır ara vermeden temettü dağıtma başarısı göstermesi ve finansal alt yapısının çok sağlam olması şirketin uzun vadede biriktirilecek hisseler arasında yer almasını sağlamıştır.

Açıklanan bilançoda şirketin 1.14 milyar TL net kar ve %25 büyüme ile 3.58 Milyar TL satış geliri elde ettiği belirtilmiştir. Döviz fazla pozisyonu 4.47 Milyar TL olan şirketin herhangi bir net borcu bulunmamakla beraber kasasında 26 Milyar TL nakdinin bulunduğunu belirtmek istiyorum.

Özsermaye karlılığı %13, yıllık net kar marjı ise %51 olan hissenin güncel F/K değeri 7.9, FD/FAVÖK oranı 4 ve PD/DD değeri ise 0.9’dur. Yabancı yatırımcı oranı %54 olan şirketin %96’ya varan mükemmel bir ihracat rakamına sahip olduğunu belirtmek istiyorum. Şirket son çeyrekte öz kaynaklarını da %25 oranında artırmayı başardı.

9-Ford Otomotiv Sanayi A.Ş. (FROTO)

Borsada hisse biriktirmek isteyenler Ford Hisse senedini özellikle elektrikli araçlara yönelik yapmış olduğu yatırımlardan dolayı tercih etmektedir. Bu tür güzel bir hikayeye sahip olan şirketin son 1 senede %125’lik bir yükseliş gerçekleştirdiğini de hatırlatayım.

Şirket son çeyrekte %189 artışla 1.82 Milyar TL net kar ve %74 büyüme ile 16.25 Milyar TL satış geliri elde ettiğini belirtmiştir. Döviz açık pozisyonu 5.56 Milyar TL olan şirketin net borcu geçen seneye göre %55 oranında azalarak 1.8 Milyar TL’ye gerilemiştir.

Özsermaye karlılığı %107 ve yıllık net kar marjı %9 olan hissenin güncel F/K değeri 11.2, FD/FAVÖK oranı 10 ve PD/DD değeri de tam 10’dur. Yabancı yatırımcı oranı %71 olan şirketin ihracat oranının %75 olduğunu belirtmek istiyorum.

Mutlaka Oku: Getiri Potansiyeli Yüksek Hisseler

10-Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş. (SISE)

Sağlam bilançoya sahip şirketlerden bir tanesi olan Şişecam, Bes Mantığında borsada hisse biriktirmek isteyenler için güzel bir öneri. Çok fazla risk almak istemeyen ve her sene düzenli bir şekilde temettü veren bir şirket arayanlar Şişecam hissesini tercih etmektedirler.

Şirket son çeyrekte %205 artışla 1,35 Milyar TL net kar ve %23 büyüme ile 5.69 Milyar TL satış geliri elde etti. Döviz fazla pozisyonu 7.47 Milyar TL olan şirketin net borcu geçen seneye göre %29 oranında azalarak 5.2 Milyar TL seviyesine gerilemiştir.

Özsermaye karlılığı %15, yıllık net kar marjı %13 olan hissenin güncel F/K değeri 7.6, FD/FAVÖK oranı 5.7 ve PD/DD değeri tam 1’dir. Yabancı yatırımı oranı %29 olan şirketin ihracat rakamı da %40’dır. Şirketin %50’sine iş bankasının sahip olduğunu belirtelim.

11-Alkim Alkali Kimya A.Ş. (ALKIM)

Son 5 senede uzun vadeli düşünen yatırımcısına %628’lik güzel bir getiri kazandıran Alkim Kimya hisse senedi güçlü bilançosu ile dikkat çeken şirketlerden bir tanesi olmuştur. Çok fazla popüler olmasada uzun vadede borsada hisse biriktirmek isteyen yatırımcılar Alkim kimya hissesini tercih etmektedir.

Şirket son açıkladığı bilançoda %42 artışla 48 Milyon TL net kar ve %15 büyüme ile 195 Milyon TL satış geliri elde etti. Döviz fazla pozisyonu 114 Milyon TL olan şirketin herhangi bir borcu bulunmamakla beraber kasasında 132 Milyon TL nakdi bulunmaktadır.

Özsermaya karlılığı %47 ve yıllık net kar marjı %27 olan hissenin güncel F/K değeri 10.5, FD/FAVÖK oranı 8.9 ve PD/DD değeri ise 4.8’dir. Yabancı yatırımcı oranı %13 olan şirketin bu çeyrekte öz kaynaklarını %4 oranında artırmayı başardığını belirtelim.

Borsada hisse biriktirmek İle İlgili Yorum ve Görüşlerinizi Bekliyorum!

Böylelikle Borsada hisse biriktirmek isteyenler için 11 adet hisse aktardım. Sizlerinde borsada hisse biriktirmek isteyen kişilere beğendiğiniz hisseleri yorumlar aracılığı ile belirtmesini rica ediyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir…

Mutlaka Oku: Güçlü Al Veren Hisseler

Mutlaka Oku: Spor Hisseleri

Mutlaka Oku: Borsada Neden Kaybediyorsun?

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz