Bes Mantıklı Mı? Para Biriktirmek İsteyenler Buraya!

Son zamanların en fazla tartışılan konularının başında BES gelmektedir. Günümüzde para biriktirme yolları arasında oldukça önemli bir yol olan BES ile ilgili olarak detaylı bir şekilde açıklama yapmak istiyorum. Sizlerinde Bes Mantıklı Mı? sorusu ile alakalı olarak yorum ve görüşlerinizi bekliyorum…

Gerçekten BES Mantıklı Mı?

BES sisteminin mantıklı olup olmadığını değerlendirmek için şu kıstasların göz önüne bulundurulması gerekmektedir;

  • Sisteme giriş yaşı,
  • Sisteme giriş haricinde herhangi bir ticaretle uğraşılıyor mu?
  • Sisteme aylık yatırılacak olan ücret
  • Kişinin Mesleği Faiz geliri veya başka bir yatırımı var mı?

Bu kıstaslar kişinin BES sistemine girmesinin mantıklı olup olmadığını belirleyen en önemli kıstaslar arasında yer almaktadır.

Bunların haricinde BES Mantıklı Mı? sorusunu soran özellikle genç kişilerin 56 yaşını bekleyip bekleyemecekleridir. Bilindiği gibi BES’ten kazanılan devlet katkılarının tamamının hak edilebilmesi için emeklilik yaşının gelmesi gerekir. Emeklilik hak kazanmadan sistemde 10 yıl kalsanız dahi devlet katkısının sadece %60’ına hak kazanabilirsiniz. 

Mutlaka Oku: Freelance Para Kazanma Yolları!

Faize Bulaşmak İstemeyenler İçin BES Mantıklı!

Parasını faize yatırmak istemeyen ve gerçekten para biriktirmekte zorlanan kişiler için BES’in oldukça mantıklı olduğunu düşünüyorum. Ben paramı yönetirim her ay düzenli bir şekilde yatırımımı yaparım diyen kişilere ise BES’i tavsiye etmiyorum çünkü BES sisteminde emekli olsanız dahi % 10 lara varan stopaj kesintileri ile karşı karşıya kalacaksınız. 

BES mantıklı mı? sorusu ile alakalı olarak halen kafasında net bir düşünce olmayan kişiler ise oldukça küçük miktalarda BES sistemine para yatırmaya devam etmelerini tavsiye ediyorum. BES ile ilgili olarak İnternet ortamında yazan yorumlar gibi paranızın enflasyon karşısında değersiz kalacağı bir sistemin olmadığını net olarak söyleyebilirim.

Mutlaka Oku: Dükkan Açmak İstiyorum Sizce Hangi İşi Yapmalıyım?

Fonlarınızı Takip Edin!

Fonlarınızın takibini en azından ayda 1 kez yapmanızı tavsiye ediyorum. Riski sevmeyen bir yapıda iseniz altın fonuna yatırımın yapılmasını isteyebilirsiniz. Ben bu şekilde son iki yıl içerisinde BES yatırımımdan %35 kazanç elde ettim.

Burada reklam olacağı için herhangi bir şirket tavsiyesi vermeyeceğim ancak mümkün olduğunca bilindik, büyük emeklilik şirketleri ile çalışmanızı tavsiye ediyorum. İçeriğimin başında da belirtmiş olduğum gibi BES mantıklı mı? sorusu ile alakalı olarak sizlerinde yorum ve görüşlerini bekliyorum…

Mutlaka Oku: Zengin ve Fakir İnsanlar Arasındaki 18 Fark!

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz