Para Biriktirme Öğrenci

Para Biriktirme Öğrenci başlıklı bu yazımızda Türkiye nüfusunun yaklaşık %20’lik kısmını oluşturan öğrencilere para biriktirme tavsiyesinde bulunacağız. Bu sayede mezun olduktan sonra ailenize yük olmadan kendi ayaklarınızın üzerinde durabilmenin gururunu yaşayabileceksiniz…

Para Biriktirme Öğrenci

Eline aylık 3 kuruş para geçen öğrenci nasıl birikim yapacak diye sorabilirsiniz. Fakat şu unutulmamalıdır ki ne kadar az para elinize geçerse geçsin amacımız siz değerli ziyaretçilerimizin para biriktirme alışkanlığı kazanabilmesidir. Atalarımız boş boşuna dememiş damlaya damlaya göl olur diye. Günde 1 TL dahi olsa öğrenci arkadaşlarımızın kenara ayırmasını tavsiye ediyoruz. Birazdan sıralayacak olduğum para biriktirme öğrenci tavsiyeleri ile 4 yıllık üniversite hayatımda tek bir arkadaşıma dahi muhtaç olmadan 10.000 liraya yakın para biriktirdim ve şuanda çalışmadığım halde ailemden maddi olarak bağımsız yaşamanın gururunu yaşıyorum. Lafı çok fazla uzatmadan para biriktirme öğrenci tavsiyeleri neler olduğunu sizlere aktaralım…

1- Kredi Kartı Kullanmayın

Para Biriktirme Öğrenci tavsiyeleri arasında benim size önerebileceğim en önemli tavsiye kredi kartı kullanmamanızdır. Genellikle kredi veya burs alırken devlet size kredi kartı vermek isteyecektir. Bunu almamanızı tavsiye ediyorum. Ben hesabımı bilirim demeyin kredi kartı her insana harcama rahatlığı verir. Kredi kartı kullanırsanız maalesef para biriktirme gibi bir durumu asla yaşayamazsınız.

2- İkinci El Ders Kitabı Alın ve Satın

Üniversite okuyanların en çok yakındığı durumların başında kitap masrafları gelmektedir. Bazı ders kitapları yeri geldiğinde 100-150 lirayı bulmaktadır. Para biriktirmek isteyen öğrenci arkadaşlarıma tavsiyem mutlaka üst sınıflardan geçen senenin kitaplarını satın almanızdır. Üst sınıftan bir öğrencinin yanına gittiğinizde eminiz ki size kitaplarını satmaya hevesli olacaktır. Sıfır fiyatının 3/1 fiyatına ikinci el ders kitabı satın alabilirsiniz. Kullandığınız ders kitaplarını da aynı şekilde alt sınıflardan öğrencilere satarak para biriktirmek için kendinize kaynak yaratabilirsiniz.

3- İnternet Sitelerinin OUTLET Bölümlerinden Kıyafet Alın

Üniversite de özellikle bayan arkadaşlarımızın en büyük gideri kıyafetlerdir. Bu arkadaşlarımıza en önemli tavsiyem internet sitelerinin outlet kısımlarından alışveriş yapmalarıdır. Buralarda bulunan kıyafetler ikinci el veya defolu değildir. Sadece az sayıda bedeni kaldığı için uygun fiyattan satışa sunulmaktadır. Sizde kendi bedeninize uygun kıyafetleri oldukça makul fiyatlardan satın alabilirsiniz.

4- Hayır Demeyi Bilin

Para harcamamanın para kazanmak anlamına geldiğini unutmayın. Bu nedenle her arkadaşınızın davetine icabet etmek zorunda değilsiniz. Herkese evet derseniz para biriktirmeyi bırakın ay sonunu dahi getiremezsiniz. Evde kalıyorsanız evde sosyalleşmeyi yurtta kalıyorsanız yurtta sosyalleşmeye çalışın. Bu sizin çok güzel bir şekilde para biriktirmesine olanak tanıyacaktır.

5- İndirimler Takip Edin

Sadece öğrencilik hayatınızda değil tüm yaşantınız boyunca indirimleri takip etmeyi bırakmayın. Şuanda birçok alışveriş mağazası ayın belirli günlerinde güzel indirimler yaparak insanları kendisine çekmeye çalışmaktadır. Ufak bir araştırma yaparak indirimli ürünlerin hangi mağazalarda hangi günlerde bulunduğunu öğrenebilirsiniz.

6- Giderlerinizi Akıllı Uygulamalar İle Takip Edin

Hemen hemen her öğrencinin elinde bir akıllı telefon bulunmaktadır. Android ve İphone destekli akıllı gelir-gider uygulamaları ile küçük bir harcamanızı not edebilir, ay sonunda neye ne kadar harcadığınızı rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz.

7- Erken Rezervasyon Fırsatlarından Yararlanın

Bir öğrencinin olmazsa olmaz giderleri arasında yol giderleri gelmektedir. Bulunduğunuz il veya ilçede havaalanı var ise 2-3 ay öncesinden bilet keserek oldukça uygun fiyatlardan bilet kesebilirsiniz. Aynı şekilde tatile gitme fikriniz var ise de otellerin erken rezervasyon fırsatlarından yararlanmanızı tavsiye ediyoruz.

8- İkinci El Eşya Kullanın

Bir telefona ihtiyacınız var ise ikinci el alabilir, evde kalıyor iseniz ev eşyalarınızı spotçulardan çok rahat bir şekilde temin edebilir ve ciddi derecede tasarruf elde edebilirsiniz. Bu da doğal olarak para biriktirmek için kaynak yaratabilmenize olanak tanıyacaktır.

9- Birikim Hesabı Açtırın

Kendinize birikim hesabı açtırın ve 4 yıl boyunca bu paraya dokunmayın. Otomatik talimat ile verecek olduğunuz küçük birikimler ile hayal dahi edemeyecek bir birikime sahip olabilirsiniz.

10- Kötü Alışkanlığınız Var İse Bırakın

Para Biriktirme Öğrenci tavsiyeleri arasında olmazsa olmazlardan biri kötü alışkanlığınız var ise bırakmanızdır. Bir öğrencinin aylık sigara masrafı 200 TL civarında ise para biriktirmesi imkansızdır diyebiliriz.

11- Dışarıda Yemek Yemeyin

Sosyalleşmek adı altında dışarıda yemek yemeyin. Evde yemek yapmayı öğrenerek bunu alışkanlık haline getirebilirsiniz. Dışarıda 1 günde yiyecek olduğunu para ile evde 1 hafta rahatlıkla geçinebilirsiniz.

12- Part Time İş Bul

Para Biriktirme Öğrenci tavsiyeleri arasında bizce en iyi olan part time iş bulmaktır. Bu şekilde güzel bir birikim yapacağınız gibi mezun olduktan sonraki iş hayatına da kendinizi hazırlayabilirsiniz. Bu önerimizi sınav dönemleri hariç diğer günlerde hayatınıza uygulamanızı tavsiye ediyoruz.

Böylelikle siz değerli okurlarımıza 13 tane para biriktirme öğrenci tavsiyelerini aktarmaya çalıştık. Sizde yukarıda tavsiyelerimizi dikkate alarak para biriktirme yolunda önemli adımlar atabilirsiniz. Para Biriktirme  Yolları ile ilgili tüm yazılarımıza ulaşmak için tıklayınız

Para Biriktirme Yolları İçin Tıklayınız

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz