Satışlarını ve Net Karını Artıran Ucuz Sanayi Hisseleri

Dolar ve Altında hızlı yükselişler sürdüğü için gözler borsaya da çevrildi. Ülkemiz şirketlerine güvenen yatırımcılar borsadan elde etmiş oldukları getirileri dolar ve altındaki yükselişler ile kıyaslamaya başladılar. Bende bundan yola çıkarak hali hazırdaki cari değerleri ile ucuz sanayi hisseleri hangileri olduğuna değineceğim…

Ucuz sanayi hisseleri olarak nitelendirdiğim bu şirketlerde baz aldığım en önemli şeyler son çeyrek bilançolarında satışlarını ve net karlarını artırabilmeleridir. Burada yer vermiş olduğum şirketlerde bir diğer dikkat ettiğim kriter de döviz fazla pozisyona sahip olmalarıdır.

Döviz fazla pozisyonu olan şirketleri seçerek borsa yatırımınızı çok ciddi bir şekilde risksiz hale getirebilirsiniz. F/K ve PD/DD değerleri oldukça düşük olan bu şirketlerden gelecek bilanço dönemlerinde de iyi bir performans bekliyorum…

Ucuz Sanayi Hisseleri

Borsamız oldukça ucuz, yazılacak yeni hikayelerle uzun vadede dolar bazında da iyi getiriler elde edilebileceğini düşünüyorum. Tabi bunun için sürekli olarak şirket değişikliği ve ekran takibi yapmamak, kısaca sabırlı olmak kritik bir öneme sahip.

Borsada kısa vadeli al-satlarla bir yerlere gelinemeyeceğini artık anlamış olmalısınız. Her ayın sonunda paylaşmış olduğum  portföyümden de uzun vadeli yatırımın ne denli kazançlı olduğunu net olarak görmüşsünüzdür. Burada yer alan ucuz sanayi hisseleri ile uzun vadede kazançlı çıkılabileceğini tahmin ediyorum.

Kriterlerime uyan ucuz sanayi hisseleri ile ilgili kapsamlı bilgilendirmeye geçmeden önce sizlerden ricam bu önemli içeriğime 600 beğeni yollayarak bana destek olmanızdır. Özellikle kemik kitlemin 600 olan bu beğeni hedefini tutturmama yardımcı olacağını düşünüyorum. Destekleriniz için şimdiden çok çok teşekkürler…

İşte 8 Adet Ucuz Sanayi Hisseleri

1-Pınar Entegre Et ve Un Sanayi A.Ş. (PETUN)

Ucuz sanayi hisseleri listemin ilk sırasında Pınar Et ve Un yer alıyor. Şirket son çeyrekte %63 artışla 37 Milyon TL net kar ve %46 büyüme ile 316 Milyon TL satış geliri elde ettiğini açıkladı. 23 Milyon TL döviz fazla pozisyona sahip olan şirket bu dönemde 826 Bin TL’de finansman geliri elde etti. Şirket borcunu geçen seneye göre %164 artırarak 103 Milyon TL seviyesine yükseltti.

Güncel F/K değeri 8.48, PD/DD değeri 1.12 olan şirketin bu değerlerinin sektör ortalamasının altında olduğunu söyleyebilirim. Son 5 yılda karının %65’ini yatırımcısı ile paylaşan şirketin ihracat oran %2, son 1 senedeki özkaynak değişimi ise %8’dir.

%33’ü halka açık olan şirketin temettü verimliliği 6.39, Özsermaye karlılığı %13, yıllık net kar marjı ise %10’dur. %2’lik bir yabancı payına sahip olan şirketin %54’üne Yaşar Holding sahiptir. Şirketin son 10 çeyrekte net karlılığını ve satışlarını istikrarlı bir şekilde artırdığı grafiklerle de net olarak görülüyor.

Mutlaka Oku: 10 Bin TL İle Nasıl Yatırım Yapılır?

2-Arsan Tekstil Ticaret ve Sanayi A.Ş. (ARSAN)

Ucuz sanayi hisseleri listesinin ikinci sırasında yer alan Arsan Tekstil, son çeyrekte %8 artışla 39 Milyon TL net kar ve %48 büyüme ile 129 Milyon TL satış geliri elde etti. 168 Milyon TL döviz fazla pozisyona sahip olan şirket bu dönemde 1.35 Milyon TL finansman geliri elde etmeyi başardı. Şirketin herhangi bir net borcu yoktur ve kasasında 68 Milyon TL nakdi bulunmaktadır.

Güncel F/K değeri 5.16 ve PD/DD değeri 1.18’dır. Bu cari değerler sektör ortalamasının altındadır. Son 5 yılda karının sadece %1’ini yatırımcısı ile paylaşan şirketin %22 ihracat oranı ve son 1 senede özkaynaklarında %29’lık bir artış söz konusu olmuştur.

%44’ü halka açık olan şirketin temettü verimliliği 1.04, özsermaye karlılığı %27 yıllık net kar marjı ise %36’dır.%6 yabancı yatırımcı oranına sahip olan şirketin satışlarını özellikle son 2 çeyrektir çok ciddi bir şekilde artırmayı başardığını söyleyebilirim.

3-İskenderun Demir ve Çelik A.Ş. (ISDMR)

En beğendiğim şirketler arasında yer alan İskenderun Demir Çelik, ucuz sanayi hisseleri listesinin üçüncü sırasında yer alıyor. Şirket son çeyrekte %659 artışla 3 Milyar TL net kar ve %143 büyüme ile 10.50 Milyar TL satış geliri elde etti. 5.66 Milyar TL döviz fazla pozisyonu bulunan şirket, bu dönemde 288 Milyon TL finansman geliri elde etti. Şirketin net borcu geçen yıla göre %100 azalarak 4.4 Milyon TL’ye geriledi.

Son 5 senenin en iyi net karını ve satış gelirini açıklayan İskenderun Demir Çelik hissesinin güncel F/K değeri 7.35, PD/DD değeri ise 1.90’dır. Son 5 yılda karının %130’unu yatırımcısı ile paylaşan şirketin ihracat oranı %18’dir. Son 1 senedeki özkaynak değişimi ise %13 oldu.

Sadece %5’i halka açık olan şirketin temettü verimliliği %12.32’dir. Özsermaye karlılığı %29, yılık net kar marjı ise %24 bandında. %12 yabancı yatırımcı oranına sahip olan İsdemir hissesinin son 10 çeyrek bilançosundaki verilere baktığımda mükemmel bir görünüm çizdiğini söyleyebilirim.

Mutlaka Oku: Borsada Sigaraya Verilen Parayla Neler Yapılabilir?

4-Arçelik A.Ş. (ARCLK)

Ucuz sanayi hisseleri listesinin dördüncü sırasında yer alan Arçelik 651 Milyon TL net kar ve %52 büyüme ile 18 Milyon TL satış geliri açıkladı. 456 Milyon TL döviz fazla pozisyonu bulunan şirketin finansman geliri 851 Milyon TL. Arçelik net borcunu geçen seneye göre %160 artırarak 14 Milyar TL seviyesine yükseltti.

Son 5 yılda karının %28’ini yatırımcısı ile paylaşan şirketin %67 ihracatı bulunmakta ve Özkaynaklarında son 1 senede %3.5 oranında artış yaşanmıştır. Hissedeki güncel F/K değeri 8.57, PD/DD değeri ise 1.99’dur.  Bu ortalamalar sektörün altındadır.

%25’i halka açık olan şirketin temettü verimliliği 4.85, özsermaye karlılığı %25, yıllık net kar marjı ise %5.83’dür. İş yatırımında hedef fiyat verdiği hissedeki yabancı payı %41’dir. Bu önemli şirketin %40’lık kısmı Koç Holding’e ait…

5-Gentaş Genel Metal Sanayi ve Ticaret A.Ş. (GENTS)

Ucuz sanayi hisseleri listesinin beşinci sırasında yer alan Gentaş, 19 Milyon TL net kar ve %50 büyüme ile 203 Milyon TL satış geliri elde ettiğini açıkladı. 54 Milyon TL döviz fazla pozisyonu bulunan şirketin kasasındaki net nakdi 34 Milyon TL. Bu dönemde şirket herhangi bir finansman geliri elde etmedi.

Son 5 senenin en iyi satış rakamını açıklayan Gentaş hissesinin güncel F/K değeri 9.34, PD/DD değeri ise 2.04’dür. Bu ortalamalar sektörünün altındadır. Son 5 senede karının %21’ini yatırımcısı ile paylaşan şirketin %47 ihracatı bulunmakta. Gentaş son 1 senede de özkaynaklarını %10 artırmayı başardı.

%56’sı halka açık olan şirketin temettü verimliliği 1.20’dir. %24 özsermaye karlılığına sahip olan şirketin %11 yılık net kar marjı bulunmakta. %4 yabancı yatırımcı oranına sahip olan şirketin önümüzdeki bilanço döneminde net karlılığını ve satışlarını geçmiş çeyrek dilimlerde olduğu gibi artırıp artıramadığına dikkat ederek yatırım gerçekleştirebilirsiniz.

6-Çemtaş Çelik Makina Sanayi ve Ticaret A.Ş. (CEMTS)

Ucuz sanayi hisseleri listesinde altıncı sırada yer alan Çemtaş, son çeyrekte %56 artışla 77 Milyon TL net kar ve %117 büyüme ile 410 Milyon TL satış geliri elde etti. 205 Milyon TL döviz fazla pozisyonu bulunan şirketin net borcu yoktur ve kasasında 46 Milyon TL nakdi bulunmaktadır.

Son 5 senenin en iyi net karını ve satış gelirini açıklayan şirketin güncel F/K değeri 7.67, PD/DD değeri ise 2.25’tir. Bu değerler sektör ortalamasının altındadır. Son 5 sene de karının %20’sini yatırımcısı ile paylaşan şirketin %35 ihracat oranı bulunmakta ve şirket son 1 senede özkaynaklarını %11 oranında artırmayı başarmıştır.

%41 halka açıklık oranına sahip olan şirketin %33 özsermaye karlılığı ve %16 yıllık net kar marjı bulunmaktadır. %2 oranında yabancı yatırımcısı bulunan şirketin %57’sine Bursa Çimento Fabrikası sahiptir. Son bilançolardan yola çıkarak uzun vadede şirketten beklentilerin oldukça yüksek olduğunu söyleyebilirim.

Mutlaka Oku: Hızlı Para Kazandıran İşler

7-Egeplast Ege Plastik Ticaret ve Sanayi A.Ş. (EPLAS)

Ucuz sanayi hisseleri listesinde yedinci sırada Egeplast yer almakta. Şirket son çeyrekte 6.98 Milyon TL net kar ve %44 büyüme ile 109 Milyon TL satış geliri açıkladı. 17 Milyon TL finansman geliri bulunan şirketin net borcu 11 Milyon TL olarak gerçekleşti.

Son 5 senenin en iyi satışını elde eden şirketin güncel FK değeri 7.65, PD/DD değeri ise 2.76’dır. Bu iki değerde sektör ortalamasının altındadır. İstikrarlı bir şekilde satışlarını ve net karlılığını artırmayı başaran şirketin %14 ihracat oranı bulunmakta. Son 1 senede şirket özkaynaklarını %13 oranında artırmayı başardı.

%53’ü halka açık olan şirketin %44 özsermaye karlılığı ve %15 yıllık net kar marjı bulunmakta. Son 1 senede %22’lik bir yükseliş gerçekleştiren şirketin önümüzdeki bilançolarının yakın takibe alınıp bu şekilde yatırım gerçekleştirilmesi gerektiğini düşünüyorum…

8- RTA Lab Biyolojik Ürünler İlaç ve Mak. San. Ticaret A.Ş. (RTALB)

Ucuz sanayi hisseleri listesinin sonuncu sırasında yer alan RTA Laboratuvarları, %185 artışla 40 Milyon TL net kar ve %144 büyüme ile 112 Milyon TL satış geliri elde etti. 13 Milyon TL döviz fazla pozisyonu bulunan şirketin finansman geliri 279 Bin TL. Şirketin net borcu yoktur ve kasasında 23 Milyon TL nakdi bulunmaktadır.

%34 ihracat oranına sahip olan şirket son 1 senede özkaynaklarını %18 oranında artırmayı başardı. Son 5 senenin en iyi net karını ve satışını açıklayan şirketin güncel F/K değeri 7.56, PD/DD değeri ise 2.84’tür. Bu cari değerler sektör ortalamasının altındadır. 

%70’i halka açık olan şirketin özsermaye karlılığı %51, yılık net kar marjı ise %30’dur. %3’lük bir yabancı payına sahip olan şirketin gelecek dönemlerde bilançoları bu şekilde düzgün gelirse uzun vadede ciddi getiriler sağlayabileceğini düşünüyorum.

Ucuz sanayi hisseleri İle İlgili Görüşlerim!

Ucuz sanayi hisseleri arasından en beğendiğim ilk şirket İskenderun Demir Çelik. Beni takip eden kitle çok iyi bilir. Aylardır İskenderun demir çelik şirketini çok beğeniyorum ve Ereğli portföyümde olduğundan dolayı yatırım gerçekleştiremediğimi belirtmiştim. Şirket beklentileri karşılayarak son 1 ayda %30’u aşan bir getiri sağladı.

Arsan Tekstili de beğendiğimi söyleyebilirim. Portföy çeşitlendirmesi yapan yatırımcıların portföylerinde mutlaka bulundurmasının gerekli olduğunu düşündüğüm bu hissede finansal veriler gerçekten çok iyi. Gelecek dönemde Arsan’da hızlı yükselişler gerçekleştirileceğini düşünüyorum.

Ucuz sanayi hisseleri hisseleri arasında yer alan RTA şirketinin finansal verilerini de çok beğeniyorum ancak geçmişte yaşatmış olduğu hayal kırıklığından dolayı temkinli yaklaşılmasında yarar görüyorum. Gelecek bilançoları da takip ederek yatırım stratejinizi belirleyebilirsiniz…

Ucuz sanayi hisseleri İle İlgili Sizlerinde Yorumlarını Bekliyorum!

Böylelikle 8 adet Ucuz sanayi hisseleri ile ilgili sizleri bilgilendirmeye çalıştım. Sizlerinde burada yer alan sanayi şirketleri ile ilgili yorum ve görüşlerinizi bekliyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır…

Mutlaka Oku: Zarardan Kara Geçen Şirketler

Mutlaka Oku: Zenginler Neden Daha Fazla Zenginleşiyorlar?

Mutlaka Oku: Sanayi Şirketleri Borsa

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz