Para Biriktirme Yolları Öğrenci Arkadaşlara 19 Tavsiye

Para Biriktirme Yolları Öğrenci Arkadaşlara 19 Tavsiye başlıklı bu yazımızda öğrenci arkadaşlarımıza para biriktirme yolları üzerine oldukça önemli bilgiler vereceğiz. Öğrenciyim nasıl para biriktirebilirim ve öğrenci adam nasıl para kazanır gibi birçok sorunuza bu yazımız ile yanıt vermeye çalışacağız…

Para Biriktirme Yolları Öğrenci Arkadaşlara 19 Tavsiye

1-  Gereksiz Harcamalarınızı Hayatınızdan Atın 

Gereksiz harcamalardan kasıt mesela her gün arkadaşlarınızla bir kafede veya kahvehane de  sırf çaya 5 lira para harcamanız. Eğer ne var bunda diyorsanız  bu harcamanızın ayda 150 lira yılda ise 1800 TL yaptığını unutuyorsunuz demektir. Bu tür gereksiz harcamalarınızı gözden geçirin. Bu şekilde yılda 5000 TL’ye kadar para biriktirebileceğinizi rahatlıkla söyleyebilirim.

2- İkinci El Ders Kitabı Kullanın

Ders kitapları bir öğrencinin nakitini sömüren en vahim durumların başında gelmektedir. Bazı ders kitaplarının 150-200 TL olması öğrencinin gelir kapısı olarak düşünülmesinin en açık göstergesidir. Bir üst sınıflardan alacak olduğunuz ders kitaplarını yıl sonunda sizden sonra gelecek olan öğrenci arkadaşlarınıza satmanız ciddi bir kitap giderinden sizleri kurtaracaktır.

3- Her Şeyi İndirimde İken Alın

Evde kalıyorsanız sizin için en büyük gider mutfak masrafları olacaktır. Bim, a101 ve migros gibi marketlerin her ay hangi gün indirim günlerini düzenlediğini öğrenerek birçok gıda ürününü ciddi bir şekilde ucuza alabilirsiniz. Aynı şekilde kıyafet almayı düşünüyorsanız yaz kıyafetlerini kışın, kış kıyafetlerini de yazın almanız müthiş bir şekilde birikim yapabilmenizi sağlayacaktır. Para biriktirme yolları öğrenci tavsiyeleri arasında yer alan bu maddemizi mutlaka uygulamanızı tavsiye ediyoruz.

4- Kredi Kartı Kullanmayın

Bir öğrenciye kredi kartı kullanma tavsiyesini bulunmak küfür etmekten kimi zaman farksız olabilir fakat biz yinede birikim yapmak isteyen arkadaşlarımızın kredi kartı kullanmamasını tavsiye ediyoruz. Kredi kartı kullanan bir öğrenci harcama rehavetine kapılabileceği için para biriktirme öğrenci 10 tavsiyemiz arasında yer alan bu maddeyi öğrenci arkadaşlarımın bizzat tatbik etmesini şiddetle öneriyoruz.

5- Devlet Kredisi Almayın

Birçok öğrenci arkadaşımız maalesef öğrenci kredisi alma yanlışına düşer. Nasıl olsa düşük faiz ile kredi alıyorum demek bir kurtuluş değildir. Kredi almak demek mezun olur olmaz bir borç yükünün altına girmek demektir. Eğer ilerideki gelirinize ipotek koymak istemiyorsanız kredi almamanızı bunun yerine özel şirketlerden burs almaya çalışmanızı veya ertesi yıl tekrardan burs başvurusu yapmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Benim birçok arkadaşım ilk yıl kredi çıktı diye almamıştı. Ertesi yıl burs başvurusu yapan bu arkadaşlarımın %90’ına burs çıktı.

6- Part-Time Çalışın

Büyük bir şehirde okuyorsanız bu konuda şanslısınız demektir. Mesela LC Waikiki ve Defacto gibi mağazalar bu tarz bir çalışma prensibi ile öğrenci çalıştırmaktadırlar. Bu tür kurumsal firmalara part time iş başvurusu yaparak okurken çalışıp para biriktirme keyfini yaşayabilirsiniz. Para biriktirme öğrenci tavsiyelerimizden biri olan bu maddemizde oldukça önemlidir.

7- Mobil Gelir-Gider Uygulaması Kullanın

Akıllı telefonların hayatımızın tamamına nüfuz etmesini bir fırsata çevirebilirsiniz. Gelir ve giderlerinizi kontrol edebileceğiniz mobil uygulamalar indirerek en ufak harcamanızı dahi not alabilir, ay sonunda nereye ne kadar harcadığınızı, ne kadar gelir elde ettiğinizi net olarak görebilirsiniz. Benim önerdiğim uygulamalardan bir tanesi Hesap Kitap adlı mobil uygulamadır. Ben en ufak harcamamı, gelirimi bu uygulama sayesinde takip ediyorum ve kullanmaya başladıktan sonra yıllık birikimim 10.000 TL’yi aştığını rahatlıkla söyleyebilirim.

8- Daha Ucuz Telefon Tarifesi Kullanın

Birçok telekomünikasyon firması öğrencilere yönelik mükemmel konuşma, mesajlaşma ve internet tarifeleri sunmaktadır. Öğrenciliğin bu avantajından yararlanarak giderinizi rahatlıkla düşürebilirsiniz. Aynı şekilde para biriktirmenin en iyi yolu olarak ucuz uçuk bileti fırsatlarını yakalamak gelmektedir. Bir öğrencinin vize ve final dönemlerinde evlerine gidecekleri tarihler net olarak bellidir. Bu tarihlerde uçak biletini 3-4 ay öncesinden ayarlamanız neredeyse bedavaya seyahat etmenizi sağlayacaktır. Bu da para biriktirme yolları öğrenci tavsiyelerimiz arasında kilit maddemizdir.

9- Ev Eşyalarınızı İkinci El Satın Alın 

Birçok öğrenci arkadaşımızın yapmış olduğu yanlışlardan bir tanesi de ev eşyalarını sırf 4-5 senelik üniversite eğitimi için sıfır almaya çalışmasıdır. Öğrenciliğinde bir sonu var arkadaşlar sonsuz bir şekilde öğrenci olacaksınız sanmayın. Bunun için ikinci el ev eşyası ile evinizi donatın. Ayrıca ev arkadaşınız ile sorunlarınız olabilir ve hayal ettiğiniz gibi 5 sene aynı evde aynı arkadaşınız ile yaşayacağınızı sanmayın. İkinci el ev eşyası almak bir öğrenci için en mantıklı seçenekler arasında yer almaktadır.

10- Ders Aldığınız Alan İle İlgili Özel Ders Verin

Para biriktirme yolları öğrenci tavsiyeleri arasında yer alan özel ders vererek para kazanmak öğrenci arkadaşlarımızın zorlanmadan para biriktirebilmesine mükemmel bir şekilde katkı sağlamaktadır. Mesela matematik öğretmenliği okuyorsanız el ilanları dağıtarak matematik için özel dersler verdiğinizi çevrenizdeki insanlara yayabilirsiniz veya öğrenci arkadaşlarınız arasında matematik ile arası iyi olmayanlara ders vererek de hatırı sayılır paralar kazanabilirsiniz. Söylemiş olduğumuz bu örnek yetenekleriniz doğrultusunda değişkenlikler gösterebilir.

11-Dışarıda Yemek Yemeyin

Öğrenci arkadaşlarımızın birçoğu maalesef üşengeçliklerinden dolayı evde yemek yapma yerine dışarıda yemek söylemeyi daha mantıklı bulmaktadırlar. Fakat bu cebinizin ay sonunu görememesinin en büyük sebebidir. Dışarıda 1 öğünde yiyecek olduğunuz yemek masrafı kimi zaman 1 haftalık ev mutfak masrafına denk gelebilmektedir. Para biriktirmek istiyorsanız dışarıda yemek yemeyin.

12-Sevgili Yapmamak

Para biriktirme yolları öğrenci tavsiyelerimiz arasında sevgili yapmamak gelmektedir. Biraz tuhaf bir madde gibi gelebilir fakat sevgili yapmamak birikim yapmanız için size müthiş fayda sağlayacaktır. Sevgili yaptığınızda aylık harcamalarınızda ciddi yükselişler görürsünüz. Daha önce ben buna harcama yapmam dediğiniz şeyler için bile para harcadığınızı görürsünüz. Mümkünse sevgili yapma işini okuldan sonraya bırakmanız inanın sizin için daha mantıklı olacaktır.

13- Gece Hayatına Son Verin

Gece hayatınız sizi hem maddi manevi yönden yıpratacaktır. Bunun için bu tür gece programlarına katılmamanız, akşamları evde geçirmeniz sizin için daha mantıklı bir tercih olacaktır. Para biriktirme yolları arasında yer alan bu maddemiz gece hayatı olanlar için vazgeçilmesi zor bir karar gibi dursa da uzun vadede vazgeçtiğiniz takdirde ciddi faydalarını göreceğinizi rahatlıkla söyleyebiliriz.

14- Yurtta Kalın 

Özellikle KYK’ya girmeye çalışmanız öğrenci hayatınızda para biriktirebilmenize müthiş katkı sağlayacaktır. KYK’ya giremiyorsanız dahi özel öğrenci yurtlarında kalmanız bir evde kalmaktan daha uygun olacaktır. Ev hayatı ne kadar cezbedici olsa da belli bir noktadan sonra birçok yönden sizi içinden çıkamayacağınız durumlara sürükleyebilmektedir. Para biriktirme yolları öğrenci tavsiyelerimiz arasında yer alan yurtta kalmak tavsiyesini öğrencilik hayatınızda mutlaka uygulamalısınız.

15- Bağımlılıklarınızdan Kurtulun 

Sigara ve Alkol gibi kötü bağımlılıklara sahip iseniz para biriktirmek için bu alışkanlıklarınızı mutlaka terk etmenizi öneriyoruz. Bir öğrenci en kötü sigara kullansa dahi aylık gideri en az 300 TL olacaktır. Bu da yılda 3600 TL yapacaktır. Bu tür bir gidere sahip iseniz para biriktirme faaliyetine asla başlayamazsınız.

16- Paranızı Altın, Dolar ve Euro Gibi Yatırım Araçlarına Yatırın

En az 4 sene boyunca para biriktirme hedefine sahip iseniz paranızı altın, euro ve dolar gibi yatırım araçlarına yatırmanız paranızın değerini düşmesini önleyeceği gibi kar da elde edebilmenizi sağlayacaktır. Ayrıca paranızı bu tür yatırım araçlarına yatırdığınız takdirde harcama dürtünüzün de önüne geçebileceğinizi hatırlatmak isteriz.

17- Evde Sosyalleş

Evde sosyalleşmeye çalışmazsan cebindeki tüm parayı dışarıda sosyalleşmek için harcarsın. Dışarıda çay içme gibi bir sosyal aktiviten varsa arkadaşlarınla evinin balkonunda oldukça hoş sohbetler ederek dışarıda harcadığın paranın 4/1 maliyetle soyalleşebilirsin. Sinemaya gitmek yerine evde film izlemekte evde sosyalleşme seçenekleri arasında yer almaktadır. Para biriktirme öğrenci tavsiyeleri arasında yer alan bu maddedeki örnekler çoğaltılabilir.

18- Bursunu Geç Çek

Her ayın 7’sinde banka ATM’sinin önünde bekliyorsan maalesef para biriktirme gibi potansiyele sahip değilsin demektir. Paranı ne kadar geç çekersen harcama dürtüne o kadar hakim olursun. Bu şekilde gelecek burs dönemine kadar ciddi bir paranın cebinde kaldığını göreceksin.

19- Bireysel Emeklilik Sisteminden Yararlan

Uzun vadeli birikim yapmayı düşünen bir öğrenci isen bireysel emeklilik sistemine girmeniz sizin için en doğru karar olacaktır. En basit haliyle en az 100 TL her ay para yatırmanız karşılığında devlet size %25 destek veriyor. Yani paranız bir anda 125 lira oluyor. 200 TL yatırırsanız 250 TL, 300 TL yatırırsanız 375 TL’ye sahip oluyorsunuz. Bu ne kadar para yatırdığınıza bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. İnternette BES ile ilgili daha detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz veya bankanız ile görüşme yaparak bu sistem ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Öğrenciyim Nasıl Para Biriktirebilirim ?

Öğrenciyim nasıl para biriktirebilirim diyorsan yukarıda saymış olduğumuz para biriktirme yolları öğrenci tavsiyelerini mutlaka hayatına tatbik etmelisin. Bu tavsiyeler sayesinde yaklaşık 1 ay içerisinde tasarruf bilincini kafana kodlayabileceksin. Ayrıca biriktirmiş olduğunuz para ile değeri artan şeylere yatırım yapmanız para biriktirme konusunda sizi fazlası ile iştahlandıracaktır.

Öğrenci Adam Nasıl Para Kazanır ?

Öğrenci adam nasıl para kazanır diyorsanız en mantıklı seçenek part-time çalışmak gelmektedir. Part-time çalışarak derslerinizi de aksatmamış olursunuz. Özel derste verebilirsiniz. Yetenekleriniz doğrultusunda özel ders vermek en karlı para kazanma yolları arasında yer almaktadır. Öğrenci adam nasıl para kazanır sorusuna kısaca çalışarak cevabını verebilirim.

Lise Öğrencisi İçin Para Biriktirme Yolları

Bir lise öğrencisi için para biriktirme yolları yukarıda saymış olduğumuz yöntemlerden farklı olabilir. Çünkü ister istemez bir üniversite öğrencisinin eline geçen para ile bir lise öğrencisinin eline geçen para aynı olmayacaktır. Aile ile yaşayan bir lise öğrencisi ya ailesinden harçlığını artırmalarını isteyecek yada kendine part-time iş bulması gerekecektir. Aksi halde aile ile yaşayan bir lise öğrencisi için para biriktirmek hayalden öteye gitmeyecektir. Aileden uzakta lise okuyorsanız yukarıda saymış olduğumuz para biriktirme yolları öğrenci tavsiyeleri lise öğrencisi için para biriktirme yolları ile benzerlikler gösterecektir.

Telefon Almak İçin Nasıl Para Biriktirilir ?

Telefon almak için nasıl para biriktirilir diye soran öğrenci arkadaşlarımıza yukarıda saymış olduğumuz para biriktirme yolları öğrenci 19 tavsiyeyi uygulamalarını tavsiye ediyorum. Ayrıca öneride bulunmak gerekirse mutlaka kendilerine bir kumbara almalılar ve her gün kendilerine 10 TL kumbaraya atma görevi versinler. Almak istediğiniz telefon 1000 Lira civarındaysa bu şekilde sadece 3 ayda amacınıza ulaşabilirsiniz. Vermiş olduğumuz bu tavsiye oldukça basit siz bu tür yöntemleri çoğaltabilirsiniz. Telefon almak için nasıl para biriktirilir ile ilgili bir yazı paylaşmayı düşünüyoruz ilerleyen günlerde.

Para Biriktirme Programı

icerikyazar.com ekibinden para biriktirme programı ile ilgili bir tavsiye almak istiyorsanız akıllı telefon kullanıcısı iseniz ”Hesap Kitap” adlı uygulamayı kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Bu uygulama sayesinde en ufak giderlerinizi, borçlarınızı ve gelirinizi rahatlıkla takip edebilirsiniz. Programı indirmek için tıklayınız.

İlerleyen yazılarımızda para biriktirmenin değişik yolları, evde para biriktirme yöntemleri ve nasıl para biriktirilir kadınlar kulübü başlıklı yazılar ile karşınıza çıkacağız…

Para Nasıl Kazanılır ? Müthiş Tavsiyeler İçin Tıklayınız

Para Biriktirme Yolları İçin Tıklayınız

Para Biriktirme Öğrenci Tavsiyeleri İçin Tıklayınız

Para Biriktirmenin En İyi Yolu İçin Tıklayınız

Para Biriktirmenin Değişik Yolları İçin Tıklayınız

 

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Ebru Bektaşoğlu dedi ki:

    Merhaba,

    Öğrenci arkadaşlar için para biriktirmeleri açısından faydalı olacak bir alternatif de ben sunmak isterim. Mümkün olduğunca alışverişlerinizi ikinci el yaparak tasarruf yapabilirsiniz. Tasarruf etmenin önemini anlattığım blog yazımı izninizle sizinle de paylaşmak isterim: wwww.icerikyazar.com

    Keyifli okumalar dilerim.

Yorum Yaz