Asgari Ücretle Birikim Yapmak İçin 12 Adım!

Asgari Ücretle Birikim Yapmak sizlere hayal gibi gelebilir. Ancak burada yer vermiş olduğum tavsiyelere kulak kabartarak ufakta olsa birikim yapma fırsatına erişebilirsiniz. Burada yer vermiş olduğum tavsiyeler sayesinde her ay kenara altın koymak dahi mümkün olabilecektir…

Asgari Ücretle Birikim Yapmak İçin Yapılması Gerekenler!

Asgari ücretle birikim yapmak veya asgari ücretle yatırım yapmak hayal gelebilir. İmkansız olduğunu düşünerek hayata geçiremediğiniz birikim yapma gerçeği bu içeriğimden sonra belki de mümkün olabilir. Evinize ne kadar para girerse girsin karamsar olmamanız gerektiğini düşünüyorum.

Bende çok cuzi ücretler alarak her ay kenara altın koymak gibi önemli bir eylemi gerçekleştiriyorum. Sizde burada yer alan tavsiyeleri uygulayarak geleceğinize önemli yatırımlar yapabilirsiniz. Sizlerinde asgari ücretle birikim yapmak ile ilgili görüş, öneri ve beğenilerini bekliyorum…

Mutlaka Oku: Üniversite okumadan kariyer yapmak için 9 adım!

1-Önce Birikim Yapın Daha Sonra Faturalarınızı Ödeyin!

Asgari ücretle birikim yapmak isteyenlere verebileceğim ilk tavsiye maaş gelir gelmez ilk olarak birikim yapmalarıdır. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz; bankanıza maaşınız ödenir ödenmez gram altın alma talimatı verebilirsiniz. Bankalar insanları birikime yönlendirme hususunda oldukça başarılıdırlar.

Maaşınızdan birikime bir kısmı ayırdıktan sonra fatura veya kira ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. İnanın bu sayede 12 ayda elinizde önemli bir birikim olacağı gibi kenara koymuş olduğunuz paradan güzel bir kazanç elde etmek imkanına erişebilirsiniz.

2-Her Harcamanızı Not Alın!

İnsanların yapmış olduğu en büyük hataların başında harcamalarını not etmemesi gelmektedir. Her harcamanın nereye gittiği belli olmaz ise finansal anlamda kafanız hep bulanık olacaktır. Her kuruş harcamanızı yazarak gereksiz yere yaptığınız harcamaları tespit edebilir, bu sayede birikime yönlendirecek bir paranız olur.

Asgari ücretle birikim yapmak gibi bir hedefiniz varsa bu adımı küçümsemeyin. Birçok gelir gider uygulaması bulunmakta her harcama yaptığınızda bu tür uygulamalara notlar almanız finansal anlamda önünüzü görebilmeniz için size büyük kolaylıklar sağlayacaktır.

3-Kredi Kartı Kullanmayın!

Asgari ücretle yatırım yapmak düşüncesindeyseniz kredi kartı veya banka kartı kullanmamanızı öneriyorum. Kartlar insanı harcama hususunda rehavete düşürmektedir. Parayı gerçekte gördüğünüz zaman kıymetini anlarsınız ve harcamalarınızı çok daha kolay bir şekilde kontrol edebilirsiniz.

Kredi kartı kullanan insanlar harcamalarını taksitlendirerek gelecekte elde edecekleri maaşlara adeta bloke koymaktadırlar. Birçok şeyi nakit olarak aldığınızda güzel iskontolardan da yararlanabilirsiniz. Nakitin gücünden yararlanın…

Mutlaka Oku: 18 Yaşından Küçükler İçin Para Kazanma Yolları!

4-Mütevazi Yaşamayı Öğrenin!

Asgari ücretle yatırım yapmak veya evde para biriktirme yöntemleri ile ilgili olarak araştırma yapan kişilere en önemli tavsiyem mütevazi yaşamayı öğrenmelidir. Mesela asgari ücretle çalışan birinin şahsi arabasının olmasına veya yazın serinlemek için bir klima almasına gerek yoktur.

Her ay kenara altın koymak gibi bir hedefiniz varsa öncelikle bu tür fedakarlıklarda bulunmak zorundasınız. Aksi takdirde asgari ücretle birikim yapmak gibi bir aksiyon alamazsınız. 3+1 bir evde yaşamak yerine 1+1 evde yaşamak mütevazi yaşamaya verilebilecek en önemli örnekler arasında yer almaktadır.

5-İzinli Olduğunuz Günlerde İnternetten İş Yapın!

Birikim yapmak veya ev almak bir takım fedakarlıkları beraberinde getirir. Her hafta izinli gününüzde dışarıda sosyalleşmeye çalışıp para harcamak yerine evinizden iş yapmaya çalışmanız çok daha doğru bir adım olacaktır. Mesela internette en basitinden makale yazarlığı yapabilirsiniz.

Makale yazarlığı ile ilgili olarak daha öncesinde birçok bilgi paylaştım onlara göz atabilirsiniz. Makale yazarlığından farklı olarak daha farklı yeteneklerinizde olabilir, video çekmek, fotoshop yapmak veya uygulama geliştirmek gibi yeteneklerinizi paraya dönüştürebilirsiniz.

Mutlaka Oku: Para Biriktirme İle İlgili 10 Öneri!

6-Zamanınızı İyi Yönetin!

Asgari ücretle birikim yapmak istiyorsanız ilk olarak zaman yönetimini iyi bir şekilde yapmalısınız. TV izlemeyi veya youtube da gereksiz içerikler ile zaman harcamayı bırakabilirsiniz. Aynı şekilde uyku saatlerinizi kontrol edip günde 6 saatten fazla uyumamaya dikkat edebilirsiniz.

Günümüzde zengin olmuş birçok insanın hayatlarına göz attığımızda asla boşa zaman geçirmediklerini görmüşsünüzdür. Asgari ücretle tek başına geçinmek veya aile geçindirmek istiyorsanız boşa geçen zamanlarınızı kontrol ediniz.

7-Borçlanmaktan Kaçının!

Hayatın önümüzde nasıl engeller çıkartacağını bilemiyoruz. Bu nedenle özellikle faizli borçlardan kaçının. Birçok insan 1 ayda ödemiş olduğu faiz miktarını hesaplamaya kalkışsa bir daha faizli borç almaktan kaçınacağını düşünüyorum.

Kredi çekmekten veya kredi kartının asgarisini ödemekten kesinlikle kaçınmalısınız. Bu tür durumlar gereksiz faiz ödemeleri ile karşı karşıya kalmanıza neden olacaktır. Asgari ücretle ne yapılır? veya ev almak için birikim nasıl yapılır? sorusunu soran biri iseniz bu tavsiyemiz ciddiye alınız.

Mutlaka Oku: İnternetten Para Kazanmak Mümkün Mü?

8-Gıda Harcamalarınızı Bilinçli Yapın!

Bir evin en büyük giderleri arasında gıda harcamaları gelmektedir. Bilinçli bir şekilde yapılmayan gıda harcamaları maaşınızın neredeyse yarısını feda etmenize neden olacaktır. Marketlerin indirimli günlerini takip etmeniz, günlük yemek listesi yapmanız veya evde ekmek yapmaya çalışmanız gıda harcamalarınızı önemli bir ölçüde düşürecektir.

Market alışverişlerinde kredi kartı veya banka kartı kullanmayın. Ayrıca klasik bir tavsiye olacak ama market alışverişlerine kesinlikle aç karnına gitmeyin. Aç karnına giderseniz gördüğünüz her şeyi alma hissiyatına kapılabilirsiniz.

9- Kira Giderinizin Maaşınızın %25’ini Aşmamasına Özen Gösterin!

Asgari ücretle geçinen biri iseniz 1500 TL’lik bir evde oturmanın size bir faydası olmayacaktır. Bu şekilde gereksiz stresler yaşamanız kaçınılmaz olacaktır. Maaşınızın %25’ini aşan bir kiralık eve taşınmaya kalkarsanız belli bir noktadan sonra ödemelerde tıkanmalar yaşayabilirsiniz.

Asgari ücretle birikim yapmak istiyorsanız kira giderinize çok dikkat ediniz. Yeni evli bir çiftseniz 3+1 evde oturmak yerine 1+1 bir evde yaşamak sizin için çok daha sağlıklı bir adım olacaktır. Daha küçük ev daha az yakıt ve elektrik harcaması demektir.

10-Ekstra Tasarruf Yolları Bulmaya Çalışın!

Burada yer vermiş olduğum tasarruf tedbirlerinden farklı olarak kendi yaşantınızı göz önüne alarak ekstradan tasarruf elde edebileceğiniz noktaları belirleyebilirsiniz. Mesela telefon faturanız 100 TL ise bunu 50 TL’ye düşürmek için bir adım atabilirsiniz.

Kendi yaşam tarzınıza göre illa ki tasarruf yapacağınız noktaları bulacaksınızdır. Her ay kenara altın koymak gibi bir hedefi başarılı bir şekilde gerçekleştirmek istiyorsanız burada yer vermiş olduğum tavsiyeleri kesinlikle hafife almamalısınız.

Mutlaka Oku: Mutfakta Tasarruf Etmenin 13 Yolu!

11-Küçük Bir Şehirde Yaşayın!

Mevcut işinizde asgari ücretten daha fazla kazanma imkanınızın olmadığını düşünüyorsanız daha küçük bir şehre taşınmayı deneyebilirsiniz. Küçük bir şehirde yaşayarak otobüs giderinden kurtulabilir hatta işe evden yemek götürebilme imkanına erişebilirsiniz.

Ayrıca küçük şehirlerde kiralar büyük şehirlere nazaran çok daha uygundur. Bu tür küçük detaylar asgari ücretle yatırım yapmak hususunda elinizi güçlendirecektir. Küçük şehirde yaşamanın diğer avantajları ile ilgili olarak araştırma yapmanızı tavsiye ediyorum.

12-Eşinize Gelir-Gider Hususunda Şeffaf Olun!

Aile geçindiriyorsanız ve asgari ücretle birikim yapmak istiyorsanız mutlaka ve mutlaka eşinizle gelir giderleriniz hususunda şeffaf olunuz. Eşinizi elde ettiğiniz maaş ve yapmış olduğunuz giderler hakkında bilgilendirin. Mümkünse eşinizle bir WhatsApp grubu kurup tüm gelir giderlerinizi birbirinize bu şekilde haber veriniz.

Günümüzde ailelerin para biriktirememesinin en büyük sebebi eşler arasında finansal konuların konuşulmamasıdır. finansal Planlar ve hedefler eşler arasında konuşulursa ekonomik hedeflere ulaşmak o denli kolay olacaktır…

Böylelikle asgari ücretle birikim yapmak ve asgari ücretle yatırım yapmak ile ilgili olarak 12 tane önemli tavsiyede bulundum. Sizlerinde her ay kenara altın koymak isteyenlere tavsiye ve görüşlerinizi bekliyorum…

Mutlaka Oku: Elektrikten Sudan ve Paradan Tasarruf Etmek!

İlerleyen içeriklerde altın biriktirmek Kadınlar Kulübü tavsiyelerini vermek istiyorum…

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz