Portföyümü Türkiye’nin En Sağlam Hisseleri İle Büyütmeye Devam!!!

Arkadaşlar selamlar. 16 adet şirket ile başladığım uzun vade serüvenime Türkiye’nin en sağlam hisseleri olarak tanımladığım 7 şirket ile devam ediyorum. Bu 7 şirketi özellikle sağlam bilanço yapısına ve güçlü üretim mekanizmasına sahip olduğu için seçtim….

 

Beni son 1 senedir takip eden takipçilerim çok iyi bilir, her ayın sonunda uzun vade hisse portföyümün durumunu paylaşıyorum. Bu içeriklerime çok fazla ilgi gösterdiğiniz için seriye devam ediyorum. Şeffaf bir şekilde de sizlere durumu özetlemeye çalışıyorum.

2021 Şubat ayında oluşturmaya başladığım uzun vade portföyümden şuana dek istediğim performansı alamadım ancak zaman içerisinde portföyün güzel getiriler sağlayabileceğini düşünüyorum. En önemlisi de beni 10 sene sonra bir temettü emeklisi yapmaya olanak sağlayacağını düşünüyorum…

Türkiye’nin En Sağlam Hisseleri

 

Gelecek sene 7 şirketimden hali hazırdaki portföyüm sayesinde ortalama olarak 6300 lira para alacağım. Gelen bu parayı da yine hisselere yatırarak bileşik getirinin muazzam gücünden yararlanmak istiyorum. 3 sene içerisinde kaliteli bir getirinin sahibi olabileceğime inancım tam.

Bu kadar net konuşmamın en önemli sebebi borsamızın dolar bazında inanılmaz ucuz olmasıdır. Bugünler çok fazla sancılı geçse de durumun özellikle 2023 sonrasında düzelebileceğini ve şuanki hisse senedi fiyatlarının 2 sene sonrasında komik rakamlar olarak nitelendirileceğini düşünüyorum.

Türkiye’nin en sağlam hisseleri olarak nitelendirdiğim portföyümdeki şirketler ile ilgili detaylara geçmeden önce sizlerden ricam bu önemli içeriğime 500 beğeni yollayarak bana destek olmanızdır. Son zamanlarda özellikle kemik kitlemin videolarıma gösterdiği inanılmaz ilgiden dolayı mutlu olduğumu da söylemeden geçemeyeceğim…

 

İşte Türkiye’nin en sağlam hisseleri ile oluşturduğum portföyümün durumu…

Portföyümü Türkiye'nin En Sağlam Hisseleri İle Büyütmeye Devam!!!

Portföyüm Eylül Ayında %0.08 Oranında Yükseliş Yaşadı!

Temmuz ve Ağustos aylarında çok güzel bir performans gerçekleştiren Portföyüm Eylül ayında yatay bir seyir izleyerek sadece %0.08 oranında bir değer artışı yaşadı. Bu süreçte de portföyümdeki hisse sayını 7 ye kadar düşürmüş bulunmaktayım.

Aselsan, Aygaz ve Bim gibi şirketler ile zararına da olsa vedalaşmak zorunda kaldım. Çünkü portföyümü adeta arkadan çekerek yükseliş yaşamalarına engel oldular. Bundan sonraki süreçte de bu şirketlerin çok fazla değer kazanacağını düşünmediğimden dolayı portföyümden çıkardım.

Son 1 senede portföyüme 1 yeni şirket ekledim. O da Vestel Beyaz Eşya hissesi oldu. Bu önemli şirketin ihracat oranı ve yurtiçi pazarda önemli bir oyuncu olması beni etkiledi. Aynı şekilde güzel bir temettü dağıtması da Vesbe hissesini tercih etmemde etkili oldu.

Mutlaka Oku: Dünyada En Çok Para Kazandıran İşler

Eskiden Olduğu Gibi Portföyün Durumunu Sürekli Takip Etmiyorum!

Uzun vadeli yatırım yolculuğumda yavaş yavaş olgunlaşmaya başladığımı düşünüyorum. Eskiye nazaran artık portföyümdeki şirketlerin durumunu gün içerisinde çok fazla kontrol etmiyorum. Eskiden saat başı canlı borsa uygulamasından portföyün durumunu kontrol ediyordum.

 

Sürekli kontrol etmek portföyde değişiklikler yapmama neden oluyordu ve uzun vadeli yolculuğun aslında yanlış bir tercih olduğunu bana düşündürüyordu. Şuanda daha az işlem yapmaya başladım ve bu durumun bana daha kazançlı çıktığını gördüm.

Borsada sürekli işlem yapan bir yatırımcının kaybetmesi çok daha olağandır. Borsada rastgele bir şirket seçin ve son 1 senedeki getirilerine bakın. %90’unun hiçbir işlem yapmadan 1 sene önce para yatırıp beklemeniz halinde %60’ın üzerinde bir getiri kazandırmasına olanak tanıdığını net olarak söyleyebilirim.

Türkiye’nin en sağlam hisseleri Aksa ve Alkim Son 1 Ayda Güzel Getiri Sağladı!

Türkiye’nin en sağlam hisseleri olarak nitelendirdiğim 7 şirketimden 2 si Eylül ayında güzel bir getiri sağladı. Aksa ve Alkim şirketleri %6’ın üzerinde güzel bir getiri kazandırarak portföyün adeta ayakta durmasına olanak tanıdılar. Önümüzdeki dönemlerde de bu şirketlerden müthiş beklentilerim var.

Eylül ayında beni hayal kırıklığına uğratan şirket ise Ereğli oldu. Bu ay %9’un üzerinde düşüş yaşayarak neredeyse son 6 aylık süreçte elde etmiş olduğum karı yok etti. Şişecam da da durum aynı bu önemli şirket eylül ayında %7.5 düşüş yaşadı. Türkiye’nin en sağlam hisseleri arasında her zaman gösterdiğim Enka inşaatta beni hayal kırıklığına uğratarak %6.14’lük bir düşüş gerçekleştirdi.

Son 1 ayda ciddi düşüşler gerçekleştiren bu şirketlere ufak alımlar gerçekleştirerek durumun lehine sonuçlanmasını sağlayacağım. Türkiye’nin en sağlam hisseleri olarak nitelendirdiğim bu hisselerde ciddi düşüşler yaşasam da üretim mekanizmalarına ve finansallarına çok fazla güvendiğim için strese girmedim.

 

Portföyümün eylül ayı performansı ile ilgili bilgi verdikten sonra gelelim Türkiye’nin en sağlam hisseleri olarak tanımladığım bu şirketlerin kısa bir şekilde finansal durumlarını kontrol etmeye…

Mutlaka Oku: Nasıl Zengin Olunur?

1-Aksa Akrilik Kimya Sanayi A.Ş. (AKSA)

Türkiye’nin en sağlam hisseleri arasında önemli bir konumda yer alan Aksa Akrilik, son çeyrekte 290 Milyon TL net kar ve %224 büyüme ile 1,75 Milyar TL satış geliri elde ettiğini açıkladı. 151 Milyon TL döviz fazla pozisyonu bulunan şirketin net borcu 1.2 Milyar TL seviyesinde. Özsermaye karlılığı %47, yıllık net kar marjı ise %14 olan şirketin son 5 yılda karının %90’ını dağıtması ve %32’ye varan ihracat oranına sahip olması tercih etmemde etkili oldu. Şirketin yabancı yatırımcı oranı ise %44…

2-Alkim Alkali Kimya A.Ş. (ALKIM)

Beklentimin çok fazla olduğu şirketlerden bir tanesi olan Alkim Kimya, son çeyrekte 31 Milyon TL net kar ve 234 Milyon TL satış geliri elde etti. 10 Milyon TL döviz fazla pozisyonu bulunan şirketin borcu ise 32 Milyon TL. Türkiye’nin en sağlam hisseleri arasında gösterdiğim Alkim şirketinin özsermye karlılığı %45, yıllık net kar marjı ise %24. Yabancı oranı %14 olan hissenin uzun vadede portföyümün yıldızlarından olacağını düşünüyorum.

3-Vestel Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret A.Ş. (VESBE)

Son zamanların parlayan şirketlerinden olan Vestel Beyaz Eşya, son çeyrekte %140 artışla 516 Milyon TL net kar ve %128 büyüme ile 4.38 Milyar TL satış geliri elde etti. 1,54 Milyar TL döviz açık pozisyonu bulunan şirketin net borcu ise 1.3 Milyar TL seviyesinde. İhracat oranı %76 gibi müthiş bir seviyede olan Vestel Beyaz Eşya şirketinin son dönemlerde %14’lük bir özkaynak artışı yaşanması hisse üzerinde olumlu bir etkiye sahip oldu. Özsermaye karlılığı %61, yıllık net kar marjı ise %13 olan şirketin son dönemde yabancı yatırımcı oranı %9’lara çıkmış durumda.

 

4-ENKA İnşaat ve Sanayi A.Ş. (ENKAI)

Türkiye’nin en sağlam hisseleri listemde her zaman ilk sırada göstereceğim şirket olan Enka inşaat, %14 azalışla 2.05 Milyar TL net kar ve %73 büyüme ile 4.67 Milyar TL satış geliri elde etti. 3.97 Milyar TL döviz fazla pozisyonu bulunan şirketin kasasında bulunan parası ise 29 Milyar TL’dir. %63 ihracat oranına sahip olan şirket son dönemde özkaynaklarını %16 oranında artırmayı başardı. Özsermaye karlılığı %11, yıllık net kar marjı ise %41 olan şirketin yabancı yatırımcısı %54’dür. 

Mutlaka Oku: Borsa Kısa Vade Mi Uzun Vade Mi?

5-Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş. (SISE)

 

Portföyümdeki en güvendiğim şirketlerinden bir tanesi olan Şişe Cam, son çeyrekte %1548 artışla 1,39 Milyar TL net kar açıkladı. Satış gelir ise %68 oranında büyüyerek 7.09 Milyar TL seviyesine yükseldi. 7.53 Milyar TL döviz fazla pozisyonu bulunan şirketin net borcu ise bu dönemde %42 azalarak 4.6 Milyar TL seviyesine geriledi. Toplam satışlar içerisinde ihracat rakamı %44’lere çıkan Şişecam şirketi son dönemde özkaynaklarında da %15’lik bir artış yaşadı. Özsermaye karlılığı %21, yıllık net kar marjı ise %17. Hissedeki güncel yabancı yatırımcı oranı %31’dir.

6-Ford Otomotiv Sanayi A.Ş. (FROTO)

Elektrikli araç üretimine gelecek yıllarda daha fazla odaklanacak olduğundan dolayı Türkiye’nin en sağlam hisseleri arasında her zaman yer verdiği Ford, son çeyrekte %257 artışla 999 Milyon TL net kar ve %84 büyüme ile 10 Milyar TL satış geliri elde etti. 5 Milyar TL döviz açık pozisyonu bulunan şirketin borcu ise 4 Milyar TL seviyesinde. Son 5 senede karının %72’sini yatırımcısı ile paylaşan şirketin güncel ihracat oranı %72 bandındadır. Özsermaye karlılığı %109 gibi müthiş bir seviyede olan şirketin yıllık net kar marjı ise %10 oldu. Son 10 yıldır da ara vermeden temettü dağıtan şirketin yabancı yatırımcı oranı ise %67.

7-Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. (EREGL)

 

Herkesin Türkiye’nin en sağlam hisseleri arasında rahatlıkla gösterebileceği Ereğli Demir Çelik şirketi, son çeyrekte %461 artışla 3.18 Milyar TL net kar ve %94 büyüme ile 14 Milyar TL satış geliri elde etti. 5.30 Milyar TL döviz açık pozisyonu bulunan şirketin kasasında bulunan parası ise 948 Milyon TL. Son 5 yılda karının %95’ini yatırımcısı ile paylaşan şirketin güncel ihracat oranı %16. Son dönemde özkaynaklarını da %10 oranında artıran Ereğli Demir Çelik şirketinin özsermaye karlılığı %20, yıllık net kar marjı ise %19 oldu. Son 10 yılda ara vermeden temettü dağıtan şirketin yabancı oranı %59’dur.

Türkiye’nin En Sağlam Hisseleri İle İlgili Sizlerinde Yorumlarını Bekliyorum!

Böylelikle portföyümde yer verdiğim Türkiye’nin en sağlam hisseleri ile ilgili bilgilendirmede bulundum. Sizlerinde bu şirketler ile ilgili yorum ve görüşlerinizi bekliyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Mutlaka Oku: Qua Granit Hisse

Mutlaka Oku: Garanti Yatırım Model Portföy Hisseleri

Mutlaka Oku: Borsa Yatırımcıları

 

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz