Üniversite Okumadan Kariyer Yapmak İçin 9 Tavsiye

Üniversite okumadan kariyer yapmak isteyen birçok insan bulunmaktadır. Arkadaşının, eşinin, dostunun üniversite okuduğu halde işsiz olması veya asgari ücretle çalışmasını gören lise mezunu insanlar üniversite gerektirmeyen meslekler ile ilgili araştırmalar yapmaktadırlar…

Üniversite Okumadan Kariyer Yapmak Mümkün Mü?

Kariyer sahibi olmanın yolları ile ilgili araştırmalar yapan kişilerin sık sık youtube ve google gibi platformlarda araştırmış oldukları soruların başında Üniversite Okumadan Kariyer Yapmak Mümkün Mü? sorusu gelmektedir.

Ben burada kariyer yapmak için yapılması gerekenler ile ilgili bilgiler vermek istiyorum. Aynı zamanda okumadım ne iş yapabilirim diyen kişilerin de neler yapması gerektiği ile ilgili olarak hayat tecrübelerimden yola çıkarak bilgiler paylaşmak istiyorum.

İçeriklerimizi takip eden biri iseniz üniversite okumadan hangi meslekler olunur? sorusu ile alakalı olarak daha öncesinde güzel bir içerik hazırlamıştım. Çok fazla laf salatası yapmadan Üniversite Okumadan Kariyer yapmak isteyenlere tavsiyelerime geçmek istiyorum…

Mutlaka Oku: Bunları Yapın Zengin Olun! Zengin Olmanın Alametleri!

Üniversite Okumadan Kariyer Yapmak İçin Yapılması Gerekenler!

1- Ne İstediğini Bil!

Üniversite okumadan kariyer yapmak isteyen kişilere ilk önerim ne istediklerini bilmeleridir. Hayatta her zaman bir vizyonunuz olmalıdır. Ne istediğini bilmeyen insan rüzgar ne yöne eserse oraya sürüklenir. ne istediğinizi bilmek için öncelikle kendinizi tanımanız gerekmektedir.

2- Yüksek Motivasyona Sahip Ol!

Yüksek motivasyona yani sürekli pozitif bir düşünceye sahip olmak üniversite okumadan kariyer yapmanın en kestirme yoludur. Çevrenizde ilkokul veya lise mezunu olup başarılı olan insanlara baktığınızda her zaman yüksek bir motivasyona sahip olduklarını görürsünüz. Üniversite okusanız da okumasanız da karşınıza her daim engeller çıkacaktır. Bu engelleri aşmak ancak pes etmemek ile mümkündür.

3-Sürekli Kurs ve Seminerlere Katıl!

Lise okumadan ne olabilirim diye araştırmalar yapan kişilere de bu tavsiyem oldukça önemli olmaktadır. Kendinizi geliştirmek istiyorsanız ilgi duyduğunuz alanlar ile ilgili kurs ve seminerlere katılmanız gerekmektedir. Aynı zamanda bol bol kitap okumalısınız. Üniversite okumadan kariyer yapmak istiyorsanız bu tavsiyem mutlaka kulağınıza küpe olmalıdır.

4-Çalış Çalış Çalış!

Günümüzdeki birçok genç insan çalışmadan, yorulmadan para kazanmanın derdinde… Bu çok yanlış düşünce yapısına sahip bir insan üniversite okusa dahi hayatta hiçbir zaman başarıyı yakalayamaz. Üniversite gerektirmeyen meslekler ile ilgili araştırma yapıyorsan televizyon ve telefon başında boşa zaman geçirmek yerine hedeflediğin yere ulaşmak için sürekli çalışman gerektiğini beynine kazıman gerekmektedir.

5-Bir Rol Modelin Olsun!

Bir rol model belirlemek hedeflediğin başarıda ne yapman gerektiği ile ilgili sana yol göstermenin yanında aynı zamanda yüksek motivasyon ile çalışmana da olanak tanır. Kariyer yapmak için yapılması gerekenler arasında vermiş olduğu rol model tavsiyemi reel hayatta uygulamak için geç kalmamalısınız.

6-Swot Analizi Yapın!

Swot analizi tablosu oluşturarak artı ve eksi yönlerinizi yazınız. Daha sonrasında var olan bu eksikliklerinizi giderebilmek için çabalayın. Hedefleriniz için gerekli olan yetenek ve becerilere sahip olmak eksik yönlerinizi bilip bunları artıya çevirmek ile mümkündür. Okumadım ne iş yapabilirim diyorsan vakit kaybetmeden kendi swot analizi tablonu çiz!

Mutlaka Oku: Almanya’da Olup Türkiye’de Olmayan 7 Ticari Fikir!

7- Sürekli Birikim Yap!

Üniversite okumadan kariyer yapmak ile birikim yapmanın ne alakası var diyebilirsiniz! Ancak kariyer yapmak ile birikim yapmak bana göre aynı paralelde yer almaktadır. Çünkü çok büyük bir ihtimalle iş hayatınıza atıldığınız ilk zamanlarda iyi maaşlar alamayacaksınız. İş hayatında tecrübe sahibi olmaya başladığınız ve kısıtlı bir maaşa sahip olduğunuz bugünlerde sağlam bir şekilde ayakta durabilmek için mutlaka bir birikiminizin olması gerekmektedir. Mesela benim bir arkadaşım muhasebe mezunu ancak işi yapamıyor çünkü mali müşavirler asgari ücret dahi vermek istemiyor. Tecrübe sahibi olması için mali müşavirin yanında çalışması gereken arkadaşım daha öncesinde bir birikim yapmadığı için bu alanda kariyer yapamıyor. Bu tür örnekler daha da fazla çoğaltılabilir.

8- Kaliteli Arkadaşlara Sahip Ol!

Kariyer sahibi olmanın yolları arasında kaliteli bir arkadaş çevresine sahip olmak gelmektedir. Üzüm üzüme baka baka kararır deyiminden yola çıkarak başarılı bir arkadaş sahibi olursanız sizde kendinize başarıları çekmiş olursunuz. Bunun tam tersi de mümkün. Bu nedenle her daim birlikte zaman geçirdiğiniz insanların kaliteli bir kişiliğe sahip olmalarına dikkat ediniz.

9- Günlük Yapılacak Listeniz Olsun!

Üniversite Okumadan Kariyer yapmak istiyorsanız günlük yapılacaklar listeniz olmalıdır. Kariyer yapmak için yapılması gerekenler arasında olmazsa olmazlardan bir tanesi olan yapılacak listesi 3’ten fazla olmamalıdır. Mesela benim günlük yapılacaklar listemde 1 saat sesli kitap okumak, 1 saat içerik ve video üretmek ve 1 saat spor yapmak gelmektedir. Bu 3 temel görev benim hedeflediğim başarılara ulaşmak için yaptığım en önemli aktivitelerdir. Sizde hedefleriniz doğrultusunda kendinize mutlaka günlük yapılacaklar listesi oluşturun.

Üniversite Gerektirmeyen Meslekler

1- Satış Pazarlama Elemanı!

Üniversite gerektirmeyen meslekler listemdeki ilk tavsiyem satış pazarlama elemanıdır. Bu meslek grubunda ağzınız iyi laf yapıyorsa ve mücadeleci bir ruha sahip iseniz mükemmel bir kariyer yapabilirsiniz. Okumadım ne iş yapabilirim diye soranlara önerebileceğim en iyi mesleklerden bir tanesi satış işidir. Birçok sektörde ağzı iyi laf yapan diplomasız elemanlara ihtiyaç duyulmaktadır.

2- Güvenlik Elemanı!

Üniversite okumadan hangi meslekler olunur sorusuna verilebilecek en güzel cevaplardan bir tanesi güvenlik elemanıdır. Bu meslekte lise mezunu olmanız ve askerliğinizi tamamlamış olmanız yeterlidir. Ortalama olarak 1 ay sürecek olan kursa katılmanız halinde güvenlik sektöründe kariyer yapabilme olanağına erişebilirsiniz.

Mutlaka Oku: Evden Çıkmadan Nasıl Para Kazanabilirim?

3- Girişimcilik!

Üniversite okumadan kariyer yapmak isteyenlere önerebileceğim en iyi tavsiyelerden bir tanesi girişimci olmalarıdır. Girişimci ruhlu bir kişiliğe sahip olduğunuzu düşünüyorsanız üniversite okumak kendinize yapabileceğiniz en büyük kötülükler arasında yer alacaktır. Kaliteli bir diksiyona sahip olduğunuzu ve etrafınıza var olan eksiklikleri iyi bir şekilde gözlemleyebildiğinize inanıyorsanız girişimcilik sizin için en mantıklı tercih olacaktır.

4-Makale Yazarlığı!

Okumayıp iyi maaşlı yapılacak meslekler forum sitelerine göz attığımda en çok önerilen mesleğin makale yazarlığı olduğunu görmekteyim. Forum sitelerinde makale yazarlığının oldukça fazla bir şekilde tercih edilmesinin en önemli sebebi lise veya üniversite diplomasına gerek duyulmamasıdır. Düşüncelerinizi yazıya dökebilme kabiliyetine ve birazda araştırmayı seven bir ruha sahipseniz makale yazarlığını çok kolay bir şekilde icra edebilirsiniz.

5- Youtuberlık!

Üniversite veya lise okumadan ne olabilirim? sorusunu soran kişilere önerebileceğim en kaliteli mesleklerden bir tanesi youtuberlıktır. Özellikle ülkemizdeki youtuberlara göz attığımızda çoğunun üniversite mezunu olmadığını görmekteyiz. Zaten bu mesleği yapmak için bir diplomaya gerek yok. Kendinizi ilgi duyduğunuz alanlarda geliştirir iseniz youtuberlık mesleğinde başarılı olmanız kaçınılmaz olacaktır.

Mutlaka Oku: Milyon Dolar Kazandıran İşler!

Yorum ve Görüşlerinizi Aktarınız!

Böylelikle Üniversite Okumadan Kariyer yapmak isteyenlere 9 önemli tavsiyede bulundum. Bu 9 tavsiyeden sonra ise Lise ve Üniversite Gerektirmeyen Meslekler ile ilgili tam 5 adet günümüzde en çok ilgi duyulan meslekler ile ilgili bilgiler aktarmaya çalıştım. Sizlerinde Üniversite Okumadan Kariyer yapmak isteyenlere tavsiyelerini bekliyorum.

Üniversite Okumadan Kariyer yapmak isteyenlere tavsiyelerin yanı sıra okumadım ne iş yapabilirim, üniversite okumadan hangi meslekler olunur ve lise okumadan ne olabilirim gibi soruları soran kişilere önerileriniz var ise lütfen yorumlar aracılığı ile bizlerle paylaşınız…

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz