Mutfakta Tasarruf Yöntemleri Kaliteli Tavsiyeler

Özellikle ev hanımlarını ilgilendiren bir konuyla karşınızdayız. Mutfakta tasarruf yöntemleri ile ilgili sizlere oldukça faydalı bilgiler vermeye çalışacağız. Evde tasarruf nasıl yapılır kısaca değineceğiz. Mutfakta tasarruf etmenin yolları ve mutfak alışverişinde tasarruf nasıl yapılır tüm detaylar bu yazımızda…

Mutfakta Tasarruf Yöntemleri Kaliteli Tavsiyeler

Mutfakta Tasarruf Yöntemleri Kaliteli Tavsiyeler

Mutfakta tasarruf yöntemleri özellikle ev hanımlarının en çok araştırdığı konuların başında gelmektedir. Bu konuda araştırmacı olan kadınlar evde tasarruf etmenin pratik yolu hususunda neredeyse profesyonel bir seviyeye gelmeyi başarmışlardır. Bu tür kadınlara taştan dahi ekmeğini çıkarır diyebiliriz…

Lafı çok fazla uzatmadan mutfakta tasarruf yöntemleri ile alakalı oldukça kaliteli tavsiyelerimize geçelim…

 • Bir öğünde çok fazla çeşit yemek yapmayın. 3 çeşit yemek bir öğün için fazlası ile ideal olacaktır.
 • Daha uzun süre dayanabilecek yemekler yapın. Mesela 1 gününüzü yemek yapmaya ayırın ve 1 haftalık yemeğinizi yapabilirsiniz.Bu size zamandan ve paradan tasarruf ettirecektir.
 • Öğünlerinizi dikkate alarak alışveriş yapın. Kilolarca sebze meyve almak tasarruf yapmak  yerine sizi zarara uğratacaktır. Çünkü çok fazla bekleyen ürün çürür ve mevcut kalitesini yitirir.
 • Son kullanma tarihi geçmeye yakın olan sebze ve meyvelerinizi blender ile sıvı hale getirip çorba niyetine tüketebilirsiniz.
 • Mutfakta tasarruf yöntemleri arasında bizce en önemlisi kaliteli tencere kullanmak gelmektedir. Kaliteli olan tencere yemeğin pişirme süresini kısaltacağı için tüp veya doğal gaz kullanımında size oldukça önemli bir düzeyde tasarruf ettirecektir.
 • Sebze ve meyvelerinizi birbirlerine yapışır bir vaziyette saklamayın. Aksi takdirde çürümeye yüz tutan sebze yanındakini de çürütmeye başlayacaktır. Ne demişler üzüm üzüme baka baka kararır. Siz baktırmayın 🙂
 • Mutfakta tasarruf yöntemleri içerisinde bir başka önemli tavsiye balın saklanma şeklidir. Balı karanlık ve serin bir ortamda muhafaza ederseniz çok daha uzun süre kullanabilir ve tadının bozulmamasını sağlayabilirsiniz.

Tasarruf Nasıl Yapılır Kadınlar Kulübü Tavsiyeleri

 • Yeni almış olduğunuz muzu daha uzun bir süre muhafaza edebilmek için saplarını streç veya alüminyumfolyo ile sarın.
 • Sebzeleri haşlayın ve dondurucuya atın.
 • Yemek soslarını dondurucuda saklayabilirsiniz.
 • Tasarruf nasıl yapılır kadınlar kulübü tavsiyeleri arasında bir başka önemli tavsiye marulları kağıt peçeteye sarıp dolapta muhafaza etmek gelmektedir. Marul bu sayede sulanarak çürüme yapmaz.
 • Elmaları sirke ile yıkayıp kurulayıp dolaba attığınızda 6 ay gibi bir ömre sahip olacaktır.
 • Çok fazla havuç aldıysanız tahta bir kabın içerisine kum doldurarak daha uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz.
 • Ananas aldıysanız yapraklarını kesin ve dolaba ters bir şekilde koyun.
 • mutfak alışverişinde tasarruf elde etmek istiyorsanız alışverişe asla liste yapmadan çıkmayın.
 • para tasarruf yöntemleri içerisinde ise mutlaka her marketin indirimli günlerini takip etmenizi ve sadece o günlerde alışveriş yapmanızı önermekteyiz.
 • evde tasarruf nasıl yapılır kısaca özetlemek gerekirse özellikle kendi yemeğinizi kendiniz yapmanız dışarıdan özel günler dışında yemek yememeniz bu işin en can alıcı noktasıdır.
 • Mutfakta tasarruf yöntemleri içerisinde benin en önem verdiğim detay haftalık yemek listenizi oluşturmanızdır. Ne yemek yapacağınızı bilirseniz ona göre de alışveriş yaparsınız.
 • mutfakta tasarruf yöntemleri içerisinde bir başka önemli detay da günlük alışveriş değil haftalık alışveriş yapmanızdır. Günlük alışveriş yapmanız mutfak masraflarını gereksiz yere artıracaktır.

Evde Tasarruf Etmenin Pratik Yolu

Evde tasarruf etmenin pratik yolu basittir. Hazır gıdalar tüketmeyeceksiniz. Kendiniz taze sebzelerinizi pişireceksiniz. Mevsiminde yetişen sebzeleri haşlayıp buzlukta muhafaza edeceksiniz. Günlük alışverişe çıkmak yerine haftalık alışverişler yapacaksınız.

Mutfakta tasarruf etmenin yolları yukarıda saymış olduğumuz maddelerden çok daha fazladır. Sizinde mutfakta tasarruf yöntemleri ile ilgili farklı görüş ve önerileri var ise mutlaka yorum kısmından iletiniz.

Evde tasarruf etmenin pratik yolu içerisinde çok fazla et ürünleri tüketmemek gelmektedir. Tat olarak etin yerini tutmasa da birçok sebze etin vermiş olduğu besin değerlerini vermektedir. Bu şekilde mutfakta çok ciddi bir şekilde tasarruf sağlayabilirsiniz.

Çay, Yağ ve şeker gibi ürünleri toptan almaya özen gösterin. Bu ürünler buzdolabı dışında rahatlıkla muhafaza edilebileceği için toplu alımlar çok ciddi tasarruf kazandıracaktır.

Her hafta pazara gidin. Bu şekilde hem daha taze sebze ve meyveler tüketmiş olursunuz hemde marketlerden çok daha ucuza satın alabilirsiniz.

Tazeliğini yitiren ekmeği çorbaya dilimlemek veya köfte harcı olarak kullanabilirsiniz.

Donmuş gıdaları oda sıcaklığında çözün.

Yemek ısıtmak için fırın yerine mikrodalga kullanın bu mutfakta tasarruf yöntemleri içerisinde oldukça önemlidir.

Uzun süre pişirilmesi gereken yemekleri düdüklü tencere vasıtası ile pişirin.

Yemek pişirirken ve fırında yemek yaparken çok sık kapak açmaktan kaçının.

Bayatlayan cipsleri mikrodalga da 10 dakika pişirerek taze bir şekilde tekrar tüketebilirsiniz.

Mutfakta tasarruf yöntemleri anlatılırken mutfak araç ve gereçlerin kaliteli olmasına da değinmeden geçmeyelim. Çünkü eski teknoloji ev aletleri ciddi elektrik harcar ve mutfakta tasarruf yapmanıza engel olur.

Mutfakta tasarruf yöntemleri oldukça geniş bir konudur. Yazmış olduğumuz bu mutfakta tasarruf yöntemleri daha da fazla artırılabilmektedir. Alışverişte nasıl tasarruf yapılır ve evde tasarruf etmenin pratik yolu hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Mutfakta tasarruf kadınlar kulübü tavsiyelerine de değindik. Sizinde para tasarruf yöntemleri ile ilgili görüşlerinizi bekliyoruz..

Mutfakta tasarruf yöntemleri ile ilgili çok farklı yazı başlıkları ile karşınızda olacağız takibi bırakmayın…

Elektrikten sudan ve paradan tasarruf yapmak için neler yapmalıyız ? Tıklayınız

Evde tasarruf etmenin yolları tavsiye için tıklayınız… 

Para Biriktirme Yolları Kadınlar Kulübü 12 Tavsiye için tıklayınız

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz