Çok Sevilen Koç Grubu Şirketleri İçin Detaylı İnceleme Yaptım!

Arkadaşlar selamlar. Borsa ile ilgilenen herkesin sempati duyduğu Koç Grubu Şirketleri ile ilgili detaylı bir analiz paylaşacağım. Her zaman yatırımlar yaparak büyümeyi amaç edinen Koç Grubu şirketlerinin şeffaf bir şekilde yönetilmesi uzun vadeci yatırımcıları her zaman cezbetmiştir…

Bende bundan yola çıkarak borsamızda faaliyet gösteren Koç Grubu şirketlerinin temel analiz değerlerine ve güncel bilançolarına değineceğim. Uzun vadeci bir yatırımcıysanız zaten portföyünüzde bu şirketlerden bir veya birkaç tanesi vardır.

Bundan sonraki içeriklerimde de diğer grupların borsamızda faaliyet gösterdiği şirket hisselerine değineceğim. Burada amacım şirketleri iyi bir şekilde tanıyıp doğru bir karşılaştırma yapabilmeniz. Bu tür içeriklerin özellikle uzun vadeci yatırımcılar için büyük bir fayda sağlayacağını düşünüyorum…

Koç Grubu Şirketleri

Borsamızdaki en güçlü şirketlere yıllardır sahip olan Koç Grubu, yenilikçi ve sürekli gelişen yapılarıyla fark yaratıyor. Borsa İstanbul’da faaliyet gösteren bu şirketlerin yatırımcı sunumlarına ve faaliyet raporlarına baktığınızda gerçekten muazzam bir profesyonelliğin olduğunu görürsünüz.

Koç Grubu şirketlerini ele almamın en temel sebebi son 10 yıldır düzenli bir şekilde temettü ödeyen şirketler olmaları, bedelsiz sermaye artırımları ile yatırımcılarına değer vermeleri ve hiçbir zaman bedelli sermaye artırım kararları almamaları…

Burada Koç Grubu Şirketleri ne yatırım yapın demiyorum. Sadece güncel bilançolarına ve temel analiz değerlerine bakıp diğer grup şirketleri ile kıyaslama yapmanızı tavsiye ediyorum. Patronu düzgün şirketlerin ne denli güzel kazançlar bıraktıklarına temel analiz değerlerine baktığımızda net bir şekilde anlayacaksınız.

Koç Grubu şirketleri için güncel bilanço ve temel analiz verilerini aktaracak olduğum bu içeriğim sizlere ufacık bir fayda sağladı ise beğenmeyi ve kanalıma abone olmayı unutmamanızı rica edeceğim arkadaşlar. Destekleriniz için teşekkürler…

En Fazla Beğendiğiniz Koç Grubu Şirketini veya şirketlerini yorumlarda yazmayı unutmayınız…

Çok Sevilen Koç Grubu Şirketleri İçin Detaylı İnceleme Yaptım!

1-Koç Holding A.Ş. (KCHOL)

Dünya’nın en büyük 500 sanayi firması arasında gösterilen Koç Holding, Yapı ve inşaat, dayanıklı tüketim, enerji, finans, otomotiv ve gıda gibi birçok sektörde yer almakta. Holding, bu geniş iş ağına rağmen oldukça iyi bir şekilde yönetilmesi ile öne çıkmayı başarıyor.

Koç Holding için açıklanan son bilançoda %128 artışla 5.78 Milyar TL net kar açıklandı. Geçen sene net kar 5.53 Milyar TL’ydi. Net satış gelirlerinde ise %112 büyüme yaşanarak 123 Milyar TL oldu. Geçen sene net satış geliri 58 Milyar TL’ydi. FAVÖK ise yıllık bazda %225 artış kaydederek 22.93 Milyar TL’ye ulaştı. 2.54 Milyar TL döviz fazla pozisyona sahip olan Koç Holding, bu dönemde 26 Milyar TL finansman geliri elde etti. Holding’in net borcu geçen seneye göre %54 artarak 178 Milyar TL’ye yükseldi.

Son 5 senenin en iyi net karını ve satış gelirlerini açıklayan Koç Holding’in geçen sene piyasa değeri 52 Milyar TL iken şuanda 98 Milyar TL seviyesinde kadar çıktı. Uzun vadeciler için önemli kalemlerden bir tanesi olan Hisse başına karlılık ise 3.66 kuruştan 5.99 kuruşa kadar yükseldi.

Faaliyet gösterdiği sektörün en yüksek cari değerlerine sahip olan Koç Holding, 6.45 F/K değerine ve 1.54 PD/DD değerine sahip. %22’si halka açık olan şirket hissesi son 1 senede %108 değer kazandı. %27 özsermaye karlılığına ve %4 yıllık net kar marjına sahip olan Holding’in son 10 yıldır ara vermeden temettü dağıttığını ancak bu sene olduğu gibi düşük temettüler dağıttığını söyleyebilirim. Son 5 yılda karın sadece %17’si yatırımcılar ile dağıtıldı.

Holding alacaklarını ortalama 35 günde tahsil ederken borçlarını 4.5 günde ödüyor. Stok tutma süresi ise ortalama 55 gün olarak dikkat çekiyor. Holding’in ortalama ihracatı ise %33 ile iyi bir seviyede. Son 1 senede özkaynakların %18 artış gösterdiğini de belirtelim.

İş yatırımın %30 getiri potansiyeli ile 50.33 kuruş hedef fiyat verdiği hissedeki yabancı yatırımcı oranı %66 ile borsa ortalamamızın çok üzerinde. Holding’in %43’üne Temel Ticaret ve Yatırım AŞ. %7’sine Vehbi Koç Vakfı, %6’sına ise Semahat Sevim Arsel sahip…

Mutlaka Oku: Ata Yatırım Uzmanlarının En Beğendiği Hisseler

2-Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. (YKBNK)

Türkiye’nin ilk özel bankası olma özelliğini gösteren Yapı Kredi bankası 845 şube, 16500 çalışan ve 444 Milyar TL Aktif Büyüklüğü ile dikkat çekmekte. 2006 yılında Çukurova Holding’in TMSF’ye olan borçları nedeniyle %51’lik kısmının Koç Holding’e devredildiğini de belirtelim.

Koç Grubu Şirketleri arasında yer alan Yapı Kredi’nin %30’u halka açık. %41’i Koç Finansal hizmetlere, %9’u Koç Holding’e, %18’lik kısım ise Unicredit’e ait.  Son 1 senede Yapı Kredi hisse senedi %87 yükseliş yaşadı. Şirketin güncel özsermaye karlılığı %18 iken yıllık net kar marjı ise %34 ile müthiş bir seviyede.

Net karını geçen seneye göre %365 oranında büyütmeyi başaran Banka’nın hisse başına karlılığı ise 1.24 kuruş. Net faiz geliri ise 7.87 Milyar TL ile dikkat çekiyor. Yapı kredinin piyasa değeri ise şuanda 33.78 Milyar TL. Özkaynaklar bir önceki çeyrekte 55 Milyar TL iken 63 Milyar TL’ye ulaştı.

F/K değeri sadece 3.2, PD/DD değeri ise 0.5 olan hissede iş yatırım %45 getiri potansiyeli ile 5.80 kuruş hedef fiyat verdi. Hissedeki güncel yabancı yatırımcı oranı ise %57 seviyesinde. Son 5 yılda karın sadece %3’ü dağıtıldı. Koç Grubu Şirketleri arasında yer alan Yapı Kredi’nin son 1 senede özkaynaklarını %48 artırdığını da belirtmek istiyorum…

3-Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş. (TUPRS)

Koç grubu şirketleri denilince akla gelen ilk şirketlerden bir tanesi olan Tüpraş, Türkiye’nin en büyük sanayi şirketi olma özelliğini gösteriyor. Benzin, dizel, LPG ve Petrol türevlerini üreten bu önemli sanayi şirketi pandemiden kötü etkilense de son zamanlarda iyi bir toparlanma evresi geçirdi.

Şirket son açıkladığı bilançosunda %270 artışla 1.39 Milyar TL net kar ve %182 büyüme ile 56 Milyar TL net satış geliri elde etti. Net kar geçen sene 376 Milyon TL, net satış geliri ise sadece 19 Milyar TL’ydi. FAVÖK ise yıllık bazda %2861 artış kaydederek 6.89 Milyar TL’ye ulaştı. 26 Milyon TL döviz fazla pozisyonu bulunan şirket, bu dönemde 9 Milyar TL finansman geliri elde etti. Net borç geçen seneye göre %19 artarak 11.22 Milyar TL seviyesine yükseldi.

Son 5 senenin en iyi net karını açıklayan Tüpraş’ın piyasa değeri geçen sene 27 Milyar TL iken şuanda 51 Milyar TL seviyesine yükseldi. Hisse başına karlılık ise 13.25 kuruşa kadar yükselmiş durumda. Tüpraş hissesinin 15.57 F/K değerini ve 2.94 PD/DD değerini göz önüne aldığımda sektör ortalamasında gittiğini söyleyebilirim.

Tüpraş %49 halka açıklık oranına sahip, geriye kalan %51’lik kısım ise Enerji yatırımları A.Ş’ye ait. Hisse son 1 senede %122’lik güzel bir yükseliş gerçekleştirdi. %22 özsermaye karlılığına ve %2 yıllık net kar marjına sahip şirketin bu iki kalemi uzun vadede hızlı bir yükseliş için artırması gerekmekte. Tüpraş, alacaklarını ortalama 18 günde tahsil ederken borçlarını 4.5 günde ödüyor. Ortalama stok tutma süresi ise 44.5 Gün…

İş yatırımında %30 getiri potansiyeli ile 267.85 kuruş hedef fiyat verdiği hissedeki yabancı yatırımcı oranı %56 seviyesinde. Tüpraş 2019 yılına dek düzenli bir şekilde yatırımcılarına temettü ödemeleri gerçekleştiriyordu ancak pandemi ile birlikte son yıllarda maalesef temettü ödemeleri gerçekleştiremiyor.

Son 5 yılda karının %46’sını yatırımcıları ile paylaşan şirketin toplam satışlarının %22’si ihracattan gelmekte. Bu ihracat kaleminin gelecek dönemlerde Dünya’daki gelişmelerin normale dönmesi ile ciddi bir şekilde artacağını öngörüyorum. Son 1 senede özkaynak artışı ise %11 seviyesinde.

Mutlaka Oku: 5 Sene Biriktirilecek Küçük Sermayeli Şirketler

4-Aygaz A.Ş. (AYGAZ)

Koç grubu şirketleri arasında yer alan, LPG sektöründe faaliyet gösteren, halka açık ilk şirket olan Aygaz, 81 ilde 1736 otogaz istasyonu, 2297 tüpgaz bayii ile hizmetlerini sürdürmeye devam etmektedir. Firmanın Avrupa’nın en büyük LPG ithalatçısı olduğunu da belirtelim.

Aygaz için son açıklanan bilançoda %91 artışla 149 Milyon TL net kar ve %94 büyüme ile 5.72 Milyar TL net satış geliri elde edildi. Geçen sene net kar 78 Milyon TL’ydi. Net Satış geliri ise 2.94 Milyar TL’ydi. FAVÖK ise yıllık bazda %132 artış kaydederek 256 Milyon TL’ye ulaştı. Aygaz’ın döviz açık pozisyonu 11 Milyon TL iken bu dönemde elde edilen finansman geliri ise 130 Milyon TL’ye ulaştı. Net borç geçen seneye göre %42 artarak 859 Milyon TL seviyesine yükseldi…

Aygaz’ın piyasa değeri geçen sene 4,39 Milyar TL iken şuanda 8 Milyar TL seviyesine kadar yükseldi. Hisse başına karlılık ise bu dönemde 2.23 kuruş oldu. Hissenin F/K değeri 11.99 iken, PD/DD değeri ise 2.98 olarak dikkat çekiyor.

Şirketin %24’ü halka açık, Koç Holding şirketin %40’ına, Liquid Petroleum %24’üne ve Temel Ticaret ve Yatırım AŞ. ise %5.77’sine sahip. Hissedeki yabancı yatırımcı oranı %56. %26 özsermaye karlılığı %4 yıllık net kar marjı bulunan Aygaz’ın uzun vadeci yatırımcıları kendisine çekebilmesi için bu iki kalemi mutlaka artırması gerekmekte. Şirket alacaklarını 20 günde tahsil ederken, borçlarını 9.5 günde ödüyor. Ortalama stok tutma süresi ise 20.5 gün…

Son 10 yıldır ara vermeden temettü dağıtan Aygaz, son 5 yılda karının %72’sini yatırımcısı ile paylaştı. Şirketin toplam satışlarının %31’i yurtdışından gelmekte. Son 1 senede özkaynaklarda %5 artış yaşandı. Koç grubu şirketleri arasında yer alan Aygaz hissesine 2016 yılının Nisan ayında 299 Bin TL yatırsaydınız bugün 1 Milyon TL sermayenin sahibi olabilirdiniz…

5-Ford Otomotiv Sanayi A.Ş. (FROTO)

Koç grubu şirketleri arasında yer alan Ford Otosan, kurulmuş olan ilk otomotiv şirketi olarak ön plana çıkıyor. Avrupa’nın ve Türkiye’nin ticari araç lideri olan Ford otosan, sıfırdan motor ve araç geliştirme ve üretme yetkinliğine sahip olması ile fark yaratıyor.

Şirketin son açıkladığı bilançoda %112 artışla 4.09 Milyar TL net kar ve %21 büyüme ile 25.44 Milyar TL net satış geliri elde edildi. FAVÖK ise yıllık bazda %88 artış kaydederek 4.36 Milyar TL’ye ulaştı. 7.08 Milyar TL döviz açık pozisyonu bulunan Ford, bu dönemde 3.4 Milyar TL finansman geliri elde etmeyi başardı. Net borç 4.88 Milyar TL seviyesinde.

Son 5 senenin en iyi net karını ve satış gelirlerini açıklayan Ford Otosan’ın piyasa değeri geçen sene 44.21 Milyar TL iken, şuanda 104.25 Milyar TL’ye yükselmiş durumda. Uzun vadeci yatırımcılar için en önemli kalemlerden bir tanesi olan hisse başına karlılık ise 11.95 kuruştan 25.08 kuruşa kadar yükselmiş durumda. Hissenin cari değerleri sektör ortalamasının bir tık üzerinde. Hissenin 11.85 F/K değeri ve 10.27 PD/DD değeri bulunmakta.

%18’i halka açık olan şirketin %41’ine Ford Company, %38’ine ise Koç Holding sahip. %102 gibi müthiş bir özsermaye karlılığı bulunan şirketin yıllık net kar marjı ise %12 bandında.  Şirket alacaklarını ortalama 36 günde tahsil ederken borçlarını 6 günde ödüyor. Ortalama stok tutma süresi ise 27 gün ile çok iyi bir seviyede.

İş yatırımın %10 getiri potansiyeli ile 327 TL hedef fiyat verdiği hissedeki yabancı yatırımcı oranı %60 ile borsa ortalamamızın çok üzerinde. Son 10 yıldır ara vermeden temettü dağıtan şirket son 5 yılda karının %73’ünü yatırımcısı ile paylaştı. Toplam satışların %24’ü ihracattan gelmekte. Son 1 senede özkaynaklar sadece %3 artış gösterdi.  Bu önemli hisseye 2016 yılının Nisan Ayında 89 Bin TL yatırsaydınız bugün 1 Milyon TL sermayenin sahibi olabilirdiniz…

6-Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. (TOASO)

Koç grubu şirketleri arasında yer alan Tofaş, yılda 450 Bin araçlık üretim kapasitesi ve 10.000 çalışanı ile her yıl istikrarlı büyümesine devam etmekte. Şuanda 80’den fazla ülkeye ihracat yapan Tofaş,  Türkiye’nin hem binek otomobil, hem de hafif ticari araç üretebilen tek otomotiv şirketi olarak dikkat çekiyor.

Tofaş için son açıklanan bilançoda %90 artışla 1.22 Milyar TL net kar ve %10 büyüme ile 10.08 Milyar TL net satış geliri elde edildiği belirtildi. FAVÖK ise yıllık bazda %146 artış kaydederek 2.73 Milyar TL’ye ulaştı. 2.74 Milyar TL döviz açık pozisyonu bulunan şirket bu dönemde 1.95 Milyar TL finansman geliri elde etmeyi başardı. Şirketin net borcu geçen seneye göre %45 artarak 3.54 Milyar TL’ye ulaştı.

Son 5 senenin en iyi net karını ve satış gelirini açıklayan Tofaş’ın geçen sene piyasa değeri 16.96 Milyar TL iken şuanda 38.90 Milyar TL seviyesine kadar çıkmış durumda. Hisse başına karlılık ise geçen sene 3.57 kuruş iken şuanda 6.56 kuruşa kadar çıkmış durumda. Tofaş hissesinin güncel F/K değeri 11.85 iken PD/DD değeri ise 6.77…

%24 halka açıklık oranına sahip olan Tofaş’ın %37’sine FCA İtaly, %37’sine Koç Holding sahip. Şirketin %64 gibi güzel bir özsermaye karlılığı ve %11 yıllık net kar marjı bulunmakta.  Tofaş, alacaklarını ortalama 70 günde tahsil ederken borçlarını 3 günde ödüyor. Ortalama stok tutma süresi ise 30 gün olarak ön plana çıkıyor.

İş yatırımın %35 getiri potansiyeli ile 105.30 kuruş hedef fiyat verdiği hissedeki yabancı yatırımcı %45 seviyesinde. Son 10 yıldır ara vermeden temettü dağıtan Tofaş, son 5 yılda karının %71’ini yatırımcısına dağıttı. Toplam satışlar içerisinde ihracatın oranı ise %50 ile mükemmel bir seviyede.  Son 1 senede özkaynaklar sadece %3 artış gösterdi. Koç grubu şirketleri arasında yer alan Tofaş hissesine 2016 yılının Nisan ayında 183 Bin TL yatırsaydınız bugün 1 Milyon TL sermayenin sahibi olabilirdiniz.

Mutlaka Oku: Hisse Senedi Biriktirerek Emekli Olmak!

7-Otokar Otomotiv ve Savunma Sanayi A.Ş. (OTKAR)

2000 den fazla çalışanı ile Sakarya’da faaliyetlerine hız kesmeden devam eden Otokar, Koç Grubu Şirketleri arasında belki de en güvenilen şirketler arasında yer alıyor. Toplu taşımacılık alanında otobüs, nakliye ve lojistik sektöründe her daim karşımıza çıkan Otokar, otomotiv ve savunma sanayinde çok ciddi bir pazar payına sahip.

Şirket son açıkladığı bilançosunda %76 artışla 525 Milyon TL net kar ve %58 büyüme ile 1.83 Milyar TL net satış geliri elde ettiğini belirtmiştir. Geçen sene net kar 298 Milyon TL iken net satış geliri ise 1.15 Milyar TL’ydi. Bu dönemde FAVÖK %47 artış kaydederek 409 Milyon TL’ye ulaştı. 5.43 Milyon TL döviz açık pozisyonu bulunan şirket bu dönemde 134 Milyon TL finansman geliri elde etmeyi başardı. Otokar borcunu geçen seneye göre %30 artırarak 1.73 Milyar TL seviyesine yükseltti.

Koç Grubu Şirketleri nden bir tanesi olan Otokar’ın piyasa değeri geçen sene 7.64 Milyar TL iken şuanda 10.38 Milyar TL seviyesine kadar yükselmiş durumda. Hisse başına karlılık ise 25.76 kuruştan 43.40 kuruşa kadar yükselmiş durumda. Otkar hisse senedinin güncel F/K değeri 9.97 iken, PD/DD değeri 6.94 bandında. Cari değerleri sektör ile kıyasladığımızda ortalama seviyelerde gezindiğini söyleyebilirim.

%27’si halka açık olan şirketin %44’üne Koç Holding, %24’üne ise Ünver Holding sahip. %83 gibi mükemmel bir özsermaye karlılığına sahip olan şirketin yıllık net kar marjı ise %23 bandında. Otokar, alacaklarını ortalama 104 günde tahsil ederken, borçlarını ise 6 günde ödüyor. Ortalama stok tutma süresi ise 182 gün olarak dikkat çekiyor.

%17 seviyesinde yabancı yatırımcıya sahip olan Otokar Hissesinde düzenli bir şekilde temettü dağıtımları gerçekleştirilmektedir. Şirket son 5 yılda karının %62’sini yatırımcısı ile paylaştı. Otokar, toplam satışlarının %72’sini yurtdışına gerçekleştiriyor. Bu durumda şirkete ciddi bir dövizin girmesine olanak sağlıyor. Son 1 sene özkaynaklarda %5 artış yaşandığını da ekleyelim.

8-Arçelik A.Ş. (ARCLK)

Beyaz eşya sektöründe ülkemize ilkleri yaşatan şirket olan Arçelik, 1959 yılında ilk çamaşır makinesini, 1960 yılında ise ilk buzdolabını üretmiştir. 40000’i aşan çalışanı ile 9 Ülkede 28 üretim tesisi ve 49 ülkedeki 74 iştiraki ile global bir organizasyona sahip olan Arçelik, yıllar geçtikçe ihracat rakamlarını artırmayı başarmakta…

Şirket son açıkladığı bilançoda %32 azalışla 789 Milyon TL net kar ve %69 büyüme ile 22.52 Milyar TL net satış geliri elde etti. FAVÖK ise yıllık bazda %7 azalarak 1.78 Milyar TL’ye geriledi. 1.39 Milyar TL döviz açık pozisyonu bulunan şirket, bu dönemde 7.9 Milyar TL finansman geliri elde etmeyi başardı. Arçelik’in borcu geçen seneye göre tam %227 oranında artarak 16.56 Milyar TL seviyesine yükseldi.

Şirketin piyasa değeri geçen sene 20.54 Milyar TL iken şuanda 39 Milyar TL bandında. Uzun vadeciler için önemli kalemlerden bir tanesi olan hisse başına karlılık ise 4.21 kuruştan 4.54 kuruşa çıktı. Arçelik hissesinin güncel F/K değeri 12.76, PD/DD değeri ise 2.02 olarak dikkat çekiyor.

%25’i halka açık olan şirketin %8’ine Arçelik anonim şirketi, %12’sine Teknosan Büro, %5’ine Koç Holding Emekli ve Yardım sandığı, %40’ına Koç Holding, %5’ine ise Burla Ticaret sahip. Şirketin %18 özsermaye karlılığı ve %4.49 yıllık net kar marjı bulunmakta. Arçelik alacaklarını ortalama 101 günde tahsil ederken borçlarını 3 günde ödüyor. Ortalama stok tutma süresi ise 100 gün…

İş yatırımın %12 getiri potansiyeli ile 67.97 kuruş hedef fiyat verdiği hissede %30 seviyesinde yabancı yatırımcı bulunmakta. Düzenli bir şekilde temettü ödemeyi ilke edinmiş şirket son 5 yılda karının %31’ini yatırımcısı ile paylaştı. Şirketin güncel ihracatı %69 seviyesinde iken son 1 senedeki özkaynak artışı ise %15 oldu.

9-Türk Traktör ve Ziraat Makineleri A.Ş. (TTRAK)

Koç Grubu Şirketleri arasında önemli bir konumda yer alan Türk Traktör, başta Kuzey Amerika ve Avrupa başta olmak üzere 130’dan fazla ülkeye ihracat gerçekleştirerek sektörünün enlerinden olmayı başarmıştır. Türk otomotiv sektörünün ilk üretici kuruluşu olan Türk Traktör, özellikle kurumsal yapılanması ile fark yaratmaya devam eden bir şirket olarak ön plana çıkmaktadır.

Türk Traktör, son açıkladığı bilançoda %18 artışla 491 Milyon TL net kar ve %48 büyüme ile 3.6 Milyar TL net satış geliri elde etti. FAVÖK ise yıllık bazda %16 artış kaydederek 540 Milyon TL’ye ulaştı. 1.11 Milyar TL döviz fazla pozisyonu bulunan şirketin bu dönemde elde etmiş olduğu finansman geliri ise 305 Milyon TL. Türk Traktör’ün net borcu yok ve kasasında 431 Milyon TL nakdi bulunmakta.

Türk Traktör’ün geçen sene piyasa değeri 9.75 Milyar TL iken bu sene 12.50 Milyar TL’ye yükseldi. Hisse başına karlılık ise 14.55 kuruştan 24.77 kuruşa yükselmiş durumda. Hissenin güncel F/K değeri 9.46, PD/DD değeri ise 6.10. %24 halka açıklık oranına sahip şirkete %37.5’luk iki farklı pay ile Koç Holding ve CNH OSTERREİCH şirketleri sahip.

%75 ile güzel bir özsermaye karlılığına sahip şirketin yıllık net kar marjı ise %11. Türk Traktör, alacaklarını ortalama 30 günde tahsil ederken borçlarını 5 günde ödüyor. Ortalama stok tutma süresi ise 49 gün olarak dikkat çekiyor. Düzenli bir şekilde temettü ödeyen şirketin güncel temettü verimliliği %9.67 ile çok iyi bir seviyede.

Son 5 yılda karının %75’ini yatırımcısı ile paylaşan şirketin güncel ihracatı ise %28. Yabancı yatırımcı oranı %32 civarlarında gezinen şirketin özkaynakları son 1 senede % 5 artış gösterdi.  Koç grubu şirketleri nden bir tanesi olan Türk Traktörün önümüzdeki dönemlerde ihracatını artırması ve bunla doğru orantılı olarakta yabancı yatırımcı sayısını artırmasını bekliyorum.

Mutlaka Oku: Yaşım 28 ve Borsadan Öğrendiklerim!

10-Tat Gıda Sanayi AS (TATGD)

Koç grubu şirketleri arasında önemli bir konumda bulunan Tat Gıda, Japonya’dan Amerika birleşik devletlerine varıncaya kadar 37 ülkeye ihracat gerçekleştirmeyi başaran bir şirket olarak ön plana çıkıyor. Borsamızda bir türlü istenilen performansı gösteremeyen şirketin %41’i halka açık ve Koç Holding %43’lük bir paya sahip.

Tat Gıda için açıklanan son bilançoda şirketin %58 azalışla 38 Milyon TL net kar ve %60 büyüme ile 357 Milyon TL net satış geliri elde ettiği görülmekte. FAVÖK ise yıllık bazda %38 artış kaydederek 53.5 Milyon TL’ye ulaştı. 47 Milyon TL döviz fazla pozisyonu bulunan şirketin net borcu geçen seneye göre %76 artarak 321 Milyon TL seviyesine yükseldi. 

Şirketin geçen sene piyasa değeri 1.61 Milyar TL iken şuanda 1.59 Milyar TL’ye düşmüş durumda. Hisse başına karlılık ise 1.23 kuruştan 1.64 kuruşa yükselmiş durumda. TAT gıda hissesinin güncel F/K değeri 7.16 iken, PD/DD değeri ise 1.81 olarak dikkat çekiyor.

%28 özsermaye karlılığına sahip şirketin %20 yıllık net kar marjı bulunmakta. 2.53 temettü verimliliğine sahip şirket son 5 yılda karının %28’ini yatırımcısına dağıttı. Şirket alacaklarını 147 günde tahsil ederken borçlarını ise 3 günde ödüyor. Ortalama stok tutma süresi ise 232 gün olarak dikkat çekiyor.

%11 yabancı yatırımcı payına sahip Tat Gıda’nın toplam satışlarının %30’u yurtdışına gerçekleştirilmekte. Özkaynaklar son 1 senede %11 artış gösterdi. Koç grubu şirketleri nden bir tanesi olan TAT Gıda’nın uzun vadeci yatırımcıları kendine çekebilmesi için finansal durumunu mutlaka düzeltmesi gerekmekte…

11-Marmaris Altınyunus Turistik Tesisleri A.Ş. (MAALT)

Mares ve Talya Otel isminde iki işletmesi olan Marmaris Altunyunus Turistik Tesislerinin %28’i halka açıkken %36’sı Koç Holding’e %29’u ise Temel Ticaret ve Anonim şirketine sahip. %34 özsermaye karlılığına sahip şirketin yıllık net kar marjı ise %903 gibi muazzam bir seviyede.

Son açıklanan bilançoda %491 artışla 25.51 Milyon TL net kar ve %1 azalışla 1.23 Milyon TL net satış geliri elde edildiği belirtildi. FAVÖK ise 188 Bin TL seviyesinde gerçekleşti. 69 Milyon TL döviz fazla pozisyonu bulunan şirket bu dönemde 25 Milyon TL finansman geliri elde etmeyi başardı.

Şirketin piyasa değeri geçen sene 612 Milyon TL iken bu dönemde 1.43 Milyar TL’ye kadar çıktı. Hisse’nin 32.66 F/K değeri ve 9.67 PD/DD değeri bulunmakta. Sadece %0.36 yabancı yatırımcıya sahip olan şirketin özkaynaklarında son 1 senede %3 artış gerçekleşti.

12-Altın Yunus Çeşme Turistik Tesisler A.Ş. (AYCES)

Koç grubu şirketleri arasında yer alan Altınyunus Çeşme Turistik tesislerinin %7’si halka açıkken %30’u Koç Holding’e, %61’i ise Yaşar Holding’e ait. Sadece %4 özsermaye karlılığına sahip şirketin %25 yıllık net kar marjı bulunmakta.

Altın Yunus Çeşme için açıklanan son bilançoda 4.38 Milyon TL zarar ve %335 büyüme ile 8.2 Milyon TL’lik net satış geliri elde edildiği belirtildi. Negatif FAVÖK ise 2.22 Milyon TL seviyesinde gerçekleşti. 1.37 Milyon TL döviz fazla pozisyonu bulunan şirket, bu dönemde 799 Bin TL finansman geliri elde etmeyi başardı. Şirketin net borcu geçen yıla göre %75 azalarak 4.7 Milyon TL seviyesine geriledi.

Şirketin piyasa değeri geçen sene 1.24 Milyar TL iken şuanda 1.63 Milyar TL’ye yükseldi. Hisse başına karlılık ise bu dönemde 0.64 kuruş seviyesinde. Hissenin güncel F/K değeri 101, PD/DD değeri ise 3 olarak dikkat çekiyor. Temettü dağıtma alışkanlığına sahip olmayan şirket zaman zamanda bedelli ve bedelsiz sermaye artırım kararları alabilmekte. Yabancı yatırımcısı bulunmayan şirket bu dönemde özkaynaklarını %20 artırdı…

Mutlaka Oku: Zengin Olmanın Alametleri!

Koç Grubu Şirketleri İçin Görüşlerim

Koç Grubu şirketleri nde dikkatimi çeken en önemli şey oldukça profesyonel ve titiz bir şekilde hazırlanan faaliyet raporları oldu. Şirketlerin gelecek planları bu faaliyet raporlarında oldukça şeffaf bir şekilde aktarılmaya çalışılıyor. Bu durumda uzun vadeci yatırımcıların Koç Grubu şirketlerine yönlenmesine olanak tanıyor.

Turizm sektörü dışında Holding’in kötü finansal sonuçları olan şirketleri bulunmadığını söyleyebilirim. Göze batan şirketler arasında TAT gıda bulunuyor. Maalesef markanın sahip olduğu güçlü itibar tam anlamıyla finansal sonuçlara yansımıyor ve bunla birlikte hisse fiyatları uzun bir süre istenilen seviyelerde bulunmuyor.

Benim Favori Koç Grubu Şirketleri m ise FORD ve Türk Traktör oldu. Bu şirketlerin muazzam bir şekilde yönetildiğini ve gelecek planlarında yer alan yatırım planlarının hisse fiyatları üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olabileceğini düşünüyorum…

Koç Grubu Şirketleri İçin Sizlerinde Yorumlarını Bekliyorum

Böylelikle 12 adet koç grubu şirketleri için güncel bilanço detaylarını ve temel analiz verilerini aktarmaya çalıştım. Sizlerinde bu şirketler ile ilgili yorum ve görüşlerinizi bekliyorum. İçeriğimi beğenmeyi unutmayınız. Söylediklerim kesinlikle bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır…

Mutlaka Oku: Borsada Yatırım Yaparak Zengin Olmak

Mutlaka Oku: Türkiye Varlık Fonu Portföy İncelemesi

Mutlaka Oku: Norveç Varlık Fonu Türk Hisseleri

BU İÇERİK FAYDALI OLDU MU?

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz