Patrondan Maaş Zammı Almak İçin 17 Büyük Tüyo

Merhabalar bu içeriğimde bu aralar benimde kafamı kurcalayan patrondan maaş zammı almak ile ilgili bilgiler aktaracağım. Maaşa zam nasıl istenir? ve Zam istemenin püf noktaları nelerdir? sorularının cevaplarına kısaca değinmeye çalışacağım. Bu içeriğimin sonunda sizlerinde patrondan maaş zammı almak ile ilgili görüş ve düşüncelerini aktarmasını istiyorum…

Patrondan Maaş Zammı Almak İçin 17 Büyük Tüyo

1- Kişisel Performansınızı Kağıt Üzerine Dökün!

Patrondan maaş zammı almak hususunda kararlı bir kişiliğe sahip olduğunuzu düşünüyorsanız son 12 aylık performansınızı becerebiliyorsanız Excell üzerine dökün. Daha sonrasında yaptığınız işler doğrultusunda şirketinize sağlamış olduğunuz faydalara değinin. Kısaca kişisel performansınızı objektif bir şekilde değerlendirin.

2- Patronunuza Vaatlerde Bulunun!

Asla direk almak istediğiniz maaş zammına odaklanmayın. Bunun yerine maaş zammı alır iseniz kişisel performansınız üzerindeki olabilecek etkilere değinin yani patronunuza istediğiniz maaşı vermesi halinde yapabileceklerinize değinin.

3- Pazar Araştırması Yapın!

Zam istemenin püf noktaları arasında pazar araştırması yapmak gelmektedir. Yani başka şirketlerde aynı işi yapan kişilerin maaşlarını öğrenip istemiş olduğunuz rakamlarının gerçekçi olup olmadığını öğrenin…

4- Patronunuzdan Randevu Talep Edin!

Ayak üstü bir görüşme ile asla maaş zammı talebinde bulunmayın. Patronunuzdan randevu talebinde bulunun. Aynı zamanda randevu nedeninizi belirtmeniz patrondan maaş zammı almak hususunda size kolaylık sağlayacaktır.

5- Zam İstemeden Önce İyi Hazırlanın!

Patrondan maaş zammı almak hususunda yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesi de hazırlanmadan yani tek bir prova yapmadan maaş zammı görüşmesine gitmek gelmektedir. Maaşa zam pazarlığı her insanı zorlayan doğal bir durumdur. Bu nedenle bu tür bir talepte bulunmak için önceden kendinizi iyi hazırlamanız ve prova yapmanız faydalı olacaktır.

6- Zam Gerekçelerinizi İyi Bir Şekilde Sunun!

Kafanızda zam gerekçelerini kurgularken zorlanmıyorken, patron karşısında bu tür bir istekte bulunmak ve zam gerekçelerinizi sıralamak zor olabilir. Bunun için zam gerekçelerinizi yazıya dökebilirsiniz. Asla paraya ihtiyacım var, kirama zam yapıldı veya arabamın giderlerine yetişemiyorum gibi taleplerle gitmeyin. Kaliteli gerekçeler sunarak kendi değerinizi patronunuzun gözünde artırabilirsiniz.

7- Her Daim Pozitif Olun!

Zam istemenin püf noktaları arasında en önemli maddemiz her daim pozitif olmak gelmektedir. Hiçbir patron ezik bir şekilde duran, öz güvenini kaybetmiş ve hayat enerjisi düşük birine zam yapmak istemez. Bu nedenle işinizin her dakikasında pozitif olmaya bunu yapamıyorsanız pozitif görünmeye dikkat edin. Asla mızmızlık yapmayın, şikayette bulunmayın.

8- Maaş Zammı İsteyeceğiniz Zamanı İyi Ayarlayın!

Yapılan bilimsel araştırmalarda çalışanların yaptığı en büyük hatalar arasında zamanlama hataları gelmektedir. Yapılan bu zamanlama hataları işçinin zam almasının önüne geçtiği gibi işinden kovulmasına veya kısa bir süre sonra iş değiştirmesine neden olmaktadır. Örneğin işten çıkarmaların olduğu, şirketin performansının düştüğü veya kriz zamanlarında maaş zammı talebinde bulunmamanız yararınıza olacaktır.

9- Hayır Kelimesi Karşısında Nasıl Bir Duruş Sergileyeceğinizi Hesaplayın!

Patrondan maaş zammı almak hususunda olumlu bir cevap alamayabilirsiniz. Bu nedenle hayır cevabını aldığınızda ne yapabilirsiniz, patronunuzla ne konuşabilirsiniz ona hazırlık yapmanız kaliteli bir zam görüşmesinin kilit anahtarıdır. Hayır cevabını aldığınızda patronunuza maaş zammı almak için ne yapmanız gerektiğini, ekstra sorumluluklar alarak maaşınıza zam yapılmasını veya fazladan mesailere kalarak maaşınızı artırma talebinde bulunmanız önerilmektedir. Eğer hayır cevabına karşın bu tür yanıtlar verir iseniz istediğiniz zammı alamayabilirsiniz ancak ne kadar ciddi olduğunuzu da patronunuza göstermiş olursunuz.

10- Kendi Değerinizin Farkında Olun!

Maaşa zam nasıl istenir? sorusu ile karşılaştığımda karşıdaki insanda kendi değerini ölçememe sorunu ile karşı karşıya kaldığını yani kendisini değersiz hissettiğini gözlemlemekteyim. Bu nedenle patrondan maaş zammı almak hususunda ciddi iseniz kendi değerinizin farkında olmanızı öneriyorum. Kendi değerinizi ölçebilecek bir yetkinliğe sahip değilseniz asla maaş zammı alamayacağınızı üzülerek söylemek istiyorum.

11- Asla Ben Burada 1 Yıldır Çalışıyorum Modu İle Girmeyin!

Patrondan maaş zammı almak istiyorsanız yapmamanız gerekenler arasında çalıştığınız süreyi baz alarak zam istemek gelmektedir. Unutmayın bir patronun gözünde çalıştığınız süre değil performansınız etkilidir. Çalışmış olduğunuz süre boyunca performansınızı baz almanız ve buna göre bir konuşma yapmanız çok daha doğru bir tercih olacaktır.

12-Bir Başka Personelin Maaşını Asla Konuşmayın!

Patrondan maaş zammı almak konusunda istekliyseniz yapmamanız gereken en önemli şey başkasının maaşını konuşmamaktır. Bu patron gözünde dedikoducu etiketi yemenize ve asla istediğiniz maaş zammı alamamanıza neden olacaktır.

13- İşi Bırakırım Tehdidinde Bulunmayın!

Maaşa zam nasıl istenir? sorusunu soran birine söylediğim en önemli tavsiyelerden bir tanesi de patrona işi bırakırım tehdidini kesinlikle yapmamasını öneririm. Bu şekilde işi ancak kişiselleştirirsiniz ve sonuçta hüsrana uğrarsınız. Özellikle işe ihtiyacınız olduğu bir dönemde bu tür tehditkar konuşmalar işinizi kaybetmenize neden olacaktır.

MUTLAKA OKU: OKUL OKUMADAN MESLEK SAHİBİ OLMAK

14- Duygusal Davranmayın!

Zam istemenin püf noktaları arasında duygusal davranmak yerine reel davranmak gelmektedir. Duygularınız ile o maaş toplantısına girmeniz halinde çok büyük bir ihtimal ile kaybedeceksinizdir. Bu görüşmeyi gözünüzde büyütmeyin. Hayatınızın 25-30 yılını çalışarak geçireceğinizi düşündüğünüzde bu tür durumlarla çokça karşı karşıya kalacağınızı bunun içinde stres yapmanın lüzumsuz olacağını bilin…

15- Giyiminize Özen Gösterin!

Patrondan maaş zammı almak konusunda daha önceden planlamanız gereken şey giyiminize dikkat etmenizdir. Paspal bir görünüme sahip bir çalışana zam yapmak hiçbir işverenin işine gelmez. Bu nedenle sadece zam toplantısı yaparken değil işinizin her dakikasında özenli giyinmeye dikkat edin. Emin olun bu madde diğer saymış olduğumuz maddelerden çok daha önemli…

16- Yeteneklerinizi Artırın!

Yeteneklerinizi artırın. Gerekiyorsa işiniz ile alakalı ve mevcut işinize katkı sağlayacak kurslara katılın. Bu kursların sertifikalı olmasına özen gösterin. Zam istemenin püf noktaları arasında yer alan bu maddemiz zam toplantısında somut deliller ile patronunuzun karşısına çıkmak ve olumlu sonuç almak için faydalı olacaktır.

17- Maksimum Beklentileri Karşılayan Biri Olmaya Çalışın!

Hiçbir işveren sadece minimum beklentileri gerçekleştiren kişilere para ödemek istemez. Bu nedenle maksimum beklentileri karşılayan biri olmaya çalışın. Bu işveren gözünde yerinizin doldurulamayacağını, sizin işten çıkmanız halinde başka bir eleman arama sürecinin gereksiz zaman kayıplarına ve gereksiz maddi yüklerin altına girilmesine neden olacağını düşünmesini sağlayın.

Patrondan maaş zammı almak hususunda yukarıdaki 17 maddemizi aklınızın bir köşesine yazmanızda fayda bulunmaktadır. Yazmış olduğum bu maddeler kendi kişisel iş hayatı tecrübelerimden ve araştırmalarım sonucunda en mantıklı gelen maddelerden oluşmaktadır.

Sizlerinde patrondan maaş zammı almak, zam istemenin püf noktaları ve maaşa nasıl zam istenir? sorusu ile alakalı görüş ve düşüncelerini mutlaka bekliyorum…

MUTLAKA OKU > SIFIRDAN ZENGİN OLMANIN YOLLARI

MUTLAKA OKU> ARABANIZA REKLAM ALARAK PARA KAZANMAK 

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz