Çocuk Cep Telefonlarında En iyi Aile Koruma uygulamaları + Gençlerce Kullanılan Gizli Uygulamalar

Çocuk Cep Telefonlarında En iyi Aile Koruma Uygulamaları + Gençlerce Kullanılan Gizli Uygulamalar

Çocukların ve gençlerin telefonlarının olması artık gayet normal. Çocuklarınızla bağlantı kurmanıza yarasa da mobil cihazlarındaki eylemlerini bilmek istiyorsunuz. Telefona sahip olma bir özgürlük ise bazı tehlikelere de neden olmaktadır. Çocuklar neyin paylaşılıp paylaşılmayacağı konusunda yeterli tecrübeye sahip değiller. Bunun dışında yaşları ilerledikçe çevrimiçi yaptıklarını gizleme eğilimi gösteriyorlar, bunu sağlayan uygulamalar da bulunuyor.

Aileler olarak çocuğumuzun kendi özel hayatı ve gizliliği ile güvenli olarak çevrimiçi olma isteği arasında bir denge kurmak zorundayız. Kendimiz her mesajı ya da uygulamayı kontrol edersek bu pek olanaklı gibi görünmüyor. Ancak böyle yapmaktansa çocuklarınızın dijital ortamlardaki eylemlerini kontrol edebilecek uygulamaları tercih edin.

Çocuk Cep Telefonlarında En iyi Aile Koruma Uygulamaları + Gençlerce Kullanılan Gizli Uygulamalar

Çocuk Cep Telefonlarında En iyi Aile Koruma Uygulamaları + Gençlerce Kullanılan Gizli Uygulamalar

EN İYİ AİLE KORUMA UYGULAMALARI

Çocuklarınızın güvenliği açısından, sanal ortamlardaki eylemlerini kontrol etmek için en iyi yol uygulamalardan yararlanmaktır. Bu uygulamalar çocuklarınızın eylemlerini bildirmekle kalmaz bununla birlikte kısa mesajları, arama kayıtlarını, konum bilgisini takip edebilirler. Telefon ya da tabletlerini elinize almadan güvende olup olmadıklarını rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

MSPY

Kızınızın ya da oğlunuzun neler yaptığını bilmek istiyorsanız mSpy kullanmanız gereken uygulamaların başında gelir. Aynı zamanda birden fazla şeyi takip edebilir. Çocuğunuza gelen aramaları veya yaptığı çağrıları, yüklemiş olduğu uygulamaları, GPS konumunu, mesaj içeriklerini ve daha fazlasını size aktarabilir. Bu bir gizli gözetleme değil; ileride üzülmelerine neden olabilecek hataları önlemek adına elinizden gelebilecek en akılcı çözümdür.

MAMABEAR

Artık bir genç olan çocuğunuzun yalnızca nereye gittiğini değil, araba sürerken yapmış olduğu hızı bile size bildiren bir uygulama var; MamaBear! Uygulama o anki hızı ve konum bilgisini anında paylaşıyor. Sosyal ağları ve mesajları da kontrol edebilirsiniz, bu sayede paylaşmamaları gereken şeylerden sakınmalarını sağlarsınız.

MOBICIP

Bu uygulama aracılığıyla genç kızınızın, oğlunuzun veya daha küçük kardeşlerinin özel bilgilere ulaşmasını engelleyebilirsiniz ama yeteri kadar onları takip edemezsiniz. Mobicip, uygulamaları, girilen web sitelerini gözetleyebilir, filtreler yapabilir, mobil cihazlara zaman sınırlaması koyabilir.

TEENSAFE

Teensafe, telefonda bulunan kısa mesajları, web tarayıcı ve GPS lokasyon geçmişini izlemenize destek olur. Yüklenmiş uygulamalara göz atabilir, kimlerle görüştüklerini belirleyebilirsiniz. Bu uygulamanın öne çıkan iyi bir özelliği de Kik uygulamasını ve rehbere eklenen kişileri takip edebilmesidir.

GENÇLERCE KULLANILAN DİKKAT ETMENİZ GEREKEN GİZLİ UYGULAMALAR

Gençlerce kullanılan ama bakıldığında telefonda görülmeyen uygulamalar olduğunu daha önce hiç duydunuz mu? İnternet’te bilginiz haricinde herhangi bir şey yapmadıklarından emin olabilmeniz için telefonunu kontrol etmeniz şart.

HESAP MAKİNASI

Hesap makinası görünümlü ama gerçekte fotoğraf gizlemek için kullanılan bazı uygulamalar var. Kızınız ya da oğlunuz bu uygulamada uygun bulmayacağınız resimler saklayabilir ve sizin bunlardan hiç mi hiç haberiniz olmaz.

Bu uygulamalardan bazıları Hesap Makinesi + Fotoğraf Gizleme Kasası, Gizli Hesap Makinesi Kasası, Taklit Hesap Makinası içerebilir.

Hesap makinası görünümünden dolayı aileler aldanıyorlar. Bir sistem uygulaması ya da gerekli bir uygulama gibi göründüğünden şüphe uyandırmıyor. Ancak işin aslı böyle değil. Uygulamaları iyice araştırın ve gizleme özelliğinin olup olmadığına bakın.

INSTAGRAM

Gençler gizli bir profil ile Instagram’ı da kullanabiliyor. Nasıl mı? Ailelerinin bildiği hesabın haricinde yeni bir hesapla giriş yapıyorlar ve diğer insanlarla bu hesap üzerinden iletişime geçiyorlar ve her şey gayet normal gözüküyor.

Bu durumu çözebilmenin tek yolu, çocuğunuzun telefonunu kontrol etmek. Çocuğunuzun Instagram hesabıyla oturum açın. Kullanıcı hesaplarını kontrol edin, birden fazla hesap varsa hemen görebilirsiniz.

KIK MESSENGER

Çocuğunuzu güvende tutmak için aile koruma denetimlerini etkinleştirebilirsiniz. Ancak bunlar Kik’te pek çalışmaz. Çocuklar hiçbir filtreye takılmadan yazabilir ve diğerlerine mesajlar gönderebilirler. Bu durum ise programı yakından tanıyan ve çocukları nasıl kandırabileceklerini iyi bilen çevrimiçi avcılar için uygulamayı bir oyun parkına çevirir.

WHISPER

Yetişkinlere has pek çok gizli materyalin, kullanıcılar arasında dağıtılmasını sağlar. Eminiz ki bu içeriklere baktığınızda çocuğunuzun bunları görmesini asla istemeyeceksiniz. Çocukların yaşlarına uygun olmayan konuşmaların yapılmasına ön ayak olur.

OMEGLE

Çocuğunuzun uzak durmasını isteyeceğiniz bir başka uygulama da Omegele. Bu uygulama ile yabancı kişiler çocuğunuzla rahatça iletişim kurabilir, bir çocukla paylaşılmayacak şeyleri konuşmaya kalkışabilirler. Sıradan biriymiş gibi davranarak çocuğunuzu tehlikeye atarlar.

ASK.FM

Yine gençler arasında çok yaygın olan sosyal paylaşım ağlarından biri de Ask.fm. Her türlü soru sorulabilir, bu nedenle ne kadar güvenli olduğunu üzerinde düşünülmelidir. Çete gibi davranan bir grup çocuk, bir başka çocuğu sıkıştırabilir, siber zorbalığa maruz bırakabilir.

Dijital dünya ailelerin yaşamına yeni bir stres unsuru daha ekledi. Aileler, gençlerce kullanılan uygulamaları bilmelidirler. İnternet ortamında çocuklarının nelerle meşgul olduklarını görebilmeleri için gerekli uygulamalara da sahip olmalıdırlar.

en iyi aile koruma uygulamaları….

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz