Lise öğrencisi için Para Biriktirme Yolları

Özellikle yaz aylarına girmiş olduğumuz şu günlerde lise öğrencilerinin aklına para kazanma fikri gelmektedir. Bende bu amaçla lise öğrencisi için para biriktirme yolları nelerdir aktarmaya çalışacağım.İşte öğrenciler için kolay para biriktirme yolları…

Lise öğrencisi için Para Biriktirme Yolları

1-Tıraşını Evde Ol

Lise öğrencisi için para biriktirme yolları arasında ilk sırada tıraşını kendin yap tavsiyesi gelmektedir. Eğer berbere gidip 10 dakika içerisinde tıraşını bitirebiliyor isen demek ki berberde dahi olmuş olduğun tıraş çokta teferruatlı olmamakta. Yani sürekli 3 numaraya yakın bir model tıraş oluyorsan kendine bir tıraş makinesi alarak kendi tıraşını yapabilirsin. İlk 2 ay tıraş makinesinin parası çıkar diğer aylarda birikim yapmak için eline güzel bir fırsat geçmiş olur. Kaba bir hesap yaparsak, ayda bir berbere 20 TL veren biri isen 10 ayda kendi tıraşını yaparak 200 TL gibi güzel bir parayı biriktirebilirsin…

2-Yemeğini Evden Getir

Para biriktirme yolları içerisinde özellikle öğrenci arkadaşlara tavsiyem dışarıda asla yemek yememeleridir. Okulda veya yazın çalışacak olduğunuz iş yerinizde evden getirecek olduğunuz yiyecek ve içecekler en minimum 300 TL size para biriktirme imkanı sağlayacaktır. Lise öğrencisi için para biriktirme yolları içerisinde bana göre en kritik tavsiyem budur.

3-Yürümeyi Sev

Birçok öğrenci özellikle telefon almak için nasıl para biriktirilir diye soruyor. Benim tavsiyem yiyecek ve içecek masrafınızı minimuma indirdikten sonra ulaşım masraflarınızı da sıfıra indirmeye uğraşmanızdır. Özellikle okula veya işe giderken araç kullanmak yerine yürüyüş yapmanız size ciddi bir para biriktirme imkanı sağlayacaktır. Yürümeyi severek ayda en az 300 TL’niz cebinizde kalır.

4-Kredi Kartı Kullanmayın

Kredi kartı öğrenci olsanızda olmasanızda harcama rahatlığı veren bir araçtır. Bu nedenle öğrenci arkadaşlara tavsiyem asla kredi kartı kullanmamalarıdır. Para biriktirme yolları öğrenci arkadaşlara en önemli tavsiyem kredi kartı kullanmamalarıdır.

5-Telefon Paketinizi Düşürün

Yıl 2018 artık her üniversite öğrencisinin elinde bir telefon bulunmakta. Bu nedenle lise öğrencisi için para biriktirme yolları ve tavsiyelerim arasında telefon paketlerini düşürmeyi katıyorum. Özellikle gençlere yönelik öyle ucuz tarifeler var ki ufak bir araştırma sonucunda çok kolay bu paketlere sahip olabilirsiniz.

6-Spor Salonu Üyeliğini İptal Et

Sırf kızlarla bir arada olmak için spor salonu üyeliği yaptıysan o üyeliği hemen iptal et. Aylık 100 lira yılda 1200 liranın cebinde kalması demek. Para biriktirme yolları arasında spor salonu üyeliğini iptal et demek özellikle erkekler için şiddetle tavsiye ettiğim bir yoldur.

7-Bol Bol Su İç

Bol bol su içmenin tasarruf ile ne alakası var diye düşünebilirsiniz. Hemen söyleyelim; su içecek kategorisindeki en ucuz üründür. Kola veya meyve suyu gibi içecekler hem pahalıdır hemde sağlığa zararlıdır. Bu tür içecekler içmek yerine su tüketmeniz cebiniz açısından en faydalı seçenek olacaktır.

8-Sinema veya Halı Saha Etkinliklerinin Sayısını Azalt

Her hafta sinema veya halı saha maçı gibi para harcayacak etkinlikler yapıyorsanız bu etkinliklerin sayısını azaltın. Bu tür etkinlikleri tamamen hayatınızdan çıkarın demiyorum ama ayda 4 defa yapıyorsanız bunu 2’ye indirebilirsiniz.

9-Sigara Kullanma

Kötü alışkanlıklar edinme yaşı ilkokul seviyelerine kadar düştüğü için lise öğrencisi için para biriktirme yolları arasında sigara kullanma tavsiyesini dahil ettim. Sigara hem sağlığa zararlı hemde cebe oldukça maliyetli. Günde en az  10 TL’yi sigara alarak çöpe atıyorsunuz. Bu kötü alışkanlığı yok ederek ayda 300 TL yılda 3600 TL’yi çok daha sağlıklı alışkanlıklar için kullanabilirsiniz. Para biriktirmenin değişik yolları arasına bu maddeyi dahil edebiliriz.

10-Sıfır Kullanmayın

Her ne kullanıyorsanız kullanın asla sıfır almayın. Kitap, bilgisayar, tablet veya cep telefonunu ikinci el alarak yılda mükemmel bir şekilde para biriktirebilirsiniz. Tabi alacak olduğunuz ikinci el ürünleri iyi araştırıp öyle almanız gerektiğini hatırlatalım. Bu tavsiyemi ortaokul öğrencisi nasıl biriktirir tavsiyelerim arasına da dahi edebilirim…

11-Arkadaşlarınızla Evde Vakit Geçirin

Öğrenciler için kolay para biriktirme yolları arasında arkadaşlarınızla kafe veya restoranlarda vakit geçirmek yerine evde vakit geçirmenin yollarını aramak gelmektedir. Dışarıda bir çaya 2 TL para vereceğinize evde arkadaşlarınızı davet ederek yapacak olduğunuz etkinlikler hem daha samimi olur hem daha maliyetsiz olur. Bu liseliler için para kazanma yolları arasında en iyisidir. Çünkü liselilerin en çok zaman geçirdiği yerler kafelerdir.

12-İndirimleri Her Daim Takip Edin

Her ne alıyorsanız alın her daim indirimleri kovalayın. Mağazalardan alacak olduğunuz ürünleri internette de araştırıp öyle satın alın. Bu şekilde alacak olduğunuz bir ürünü %20- %30 daha ucuza alabilirsiniz. lise öğrencisi için para biriktirme yolları arasında yer alan bu tavsiyemi tüm yaş grubundaki kişilerin dikkate almasını tavsiye ederim..

13-Part-Time Çalış

Para biriktirmenin en kolay yolu çalışmaktır. Okuyorum nasıl çalışabilirim deme hemen hemen her yer part-time çalışacak elemanlar aramakta. Sadece günde 2-3 saat çalışarak kendine maddi olarak mükemmel bir gelecek hazırlayabilirsiniz. Liseliler için para kazanma yolları tavsiyelerine ilerleyen yazılarımızda detaylı bir şekilde ele alacağız.

14-Ev Arkadaşı Edin

Bu tavsiyemi aileden uzakta lise okuyanlar için veriyorum. Eğer tek başına bir evde oturuyorsan ve ciddi bir kira giderine sahipsen ev arkadaşı edinmek senin için en mantıklı seçenek olacaktır. Bu şekilde yılda 2-3 bin lira civarındaki bir parayı biriktirebilirsin…

Böylelikle lise öğrencisi için para biriktirme yolları ile alakalı 14 tavsiyede bulundum. Sizlerinde lise öğrencisi için para biriktirme yolları ile alakalı yukarıdakilerden farklı olarak tavsiyeleriniz var ise görüşlerinizi bekliyoruz.

İlerleyen yazılarımda evde para biriktirme yöntemleri, liseliler için para kazanma yolları ve telefon almak için nasıl para biriktirilir konu başlıkları ile karşınıza çıkacağız bizleri takibi bırakmayın…

İlginç Para Biriktirme Yolları İçin Tıklayınız

Para Biriktirme Öğrenci Arkadaşlara Mükemmel Tavsiyeler İçin Tıklayınız

Para Biriktirme Yolları Kadınlar Kulübü Tavsiyeleri İçin Tıklayınız

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz