Para Biriktirme İle İlgili 10 Öneri

Para Biriktirme konusu üzerinden fazlası ile durmaktayız. Çünkü bir insanın geleceğini teminat alabilmesi,sadece para biriktirebilmesi ile olabilmektedir. Bunun farkında olan kişiler geleceklerini çoktan teminat altına almayı başarmışlardır. Halen para biriktirme bilincine sahip olmayan kişiler ise umarız bu yazımızdan sonra birikim yapma bilincine sahip olurlar…

Para Biriktirme İle İlgili 10 Öneri

Para Biriktirme

Para Biriktirme

1- Para Biriktirme İçin Ek Gelir Yaratın

Para biriktirmenin değişik yolları mevcuttur. Önemli olan sizin için en sağlıklı birikim yolunun hangisi olduğunu bulmaktır. Benim size tavsiyem ana maaşınız dışında kendinize ek bir gelir yaratmaktır. Ek gelir elde etmek için ise İnternet bulunmaz bir nimettir. İnternet üzerinden para kazanmak için internetten para kazanma yolları kategorimize göz atabilirsiniz. Kazandığınız ek gelire hiç dokunmamakta temel prensipleriniz arasında olmalıdır.

2- Para Biriktirme İçin Dışarıda Yemek Yemeyin

Para biriktirmek için bir borcun olmaması ve elde nakit bir paranın bulunması gerekmektedir. Elinizde nakit olması içinde harcamalarınıza kontrol etmeniz kilit noktalar arasında yer almaktadır. Dışarıda yemek günümüzde sanki zoraki bir ihtiyaçmış gibi benimsetilmeye çalışılıyor. Oysa böyle bir ihtiyacın zorunlu olmadığını evinizde aynı kalitede, sağlıklı ve oldukça makul maliyetler ile yemek yapabilirsiniz. Dışarıda harcayacak olduğunuz yemek masrafı 1 haftalık mutfak masrafına eş değer olacağını unutmayın.

3- Para Biriktirme İçin Kötü Alışkanlıklarınızdan Kurtulun

Burada sigara içerseniz şu kadar maliyeti olur sigara içmeseydiniz şunları alırdınız demicem çünkü yıllardır bu tür klişe laflar döndü dolaştı hepimiz çok iyi biliyoruz. Benim tavsiyem sigara gibi kötü alışkanlıklarınız var ise para biriktirmek derdindeyseniz mutlaka bu alışkanlıklarınızı terk etmenizdir.

4- Para Biriktirme İçin Cebinizde Nakit Bulundurmayın

Para biriktirmek istiyorsanız ATM’ler ile dost olmayı öğrenmelisiniz. Mesela ben banka hesabımda yaklaşık 1000 lira minimum nakit bulundurmaya özen gösteririm. Cebime de maksimum 100 TL alırım ki harcama dürtümün önüne geçeyim. Cebimde banka hesabımdaki 1000 Lira olsa daha rahat olacağım ve var olan nakit paramı gereksiz ürün ve hizmetler alarak harcayacaktım. Hemen hemen her işletmede pos cihazı var olduğunu düşündüğünüzde bu tavsiyemin ne kadar da önemli olduğunu anlayabilirsiniz.

5-Para Biriktirme İçin Otomatik Altın Alım Talimatı Verin

Benim bizzat uyguladığım bir yöntem kredi kartımdan her ay otomatik olarak 1 gr altın alınması talimatını verdim. Ben hiç bu ay birikim yapacağım diye düşünmeden her ekstrem de bu tutar kredi kartımdan alınmakta. Kredi kartı borcumu da hiçbir zaman unutmadığım için bu yöntem sanki market alışverişi yapmışım da onun ödemesini yapıyorum gibi geliyor. Ben bu sayede 4 senelik üniversite hayatımda 30 Bin lira para biriktirdim. Düzenli bir alım olduğu için ciddi manada kar elde ettim.

6- Para Biriktirme İçin Minimalizm Felsefesini Uygulayın

Para biriktirmek için minimalizm felsefesini hayatınıza tatbik etmenizi öneriyorum. Minimalizm felsefesi ile ilgili olarak detaylı bir yazı ile karşınıza çıkacağız fakat burada kısa bir şekilde açıklamak gerekirse minimalizm en az şeye ihtiyaç duymaktır. Mala değil tecrübelere önem veren bir felsefi anlayıştır. Sadeliği benimser ve insan hayatında maddi şeylerin huzursuzluk yarattığına inanılır. Sizde para biriktirmek için minimalizm felsefesini hayatınıza tatbik etmelisiniz.

7- Para Biriktirme İçin Daha Küçük Evde Yaşayın

Bu tavsiyemizde aslında minimalizm felsefesi ile alakalı fakat ilham oluşturması açısından paylaşma ihtiyacı hissettik. Ailelerimiz küçülüyor ama halen büyük bir evde yaşama hayali kuruyoruz. Oysa büyük ev demek masraf demektir. Daha fazla elektrik, daha fazla vergi ve daha birçok masraf büyük ev için geçerlidir. Oysa küçük evi alırken de 3+1 eve göre daha uygundur. Sizde para biriktirme yolunda sağlam adımlarla ilerlemek istiyorsanız küçük evde yaşayınız.

8- Para Biriktirme İçin Erken Mezun Olun

Bu durum para biriktirme öğrenci tavsiyelerimiz arasında yer almaktadır. Okulunu uzatan binlerce genç vardır. Gerek rahatlık için gerekse gerçek hayatla yüzleşme korkularından dolayı dahi okulunu uzatan genç arkadaşlarımızın olmuştur. Ayrıca gününü gün eden gençlerimizin de maalesef okulu uzatmama gibi bir durumu söz konusu olmamaktadır. Erken mezun olup asgari ücretle başlasanız dahi daha geç mezun olan bir kişiden en az 10.000 lira önde olacağınız anlamına gelir.

9- Para Biriktirme İçin Gizli Zengin Olun

Gizli zengin gibi yaşayın dememizden kasıt zenginliğinizi bazı insanların gözüne sokmak için pahalı arabalar, pahalı evler veya pahalı kıyafetler almamaktır. Yani zengin olsanız dahi gösterişsiz bir hayat sürerseniz ömrünüz boyunca sağlam bir maddi rahatlığınız olur. Kendinize ne kadar büyük paralar kazanıyorsanız kazanın aylık bir harcama limiti belirlemeniz para biriktirebilmek için kilit bir noktadır.

10- Para Biriktirme İçin Akıllı Telefon Uygulamaları Kullanın

Günümüzde teknoloji çok gelişti. Özellikle akıllı telefonlar adeta ayrılmaz bir parçamız olmuş durumda. İşte bunu bir fırsata çevirmek sizin elinizde. Harcamalarınızı, birikimlerinizi ve borçlarınızı takip etmeniz sizin finansal durumunuzu kontrol altına almanızı sağlayacaktır. Bu konuda birçok hesap-kitap uygulaması bulunmaktadır. Sizde hemen bu uygulamaları kullanarak para biriktirmeye başlayabilirsiniz.

Sonuç 

Özetle para biriktirmek tamamen sizin elinizdedir. İradeli, sabırlı ve hedefi olan bir insan olursanız para biriktirmek sizin için oldukça kolay olacaktır. Ben kredi kartımdan otomatik ödeme talimatı vererek altın alıyorum ve bu şekilde banka aracılığı ile altın birikimi yapmaktayım. Sizinde para biriktirmek adına önerileriniz var ise yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz. Bizlerde elimizden geldiğince bu yorumlara cevap vermeye çalışacağız…

Para Biriktirme Yolları İçin Tıklayınız

Para Biriktirmenin En İyi Yolu İçin Tıklayınız

Para Biriktirmenin Değişik Yolları İçin Tıklayınız

Para Biriktirme Öğrenci Tavsiyeleri İçin Tıklayınız

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz