BIMAS Hisse İçin 12 Güncel Detay!

Faaliyetine 1995 yılında başlayan Bim, bugün itibari ile Perakende sektörünün pazar payı en yüksek şirketidir. Pazar payındaki bu büyüklük şirketin borsadaki hisselerine ciddi bir talebin oluşmasına neden oldu. Bende bundan yola çıkarak Bimas Hisse ile ilgili bilinmesi gereken detayları sizlere aktaracağım…

2020 yılında 969 mağaza daha açılarak şirketin büyümesi sürdürülmüştür. Bim, yeni konsepti olan FİLE mağazalarını da hız kesmeden büyütmeye devam etmektedir. Türkiye’nin yanı sıra Fas ve Mısır’da da önemli faaliyetlerde bulunan BİM bu ülkelerde de ciddi bir mağaza sayısına sahiptir.

2020 yılı sonu itibari ile 60.663 kişiye istihdam sağlamayı başaran Bim, pazardaki istikrarını son açıklamış olduğu bilançolar ile rahatlıkla göstermektedir. Bimcell’de de 1 Milyonun çok üzerinde abone sayısına ulaşan şirket bu alandaki yatırımlarını da artırması beklenmekte…

BIMAS Hisse

bimas hisse

Özellikle Borsada Bimas Hisse incelemesi yapan birçok yatırımcı şirketin artık büyümesini tamamladığını bu nedenle de artık hisse fiyatında bir artışın yaşanamayacağını düşünmektedir. Bu tür düşüncelere sahip kişiler doğal olarak hisseyi uzun bir süre elinde tutamıyor.

Şirketin son açıkladığı bilançoda net kar ve satışların halen artış gösterdiği görülmektedir. Bana göre ülkemizde ilerleyen zamanlarda da şimdide olduğu gibi ciddi bir gıda enflasyonu olduğu sürece Bim’in bilançosunda kötü bir durumun yaşanabileceğini düşünmüyorum…

Bimas Hisse ile ilgili daha kapsamlı detaylara geçmeden önce sizlerden rica içeriğimi beğenip kanalıma abone olmanızdır. Sizlerden gelen bu tür destekler daha kaliteli içerikler üretebilmem hususunda bana ekstra motivasyon sağlıyor. Şimdiden teşekkürler.

İşte Bimas Hisse İçin Bilinmesi Gerekenler…

1-BİM 725 Milyon TL Net Kar Açıkladı!

Şirket son açıkladığı bilançoda %4 artışla 725 Milyon TL net kar elde ettiğini belirtti. Bir önceki çeyrekte net kar 684 Milyon TL’ydi. Geçen sene aynı dönemdeki net kar ise 697 Milyon TL’ydi. Şirketin elde etmiş olduğu bu net kar son 5 senenin en iyi ikinci net karıdır.

2-Şirket Satış Gelirlerinde %22’lik Bir Büyüme Göstermiştir!

BİMAS hisse için açıklanan son bilançoda geçen sene aynı döneme göre satış gelirlerinde %22’lik bir büyüme söz konusudur. Bu çeyrekte şirket 17 Milyar TL satış geliri elde etti. Geçen sene aynı dönemde 14 Milyar TL’lik satış geliri bulunmaktaydı. Bu çeyrekte açıklanan net satış geliri şirketin son 5 senede elde ettiği en iyi satış geliridir.

3-BİM, 582 Milyon TL’lik Döviz Fazla Pozisyona Sahiptir!

Bilançosunda çok sağlam bir görüntü çizen şirket 582 Milyon TL’lik döviz fazla pozisyona sahiptir. Şirket bu dönemde 58 Milyon TL’lik finansman geliri de elde etmeyi başarmıştır. Şirketin bu derece iyi bir döviz fazla pozisyona sahip olması ülkemizdeki kur artışlarından dolayı da kar etmesini sağlamaktadır.

4-Şirketin Net Borcu Geçen Yıla Göre %170 Oranında Artış Gösterdi!

Tüm iyi göstergelere rağmen şirketin net borcunun bu dönemde %170 oranında artış göstererek 4.4 Milyar TL seviyesine çıkması olumsuz bir gösterge olarak önümüze çıkıyor. Bu borç eğer ki yatırımlar içinse sorun yok ancak bu kategori dışında bir nedenden dolayı ise ilerleyen bilanço dönemlerinde bu durum sıkıntı yaratabilir. Burada şöyle bir gerçekte var bir çeyrekte 17 Milyar satış geliri 725 Milyon TL’de net kar açıklayan bir şirket için 4.4 Milyar TL’lik borç çok büyük bir sorun teşkil etmediğini düşünüyorum.

5-Şirketin F/K ve PD/DD Değeri Sektör Ortalamasının Altındadır!

14.73’lük F/K değerine ve 7.66’lık PD/DD değerine sahip olan BİMAS Hisse sektör ortalamasının altında fiyatlanmaktadır. Ancak burada şöyle bir gerçekte var 14.73’lük F/K değeri ve 7.66’lık PD/DD değeri bir hissenin çok fazla fiyatlandığını da göstermektedir. Sektördeki diğer şirketlerden ŞOK’un 21.18’lik F/K değeri ve 22.14’lük PD/DD değerine göz attığımızda da BİM’in ucuz kaldığını da söyleyebiliriz. Değerlendirmeyi yaparken sektördeki diğer şirketlerin ortalamalarına bakmak daha sağlıklı sonuçlar elde etmede yardımcı olacaktır.

6-BİMAS Hisse Yabancı Yatırımcı Oranı %61!

Bir şirketin borsada istenilen performansı gösterebilmesi için yabancı yatırımcıların o hisseye giriş yapması gerekmektedir. Aksi takdirde yerli yatırımcının ilgisi ile özellikle büyük tahtalar hareket ettirilemeyecektir. Son zamanlarda BİMAS Hisse de görülen bu hareketliliğin en önemli sebebi yabancıların giriş yapmasıdır. Şirketin güncel olarak yabancı yatırımcı oranı %61 bandındadır.

7-Hissenin Halka Açıklık Oranı %60!

Şirketin %15’ine Bereket Gıda, %10’una Naspak Gıda Sahiptir. %60’lık kısımda halka açıktır. Geriye kalan %15’lik bölüm ise bireysel olarak ciddi bir hisse sayısına sahip olan yatırımcılarındır. BİMAS hisse senedinin ağır bir şekilde ilerlememesi için halka açık kısmın %49’lara düşmesi gerektiğini düşünüyorum.

8-Bundan 10 Sene Önce Hisseye 10.000 TL Yatırsaydınız!

BİMAS hisse senedine 2011 Ağustos ayında 10.000 TL’lik bir yatırım gerçekleştirseydiniz ve bugüne kadar bozmamayı başarsaydınız %491’lik getiri ile 59.135 TL’lik bir sermayenin sahibi olabilirsiniz. %491’lik bu getiri enflasyonun çok üzerinde bir getiri sağladığı için tatmin edici olduğunu söyleyebilirim.

9-İş Yatırım Hisse İçin 90 TL Hedef Fiyat Belirtmiştir!

Hızlı mağaza açılışlarından ve pandemi döneminde sepet büyüklüğünün artmasından dolayı İş Yatırım Bimas Hisse için 90 TL hedef fiyat belirtmiştir. İş yatırımın yanı sıra birçok aracı kurumda Bim hisse senedini model portföylerinde göstermeye devam etmektedirler…

10-Bim Son 10 Yıldır Aralıksız Bir Şekilde Temettü Dağıtmıştır!

Hisse için söylenebilecek en güzel şeylerin başında 10 yıldır aralıksız bir şekilde temettü dağıtmasıdır. Bim tarihi boyunca hiçbir zaman bedelli sermaye artırımına gitmemiştir. Ortalama olarak 4-5 senede 1 bedelsiz sermaye artırımına giderek yatırımcısını mutlu etmektedir. BİMAS Hisse temettü verimliliği 4.85’dir. Şirket son 5 yılda karının %81’ini yatırımcısına dağıtmıştır.

11-Şirketin Özsermaye Karlılığı %54 Bandında!

Bir hissenin hızlı bir şekilde yol kat edebilmesi için özsermaye karlılığının yüksek olması gerekir. Bimin son açıkladığı bilanço sonrasında %54’e çıkan Özsermaye karlılığı oldukça tatmin edici oldu. Bunun yanı sıra yıllık net kar marjının sadece %4.69 olması sıkıntılı bir durumdur. Şirketin uzun vadede bu kar marjını yukarı doğru çıkarması gerekmekte… 

12-CITIBANK 220 Milyon Bimas Hisse Sahiptir!

Saklama analizine göz gezdirdiğimde %50 payla 220 Milyon Adet Citibank, İş yatırım 77 Milyon adet ve DEUTSCHE BANK ise 28 Milyon adete sahiptir. Son dönemde Bimas hisse adetini düşürenler ise yapı kredi, vakıf yatırım ve garanti olmuştur…

BIMAS Hisse İçin Yorum ve Görüşlerinizi Bekliyorum!

Böylelikle Bimas Hisse senedi için 12 detay aktardım. Sizlerinde Bim hisse senedi ile ilgili aktarmak istediğiniz görüş ve düşünceleriniz varsa yorumlar aracılığı ile belirtiniz. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir…

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz