Para Biriktirme Yolları

Günümüzde yapılan en büyük hatalardan bir tanesi de para biriktirememektir. Yarını düşünmeyen insan her zaman zorluklar ile karşılaşmaya mahkumdur. Bizlerde bu amaçla sizlere para biriktirme yolları hakkında bilgiler paylaşacağız. Bu yazımız ile en azından para biriktirmeye istekli bir yapıya bürünebileceksiniz…

Para Biriktirme Yolları

Para Biriktirmek sabır isteyen bir durumdur. Sabırlı bir insan değilseniz ne yazık ki para biriktirmenin yanından dahi geçemezsiniz. Para biriktirme konusunda benim sıklıkla gördüğüm psikolojik durumlardan bir tanesi de aman yarın öleceğiz mantığına sahip olunmasıdır. Hayat sadece bugünden ibaret değildir. Hayatın yarınları da bulunmaktadır. Bu nedenle mutlaka para biriktirme yolları neler olduğunu araştırmalı ve bunu hayatınıza tatbik etmelisiniz. Gelelim madde madde para biriktirme yolları neler olduğuna…

1- Para Biriktirmek İçin Bir Amacınız Olsun

Para biriktirmek için bir amaca sahip değilseniz ne yazık ki belli bir zamandan sonra bu durumdan sıkılacaksınızdır. Size tavsiyemiz en azından kendinize 5 yıllık bir plan belirlemenizdir. Mesela 5 yıl sonra şu marka bir araç almak istiyorum veya ev sahibi olmak istiyorum gibi bir amacınız olur ise sıkılmadan başarılı bir şekilde para biriktirebilirsiniz.

2- En Küçük Giderlerinizi Dahi Takip Edin

Para biriktirmek isteyenlerin yapması gereken önemli şeylerden bir tanesi de giderlerini takip etmektir. Bakkaldan alacağınız 1 ekmeğin dahi hesabını not ederek paranızın nereye gittiğini ay sonunda çok rahat görebilirsiniz. Ben paramın nereye gittiğini bilirim demeyin insanoğlu unutkan bir varlıktır mutlaka akıllı telefonunuza gelir-gider uygulamaları indirerek gelir giderlerinizi takip edin.

3- Kullanmadığınız Üyelikleri İptal Edin

Para biriktirme yolları arasında sıklıkla duyduğunuz bir madde olan kullanmadığınız üyelikleri iptal etme maddesi bizce en önemli tavsiyeler arasında yer almaktadır. Mesela ayda 80 liraya bir spor salonu üyeliği yaptırıyorsunuz fakat çok düzenli gitmiyor hatta hiç gitmiyorsunuz. 12 ayda toplam spor salonu üyeliği tam 960 lira yapar bu da bir ailenin 2 aylık ev kirası demektir. Gazete, dergi ve TV üyeliklerinizi iptal ederek yılda 3-5 milyar arasında bir tasarruf elde edebilirsiniz.

4- Kredi Kartınız İle Taksitli Alışveriş Yapmaktan Vazgeçin

Para biriktirmek istiyorsanız kesinlikle ve kesinlikle kredi kartı ile taksitli alışveriş yapmayın. Hatta kredi kartı ile normal alışveriş dahi yapmayın. Kredi kartınızı kapatın gitsin. Kredi kartı ile taksitli alışveriş yapmak demek henüz kazanmadığınız paranıza ipotek koymak gibi bir şeydir. Para biriktirme yolları arasındaki bu tavsiyemize mutlaka uymanızı tavsiye ediyoruz.

5- 10 Saniye Kuralını Uygulayın

Para Biriktirme Yolları veya tavsiyeleri arasında sıklıkla duyduğunuz cümlelerden bir tanesi de 10 saniye kuralını uygulamaktır. Bir ürün veya hizmet alırken bir anda kasaya yönelmek yerine aldığınız bu ürün ve hizmete ihtiyacınızın olup olmadığını kendi iç sesiniz ile sorgulamalısınız.

6- Hedefinizin Resmini Odanıza Asın

Mesela 5 yıl sonra bir araba hedefi koymuş iseniz odanıza veya sürekli gördüğünüz bir yere hayal ettiğiniz arabanın resmini koyarak heyecanlı bir şekilde para biriktirebilirsiniz. Bu tavsiyemiz sıkılmadan para biriktirebilmeniz içindir.

7- Pahalı Eğlencelerden Uzak Durun

Pahalı eğlenceler cebinizin ve para biriktirmenizin önündeki en büyük engeldir. Mesela ailecek veya arkadaşlarınız ile sinemaya gitmek yerine evde bu aktivitenizi gerçekleştirmeniz sizin için yine sosyal bir aktivite olacaktır. Bu tür pahalı eğlenceler uzun vadede size mutluluk değil sıkıntı verecektir.

8- İkinci El Ürünler Kullanın

İkinci el pazarına her alanda  hakim olmanızı tavsiye ediyoruz. Letgo gibi ikinci el alışveriş sitelerinde neredeyse sıfıra yakın ikinci el ürün bulunmaktadır. Telefon, Bilgisayar vb. Ürünleri ikinci el almanız mükemmel bir derecede para biriktirmenize yardımcı olacaktır.

9- Otomatik Talimat İle Yatırım Yapmak

Para Biriktirme Yolları arasında kendi iradenize bağlı kalmadan para biriktirmenize olanak tanıyan otomatik talimat ile yatırım yapmak bizzat benimde uyguladığım bir para biriktirme yöntemidir. Mesela bankanıza her ay kredi kartınızdan 1 çeyrek altın alınması için talimat vermeniz siz unutsanız dahi para biriktirmenize olanak tanıyacaktır. Para biriktirmeyi unutabilirsiniz ama borcunuzu asla unutmazsınız. Bu size verebileceğimiz en güze para biriktirme tavsiyeleri arasında yer almaktadır.

10- İnternet Üzerinden İş Yapın

İnternet uçsuz bucaksız bir dünyadır. Bu nedenle birikim yapmak ve kendinize ek gelir yaratmak istiyorsanız mutlaka internet üzerinden iş yapabilmek için araştırmalar yapın. Mutlaka yetenekleriniz doğrultusunda bir iş yapabileceksiniz. Size yardımcı olması için İnternetten Para Kazanma Yolları kategorimize göz atabilirsiniz.

Böylelikle para biriktirme yolları ile ilgili olarak tam 10 tane tavsiyede bulunduk. Para biriktirme ile ilgili olarak ilerleyen günlerde benzersiz ve daha önce görmediğiniz tavsiyeler ile karşınıza çıkacağız….

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz