ilk Yardım Nedir? İlk Yardım İle İlgili Bilinmeyenler

İlk yardım toplumda daha çok herkesin hakkında bilgisi olduğu halde fakat bu işlemi yerine getiremeyen insanların çoğunlukta olduğu durumun adıdır. Daha düzgün bir tanım ile; herhangi bir kaza veya yaşam mücadelesinin olduğu durumlarda sağlık görevlileri veya ilk yardım bilen insanların görevliler gelinceye kadar gerekli müdahalelerle insanın yaşam mücadelesinden vazgeçmemesini sağlamaktır.

ilk Yardım Nedir? İlk Yardım İle İlgili Bilinmeyenler

ilk Yardım Nedir?

İlk yardım ülkemizde eğitim olarak geniş bir alan kaplamaktadır. Bunlardan bazıları sadece hasta veya yaralının yaşamsal faaliyetlerini devam etmesini sağlamak, hasta veya yaralının durumunun kötüye gitmesini engellemek veya kolayca iyileşebilmesini kolaylaştırmak denilebilir.

Bu konuda eğitim almış kişilerin ilk yardım uygulaması yapması gerekir. Yanlış yapılan uygulama kişiye olumsuz durum oluşturarak zarar verebilir. Bunun için ilgili kurumlardan ilk yardımı eğitimi almak yararınıza olacaktır. Bu konuda ayrıntılı olarak eğitim veren kurumlar bulunmaktadır.

İlk Yardım Yapan Kişi Nasıl Olmalıdır?

İlk yardım yapan kişi önce soğukkanlılığını koruyabilmeli ve karşısında muhatabı olan hasta veya yaralı sakinleştirmelidir aksi takdirde ilk yardımı yapan kişi de hasta veya yaralıda durumdan olumsuz bir şekilde etkilenecektir. Daha sonrasında çevresindeki durumları değerlendirip onlara göre önlemler almalıdır. İlk Yardım yapan kişi için en önemli maddelerden birisi de kendi can güvenliğini tehlikeye atmamalıdır.

Etrafta toplanmış olan insanlardan gerekli sağlık kuruluşlarına itfaiye, ambulans gibi yerlere telefon açmalarını organize etmesi gerekir. Hastanın durumuna göre uygun teşhisi yapıp müdahaleye başlamalıdır. Müdahale yapıldıktan sonra hasta veya yaralı kişinin kısa süre içinde gerekli sağlık kuruluşuna ulaştırılması sağlanmalıdır. Her

Tür Olayda İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Öncelikli olarak olay mahallinin güvenliği gözden geçirilerek bir sıkıntı varsa güvenli hala getirilir. Olay mahalli güvenliği sağlanırsa hasta veya yaralı kişi yerinden oynatılmamalıdır. Yaralı veya hasta sayısının fazla olması durumunda solunum sıkıntısı çeken, bilinç kaybı yaşayan, kanaması olan hasta veya yaralılardan başlanması gerekir. Kanamalı hastalara müdahale ederken Hepatit B,C ve AIDS gibi hastalıkların olma riskine karşın eldiven mutlaka kullanılmalıdır. İlk yardım aşamasından sonra mutlaka en yakın sağlık kurumundan destek alınması gerekir…

İlk yardım ile ilgili daha fazla bilgi için sitemizi takipte kalın…

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz