Evde Para Biriktirme Yöntemleri ! 25 Önemli Tavsiye

Evde Para Biriktirme Yöntemleri ! 25 Önemli Tavsiye başlıklı yazımıza hoş geldiniz. Bu yazımızda para biriktiren ev hanımları için para biriktirme püf noktaları aktarmaya çalışacağız. Böylelikle ev hanımları oldukça kolay bir şekilde evde para biriktirebilecek…

Evde Para Biriktirme Yöntemleri !

1- Tok Karnına Alışveriş Yapın

Evde para biriktirme yöntemleri arasında ilk sırada tok karnına alışverişe çıkmak gelmektedir. Eğer aç karnına alışverişe çıkarsanız her gıda ürünü size çok cazip gelecek ve hiç ummadığınız ürünleri alırken kendinizi bulursunuz. Bu nedenle mutlaka evden tok karnına çıkın.

2- Kendinize Ödeme Yapın

Kendinize ödeme yapın demek sanki faturalarınız varmış gibi kendiniz için kenara para ayırmaktır. Her ayın sabit bir gününde sanki su, elektrik veya doğal gaz faturası öder gibi zorunlu olarak kendiniz için para ayırın. Bunu banka hesabınıza otomatik talimat vererek yaparsanız daha sağlıklı olacaktır.

3- Dolabınızda Giymediğiniz Kıyafetleri İkinci El Sitelerde Satın

Dolabınızdaki kullanmadığınız elbiseleri tespit edip satmaya çalışmak evde para biriktirme yöntemleri arasında en kalitelisi. Hemen dolabınızı açın ve kullanmadıklarınızı tespit edip ilana çıkarın. İnanın bu şekilde ciddi bir nakit elinize geçecektir.

4- Dışarıda Yemek Yemeyi Hayatınızdan Çıkarın

Dışarıda yemek yeme alışkanlığınız varsa bu alışkanlığınızı hemen terk edin. Özel günleriniz haricinde dışarıda yemek yemek oldukça gereksiz bir harcamadır. Dışarıda yenen yemek kimi zaman mutfağın 1 haftalık giderine bedel olmaktadır. Evde para biriktirme yöntemleri arasında bu tavsiyemize mutlaka kulak asın…

5- Toplu Taşıma Araçlarını Kullanın

Günümüzde bir otomobil sahibi olmak gerçekten de çok maliyetlidir. Gerek benzinin pahalı oluşu gerekse vergilendirmeler gelirinizin büyük bir kısmını kaybetmenize neden olmaktadır. Özellikle ülkemizde toplu taşıma araçlarının oldukça uygun olması tercih edilebilirliğini artırmaktadır. Bizde evde para biriktirmek isteyen ev hanımlarına toplu taşıma araçlarını kullanmalarını tavsiye ediyoruz…

6- Akıllı Sayaç Kullanın

Akıllı Sayaç kullanmak ciddi bir tasarruf yapmanızı sağlayacaktır. Mesela akıllı sayaç sayesinde bulaşıklarınızı ve çamaşırlarınızı gece yıkamanız önemli bir tasarruf yöntemidir. Evde para biriktirme yöntemleri arasında yer alan akıllı sayaç kullanma tavsiyesini uygulayan bayanlar oldukça kolay bir şekilde para biriktirebileceklerdir.

7- Şifon İçine 1,5 Litrelik Pet Şişe Koyun

Şifon içine 1,5 litrelik pet şişe koymanız ciddi bir su tasarrufu yapmanızı sağlayacaktır. Günümüzde şifonların depoları gereğinden fazladır. Bu nedenle koyacak olduğunuz pet şişe, her şifon çekiminde 1,5 litre tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

8- Lambalarınızın Tozunu Alın

Evde para biriktirme yöntemleri arasında elektrik tasarrufu için lambalarınızın tozunu almak oldukça önemli olmaktadır. Tozlu lambalar daha iyi bir aydınlatma yapmak için daha fazla enerji harcayacaktır. Düzenli bir şekilde silmiş olduğunuz lambalarınız sayesinde önemli elektrik tasarrufu yapmış olursunuz.

9- Gece Boyu Telefonunuz Şarjda Kalmasın

Yapılan en büyük hatalardan bir tanesi de telefonları geceleri şarj edip sabaha kadar prizde bırakmaktır. Aynı şekilde gece kullanmadığınız elektrikli aletlerin mesela televizyon gibi cihazların fişini çekmemek çok büyük hatadır. Bu tür gereksiz durumlar yüzünden yılda 300 lira fazladan elektrik faturası ödediğinizi biliyor musunuz. Hemen elektrik tasarrufu yapmak için bu söylediklerimizi hayatınıza tatbik edin.

10- Kalorifer Peteklerinin Havasını Alın

Hava alan peteklerin odaları iyi ısıtamayacağını biliyorsunuzdur sanırım. Bu nedenle her ay mutlaka  peteklerde hava olup olmadığını kontrol etmeli var ise havasını almayı ihmal etmemelisiniz.

11- Klasik Musluk Kullanmayın

Klasik musluklar yılda 250 liraya kadar gereksiz su faturası ödemenize neden olmaktadır. Bu nedenle mutlaka aç-kapa muslukları kullanmanız sizi ciddi bir yükün altından kurtaracaktır.

12- Bulaşıkları Peçete İle Temizleyin

Ev hanımlarının yapmış olduğu en büyük hatalardan bir tanesi de bulaşık makinesine atacak olduklarını ilk önce suyla durulamaktır. Oysa bulaşıkları peçete ile temizleyip bulaşık makinesine koymak ciddi bir su tasarrufu  sağlar. Bulaşık makinesini kullanmanın bir anlamı olması için mutlaka peçete ile yıkama tavsiyemize kulak asın. Bu maddemiz de evde para biriktirme yöntemleri arasında altın maddeler arasında yer almaktadır.

13- Toplu Ütü Yapın

Her elbiseyi tek tek farklı günlerde ütülemek ayda %30 daha fazla elektrik faturası ödemenize neden olacaktır. Haftanın belirli günlerinde yapacak olduğunuz toplu ütüleme mükemmel bir tasarruf yapmanızı sağlayacaktır.

14- Evde Spor Yapın

Birçok ev hanımı kendilerini zayıflamak uğruna spor salonlarına atarlar. Oysa evde veya dışarıda yapacak oldukları sporların daha sağlıklı ve daha tasarruflu olacağını akıllarını ucundan dahi getirmezler. Günümüzde en kötü spor salonunun aylık minimum üyeliği 100 TL olduğu düşünüldüğünde spor salonuna gitmeyerek yılda 1200 TL tasarruf edeceğinizi aklınızın bir köşesine koymalısınız. Evde para biriktirme yöntemleri içerisinde sporu evde yapmayım şiddetle öneriyorum. Evinize alacak olduğunuz bir takım uygun spor aletleri zaten işinizi fazlası ile halledecektir.

15- Evinize Isı Yalıtımı Yaptırın

Evinize ısı yalıtımı yaptırmak ciddi bir ısınma tasarrufu yaptırmanızı sağlayacaktır. Isı yalıtımı yaptırmak sadece kışları işe yaramaz yazın da evinizin serin olması ısı yalıtımı ile mümkündür.

16- Evde Ek İş Yapın

Para biriktirebilmenin en güzel yolu evde ek iş yapmaktan geçmektedir. Ev hanımları özellikle internet başından kolaylıkla iş yapabilmektedir. Evde iş imkanları için sitemizdeki makalelere göz atabilirsiniz. Bu en kilit evde para biriktirme yöntemleri arasındadır.

17- Ekmeğinizi Kendinizi Yapın

Ekmek gideri bir ailenin en önemli harcamaları arasında yer almaktadır. Fırından ekmek almak yerine kendi ekmeğinizi kendiniz yapmaya çalışmanız önemli bir gider kalemini ortadan kaldırmanızı sağlayacaktır. İnternette birçok ekmek yapımına dair video bulunmaktadır. Bu videoları izleyerek ekmek yapımını öğrenebilirsiniz. Ekmeği kendiniz yapmanız şiddetle önerdiğim evde para biriktirme yöntemleri arasında yer almaktadır.

18- Toptan Alışveriş Yapın

Toptan alışveriş yapmak ciddi bir para biriktirme yöntemidir. Tuvalet kağıdı, kağıt havlu, bebek bezi hatta çamaşır deterjanı gibi ürünleri toplu alarak önemli bir tasarrufun altına imzanızı atmış olursunuz.

19- Her Ay Kredi Kartından Otomatik Alım Talimatı İle Gram Altın Alın

Evde para biriktirme yöntemleri arasında bizzat benimde uyguladığım bir yöntem olan kredi kartından otomatik alım talimatı ile gram altına almak, para biriktirdiğinizi dahi fark etmeden birikim yapmanızı sağlayacaktır. Hemen bu yöntemi uygulayarak yılda 5000 TL’ye varan paralar biriktirebilirsiniz. Bu sayede uzun vadede paranızın değerini de kaybetmemiş olursunuz.

20- Evinizde Konserve Yapın

Her ürünü mevsiminde alıp konserve yapmanız mutfak masraflarınızdan %80’e varan oranlarda tasarruf yapmanızı sağlayacaktır. Mesela domatesi yazın alıp konserve yapmanızı buna en önemli örnektir.

21- Lüks Tatillerden Kaçının

Lüks tatil beldelerinde tatil yapmak yerine doğayla iç içe olan doğal mesire yerlerinde tatil yapmaya çalışmanız ciddi bir tasarruf yapmanızı sağlayacaktır. Bu da evde para biriktirmeyi kolaylaştıracak bir yöntemdir.

22- Bakım Ürünlerine Para Harcamayın

Ev hanımları doğal sandıkları bakım ürünlerine tonlarca para harcamaktadırlar. Oysa bu tür ürünler insan cildine zararlı olduğu birçok kez kanıtlanmıştır. Bu tür ürünlere para harcamayı bırakarak önemli tutarlarda para biriktirebilirsiniz.

23- Küçük Evde Yaşayın

Büyük ev büyük masraf demektir. Yaşam gereksinimlerinizi karşılayan ufak bir almanız her bakımdan önemli bir tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Mesela 5 kişilik bir aile rahatlıkla 2+1 evde yaşayabilir.

24- Telefon ve İnternet Faturanızı Kontrol Edin

Gereksiz harcamaların başında telefon ve internet faturaları gelmektedir. Kimi zaman oldukça gereksiz paketlere paralar ödeyebiliyoruz. Hiç kullanmadığınız dakikaların veya internet kotalarının parasını ödediğinizin farkına bile varmıyorsunuz. Telefon ve internet faturalarınızı gözden geçirmenizi evde para biriktirebilmek için fazlası ile tavsiye ediyorum.

25- Saçınızı Kendiniz Kesin

Bayanlar sadece ufak bir kesim sonucu kuaförlerine tonlarca para verebilmektedir. Bunun yerine banyoda kendi saçınızı kesmeniz daha tasarruflu olacaktır. Bu yöntemde ilk zamanlar başarılı olamayabilirsiniz fakat ilerleyen zamanlarda bu konuda oldukça başarılı olabilirsiniz.

Böylelikle evde para biriktirme yöntemleri ile ilgili tam 25 yöntem açıkladık. Ev hanımları bu yöntemleri uygulayarak çok güzel para biriktirebilirsiniz…

Para Biriktirme Öğrenci Arkadaşlara Tavsiyeler İçin Tıklayınız

Para Biriktirme Yolları Onedio Tavsiyeleri İçin Tıklayınız

Para Biriktirme Yolları Ekşi Sözlükten 16 Tavsiye İçin Tıklayınız

Para Biriktirme Yolları Kadınlar Kulübü 12 Tavsiye İçin Tıklayınız

Para Biriktirme İle İlgili 10 Öneri İçin Tıklayınız

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Ebru dedi ki:

    ”Bütçenizi korumak için yapmanız gerekenlerden biri de indirimleri ve kampanyaları takip etmektir. Kıyafet ihtiyaçlarınızı sezon başında değil de sezon sonunda alırsanız daha az para ödeyerek alışveriş yapmış olursunuz. Çünkü markalar genellikle sezon sonunda ürünlerini indirimli fiyattan satarak elden çıkarırlar. Bu açıdan, herhangi bir kıyafet ihtiyacınız olduğunda indirim olmasını bekleyebilir, bütçenizi çok sarsmamış olursunuz.”

    sağlıcakla kalın.

Yorum Yaz