Derslerde Başarılı Olma Yolları

İcerikyazar.com ekibi olarak siz değerli okurlarımızın karşısına Derslerde Başarılı Olma Yolları adlı faydalı bir yazı ile çıkıyoruz. Bu yazımızdan sonra sizde okul başarınızı ciddi bir şekilde artırmak için bir yol haritasının sahibi olacaksınız…

Derslerde Başarılı Olma Yolları

Şuanda gerek ailelerin gerekse öğrencilerin en büyük hedeflerinden bir tanesi derslerde başarılı olabilmektir. Birçok öğrenci derslerde başarılı olmak ister fakat bunu nasıl yapacağını, nasıl bir yol çizeceğini bilemez. Bir öğrencinin başarılı olup olmaması bir nebzede olsa aile ve öğretmene düşmektedir. Öğretmen ve veli ne kadar bilinçli ise öğrencinin başarı durumunda gözle görülür bir fark görülmektedir. Lafı fazla uzatmadan derslerde başarılı olma yolları nelermiş hemen aktaralım…

1- Öğrenci Dersi Derste Dinlemelidir

Bu uyarıyı geçmişte birçok hocamızdan duymuşsunuzdur halende bu uyarı şuan ki nesile de yapılmaktadır. Derste pür dikkat bir şekilde öğretmenin dinlenmesi derslerdeki başarıyı artıran en önemli unsurdur. Derslerde başarılı olma yolları arasında bu tavsiyemiz olmazsa olmazdır.

2- Öğrenci Evde Tekrar Yapmalıdır

Öğrenci mutlaka okuldan geldikten sonra aynı gün içerisinde işlenmiş olan derslerin tekrarını yapmalıdır. Bir öğrenci bu yöntemi uygular ise %99 oranında derslerde başarılı olma şansını artırabilmektedir.

3- Öğrenci Derse Göre Bir Çalışma Metodu Belirlemelidir

Bir öğrenci derse göre çalışma metodu geliştirmelidir. Mesela sözel dersler okuyarak veya küçük notlar alınarak çalışılabilmekteyken sayısal dersler mutlaka yazılarak ve bol bol soru çözerek çalışmalar yapılmalıdır.

4- Öğrenci Sessiz Bir Ortamda Masa Üzerinde Çalışmalıdır

Bir öğrencinin çalışma ortamı mutlaka sessiz ve sakin olmalıdır. Aynı şekilde çalışma masasında derslerine çalışmalıdır. Ders çalışılacak ortamda bilgisayar, telefon vb. Teknolojik cihaz bulunmamalıdır. Bu maddemizde ders çalışma yolları arasında en önemlisidir.

5- 45 Dakikada Bir 15 Dakika Mola Verilmelidir

İnsan vücudunun 45 dakika ve üzerinde hareketsiz kalması halinde uyku moduna geçtiği yapılan birçok bilimsel araştırma sonucunda doğrulanmıştır. Her öğrenci kendisine bir ders programı ayarlarken 45 dakika ders 15 dakika mola verecek şekilde çalışmalar sürdürmelidir.

6- Ders Çalışmaya Başlamadan Önce Tüm Araç ve Gereçler Ayarlanmalıdır

Derste Başarılı Olma Yolları arasında oldukça önemli olan ders çalışmaya başlamadan önce tüm araç ve gereçlerin masada yer alması dikkat dağınıklığını ve zaman kayıplarının önüne geçecektir.

7- İşlenecek Konular Mutlaka Dersten Önce Çalışılmalı, Eksikler İşaretlenmelidir

Bir başka önemli maddemizde derste işlenecek olan konular dersten önce çalışılmalı, en azından konuya göz gezdirilmelidir. Bu sayede derslerde başarı ihtimali önemli ölçüde artırılabilmektedir.

8- Düzenli Defter Tutma Alışkanlığı Edinilmelidir

Derslerde başarılı olma yolları arasında oldukça önemli bir unsurda düzenli defter tutma alışkanlığının olmasıdır. Derslerde düzenli bir şekilde eksiksiz olarak defter tutan öğrencilerin tutmayanlara nazaran iki kat başarılı oldukları gözlemlenmiştir.

9- Bir Öğrenci Mutlaka Ezberden Uzak Durmalıdır

Beynin en büyük düşmanı ezberdir. Ezber beyin hücrelerinin ölmesine de sebebiyet vermektedir. Ezber yerine konunun ana fikrinin anlaşılması derslerde başarılı olma ihtimalini artıracaktır.

10- Kahvaltısız Asla Okula Gidilmemelidir

Derslerde Başarılı Olma Yolları arasında olmazsa olmaz tavsiyemiz kahvaltısız asla okula gidilmemesidir. Kahvaltı yapılması beynin ve vücudun gün boyu zinde kalmasına büyük yardımcı olmaktadır. Derslerde başarılı olmak isteyen öğrenciler mutlaka bu tavsiyemizi de dikkate almalıdır.

Böylelikle Başarılı Olma Yolları kategorisinde derslerde başarılı olma yolları neler olduğunu aktardık. İlerleyen zamanlarda derslerde başarılı olmak ile ilgili olarak benzersiz yazılar ile karşınıza çıkacağız…

Başarılı Olma Yolları İçin Tıklayınız

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz