Mutfakta Tasarruf Etmenin Yolları 13 Önemli Tavsiye

Bir evin en büyük harcamalarının başını her daim mutfak çekmektedir. İşte bu mutfak masrafını azaltmak kimi zaman çok zor olabilmektedir. İşte zor olan mutfak masraflarını kısmanız için sizlere mutfakta tasarruf etmenin yolları ile ilgili oldukça önemli tavsiyelerde bulunacağım. Alışverişte nasıl tasarruf yapılır ve evde tasarruf nasıl yapılır kısaca değinelim…

Mutfakta Tasarruf Etmenin Yolları 10 Önemli Tavsiye

Mutfakta Tasarruf Etmenin Yolları 13 Önemli Tavsiye

İnsanlar para biriktirme yolları ile ilgili çeşitli fikirler denerler. Bu fikirler kimi zaman tutarken kimi zamanda büyük fiyasko ile sonuçlanabilmektedir. Para biriktirebilmenin ilk şartı da tasarruf yapmaktan geçmektedir. Mutfak alışverişinde tasarruf para tasarruf yöntemleri içerisinde bence en önemli olanıdır. Mutfakta tasarruf nasıl yapılır madde halinde açıklayalım…

1- Fazla Çeşit Yemek Yapmayın

İnsanlar sofranın zengin gözükmesi için 4-5 çeşit yemek yapmaya çalışırlar. Bunun sonucunda da mutfakta geçirilen zaman ve mutfak maliyeti artar. Bırakın sofranın zengin görünmesini 2 ana yemek ve yanında salata veya başka aperatifler sizin için yeterli olacaktır.

2- Daha Uzun Süre Dayanabilen Yemekler Yapın

Tasarruf nasıl yapılır kadınlar kulübü tavsiyeleri arasında daha uzun süre dayanabilen örneğin zeytinyağlı yemekler yapmak gelmektedir. Bu tür yemekleri 2-3 günlük yaparak hem mutfak masraflarınızı çok ciddi oranlarda azaltın hemde zamandan tasarruf edin.

3- Tencereleriniz Kaliteli Olsun

Her şeyde ucuza kaçın ama tencerelerde kaçmayın. Kaliteli olan tencere hem yemeklerinizin kalitesini artırır hemde yemek pişirme süresinin kısalmasını sağlar. Mutfakta tasarruf etmenin yolları içerisinde bence en kritik madde budur…

4- Sebzeleri Haşlayarak Dondurun

Sebzeler besin zincirimizin en önemli halkalarından biridir. Bu nedenle 3 aya kadar dondurucuda saklanabilen sebzeleri sadece 3-4 dakika haşlayarak mevsimi dışında yiyebilir aynı zamanda para tasarrufu yapabilirsiniz.

5-Dışarıdan Yemeyin !

Birçok kişi mutfak giderini hesaplarken dışarıdan yenen yemekleri de bu hesaba katar. Oysa bu durum çok yanlıştır. Ya dışarıda yemek yemekten vazgeçin yada dışarıdan yediğiniz yemeklerin hesabını ayrı tutun. İnanın ayrı tutmuş olduğunuz bu dışarıdan yemek masrafı içinizi acıtacak ve dışarıdan yemek yeme alışkanlığına son vereceksiniz. Mutfakta tasarruf etmenin yolları nedir diye soranlara bu maddeyi altını çize çize okumalarını istiyorum…

6-Mutfak Alışverişinde Tasarruf İçin Aç Alışverişe Çıkmayın !

Yıllardır uygulanan mutfakta tasarruf etmenin yolları içerisinde alışverişe tok gitmek birçok ailenin mutfak masrafını kısmak için denediği harika bir yoldur. İnsan açken daha önce yemek istemediği şeyler bile çok cazip gelir. Bu durumda da alışverişten çıktıktan sonra poşetin gereksiz aburcuburlarla dolduğunu görürsünüz. Mutfak alışverişinde tasarruf için her daim tok alışveriş yapın.

7-Alışverişleri Haftanın 1 Günü Yapın !

Markete her gün gitmek mutfak alışverişinde tasarruf yapmanızın önüne geçer. Markete her girdiğinizde alacak illaki bir şey bulursunuz. Bunun için haftanın belirli bir gününü mutfak alışverişi günü belirleyip sadece o günler alışveriş yapmanız mutfakta tasarruf yöntemleri içerisinde önerebileceğimiz önemli bir tavsiye olacaktır.

8-Hazır ve Dondurulmuş Gıdaları Almayın !

Hazır ve dondurulmuş gıdalar sağlığın ve cebin en büyük düşmanıdır. Bu nedenle asla bu tür gıdaları almayın ve tüketmeyin. Alışverişte nasıl tasarruf yapılır diye soranlara mutfakta tasarruf etmenin yolları içerisinde bu 8.tavsiyemizi dikkatle okumalarını tavsiye ediyorum.

9- Et, Tavuk Balık Yerine Aynı Besin Değerine Sahip Baklagiller Tüketin

Baklagiller besin değeri açısından et ürünlerine oldukça yakın ürünlerdir. Aynı zamanda bu ürünlerden oldukça ucuzdur. Mutfakta tasarruf etmenin yolları arayışında olan kişilere önerimizi uygulayarak %30 oranında mutfakta tasarruf edebileceklerini rahatlıkla söyleyebilirim.

10-Marketlerin Promosyon Günlerini Takip Edin

Her marketin ayda 1 kerede olsa bir promosyon günü vardır. İşte her marketin bu promosyon günlerini takip ederek alışverişte nasıl tasarruf yapılır sorusunun cevabını bulabilirsiniz. Aynı şekilde bu tür marketlerin kendi kartları da bulunmakta ve bu kartlara özel indirimler ve puanlarda sunmaktadırlar. Tüm bunları uyguladığınız takdirde evde tasarruf etmenin pratik yolu hususunda uzman olursunuz.

11-Yerel Markalar Yerine Market Markalarını Tercih Edin

Yerel markalar market markaları ile aynı kaliteye sahip olmalarına rağmen yapmış oldukları yerel reklamlar nedeni ile daha pahalıya satılmaktadır. Mutfakta tasarruf etmenin yolları arayışında olan kişilere de yerel markaları almak yerine market markalarını tercih etmelerini tavsiye ediyorum. Mutfak alışverişinde tasarruf için mutlaka market markalarını tercih edin.

12-Mevsimlik Gıdalar Satın Alın

Mevsimi dışında satılan her şey pahalıdır ve sağlıksızdır. Mutfakta ve evde nasıl yapılır diyorsanız bu kilit tavsiyemizi de dikkate alın.

13-Pazara Gidin

Tasarruf nasıl yapılır madde halinde değinmeye devam ediyoruz. Her hafta düzenli olarak pazara gitmeniz sağlık ve cebiniz açısından çok daha yararlı olacaktır. Pazarda satılan sebze ve meyveler hem daha ucuz olur hemde çok daha taze olur.

Mutfakta Tasarruf Nasıl Yapılır Madde Halinde

  • Donmuş gıdaları oda sıcaklığında çözün.
  • Yemek ısıtmak için ocak yerine mikrodalga fırın kullanın.
  • Yemeklerinizi düdüklü tencerede yapmaya özen gösterin.
  • Yemek pişirirken ve fırında yemek yaparken kapakları sık sık açmayın.
  • Bayat ekmekleri atmayın çorbalarda kullanın. mutfakta tasarruf etmenin yolları arayışındakiler buna çok dikkat etmeli çünkü ekmek bir evin en büyük gideridir.
  • Bayatlamış cipsleri fırında sadece 10 saniye ısıtarak tazeliğine kavuşmasını sağlayabilirsiniz.
  • Mutfağınızda mutlaka enerji tasarrufu yapan ürünleri kullanmayı tercih edin. mutfakta tasarruf etmenin yolları arayışında olan kişilerseniz her satın olmuş ürünün hangi enerji sınıfına girdiğini öğrenin.
  • Buzdolabını gerek duymadıkça fazla açmayın ayrıca ısıtıcıları buzdolabının yanında bulundurmamaya özen gösterin…
  • Bulaşıklarınızı mümkün olduğunda bulaşık makinesinde yıkayın.

Mutfakta tasarruf etmenin yolları ile ilgili oldukça kapsamlı bir yazı kaleme aldık. Alışverişte nasıl tasarruf yapılır, mutfak alışverişinde tasarruf ve tasarruf nasıl yapılır madde halinde açıklamaya çalıştık. Sizinde mutfakta tasarruf etmenin yolları ile ilgili görüş ve önerileriniz varsa mutlaka yorum kısmından paylaşın. 

İlerleyen yazılarımızda para biriktirme yolları ile ilgili çok daha kapsamlı yazı dizisi ile karşınıza çıkacağız…

Mutfakta Tasarruf Yöntemleri Benzersiz Tavsiyeler İçin Tıklayınız

Mutfak Alışverişinde Tasarruf Etmek İçin 7 Altın Kural Tıklayınız

Evde Para Biriktirme Yöntemleri 25 Öneri İçin Tıklayınız

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz