Devlet Gibi Hisse ENKA Hisse İçin 12 Detay!

Selamlar arkadaşlar. Borsamızda kaliteli bir şekilde yönetilen ender şirketlerden bir tanesi olan Enka İnşaat hissesi ile ilgili önemli detayları sizlere aktaracağım. Adeta devlet gibi sağlam bir bilançoya sahip olan Enka Hisse için hazırlamış olduğum bu içeriği sonuna kadar takip etmelisiniz…

İstanbul merkezli bir şirket olan Enka İnşaat 1957 yılında endüstriyel inşaat, altyapı inşaatı, lojistik, gayrimenkul ve enerji alanlarında faaliyet yürütmektedir. Şirket özellikle Rusya ve Türki Cumhuriyetlerde gerçekleştirdiği projeler ile ön plana çıkıyor.

Ülkemizde elektrik santral gücü en büyük özel sektör firması olan Enka İnşaat bünyesinde 50’den fazla iştirak bulunmaktadır. 20 Binden fazla çalışana sahip olan şirket geçtiğimiz günlerde Socar ile 3 yıllık bir anlaşma gerçekleştirerek Petkim ve Star rafinelerinde bakım, onarım, tamir ve yenileme gibi faaliyetlerde bulunacaktır. Bu anlaşma şirketin önümüzdeki bilanço dönemine daha güçlü girmesine olanak sağlayacaktır.

ENKA Hisse

Şirketin web sitesini de oldukça kurumsal bir şekilde kullandığını ve tüm anlaşmalarını buradan yatırımcıları ile paylaştığını belirtmek istiyorum. Tamamen şeffaflık ilkesi doğrultusunda yönetilen şirketin bu doğrultuda devam etmesi halinde hisselerinde kaliteli yükselişlerin yaşanabileceğini düşünüyorum. Zaten yıl içerisinde borsa düşmesine rağmen Enka Hisse senedinin %30’lara varan yükselişi bunun en önemli göstergesidir.

ENKA Hisse

Yarım asırdan fazla geçmişe sahip olan Enka İnşaat şuana dek 2000’in üzerinde projeye imza atmıştır ve hali hazırda 16 ülkede çalışmalarına hız kesmeden devam etmektedir. Şirketin özellikle yurtdışı operasyonlarına odaklanması finansal durumunun bu denli güçlü bir duruma gelmesinde en büyük etken olmuştur. 

Enka Hisse için detaylara geçmeden önce sizden ricam bu önemli içeriğe en az 300 beğeni yollamanızdır. Bu destekleriniz saatlerce zaman harcayarak hazırladığım içeriklerimi daha istekli bir şekilde sizlere aktarmama yardımcı olduğunu belirtmek istiyorum. Destekleriniz için şimdiden teşekkürler…

İşte Enka Hisse İçin Önemli Detaylar…

1-Şirket 2 Milyar TL Net Kar Açıkladı!

Geçtiğimiz yıla göre %14 azalış göstermesine rağmen 2.05 Milyar TL’lik muazzam bir net kar açıklayan şirketin bu net karı son 5 senenin en iyi ikinci net karı olduğunu belirteyim. Geçtiğimiz yıl aynı dönemde net kar 2.38 Milyar TL’ydi. Bir önceki çeyrekte ise 1.14 Milyar TL’lik net kar bulunmaktaydı. Şirketin karını artırmada istikrarlı olduğunu söyleyebilirim.

2-Enka İnşaat Satış Gelirlerini %73 Oranında Büyütmeyi Başardı!

Enka Hisse için açıklanan son bilançoda geçen seneye göre şirketin satış gelirlerini %73 oranında büyütmeyi başardığını görüyorum. 4.67 Milyar TL’lik muazzam bir satış geliri elde eden şirketin FAVÖK oranı ise %157 artış göstererek 1.33 Milyar TL’ye ulaştı. Bu dönemde elde edilen 4.67 Milyar TL’lik satış geliri son 5 senenin en iyi satış geliridir.

Mutlaka Oku: Uzun Vade Hisse Portföyüm!

3-Şirketin Kasasında 29 Milyar TL Bulunmakta!

Finansal olarak devlet kadar sağlam bir görüntü çizen Enka İnşaat’ın döviz fazla pozisyonu 3.97 Milyar TL’dir. Bu dönemde elde edilen finansman geliri ise 30 Milyon TL oldu. Şirketin herhangi bir net borcu bulunmamakla beraber kasasında bulunan net nakdi ise 29 Milyar TL’ye ulaşmıştır. Şirketin yıllardır herhangi bir net borca sahip olmaması oldukça kaliteli bir şekilde yönetildiğini gösteren en iyi göstergedir.

4-Enka Hisse Cari Oranları Çok Ucuz!

Şirketin faaliyet göstermiş olduğu sektördeki rakiplerin cari oranlarına baktığımda Enka hisse senedinin halen ucuz fiyatlandığını görüyorum. Güncel F/K değeri 8.6, FD/FAVÖK değeri 5.2 ve PD/DD değeri ise tam 1’dir. Sektördeki bir şirketin F/K değeri 142 PD/DD değeri ise 5.53’e çıkmış durumda. Enka hisse cari oranlarına en yakın şirket hissesi ise ORGE’dir. Orge 7.80 F/K ve 1.84 PD/DD değerine sahiptir.

5-Şirketin Yabancı Yatırımcı Oranı %54!

Yabancıların fazlaca ilgi gösterdiği ender şirketlerden bir tanesi olan Enka İnşaat hissesinde son dönemde yabancıların alım yönünde kararlar aldığı görülmektedir. Yabancıların ilgisini artırdığı bir şirketin ilerlememesi imkansız olurdu. Son dönemlerde enka hisse senedinin yükselişinde yatan neden yabancı alımlarıydı. Bu alımlar ile beraber güncel yabancı yatırımcı oranı %54’e ulaşmış durumda. Ben bu oranın ilerleyen yıllarda daha da fazla artabileceğini düşünüyorum…

6-Enka Hisse 10 Yıldır Aralıksız Bir Şekilde Temettü Dağıtıyor!

Temettü dağıtma hususunda istikrarlı bir şirket olan Enka İnşaat, ara vermeden 10 yıl boyunca temettü dağıtma başarısı göstermiştir. Hissenin temettü verimliliği ise 3.13’dür. Son 5 yılda karının %46’sını yatırımcı ile paylaşmıştır. Şirket düzenli bir şekilde temettü dağıtmasının yanı sıra 3-4 senede 1 bedelsiz sermaye artırımına da giderek yatırımcısını mutlu etmektedir. Şirketin hiçbir zaman bedelli sermaye artırımına gitmediğini de belirtmek istiyorum…

Mutlaka Oku: Borsa Üzerine Filmler!

7-İş Yatırım Enka Hisse İçin 11.83’lük Hedef Fiyat Vermiştir!

Borsamızda sağlam projelerin altına imzasını atması nedeniyle çok beğenilen Enka inşaat hissesi için İş Yatırım 11.83’lük bir hedef fiyat belirtmiştir. Buna gerekçe olarak Sırbistan devleti ile otoyol projesi inşası için anlaşılması ve Gürcistan’daki hidroelektrik santral projelerin yer alması gösterilmektedir. Kısaca Enka inşaatın tamamen yurtdışı projelere odaklanması istikrarlı bir fiyat artışını sağlayacağı öngörülmektedir. Birçok aracı kurumda model portföyünde her zaman Enka Hisse senedine yer vermektedir.

8-Enka Hisse Halka Açıklık Oranı Sadece %12!

Borsamızın sağlam şirketleri arasında halka açıklık oranı en düşük şirketlerden bir tanesi olan Enka’nın halka açıklık oranı sadece %12’dir. Sevda Gülçelik %6.43’lük pay, Vildan Gülçelik %7.99’luk bir paya, Enka Spor eğitim ve sosyal yardım vakfı 5.87’lik paya ve Tera Holding %49.8’lik bir paya sahiptir.

9-Enka İnşaat Özsermaye Karlılığı Düşük!

Hissenin hızlı bir yol kat edememesinin en önemli sebebi özsermaye karlılığının %11 gibi düşük bir seviyede olmasıdır. Bunun yanı sıra şirketin yıllık net kar marjı istenilen seviye olan %42’lere çıkmış durumda. Şirketin bu denli yüksek kar marjının yanında özsermaye karlılığını artırması halinde önemli bir mesafe kat edebileceğini düşünüyorum.

10-Şirketin İhracat Oranı %97!

Tamamen yurtdışı projelerine odaklanmış bir şirket olan Enka İnşaat toplam satışlarının %97’sini yurtdışına gerçekleştirmektedir. Bu denli yüksek bir ihracat oranına sahip olunması şirketin önemli bir döviz fazlasına sahip olmasını sağlamaktadır. Kur oynaklıklarından da kar elde etmeyi başaran şirketin yurtdışındaki projelerini istikrarlı bir şekilde artırması hisse fiyatı üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olacaktır. 

11-Şirket Son 3 Çeyrekte Özkaynaklarını Ciddi Oranda Artırmayı Başarmıştır!

Bir şirketin zaman içerisinde özkaynağını artırıyor olması düzgün ve kaliteli bir şekilde yönetildiğini göstermektedir. Enka hisse senedinde son 3 çeyrekte %22.2’lik özkaynak artışının muazzam olduğunu düşünüyorum. Enka hisse için çok daha eski bilançolara göz gezdirdiğimde şirketin istikrarını bozmadan her sene düzenli bir şekilde özkaynağında artışlar gerçekleştirdiğini net olarak görebiliyorum.

Mutlaka Oku: Zengin Olmanın Yolları

12-Bundan Tam 10 Yıl Önce 100.000 TL’ye Enka Hisse Alsaydınız…

Enka hisse senedini 2011 Ağustos ayında 100.000 TL’ye almış olsaydınız ve bugüne kadar korumayı başarsaydınız %635 getiri ilse paranız temettü ve bedelsiz sermaye artırımları dahil olarak 735.708 TL olurdu. 10 sene içerisinde muazzam bir sermayeye sahip olmak istiyorsanız hangi hissede olursanız olun uzun vadeli düşünmek zorundasınız. %635’lik bir getirinin birçok yatırım aracında bulunmaması borsada uzun vadeli yatırımcılığın daha cezbedici olmasını sağlamıştır.

Enka Hisse İle İlgili Benim Görüşlerim!

Şirketin yurtdışı projelerinde bugün olduğu gibi aynı istikrarı sürdürmeye devam etmesi geçmiş 10 yıldan çok daha hızlı bir şekilde hisselerin yukarı yönlü bir harekete sahip olabileceğini düşünüyorum. Şöyle bir gerçekte var mutlaka kasadaki 29 Milyar TL’lik muazzam paranın bir kısmının bedelsiz veya temettü yolu ile yatırımcılara dağıtılması gerekmekte…

Benim Enka hisse senedinde en beğendiğim şey satışlarının %97’sinin yurtdışına olmasıdır. Bu tür şirketler borsamızda bir elin parmağını geçmeyecek kadar az. Uzun vadeli bir yatırım düşünüyorsanız Enka hisse senedine her ay kademeli alımlar gerçekleştirmeniz enflasyonun çok üzerinde getiriler elde etmenize imkan tanıyacaktır.

Benim’de portföyümde yer alan Enka inşaat hisse için en büyük handikabın düşük temettü verimliliği olduğunu düşünüyorum. Şirketin temettü verimliliğini artırma yoluna gitmesi uzun vadeli yolculukta Enka Hisse senedinin tercih edilebilirliğini, bunla doğru orantılı olarak da hisse fiyatlarının hızlı bir şekilde yükselebileceğini düşünüyorum…

Enka Hisse İle İlgili Yorum ve Görüşlerinizi Bekliyorum!

Böylelikle Enka hisse ile ilgili 11 adet madde aktardım. Sizlerinde bu önemli hisse ile ilgili yorum ve görüşlerinizi bekliyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır…

Mutlaka Oku: Bimas Hisse

Mutlaka Oku: Temettü Emekliliği İçin En Uygun Hisseler

Mutlaka Oku: Uyurken Para Kazanmak

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz