Temettü Emekliliği İçin En Uygun Hisseler (10 Şirket)

Kendi bireysel emeklilik sistemini oluşturmak isteyenler için güzel bir içerik hazırladım. Temettü emekliliği için en uygun hisseler başlıklı bu içeriğimde bugün itibari ile temettü emeklisi olmak amacıyla bir portföy oluştursaydım hangi şirketleri seçebileceğimi aktaracağım. Tabi bunu bir yatırım tavsiyesi olarak algılamamanız gerektiğini baştan belirtmek istiyorum…

Temettü emekliliği kısa zamanda zengin olmak isteyen ve borsaya kumar gözüyle bakanlar için kesinlikle uygun değildir. Zaten geçmişte bu tür bir düşünce yapısı ile borsaya yatırım yapmış kişiler yüzünden borsa birçok kişinin gözünde halen kumar olarak nitelendiriliyor.

Borsanın kumar olduğu düşüncesini hemen zihnimizden atıp temeline ve yöneticilerine güvendiğiniz şirketlere her ay maaşınızın %10’unu hisse fiyatına bakmadan alım gerçekleştirmeniz 10 sene sonra yatırımlarınızın meyvesini almanıza olanak tanıyacaktır…

Temettü Emekliliği İçin En Uygun Hisseler

Temettü emekliliği için en uygun hisseler ile ilgili araştırma yaparken mutlaka finansal okuryazarlığınızı geliştirmeye de çalışmalısınız. Bedelli sermaye artırımı, bedelsiz sermaye artırımı, gelir tablosu, ödenmiş sermaye, net kar ve satış geliri gibi kavramları mutlaka öğrenmelisiniz.

Temettü emekliliği için seçmiş olduğunuz şirketin her sene karını, satışını ve kar marjın artırabildiğinden emin olmalısınız. Bilançosunda durgun bir görüntü çizen şirketler uzun vadede size enflasyon kadar bir getiri sağlamayacaktır. Bu nedenle de her 3 ayda 1 portföyünüzde yer alan şirketlerin bilançolarını kontrol ediniz.

Temettü Emekliliği için uygun hisseler ile ilgili detaylara geçmeden önce sizden ricam bu içeriğe en az 300 beğeni atmanızdır. Bu tür destekleriniz daha kaliteli içerikler üretebilmem hususunda bana motivasyon sağlıyor. Şimdiden destekleriniz için teşekkürler…

Temettü Emekliliğini Amaç Edinen İnsan Bunları Bilmeli!

1-10 Senelik Plan Çizin!

Portföyünüze ekleyecek olduğunuz şirketleri en az 10 sene satmayacağınızı aklınızda bulundurun. Bu nedenle mümkün olduğunca en iyi seçimi yapmaya odaklanın. Aksi takdirde zararına da olsa 6-7 aylık süre zarfı içerisinde şirketi portföyünüzden çıkarmak isteyeceksinizdir.

2-Asla Paranızı Tek Bir Şirkete Yatırmayın!

Temettü emekliliğini amaç edinenlerin bilmesi gereken en önemli şey tek bir şirkete bağlanmamaktır. Portföyünüzde en az 3 en fazla 10 şirket olmalıdır. Sektörel çeşitliliği de kesinlikle ihmal etmeyin. Bu riski ciddi bir şekilde düşürür ve beklemediğiniz şirketlerden beklemediğiniz karlar elde etmenize olanak tanır.

3-Kademeli Alımlar Yapın!

Seçmiş olduğunuz şirketlere paranızı tek seferde gömmeyin. Her ayın başında maaşınızın %10’u ile hisse fiyatlarına bakmadan kademeli alımlar gerçekleştirmeniz uzun vadede altın ve doların getirisinden çok iyi getiriler elde etmenize imkan tanıyacaktır. Bunu rastgele seçmiş olduğunuz hisselerin geçmiş 10 yıllık fiyat hareketlerine bakarak da görebilirsiniz.

Mutlaka Oku: Borsada Sigaraya Verilen Parayla Ne Yapılabilir?

4-Şirketi Portföye Eklemeden Önce Şirket Sahiplerini Araştırın!

Mümkün olduğunca aile şirketi görünümü çizen şirketlerden uzak durun. Mesela koç grubu şirketleri gibi kurumsallığı ilke edinmiş şirketler önceliğiniz olmalıdır. Şirket sahiplerinin herhangi bir spekülatif haberlerde görülmemesi ve şirketin yatırımcısına değer veren bir görüntü çizmesi çok önemlidir.

5-Bilanço Okumayı Gözünüzde Büyütmeyin!

Temettü Emekliliği İçin En Uygun Hisseler için araştırma yaparken bilanço okumayı gözünüzde büyütmeyin. İş sadece bilanço okumak ile olsaydı muhasebeciler ve matematikçiler zengin olurdu. Bilançoda dikkat etmeniz gereken en önemli detaylar; Net kar, satışlar, şirketin döviz pozisyonu, şirketin kasasındaki para ve borçluluğudur.

6-Sabırlı Değilseniz Temettü Emeklisi Olamazsınız!

Temettü emekliliğini amaç edinip yatırım gerçekleştirip 6 ay içerisinde hisselerini bozan birçok kişiyi gördüm. Sizde bu tarz kişiler gibi sabırsız bir kişiliğe sahipseniz hiç başlamamanız daha sağlıklı olacaktır. Unutmayın ülkemiz insanı gibi altına yatırım yapar gibi borsaya yatırım yaparsanız zengin olursunuz.

7-Sürekli Hisse Fiyatlarını Takip Etmeyin!

Her gün portföyünüzdeki hisselerin fiyatlarına bakarsanız uzun vadeli bir yolculuğa çıkamazsınız. Takip yapan kişi uzun vadede portföyün güzel bir getiri kazandırabileceği motivasyonunu psikolojik olarak kaybeder. Geçmişte birçok kez bende böyle bir hata yaptığım için uzun vadeli bir portföy oluşturamadım maalesef…

Temettü emekliliğini amaç edinenlerin bilmesi gereken 7 detayı aktardıktan sonra gelelim Bana göre şuanda temettü emekliliği için en uygun hisseler

Temettü Emekliliği İçin En Uygun Hisseler (10 Şirket)

1-İskenderun Demir ve Çelik A.Ş. (ISDMR)

2016 yılında halka arz olduktan sonraki her yılda yüksek temettüler açıklayan İskenderun Demir Çelik hissesini Temettü Emekliliği İçin En Uygun Hisseler listemin başına alıyorum. Fiyatının cazip olması da İskenderun Demir Çelik hissesi öne çıkartmaya yetti.

Şirket son açıkladığı bilançoda %401 artışla 1.06 Milyar TL net kar ve %50 büyüme ile 5.56 Milyar TL’lik satış geliri elde etti. döviz fazla pozisyonu 2.47 Milyar TL olan şirketin borcu da geçen seneye göre %50 azalış göstererek 1 Milyar TL seviyesine gerilemiştir.

%9.03’lük temettü verimliliğine sahip şirket son 5 senede karının %153’ünü yatırımcısına dağıtmıştır. Şirketin ihracat oranı ise %9.7’dir. Son 1 senede %7.4 oranında öz kaynaklarını artırmayı başarmıştır. Özkaynak artışı şirketin doğru yönetildiğini gösteren en önemli emaredir…

Mutlaka Oku: 150 Bin Lira İle Ne İş Yapılabilir?

2-Vestel Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret A.Ş. (VESBE)

Temettü emekliliği için en uygun hisseler listeme Vestel Beyaz Eşya hissesini eklememin en önemli sebebi ülkemizdeki Türk firmalarının fiyat avantajlarından dolayı ithal markalara nazaran satışlarını son 3 senedir ciddi bir şekilde artırmasıdır. Zaten Vestel Beyaz Eşyanın son açıkladığı bilançodan bunu net bir şekilde görüyoruz.

Şirket son açıkladığı bilançoda %140 artışla 516 Milyon TL net kar ve %128 büyüme ile 4.38 Milyar TL satış geliri elde etti. Döviz açık pozisyonu 1.54 Milyar TL olan şirketin net borcu geçen seneye göre %85 oranında artarak 1.3 Milyar TL’ye yükselmiştir.

Temettü verimliliği %7.52 olan şirket son 5 senede karının %65’ini dağıtma başarısı göstermiştir. Şirketin ihracat oranı ise %76 gibi müthiş bir seviyede. Son 1 senede ise %15.7’lik özkaynak artışı yaşandığını görmekteyim. Şirketin Özsermaye karlılığının da %61 bandında olması çok iyi…

3-Aksa Akrilik Kimya Sanayi A.Ş. (AKSA)

Şirketin çok iyi bilançoya sahip olması ve bulunmuş olduğu sektörde çok fazla rakibinin olmaması tercih etmemde etkili oldu. Şirket son 10 yıldır aralıksız bir şekilde temettü dağıtma başarısı göstermiş ve son 5 yılda da en yüksek temettüyü dağıtan şirketlerden bir tanesi olmuştur.

Son açıklanan bilançoda şirket %105 artışla 133 Milyon TL net kar ve %24 büyüme ile 1.32 Milyar TL’lik satış geliri elde etmiştir. Döviz fazla pozisyonu 264 Milyon TL olan şirketin net borcu geçen seneye göre %51 oranında azalarak 523 Milyon TL’ye gerilemiştir.

Özsermaye karlılığı %27 ve yıllık net kar marjı %11 olan Aksa Akrilik firmasının güncel temettü verimliliği 4.51’dir. Şirket son 5 senede karının %90’unu yatırımcısına dağıtmıştır. Şirketin ihracat oranı ise %32’dir. Hissedeki yabancı yatırımcı oranı %41…

Mutlaka Oku: Yaşım 28 Borsadan Öğrendiklerim!

4-Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. (EREGL)

Borsamızın en sağlam şirketlerinden bir tanesi olan Ereğli Demir Çelik hissesini Temettü emekliliği için en uygun hisseler listesine eklememem yanlış olurdu. Son 10 yıldır aralıksız bir şekilde temettü dağıtan şirketin yüksek temettüler dağıtması tercih edilebilirliğini artırmaktadır.

Ereğli için son açıklanan bilançoda %771 artışla 2.62 Milyar TL net kar ve %64 büyüme ile 10.46 Milyar TL satış geliri elde edildiği açıklandı. Döviz açık pozisyonu 4.08 Milyar TL olan şirketin kasasında bulunan net nakdi ise 203 Milyon TL’dir.

Güncel temettü verimliliği 10.23 olan şirket son 5 senede karının ortalama olarak %95’ini yatırımcısına dağıtmıştır. İhracat oranı %11.8 olan şirketin özkaynak değişimi ise %7.4’dür. Özsermaye karlılığı %15 ve yıllık net kar marjı da %15 olan şirketin son 1 senede %145’lik bir yükseliş yaşadığını da belirtmek istiyorum.

5-Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. (TOASO)

Sürekli olarak Ford hissesi ile kıyaslanan Tofaş hissesi ucuz fiyatından ötürü Temettü emekliliği için en uygun hisseler listeme eklenmiştir. Aynı zamanda son 10 yıldır aralıksız bir şekilde temettü dağıtan şirket %7.54’lük temettü verimliliğine sahiptir.

Son açıklanan bilançoda şirketin %201 artışla 867 Milyon TL net kar ve %148 büyüme ile 7.56 Milyar TL’lik satış geliri elde ettiği belirtildi. Döviz açık pozisyonu 3.14 Milyar TL olan şirketin net borcu geçen seneye göre %38 oranında artarak 5 Milyar TL seviyesine yükselmiştir.

Son 5 senede karının %62’sini temettü olarak yatırımcısına dağıtan Tofaş’ın ihracat oranı %51’dir. Son 3 çeyrekteki özkaynak değişimi ise %3.7’dir. Özsermaye karlılığı %67, yıllık net kar marjı ise %8.76 olan şirketin yabancı yatırımcı oranı %53’dür.

6-Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş. (SISE)

Bulunduğu sektörde adeta rakipsiz olması ve çok ciddi bir finansal büyüklüğe sahip olması ve bunlara rağmen ucuz fiyatlanması Temettü emekliliği için en uygun hisseler listeme Şişecam’ı eklememe neden olmuştur. Birçok uzman tarafından hisse halen ucuz olduğu ve yakın zamanda ciddi bir fiyatlamaya sahip olacağı belirtilmektedir.

Son açıklanan bilançoda %1548 artışla 1.39 Milyar TL net kar açıklandı. Satış geliri de %68 oranında büyüyerek 7.09 Milyar TL oldu. Döviz fazla pozisyonu 7.53 Milyar TL olan şirketin net borcu geçen seneye göre %42 oranında azalarak 4.6 Milyar TL seviyesine kadar gerilemiştir.

Temettü verimliliği %1.75 gibi çok düşük bir seviyede olsa da portföyü garantiye almak için ben portföyüme ekliyorum. Şirket son 5 senede karının sadece %25’ini yatırımcısına dağıtmıştır. İhracat oranı %44 gibi gayet iyi seviyelerde olan şirketin özkaynak değişimi ise %15.7 oranında gerçekleşmiştir. Şirketin özsermaye karlılığı %21, yıllık net kar marjı ise %17.22’dir.

7-Ford Otomotiv Sanayi A.Ş. (FROTO)

Temettü emekliliği için en uygun hisseler listeme düşük bir temettü verimliliğine sahip olmasına rağmen Ford hissesini eklememin en önemli sebebi şirketin ilerleyen yıllarda elektrikli araç üretimine daha fazla odaklanmasıdır. Şirketin şuandaki en büyük hikayesi bu olduğundan dolayı ciddi bir yükseliş potansiyeline sahip olduğunu düşünüyorum.

Şirket son açıkladığı bilançoda %257 artışla 999 Milyon TL net kar ve %84 büyüme ile 10.53 Milyar TL satış geliri elde etti. Döviz açık pozisyonu 5.20 Milyar TL olan şirketin net borcu 4 Milyar TL’dir. Şirketin özsermaye karlılığı %109, yıllık net kar marjı ise %10’dur.

Şişecam gibi düşük temettü verimliliği olan Ford şirketi son 5 senede karının %72’sini yatırımcısına dağıttığını söyleyebilirim. İhracat oranı %75.3 olan şirketin son 3 çeyrekteki özkaynak değişimi %3.1 olmuştur. Hissedeki yabancı yatırımcı oranı ise %71’lere ulaşmış durumda…

Mutlaka Oku: BES Mantığında Hisse Biriktirmek!

8-ENKA İnşaat ve Sanayi A.Ş. (ENKAI)

Sağlam bilançoya sahip olmasından ötürü tercih sebebim olan Enka inşaat sektörünün öncü şirketlerinden bir tanesidir. Açıklamış olduğu bilançodan ve ucuz fiyatlamasından ötürü birçok aracı kurumun hedef fiyat verdiği hissede beklentiler oldukça yüksek…

Şirket son açıkladığı bilançoda 1.14 Milyar TL net kar açıkladı. Satış geliri de %25 büyüme gösteren şirketin döviz fazla pozisyonu 4.47 Milyar TL’dir. Şirketin herhangi bir net borcu bulunmamakla beraber kasasında bulunan net nakdi ise 26 Milyar TL gibi muazzam bir seviyededir.

Temettü verimliliği sadece 3.78 olan şirket son 5 senede karının %46’sını yatırımcısına dağıtmıştır. İhracat oranı %96 gibi müthiş bir seviyede olan şirketin özkaynakları ise %22.7 oranında artış göstermiştir. Hissedeki yabancı yatırımcı oranı %51’dir.

9-SASA Polyester Sanayi A.Ş. (SASA)

Hikayesi olan hisselerden bir tanesi olan ve çok ciddi üretim kapasitesine sahip olan SASA, Temettü emekliliği için en uygun hisseler arasında oldukça önemli bir konumda yer alıyor. Her çeyrekte artan satış rakamları bunun en önemli göstergesidir.

Son açıklanan bilançoda %313 artışla 532 Milyon TL net kar ve %217 büyüme ile 2.73 Milyar TL satış geliri elde edildiği açıklandı. 6.14 Milyar TL döviz açık pozisyonu bulunan şirketin borcu geçen yıla göre %35 artarak 6.7 Milyar TL seviyesine yükselmiştir.

Son 10 yılda bedelsiz sermaye artırımları ile yatırımcısını adeta zengin eden Sasa, %21’lik ihracat oranına sahiptir. Özsermaye karlılığı %23, yıllık kar marjı %8.85 olan hissenin yabancı yatırımcı oranı %9’dur. Hissenin F/K değeri çok fazla artsada hikayesi olan bir hisse olduğu için birçok kişi hisseye korkmadan yatırım gerçekleştirmektedir.

10-Hektaş Ticaret T.A.Ş. (HEKTS)

Temettü emekliliği için en uygun hisseler listesine yine hikayesi olan bir şirketi eklemek istiyorum. Bulunmuş olduğu sektörün geleceğin sektörü olarak nitelendirilmesi nedeniyle birçok portföyde yer alan Hektaş, yatırımları ile üretim kapasitesini artırmaya devam etmektedir.

Son açıklanan bilançoda %11 artışla 75 Milyon TL net kar ve %62 büyüme ile 436 Milyon TL satış geliri elde edildiği açıklandı. Döviz açık pozisyonu 1.16 Milyon TL olan şirketin net borcu geçen sene aynı döneme göre %122 artarak 1.2 Milyar TL seviyesine kadar yükselmiştir.

Mutlaka Oku: Güçlü Al Veren Hisseler

Güncel F/K değeri 36.3, FD/FAVÖK oranı 27.5 ve PD/DD değeri 9.2 olan hissenin yabancı yatırımcı oranı ise %6’dır. Özsermaye karlılığı %29 ve yıllık net kar marjı ise %16’dır. Şirketin önümüzdeki bilanço döneminde satışını önemli bir ölçüde artırması beklenmekte…

Temettü emekliliği için en uygun hisseler İle İlgili Yorum ve Görüşlerinizi Bekliyorum!

Böylelikle Temettü emekliliği için en uygun hisseler listesine 10 tane önemli şirketi ekledim. Sizlerinde portföylerini yorumlar aracılığı ile belirtmenizi rica ediyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değildir…

Mutlaka Oku: Uyurken Para Kazanmak

Mutlaka Oku: Uzun Vade Hisseleri

Mutlaka Oku: Son 5 Yılda  Kaybettirmeyen Hisseler

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz